Keresés

Részletes keresés

genziana Creative Commons License 2011.09.25 0 0 5299

Ó, Debrecen:)

Talán majd egyszer én is eljutok oda...már évek óta mindig elhatározzuk, hogy elmegyünk, Hortobágy, Debrecen...de ugye az állatok miatt nem nagyon tudunk messze mozogni, mert azért hozzám az az ország másik fele... rengeteg dolog van még kishazánkban ahol életemben nem jártam..majd talán egyszer...:)

Előzmény: Krisztin77 (5297)
mamasajt Creative Commons License 2011.09.24 0 0 5298

mamasajt

 

Sziasztok.Új belépőként szeretnék kérdezni.Tehéntejből készítettem sajtot,naturt,és ízesítettet.Igyekeztem betartani az itt tanultakat,szerintem sikerült is /vettem oltót,azzal csináltam/.

A sózást próbáltam sóoldatban,közvetlen sózással,ízre mindegyik jó lett/legalább családom szerint/.

Kérdésem az lenne,ha vége a sózásnak,a sajt természetesen nedves:itt nem vagyok biztos a további lépésben:meg kell törölni?Szárítani?Hol?Hány fokon?Mikor tehetem hűtőbe,és mibe "csomagoljam"?Ha érlelem,és nincs pincém,jó ha a hűtőt kb.10 Cfokra állítom,és ott tartom?

Válaszotokat,segítségeteket előre köszönöm:mamasajt

Krisztin77 Creative Commons License 2011.09.24 0 0 5297

Köszi az infókat. Végül is úgy döntöttünk, hogy most nem fér bele, majd tanulok tovább autódidakta módom :-)

 

Amúgy Debrecenben lakok, miért kérded?

Előzmény: anya3 (5296)
anya3 Creative Commons License 2011.09.22 0 0 5296

Szia !

 

Az előttem szóló a tejtemékgyártó és sajtkészitő tanfolyamot linkelte be, először én is ezt kaptam meg email-ben, egy kicsit meg is ijedtem, mert ez időben és árban is elég sok, de van egy 30 órás sajtkészitő tanfolyam is, a helyszín ugyanaz. /2011.okt.7-8-9/

Sajnos nekem sincs közel, én 200 km-re lakom Csermajortól, a szállás a kollégiumban megoldható.

Megkérdezhetem, te hol laksz ?

Beillesztem neked a tematikát.

 

30 ÓRÁS HÁZI SAJTKÉSZÍTÉS TANFOLYAM INDUL

 

A FELNŐTTKÉPZŐ TANFOLYAM, ELSŐSORBAN SAJÁT TERMELÉSŰ TEJ HÁZTÁJI KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT TÖRTÉNŐ FELDOLGOZÁSÁT ISMERTETI MEG AZ ÉRDEKLŐDŐKKEL.

 

A képzés helyszíne: A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat Általános Művelődési   Központjának  Ujhelyi Imre Élelmiszeripari Szakképző Tagintézménye, Csermajor

A képzés időtartama: 30 óra

 
Elmélet aránya: 40% (12 óra) Gyakorlat aránya: 60% (18 óra)

 

Tervezett időpont: 2011. október 7-8-9.

A képzés díja 30.000 Ft.


A tanfolyam tematikája
Elmélet: 

  1. 1.      A tehéntej, juhtej és a kecsketej összetétele, tulajdonságai és táplálkozás élettani szerepe. A tejtermékek szerepe a falusi vendéglátásban.
    2. A nyerstej tárolásának és kezelésének higiéniai szabályai. A tej kiválogatása az egyes tejtermékek gyártásához.
    3. A nyerstej hőkezelése, előkészítése a termékgyártáshoz. (Színtenyészetek)
    4. Savanyított tej-és tejszínkészítmények előállítása egyszerű eszközökkel, háztáji kis műhelyekben ( aludttej, kefir, joghurt, tejföl)
    5. Tehéntúró és juhtúró gyártása.
    6. A házi sajtkészítés alapjai: - a tej alvasztása, az alvadék felvágása, sajtolása, utómelegítése és formázása.
    7. A sajtok préselése, sózása, érlelése és tárolása.
    8. Friss sajt készítése.
    9. Lágysajt készítése.
    10. Röglyukas félkeménysajt készítése.
    11. Erjedési lyukas félkeménysajt készítése.
    12. A savó hasznosítási lehetőségei.(orda készítés). Sajtkészítmények.(körözött túró)

    A tanfolyam zárása, értékelése.
    A tanfolyam elméleti és gyakorlati ismereteket nyújt, érdeklődést kelt fel. Ellenőrző foglalkozás nincs. Záróvizsga nincs. A tanfolyam elvégzése képesítést nem ad, de előkészít további szakmai képzésre.

 

Nagy számú jelentkezés esetén újabb tanfolyamot indítunk.

További információkért érdeklődni lehet az iskola titkárságán telefonon  06-99 370-918 vagy e-mailben: horvath.bea@porpaczy.hu

 

A csatolt jelentkezési lapot, kérjük intézményünkbe

(Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat Általános Művelődési Központja,

9431 Fertőd, J. Haydn u. 2.)

beküldeni szíveskedjék.

 

 

Az iskola igény esetén biztosít szállást a kollégiumban. 1.300+18% ÁFA +315,-Ft mosatási költség

Horváth Miklósné 06/ 96-242-022 fogadja szállásigényüket.

 

 

Előzmény: Krisztin77 (5295)
Krisztin77 Creative Commons License 2011.09.20 0 0 5295

Köszönöm az infót. Sajnos ez nekem a több száz kilóméter távolság miatt nem elérhető :-(( Sokat kerestem már, de semmit nem találok a környékünkön (kelet Mo.) pedig van a városunkban élelmiszer ipari suli is, mezőgazdasági suli is, Agrár Egyetem is... de még csak hasonló képzés sincs. Bezzeg a milliós Uniós marhaságok...

Előzmény: L.Myke (5293)
L.Myke Creative Commons License 2011.09.20 0 0 5294

Szépek! Friss képek várhatók a honalpodon? Érdekelnek mostani sajtok, kecskék. :) Lassan készen lesz az enyém is és ott majd mutatom az idei sajtokat. :)

 

Más: OMÉK?

Előzmény: elefada (5290)
L.Myke Creative Commons License 2011.09.20 0 0 5293
Előzmény: Krisztin77 (5292)
Krisztin77 Creative Commons License 2011.09.20 0 0 5292

Sziasztok!

 

Milyen tanfolyam lesz és hol? Valami elérhetőséged van? Engem érdekelne...

elefada Creative Commons License 2011.09.19 0 0 5291

Köszi!

Ne add fel, fog ez menni, segítünk.

Előzmény: anya3 (5288)
elefada Creative Commons License 2011.09.19 0 0 5290

már semmi gond...

Előzmény: genziana (5289)
genziana Creative Commons License 2011.09.18 0 0 5289

Elefada!

Minden rendeben a kis állatkával?

anya3 Creative Commons License 2011.09.16 0 0 5288

Köszönöm a válaszodat.

Gratulálok a kecskéidhez és a gyönyőrű sajtokhoz én még csak álmodozom, hogy egyszer sikerül eddig eljutnom.

 

Előzmény: elefada (5286)
elefada Creative Commons License 2011.09.16 0 0 5287

Fagyasztott tejbe már nem tudsz életet lehelni, nem alkalmas sajtkészítésre.

Három napos tej már határeset, de kecskéböl még működik a sajt, ennél régebbi már csak túrónak jó.

 

Előzmény: S.Ajtony (5273)
elefada Creative Commons License 2011.09.16 0 0 5286

CHY-MAX Plus folyékony tejoltó:1,7-2ml/ 10l tej.

Tehát 4l:0,7-0,8ml

Előzmény: anya3 (5284)
anya3 Creative Commons License 2011.09.16 0 0 5285

Nem tudom miért nem jelenik meg az utolsó mondat, szóval jön valaki a 2011. okt. 7-én idnuló sajtkészitő tanfolyamra ?

anya3 Creative Commons License 2011.09.16 0 0 5284

Sziasztok!

 

Sajtot szeretnék késziteni, próbálkoztam már eddig hagyományos módon / só, ecet/

 

Tegnap viszont megkaptamó innen: http://www.equus.hu/shop/?p=productsList&iCategory=199&sName=Sajkészítés-házilag-csomag-1.

a sajtkészités kellékeit, de nem tudom, hogy a tejoltóból mennyi kell kb. 4-5 l tejhez

 

Előre is köszönöm a segítséget.

 

Közületek jön valaki Csermajorba az okt.-ben induló sajtkészitő tanfolyamra ?

 

 

 

Üdv. mindenkinek: Anya3 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.09.14 0 0 5283

Nem azt mondtam, hogy nincs, csak ritka. Legalábbis felénk nincs egy sem. Ha valami baja van az állatnak, akkor kezdhetem én kitotózni, mert az állatorvos csak a vitamininjekciót meg a féreghajtót tudja. (Kísértetiesen hasonlít ahhoz, ahogyan az állami kórházakban engem látnak el. :D)

Előzmény: genziana (5280)
genziana Creative Commons License 2011.09.14 0 0 5282

Ma reggel felvágtam a füstöltet......szendvicsbe csomagoltam a gyereknek..

Hát olyan rohadtul finom lett....

genziana Creative Commons License 2011.09.14 0 0 5281

Szia!

Annyira én sem értek hozzá, de szerintem a 4-5 napos tej már annyira be van "érve", hogy nem tuti belőle sajtot készíteni...de vannak itt nagy tudású sajtosok, akik értenek hozzá, ha visszajönnek, tuti, hogy írnak ....

 

Előzmény: S.Ajtony (5273)
genziana Creative Commons License 2011.09.14 0 0 5280

Bocsi, de ezt cáfolom, én ismerek olyan állatorvost, aki ért a tehénhez is meg a kecskéhez is....

Előzmény: Törölt nick (5279)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.13 0 0 5279

Ilyen nekem is volt, bár a mienknél csak szivárgott az egyik legjobb kecskénk tőgyéből oldalt, ahol fejtem, és mindig lucskos lett a kezem. Nem jó, mert nem túl higiénikus, vigyázni kell, nehogy belecsöppenjen a tejbe. Két év alatt némileg javult, bár lehet, hogy még mindig szivárog kicsi. Nem tudom, az orvos mit tudna vele kezdeni, talán egy felsebzés-összeforrás megoldaná, de kétlem, hogy volna benne gyakorlata. A hazai állatorvosok ritkán értenek is a szarvasmarhához.

Előzmény: Krisztin77 (5278)
Krisztin77 Creative Commons License 2011.09.11 0 0 5278


sziasztok!

 

SOS újra segítség kellene!!! Mogyorónál fejéskor észre vettük, hogy a tőgyéből nem csak a kellő helyen jön a tej. Bocsi másképp nem tudom megfogalmazni, de olyan mintha a tőgy oldala ki lenne repedve vagy ilyesmi. Ahogy megnyomom ott is spriccel a tej... Mit tegyek szerintetek? forduljak orvoshoz? Mi lehet ez???

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.09.10 0 0 5277

Köszi! Nem kritika képp kérdeztem ám, csak infó gyűjtés céljából, szeretnék én is érlelni, eddig még csak folpackban pihiztettem sajtot legtovább három hétig. Szereztem egy kicsi borhűtőt, így most már szeretném megpróbálni a csupaszon érlelgetést is...

Írtad, hogy 2-3 órát pihenteted a kultúrázott tejet. Olvastam itt, hogy van aki szintén eddig, van aki csak fél óráig pihenteti oltás előtt. Esetleg próbáltad már így is úgy is? Ha igen, tapasztalatod szerint mi a különbség? Ha még nem unod a kérdéseimet...

 

Előzmény: szafe2 (5275)
szafe2 Creative Commons License 2011.09.09 0 0 5276

nekem a 3-3,5 napos tejbol is teljesen jo a sajt, igaz en felmelegitem 65-70 fokra, kihuteni meg ugy szoktam, hogy hozzaontom az 1/3 mennyisegu tehentejet, ami 5 fokos es a gazda mar termizalta 1x. ami igy kihul 35-40°c-ra, egy kicsit hagyom meg hulni utanna beoltom a sajtkulturaval es lefedem 2-3 orara.

Előzmény: S.Ajtony (5273)
szafe2 Creative Commons License 2011.09.09 0 0 5275

igen valoszinuleg tejpenesz, elvileg sos vizes mosogatassal el lehet tuntetni, engem mondjuk annyira nem zavar. (valahol meg azt is olvastam, hogy iz-alakito hatasa is van)

Előzmény: Kriszkrosz1 (5271)
S.Ajtony Creative Commons License 2011.09.08 0 0 5273

Kedves Kollégák!

Csupán azt szeretném megkérdezni, hogy véleményetek szerint lefagyaszthatom-e a tejet, mivel jelenleg csak egy kecskét fejek és mire a megfelelő mennyiség összegyűlik, a tej már nem igazán alkalmas a sajtkészítésre (vagy valamit nem jól csinálok). Ha friss a tej, a sajt is jó. Négy-öt napos tejből a sajt megy a kukába...

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.09.07 0 0 5271

a képen a sajt tetején az tejpenész? Ha igen, azt rajta lehet hagyni - nem kell mosogatni?

Előzmény: szafe2 (5269)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.09.07 0 0 5270

Köszönöm szépen a választ közben chn 22-t rendeltem (sürgettek itthon, szeretnének már sajtot látni és oltóm sincs már), de tavasszal ki fogom próbálni a danicát is bíztatásodra... Guszta nagyon a sajtod!!! Én eddig még csak gomolyákat készítettem, meg túrót, krémsajt szerűséget, joghurtot. A legöregebb gomolyám 3 hetes volt... Ha megjön a cucc, talán túl merek lépni a gomolyán. Szép hetet!

Előzmény: szafe2 (5269)
szafe2 Creative Commons License 2011.09.07 0 0 5269

udv

 

szerintem teljesen jo a Flora Danica, en ilyen sajtokat tudok "gyartani belolle". a 2 hetes mar egy "eleg jo minosegu gauda jellegu" es allagu, igaz en 2/3-1/3 aranyu kecsketej-tehentej keverekbol csinalom.

telen amikor majd nem lesz kecsketejem, csinalom csak tehentejbol. egy kis camping hutoben erlelem 12-15 fokon. 80-90% paratartalman, naponta forgatom es szelloztetem.

 

ilyen a frissen keszult, soleben aztatas utan 1 naposan.

 

2 hetesen

 

kozelrol

Előzmény: Kriszkrosz1 (5266)
Anobium Creative Commons License 2011.09.07 0 0 5268

 

hoppá... most sikerült a beillesztés.  :-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!