Keresés

Részletes keresés

nopánick Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2279

.... az  nem is építmény gondolom.

 

Közben olvasgatom az OTÉK-ot és az építési hely fogalma, alighanem kizárja az előkertben (és oldalkertben) az építményt.

Így a kerítésmenti, épített büfé pavilon elúszni látszik...

Előzmény: KömKel (2278)
KömKel Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2278

Én ahová járok halas büfébe, az egy lakókocsi az utcafrontra telepitve (pár hónapja üzemel), és 220-nál nincs nagyobb a belmagassága :)

 

A beépitési %-ba beleszámit tudtommal, és a HÉSZ-ben szoktak lenni még helyi előirások is, településenként változóan. Több faluról tudok, ahol ez pl meg van tiltva.

Előzmény: nopánick (2277)
nopánick Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2277

A beépítési % korlátoz azért ?

 

Mivel az ilyesmi  -gondolom- tartós emberi tartózkodási célú

építmény és így minimum 250 cm belmagasságú kell legyen....

Jól gondolom?

 

 

Ja... akár több ilyen, de szerkezetileg független is  lehet ?

A kisördög, ugyebár :-)

Előzmény: KömKel (2276)
KömKel Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2276

Ha a HÉSZ nem tiltja, akkor mehet.

Nálunk is több ilyen van a településen.

Előzmény: nopánick (2274)
nopánick Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2275

Magam is gyakorlati baromságnak gondolom, de ettől még ezek szerint hordoz elvi kockázatot.

pl. ellenséges szomszéd, vagy morcos ellenőr esetén...

 

Gondoltam, jobb, ha biztosan tudom a tényeket :-)

Előzmény: KömKel (2273)
nopánick Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2274

Az OTÉK 4. számú mellékletében meghatározottak szerint

személygépkocsi elhelyezési, vagy többlet-elhelyezési kötelezettséggel nem járóés

10,0 m2 vagy annál kisebb bruttó alapterületű kereskedelmi, vendéglátó célú építmény építése.

 

Ez ugye az ablakon át kiadós büfé/kisbolt gyakorlatilag.

Amibe vevő nem megy be.... így nincs árusító tere, tehát parkoló sem kell hozzá.

 

Jól gondolom?

Ez mehet-e az utcai telek határra vajon?

 

(konkrétan kávé-üdítő, szendvics, friss pékárú,  cukorka, fagyi)

KömKel Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2273

1. Szerinted ki csinálná meg a tervet?

2. Szerinted melyik éphatóság örülne neki, ha ilyennel kellene foglalkoznia?

 

Szóval szerintem felejtős, csak a komolyabb medencéknél érdemes engedélyezéssel foglalkozni.

Előzmény: nopánick (2272)
nopánick Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2272

Vagyis az éppen ásott ~130 cm mély gödörre, ami kerti tó lesz... kellene terv és bejelentés ?

Előzmény: KömKel (2271)
KömKel Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2271

Az 1 méteres mélységet azért irták bele, mert a telken belül végzett, 1 métert meghaladó tereprendezés engedélyköteles.

 

A kerti tó, medence, stb gyakorlatilag azt próbálja lefedni, hogy minden ilyen szar beletartozzon :)

 

Elhelyezésre nincs meghatározás, a helyi épitési szabályzatban lehet rá szigoritás. Jellemzően az előkertben nem engedik, de egyéb megkötés ritkán van.

Előzmény: nopánick (2270)
nopánick Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2270

Azt írja a kódex, hogy egedély nélkül építhető

 

50,0 m3-nél nem nagyobb térfogatú

1,0 m-nél nem mélyebb

magánhasználatú

kerti víz-, fürdőmedence, épített kerti tó építése.

 

 

Mit jelent konkrétan az "épített kerti tó" ?!

 

A manapság divatos - kiásott gödörbe megy a tófólia- típusú kerti tavakat nem érinti?

Ez nem minősül épített szerkezetnek...?

Mert, ezek ugye mélyebbek szoktak lenni az 1 méternél, inkább 130-150 cm mélyek maxban.

 

A kertitó hol helyezhető el a telken belül jogszerűen?

 

----

 

Ja, és mi lehet az a "kerti vízmedence" ?

 

 

 

ottar Creative Commons License 2012.07.17 0 0 2269

Köszönöm. 

Beleírok én is.. :) 

 

1.

A beépitési százalékot bruttó területre vetitik, tehát a terasz beépitése nélkül is valószinűleg már túl vagytok épitve.

A jelenlegi állapotában a terasz nem számit bele a beépitésbe.

Ez nagyon érdekes, mert minden engedéllyel épült (megvannak a papírok) azaz ezek szerint a kutya nem nézte anno, hogy túllépik... :( 

 

2.

Igen, kellene, mivel nő a beépités, és tartószerkezet is változik (tető, esetleg födém)

A beépithetőséggel talán annyit lehet játszani, hogy a tervben a mellékpéületet bontásra kell kiirni, amit a használatbavételiig kell teljesiteni. Az épitési engedély 2 évig érvényes, és megkezdéstől 5 év után kell használatbavételit kérni.

(abba ne reménykedj, hogy a beépithetőségi határt idővel feljebb tolják, mert ez abszolút nem reális)

Nem is reménykedem, ilyen vállalásokat meg nem akarunk tenni, mert a melléképületet megtartjuk... :) 

 

3.

Akkor kell engedély, ha új nyilászárót raksz, vagy NAGYOBBAT, mint a mostani. Azaz a falat tartószerkezetileg megpiszkálod (áthidaló).

A régi épitési engedély már elavult, erre nem érdemes hivatkozni.

Két helyre nagyobbat szeretnénk, meg nyitni is kellene még kettő ablakot... :(

 

4.

Nem kell.

Szuper.

 

5.

Attól függ mire használod. Ha kerti épitmény lesz, amit ténylegesen szaletliként használsz, akkor nem kell. Ha kocsibeállónak használod pl, akkor igen.

Kerti építmény, a melléképület falához tapasztva (Pici a kert, ezzel helyet spórolok...)

 

+1.

Ha a terasz olyan helyen van, hogy az utcáról nem látszik, akkor én rádobnék gyorsan egy féltetőt, polikarbonát tetővel, mintha meglévő lenne. Ebben az esetben te a terasz beépitését már csak korszerűsited, tehát elvileg megoldható a túlépités.

Ehhez azonban kell a szomszédok jóindulata is, mert az épitési engedélyhez csatolni kell két szomszédtól egy nyilatkozatot, hogy a terasz féltetője több mint 10 éves (elévülési idő).

Hát, a szomszédokat nem ismerem, nem szeretnék ilyennnel indítani... Egyébként nem látszik a terasz az utcáról. 

 

Nagyon köszönöm, azért a biztonság kedvéért bebaktatok pénteken az önkormányzósághoz... 

 

Előzmény: KömKel (2268)
KömKel Creative Commons License 2012.07.17 0 0 2268

1.

A beépitési százalékot bruttó területre vetitik, tehát a terasz beépitése nélkül is valószinűleg már túl vagytok épitve.

A jelenlegi állapotában a terasz nem számit bele a beépitésbe.

 

2.

Igen, kellene, mivel nő a beépités, és tartószerkezet is változik (tető, esetleg födém)

A beépithetőséggel talán annyit lehet játszani, hogy a tervben a mellékpéületet bontásra kell kiirni, amit a használatbavételiig kell teljesiteni. Az épitési engedély 2 évig érvényes, és megkezdéstől 5 év után kell használatbavételit kérni.

(abba ne reménykedj, hogy a beépithetőségi határt idővel feljebb tolják, mert ez abszolút nem reális)

 

3.

Akkor kell engedély, ha új nyilászárót raksz, vagy NAGYOBBAT, mint a mostani. Azaz a falat tartószerkezetileg megpiszkálod (áthidaló).

A régi épitési engedély már elavult, erre nem érdemes hivatkozni.

 

4.

Nem kell.

 

5.

Attól függ mire használod. Ha kerti épitmény lesz, amit ténylegesen szaletliként használsz, akkor nem kell. Ha kocsibeállónak használod pl, akkor igen.

 

+1.

Ha a terasz olyan helyen van, hogy az utcáról nem látszik, akkor én rádobnék gyorsan egy féltetőt, polikarbonát tetővel, mintha meglévő lenne. Ebben az esetben te a terasz beépitését már csak korszerűsited, tehát elvileg megoldható a túlépités.

Ehhez azonban kell a szomszédok jóindulata is, mert az épitési engedélyhez csatolni kell két szomszédtól egy nyilatkozatot, hogy a terasz féltetője több mint 10 éves (elévülési idő).

 

Előzmény: ottar (2267)
ottar Creative Commons License 2012.07.17 0 0 2267

Tiszteletem!

Kérdéseim lennének.

Házvásárlásban vagyunk jól.

Egy 70-ben épült családi házról van szó, aminek 84-ben volt egy bővítése, és 86-ban került mellé egy melléképület. 

Van egy 105 cm magas (az engedélyezési terven legalábbis) nyitott 24 négyzetméteres terasza. Mi úgy tervezzük, hogy ezt egy könnyűszerkezetes felépítménnyel befedjük (nevezzük télikertnek.). 

Kérdés: A terasz jelenleg vajh beleszámít e a beépítési százalékba? 

A telek 540 nm, a ház lakótere 100, a melléképület 42 (ez mindkettő nettó szám!), a beépíthetőség pedig 30%. 

Azaz 162 nm, ami ha terasz benne van, akkor már túlszaladt... 

Kérdés2: Építési engedély kell e a terasz beépítéséhez? 

 

Kérdés3: Nyílászárókat szeretnénk cserélni. Kell hozzájuk engedély? Van ahol méretváltozás lenne, utcafronton az előszobán batárnagy ablakok vannak, (kettő db a megsárgult ép. eng-ban szereplő egy nagy helyett) mi kettő kisebbett tennénk. Az udvar felé eső részén nagyobbítanánk egyet és egyet befalaznánk, a szomszéd felé pedig (a telekhatártól van 1-2 m) nyitni szeretnénk még kettő ablakot (ezek egyébként szerepelnek az ép. engen, de rejtélyes okból nem építették be őket). 

 

Kérdés 4: A melléképületben leválasztanánk egy vendég lakrésznek való részt (2 db belső válaszfalat kellene építeni (plusz víz-csatornabevezetés)), ennek külső nyoma nem lenne. Ehhez kell engedély? 

 

Kérdés 5: Szaletli építéséhez kell engedély? 

 

Előre is köszönöm. 

O. 

 

ilias Creative Commons License 2012.07.13 0 0 2266

Leírva még én sem láttam. :)

 

Köszönöm a segítséget. Számolgatunk egy sort, hogy kiderítsük, hogy mit lehet, mire van lehetőségünk.

 

Köszi mégegyszer.

Előzmény: KömKel (2265)
KömKel Creative Commons License 2012.07.13 0 0 2265

A kerületi szabályozás az OTÉK-on legfeljebb szigorithat, de annál megengedőbb nem lehet.

Mivel a lakóövezetek felső beépitési határa 30%, ezért nem tartom valószinűleg a +5%-ot (egyébként sem hallottam még soha erről a "megengedő" módszerről).

 

 

Az épitménymagasság egy bonyolultabb számitás, nem szimplán magasságot jelent.

A homlokzatok felületének összegét kell elosztani a homlokzatok vizszintes vetületeinek összegével.

Itt találsz egy viszonylag értelmes segédletet: http://www.battanet.hu/battanet4/am_bel_tajekoztato2.php?ssz=135

 

A szintterületi mutató az összes bruttó szintterület osztva a telekmérettel.

Előzmény: ilias (2264)
ilias Creative Commons License 2012.07.13 0 0 2264

Sziasztok!

 

Remélem nem nagyon off-osak a kérdéseim. :)

 

A kerületünk kvsz-e szerint 30%-os a telkünk beépíthetősége. Szeretnénk egy nappalit hozzáépíteni a házhoz, viszont azzal már túllépnénk a beépíthetőséget. A telken van egy melléképület is, amit nem szerenénk lebontani, mert hasznos, a garázst viszont igen. Úgy hallottam, hogy vannak kerületek, ahol engednek még +5%-os beépíthetőséget. Nem tudom, hogy ez itt is így van e.

Van ilyen lehetőség, ha van akkor kerületenként változhat saját hatáskörön belül?

 

A másik amatőrebb kérdés:

 

-mit jelent az építménymagasság? A legkisebb 4.5m, a legnagyobb 6m. (teljes magasság, tető alja?)

-mit jelent a szinterületi mutató megengedett legnagyobb mértéke?

 

 

Köszönöm előre is a válaszokat.

Szép napot.

 

KömKel Creative Commons License 2012.07.12 0 0 2263

Épitészként viszont nem adok ki a kezemből tervezői nyilatkozatot olyasmire, ami nem felel meg a hatályos jogszabályoknak, mivel a kamarai tagságomat kockáztatom...

 

Egyébként ez a bejelentéses dolog egy marhaság, csak az időtényezőt gyorsitja, meg elhiteti az ügyfelekkel, hogy tök egyszerű az eljárás.

 

Előzmény: Vijola1 (2262)
Vijola1 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 2262

A jogszabályalkotók létrehozták az általuk  az  nagyon egyszerűnek hírdetett engedélyezési formát, a bejelentést. Az építési bejelentés esetében azt jelenti, hogy az ügyfél benyújtja hozzánk a bejelentését egy tervezői nyilatozattal, de terv nélkül. Az építést már előtte 5 nappal megkezdhette. A bejelentését elfogadjuk, fél évig építkezhet, aztán 120 napon belül kimegyünk ellenőrizni, amikor az épület már készen van. Ha azt látjuk, hogy  szabálytalan a építés, pl. rossz helyre építe akkor le kell bontatnunk az épületet. Ha a tervet be kellett volna nyújtania a bejelentésnél, már akkor kiderült volna, hogy nem jó helyre építkezik.

A bontás bejelentésénél, ha elkészült a bontás és azt bejelenti az ügyfél, nem kaphat semmiféle határozatot róla. Ahhoz, hogy a földhivatalnál be tudja jegyeztetni a bontás tényét, kérnie kell az építéshatóságtól egy hatósági bizonyítványt, ami 20.000.-Ft igazgatási szolgáltatási díj befizetésével jár, és ez alapján jegyzi be a földhivatal.

És ezt nem a hivatalok találták ki, nem a hivtalok alkotják a jogszabályokat, ők csak kötelesek alkalmazni őket.

Vijola1 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 2261

Én építéshatóságnál dolgozom. Szereném nektek elmondtani, hogy nem a hivatalok "packáznak" az ügyfelekkel, hanem a jogszabályalkotók. Hetente módosítják a jogszabályokat, ami ezáltal már követhetetlen, hiszen több mint 10 jogszabályt kell figyelnünk egy építési engedély kiadásához. Ráadásul nem egyértelműen fogalmaznak, így minden hatóság megpróbálja értelmezni, persze különböző eredménye jutnak. Ha a jogszabály értelmezését kérjük a Kormányhivataltól, akkor leírják a saját véleményüket, de felhívják a figyelmünket, hogy ez nem hivatalos állásfoglalás, így továbbra sem egyértelmű hogy mit kell tennünk.

 

nopánick Creative Commons License 2012.06.22 0 0 2260

Kérj először határozatot...

 

Sejtésem szerint a határozat az kötelező reakció a bejelentésre, hisz abban közli, hogy

tudomásul vette és bejegyezte a nyilvántartásába, amit be kellett.

Előzmény: Sznhép (2258)
KömKel Creative Commons License 2012.06.22 0 0 2259

Ha nincs rajta a térképmásolaton, akkor ingatlanfedezeti szempontból nem létezik (értékbecslőként ez a szabály).

Tehát hiába van ott a telken X éve, értékbecslésnél nem lehet figyelembevenni. És az se számit, ha megvan rá a használatbavételi, de nincs átvezetve a térképmásolatra.

Előzmény: Sznhép (2254)
Sznhép Creative Commons License 2012.06.22 0 0 2258

Hát nálunk ilyet nem adtak az biztos. Már eltelt a bejelentéstől egy pár hónap. Az nem olvastam, hogy a bizonyítvány mennyibe kerül, de nem lepődök meg, ha pénzt kérnek érte. Az építkezés során már megedződtem ilyen téren. De ha a paragrafus szerint ez kell, akkor kénytelen vagyok ezt kérni.

Előzmény: Törp (2257)
Törp Creative Commons License 2012.06.22 0 0 2257

Fh-i átvezetéshez szükséges hatósági bizonyítvány 20e pénz, ezt is olvastad?

Előzmény: Sznhép (2255)
Törp Creative Commons License 2012.06.22 0 0 2256

Ugyanúgy kapsz határozatot a használatbavételi bejelentésről is - legalábbis nálunk - és azt a fh elfogadja.

Előzmény: Sznhép (2252)
Sznhép Creative Commons License 2012.06.22 0 0 2255

Na, okosodtam a google-val mégis: a 109/1999. FVM rendeletben ez van benne: "(3a) A bejelentés-köteles épületváltozás, továbbá az építési tevékenységgel nem járó rendeltetésmód változás ingatlan-nyilvántartási átvezetéséhez az építésügyi hatóság által kiállított - az épület rendeltetését megjelölő - hatósági bizonyítvány szükséges." (65.§).

Akkor már csak az ép.hat-ot kell megkérnem, hogy állítsanak ki egy ilyet. Bízom benne, hogy nem én leszek az első aki ilyet kér.

Bár még mindig nem láttam semmit, hogy mivel szankcionálhatnak, ha nem jelentem be, mert csak az építési engedélynél van a 30 napon belüli nyilvántartási kötelezettség, a bejelentéskötelesnél semmi nem lesz jogerős, az sincs meg, hogy nekem ilyen bizonyítványt kellene kérni, és az sincs benne, hogy mi van akkor, ha ezt a bizonyítványt, majd csak 25 év múlva kérem meg. Persze ezt nincs kedvem kipróbálni, inkább papírozok, és alszok nyugodtan.

 

Előzmény: Sznhép (2254)
Sznhép Creative Commons License 2012.06.22 0 0 2254

Akkor ezek szerint nem csak velem packáznak :-). Egyébként mi történik, ha nem jelentem be a földhivatalba ezt a garázst? Mi előnyöm, avagy hátrányom van abból, hogy nincs bejelentve? Hiszen erre engedély nem kellett, az építés kezdetét bejelentettem, a határozat erről meg van. Persze a használatba vételi engedélyről nekem nincsen semmi hivatalos, mert csak beadtam az eredeti péládányt és kész. Ezt akár kukába is dobhatták/dobhatják. Ha tudtam volna, hogy ez lesz, akkor legalább két példányt csináltattam volna, és ebből egyet átvételi dátummal lepecsételtetve visszakértem volna....

Előzmény: KömKel (2253)
KömKel Creative Commons License 2012.06.22 0 0 2253

Most csináltam két külön településre 1-1 melléképület tervet. Hát bakker mindkét helyen mást mondtak az épitéshatóságisok...

Hétfőn megyek egy harmadik helyre, ott is megkérdezem.

 

Az ügyfelek meg néznek rám hülyén, hogy miért nem tudok válaszolni.

Előzmény: Sznhép (2252)
Sznhép Creative Commons License 2012.06.22 0 0 2252

De pont ez az, hogy nincs olyan használatba vételi engedély, mint a háznál! A háznál kérni kell az engedélyt, lefolytatják az eljárást, és kiküldik a határozatot. A bejelentés köteles építménynél (garázs), viszont nekem kell használtba vételi bejelentést tenni (a jogszabály szerint) egy nyomtatványon, és slussz-passz. És nincs tovább a paragrafusokban erről semmi. Illetve még annyi van, hogy az ép.hat. 120 napon belül ellenőrizheti, hogy valóban az épült fel, amit bejelentettem, és ha nem az, akkor bontathat, meg bírságolhat. Arról nem szól a fáma, hogy ha minden oké, akkor kell-e küldenie valamit. Nem azt várom, hogy csiribá-csiribú valaki bejegyezze helyettem, hanem arról van szó, hogy a földhivatal nem áll szóba velem ha nincs használatba vételi engedély, de honnan legyen, ha nem küld ilyet a hatóság, mert a jogszabály ilyet nem ír elő?

Előzmény: nopánick (2251)
nopánick Creative Commons License 2012.06.22 0 0 2251

Felkerül, ha felrakod (asszem kell is) ... földmérő megcsinálja hozzá a rajzot és a földhivatalnál intézed/intézi.

Ez eddig is így volt, nem a hivatalok intézték, hanem a tulaj dolga volt.

 

Szerintem, benne is van a kapott használatbavételi apróbetűjében valahol...

Előzmény: Sznhép (2249)
SpencerGool Creative Commons License 2012.06.22 0 0 2250

Én a hivatalok látványától egyből kirázz a hideg

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!