Keresés

Részletes keresés

szafe2 Creative Commons License 2011.09.09 0 0 5276

nekem a 3-3,5 napos tejbol is teljesen jo a sajt, igaz en felmelegitem 65-70 fokra, kihuteni meg ugy szoktam, hogy hozzaontom az 1/3 mennyisegu tehentejet, ami 5 fokos es a gazda mar termizalta 1x. ami igy kihul 35-40°c-ra, egy kicsit hagyom meg hulni utanna beoltom a sajtkulturaval es lefedem 2-3 orara.

Előzmény: S.Ajtony (5273)
szafe2 Creative Commons License 2011.09.09 0 0 5275

igen valoszinuleg tejpenesz, elvileg sos vizes mosogatassal el lehet tuntetni, engem mondjuk annyira nem zavar. (valahol meg azt is olvastam, hogy iz-alakito hatasa is van)

Előzmény: Kriszkrosz1 (5271)
S.Ajtony Creative Commons License 2011.09.08 0 0 5273

Kedves Kollégák!

Csupán azt szeretném megkérdezni, hogy véleményetek szerint lefagyaszthatom-e a tejet, mivel jelenleg csak egy kecskét fejek és mire a megfelelő mennyiség összegyűlik, a tej már nem igazán alkalmas a sajtkészítésre (vagy valamit nem jól csinálok). Ha friss a tej, a sajt is jó. Négy-öt napos tejből a sajt megy a kukába...

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.09.07 0 0 5271

a képen a sajt tetején az tejpenész? Ha igen, azt rajta lehet hagyni - nem kell mosogatni?

Előzmény: szafe2 (5269)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.09.07 0 0 5270

Köszönöm szépen a választ közben chn 22-t rendeltem (sürgettek itthon, szeretnének már sajtot látni és oltóm sincs már), de tavasszal ki fogom próbálni a danicát is bíztatásodra... Guszta nagyon a sajtod!!! Én eddig még csak gomolyákat készítettem, meg túrót, krémsajt szerűséget, joghurtot. A legöregebb gomolyám 3 hetes volt... Ha megjön a cucc, talán túl merek lépni a gomolyán. Szép hetet!

Előzmény: szafe2 (5269)
szafe2 Creative Commons License 2011.09.07 0 0 5269

udv

 

szerintem teljesen jo a Flora Danica, en ilyen sajtokat tudok "gyartani belolle". a 2 hetes mar egy "eleg jo minosegu gauda jellegu" es allagu, igaz en 2/3-1/3 aranyu kecsketej-tehentej keverekbol csinalom.

telen amikor majd nem lesz kecsketejem, csinalom csak tehentejbol. egy kis camping hutoben erlelem 12-15 fokon. 80-90% paratartalman, naponta forgatom es szelloztetem.

 

ilyen a frissen keszult, soleben aztatas utan 1 naposan.

 

2 hetesen

 

kozelrol

Előzmény: Kriszkrosz1 (5266)
Anobium Creative Commons License 2011.09.07 0 0 5268

 

hoppá... most sikerült a beillesztés.  :-)

Anobium Creative Commons License 2011.09.07 0 0 5267

Sziasztok!

 

Egy ideje újra próbáltam sajtot készíteni, és azt hiszem, most már általában hasonlóak a sajtok. Végülis meg vagyunk elégedve mind az ízzel, mind az állaggal. Persze még mindíg van egy két dolog amit szeretnék elérni, ezért is írtam. Biztos tudtok adni jó ötleteket...

Nagy segítség volt számomra az, hogy az alvadékot nem késsel vágom, hanem kézzel "darabolom". Ezzel a módszerrel és az utómelegítéssel sikerült elérnem, hogy nagyon kevés savó marad az alvadékban, így hamar kicsöpög. 2-3 nap múlva már szépen "bekérgesedik", és belül nem túl kemény.

Általában ha bekérgesedett, folpakkba tekerem és beteszem a hűtőbe. kb 2 hét alatt szokott elfogyni és az utolsó falatok is szerintem finomak. 

Maga a sajt egyébként egy picit száraz. Ezen szeretnék még egy kicsit változtatni.

 

Tehát a kérdésem : Hogyan tudok egy kicsit "krémesebb" sajtot készíteni?

 

Egyébként a sajt a hűtőben töltött idő alatt(folpakkban) érlelődik még?

 

A válaszokat előre is köszönöm.

 

A kép az éppen hűtőbe került 4 napos sajtom....

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.09.05 0 0 5266

Sziasztok! Ha jár erre valaki, kérem segítsen dönteni - szeretnék sajtkkultúrát rendelni a CHN-22 és a Flora Danica között vacilálok. Van vkinek tapasztalata? Kecsketejhez venném. A flora danica-ról azt találtam, hogy camamberthez is használható - nem tudom igaz-e? A CHN-22-nél ezt nem írták...

Másik kérésem kérdésem (lentebb már írtam, de nem jött még válasz) - grillsajt készítésének van vmi módja technikája - amit leírnátok esetleg, vagy az alapgomolya jó hozzá - s ha igen, akkor a grillezéshez kemény legyen, vagy az nem fontos? Kell préselni hozzá a sajtot? Köszönöm, ha vki ráérne válaszolni...! Szép napot!

genziana Creative Commons License 2011.08.28 0 0 5265

Semmi különös, csak már érzem, hogy egy kicsit sok volt mindenből. Valószínű ez a nagy meleg sem tett jót, napközben van egy csomó dolgom, éjjel egyszerűen képtelen vagyok aludni, jár az agyam mindenen....

Az is idegesít, hogy két hete volt az ami a férejm munkahelyén volt, amit meséltem, és még semmi papírja nincs.. Mondtam neki, hogy ha ilyen kis gyávamatyi, majd én feljelentem a tisztelt főnökét...máskor akkora a szája, mint a bécsi kapu, ilyenkor meg kussol. Hát mert azt nem lehet, de igenis lehet, majd hétfőn felhívom azt a majmot, és megmondom neki, tutira meglesz minden....

Előzmény: Törölt nick (5264)
genziana Creative Commons License 2011.08.27 0 0 5263

Huh de elegem van mindenből:(

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.26 0 0 5262

A mai az sikerült. Nem egyszerű így precíziós mérleg nélkül eltalálni, és az oltóm is 3 éves :S

Előzmény: Törölt nick (5260)
genziana Creative Commons License 2011.08.26 0 0 5259

Az alvadék? Hát ehhez nem tudok mit szólni, még nem volt olyanom, hogy az alvadék lett volna olyan, csak a késztermék... amúgy ha a készetrméket egy kicsit hagytad volna, és felvágod, úgyis láttad volna, hogy milyen a belseje, lehet, hogy nem kelllett volna kidobni...

 

Nekem is van "kávétejszínes" kecském, de imádom.. van aki az ilyeneket lecseréli.. elvileg lehet, hogy szülés után, már többet produkál.

Tejelés.. hát ez érdekes, van aki erre esküszik, van aki arra...én egy időben, még az elején nagyon alpesiket akartam, ehhez képest elég jól kifehérítettem. A törzsbakom is szánen, és hát érdekes lenne, ha alpesi gyerekeket csinálna...van aki azt mondja hogy a hosszú fülüek jó tejelők...., van egy alpesi anyám akkora tőgye van, hogy csak na.. le is ad egy fazéknyi tejet, de van egy szánen anyám, akinek alig kis valami nőtt, de az alig kis valamiből is lead egy fazéknyit.. ezt kiszámolni nem lehet.. esetleg ha tudsz legyen több fajtád, aztán meglátod, hogy melyik a jobb...

Előzmény: Krisztin77 (5258)
Krisztin77 Creative Commons License 2011.08.25 0 0 5258

Köszönöm mindenkinek!

 

Ami azt illeti nekem maga az alvadék lett szivacsos. Miután lemertem a savót összevágtam az alvadékot és formába tettem már nem volt szivacs, a préselés után meg kimondottan kemény lett. azért a biztonság kedvéért kidobtam. :-)

 

Egyenlőre maradok a megszokott receptemnél, mert sajna egyre kevesebb tejjel tudok kisérletezgetni.

 

Apropó tej. Van egy alig 3-4 decit tejelő kecsóm. Nagyon kis setnyén került hozzánk, most épp hízókúrára fogtam, ha rendbe jön mehet pasizni. Szerintetek van esély arra, hogy jövőre több tejet adjon ha megellik? Amúgy tej szempontjából melyik a legjobb kecsó fajta?

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.25 0 0 5257

Na azt mondjátok meg, hogyan lesz egy elrontott sajtból túró? o.O Mert az lett. Halálosan túróízű, túróállagú, túróként használható cucc, de elvileg sajtnak indult. Eh. :D

genziana Creative Commons License 2011.08.25 0 0 5256

Nagyon ügyi vagy:)

Előzmény: tuskésvirág (5247)
genziana Creative Commons License 2011.08.25 0 0 5255

Szia!

 

Simika szépen leírta, hogy milyen is egy kólis sajt..

Nekem is volt már, kivettem a formából, és mér a tapintásán éreztem, hogy valami stikkje van.

Ha nem vagy benne bizti, inkább ne edd meg...

Póbáld alkalmazni a termizálást (63 fok, 30 perc) használj kultúrát, figyelj az időre, pláne ebben a dög melegben, nehogy túlsavanyodjon...

Amúgy ha jól emlékszem, akkor Elefada egyszer rakott fel képet a kólis sajtról, legalábbis az hiszem, hogy ő, ........keresgélj a hsz-i között

A keményebb attól is lehet, szerintem, hogy a hőfok magasabb volt. Ilyenkor 32 fokon elég dolgozni. Én amikor keményebbet akarok készíteni, savólemeréskor picit mindig alágyújtok az edénynek.

De erre sincs egy adott recept, minenki saját maga tapasztalja ki, hogy hogyan is lesz jó..

Én speciel, az utóbbi három napban olyan gumibugyi- nyikorgós sajtokat készítek, hogy na...pedig úgy csinálok mindent, mint előtte...most nem tudom másra fogni, mint erre a kuka melegre..

 

Sok sikert!

Előzmény: Krisztin77 (5250)
RontóPál Creative Commons License 2011.08.24 0 0 5254

manapság egy felnőtt biztosan túlél egy kolis fertőzsét, ha jó az orvosi ellátás-.:-)

 

sztem kuka. esetleg a kutyának.

Előzmény: Krisztin77 (5253)
Krisztin77 Creative Commons License 2011.08.24 0 0 5253

Köszönöm. És ha kólis az kuka? Vagy lehet még kezdeni vele valamit, hogy ehető legyen? (persze  feltételezve a túlélést :-)))

Előzmény: Törölt nick (5252)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.24 0 0 5251

Szia!

 

Köszönöm a válaszodat, jól néz ki, biztos, hogy finom is lehetett... :)

Előzmény: tuskésvirág (5249)
Krisztin77 Creative Commons License 2011.08.24 0 0 5250

Sziasztok, szép napot mindenkinek!

 

Már hónapok óta olvaslak Titeket és lehetőség szerint a régi bejegyzéseket is igyekszem kijegyzetelni, hogy minél többet tenulhassak Tőletek.

 

Most azonban megtorpantam. Az utóbbi időben kipróbáltam egy itt olvasott számomra új receptet és úgy oltaom és készítem már a harmadik sajtomat.

 

Ami miatt elbizonytalanodtam, hogy az eddigiek mindíg krémes egy állagú sajtok voltak, ezek viszont keményebb, lyukacsos sajtok. Ennek igazáboól örülnék, de félek, hogy mi van, ha kólis. Honnan tudhatom meg, hogy most tuti jót vagy kukaérettet csináltam.  ( az ízük remek, mégis félek tőle)

 

Előre is köszönöm a válaszokat.

tuskésvirág Creative Commons License 2011.08.24 0 0 5249

Szia és bocsánat amiért most válaszolok.Mint írtam ez egy ecetes sajt.A tejet felteszem forni és teszek belle (8-literhez) 3 kávés kanál sót,és mikor kezd borosodni a teteje öntök belle 40ml-ecetet,és hagyom persze lassu tűzon dolgozni mármin a sajgombocok megjelenne és a savo ell vállik,utána hagyom kihulni és viszem lecsopoktetni, majd utána megy a prés edénybe mikor ez kész,kiveszem és deszkára teszem és be sózóm a tetejét meg az oldalát,és hagyom 3-órán keresztul utána meg forditom és megint be sózóm,és egy hétig pihen a spájzba,majd két hétig (persze becsomagolva flopakba)hútóben,utána megint egy hét a spájzba. És  az a sajt  csak 80dk volt és két nap allat elfogyot.

Előzmény: Törölt nick (5248)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.23 0 0 5248

Szia!

 

Gratula!

 

Meg szabad kérdezni, hogy hogyan készítetted és meddig, hogyan érlelted?

tuskésvirág Creative Commons License 2011.08.21 0 0 5247

Sziaztok  csináltam érlelt sajtot,igaz hogy ecetes de nagyon finomra sikerult.

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.08.20 0 0 5246

Sziasztok!

Ha jár erre esetleg valaki, aki segítene - szeretnék grillezni sajtikát. Szokott vki grillsajtot csinálni? A kecskegomolya is jó erre, vagy van sépci recept? És esetleg fúszereset is érdemes grillezni? Köszönöm!

 

Ui.: az első szerintem jól sikeredett gomolyám (még nem kóstoltam, csak bízom benne) júli vége óta folpackban csücsül a hűtőben. Meddig érdemes várni vele? Mikor érdemes megkóstolni?

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.18 0 0 5245

Sziasztok, ma 18:00-ig lehet szavazni az alábbi ötletre a Budapest Bank Valóraváltó pályázatán - kérlek, segítsetek! Minden voks fontos, itt pedig vagyunk egy páran.

http://apps.facebook.com/valoravalto/?otlet=12

Ui.: Bocs az offért :)

Kriszta721 Creative Commons License 2011.08.08 0 0 5244

Így utólag is köszönöm szépen!

Előzmény: genziana (5241)
játékos1977 Creative Commons License 2011.08.07 0 0 5243

Köszönöm a segítséget!

 

Megint sikerült elszúrnom a dolgot. A múltkor túladagoltam az oltót és túl is savanyítottam (majd' 20 órát volt 23 C konyhában a sófürdő előtt). 

 

Most az alvadékkal vivtam de nem lett rossz a végeredmény, 8 órát volt a konyhában, úgy tűnt nem savanyodott túl, most meg a 20%-os sófürdőt "néztem be" szerintem az arány is elszúrtam, és majd' 10 órát hagytam benne (reggel elfelejtettem kivenni), most olyan mintha sót nyalnék. 

 

Lehet valahogy sótlanítani? :-)

Előzmény: elefada (5242)
elefada Creative Commons License 2011.08.06 0 0 5242

Valami más:

"Az alvasztó aktivitása függ a tej pH-értékétől. Minél alacsonyabb a pH, annál magasabb az aktivitás."

Azaz, nem édes alvasztású tejhez ajánlják.

Minél savanyubb, annál inkább aktív az oltó.

A hőmérséklet:

43 fokon a legaktívabb, de ez nem azt jelenti, hogy ott kell oltani, csak azon a ponton a leghatékonyabb.

Előzmény: játékos1977 (5240)
genziana Creative Commons License 2011.08.06 0 0 5241

Boldogságos névnapot!

Előzmény: Kriszta721 (5239)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!