Keresés

Részletes keresés

vulgaris Creative Commons License 2010.03.22 0 0 1910

nem megállapítottam, csak kérdeztem

ez szép mennyiség

én ekkora távolságra biztosan nem ültetnék

-tuját

-azonos növényt

A tujával gond van, gyakran megtámadja valami féreg, aztán nagyon érzékeny a földnek ilyen olyan összetételére,gondold meg, ültetsz mondjuk 100 tuját, abból lebetegszik mondjuk 10-20, vagy akár a fele, hogyan fogod pótolni?

Ugyanakkora magasságút beszerezni milliók, ha kicsivel pótolod,mókás...

Az azonos növénnyel is ez a helyzet.

Olyan nincs,hogy valamelyik nem lesz beteg, nem támadja meg valami, nem fagy ki, nem tesz benne kárt a tél, vagy esetleg valami más. És persze pótolni szeretnéd a kipusztultakat.

Ilyen hosszan én mindenféle magasra növő jól takaró bokrokat tennénk.

Jó ötlet a tűztövis, lehet többféle színűt, lehetne a feledésből visszahozott homoktövist, amiből szörpözhettek és lekvározhattok is, japánbirs, cornus mas, magasra növő madársbirs, cserszömörce is szóba jöhet.

Előzmény: puntooo (1902)
vulgaris Creative Commons License 2010.03.22 0 0 1909
írtam neked a kerti növények, minden jöhet topikba
Előzmény: Sven7 (1906)
RCTiv Creative Commons License 2010.03.22 0 0 1908
off: az a baj, hogy nyolcfelé írsz :) ha kertezni szeretnél, ajánlom a 21. századi díszkertek topikot is, ott rnegeteg ötlet van. csevegni pedig a kerti növények tök jó, és ott is értenek mindenhez :)


amit az előbb írtam mind jó, de számold bele, hogy kb amilyen magas olyan széles, ha 90 centi helyed van akkor az kicsinek számít, én is ezzel a gonddal küzdök :)
Előzmény: Sven7 (1906)
Sven7 Creative Commons License 2010.03.22 0 0 1907
Az nem baj, ha bokrosodik, csak ha terjeszkedik.
Előzmény: puntooo (1905)
Sven7 Creative Commons License 2010.03.22 0 0 1906
Tudsz ajánlani valami virágzó, nem túl igényes, nem nagyon terebélyes cserjét vagy bokrot, ami azért eléggé takar? Nem kifejezetten sövénynek, csak úgy, a kerítés egy részéhez szeretném, a konyha mellé, ha az orgona mégse jó, mert a konyhaablakból sajnos pont a szomszéd lakások kukáit lehet látni. :(( Jó lenne, ha helyette valami szépet látnék. :)))
Előzmény: RCTiv (1904)
puntooo Creative Commons License 2010.03.22 0 0 1905
"Orgonát is sövényszerűen?"

Nem vagyok szakértő, de az orgona erősen bokrosodik és terjeszkedik, ezt vedd figyelembe.
Előzmény: Sven7 (1903)
RCTiv Creative Commons License 2010.03.22 0 0 1904
ha van helyed, egy virágzó sövény sokkal szebb lenne :) kritikus helyekre (ahol azt szeretnéd, hogy télen se lássanak be) örökzöldekkel kombinálva. rengeteg nagyra és gyorsan növő cserjénk van, és azokat másfél méterenként ültetve dekoratív sövényt kapsz. hátránya, hogy kell pár év, de ez mindegyiknél így van, kivéve az instant nagy méretű növényeknél. de ha utánajársz és egy-egy darabot elhozol akciósan leértékelve itt ott a nagyobbakból, máris felgyorsítottad a folyamatot. én nem vagyok híve a tujasornak, szerintem a szép sövény vagy a zárt és nyírt örökzöld, vagy a szabálytalan nagy bokrok tömkelege. hólyagvessző, cserszömörce, bangita, rózsalonc, ha csak ezeknek az összes változatát elülteted (tarka, bordó, sárga levelű stb.) már van egy gyönyörű sövényed, és ezek méteres nagyságban sem drágák, és gyorsan nőnek. de kb. ezer cserje van ami szép.
Előzmény: puntooo (1902)
Sven7 Creative Commons License 2010.03.22 0 0 1903
Orgonát is sövényszerűen? Én is azon gondolkoztam éppen, hogy előre, a konyhaablak mellé azt kéne, nem sövényt. Viszont nincs túl sok hely, ezért nem szeretnék nagy bokrot.
Előzmény: puntooo (1902)
puntooo Creative Commons License 2010.03.22 0 0 1902
"Te végig Fasciagat ültetsz"

Egy ilyen ténymegállapítástól sajnos még több lépésnyire vagyok:-) Tehát: van egy csaknem szabadon álló telkem. Akár 130-150m sövényt is elbírna, de első körben 30m-t kéne főleg sövényesíteni. Így szeretnék nagyon sövényt, de a családi költségvetés eléggé 0 szaldós, így 50E Ft-nál többet csak fogszívással mernék bevállalni. (100-nál többet pedig semmiképp sem.) Ráadásul elég keveset vagyok otthon. Eddig az anyagiakon kívül az is meggátolta a sövényesítést, hogy lekéstem a rövid alkalmas időszakaszokat. Néhányszor már elég komolyon kezdtem elkötelezni magam vmilyen növény felé -itt is sok kedves ember adott tanácsot-, legutoljára a leylandi jött szóba, de a fiatalkori csenevészsége kissé elriasztott. Aztán tuját nézni mentem el egy kertészetbe, de nagyon megfogott a kész magasságú, kb. 2,5 m magas fastigiata, igazából csak az ára húzós, bár nem sok érte a 2500, de egy komoly sövény ebből egy vagyon. (persze folyamatos alternatíva a vegyes sövény is, som stb, szóba jön a tűztövis is, egy szakaszra pedig már tettünk is orgonát.)
Előzmény: vulgaris (1897)
Sven7 Creative Commons License 2010.03.22 0 0 1901
Ja, és köszi. :)

Azt láttam a neten, hogy milyen drága.
Előzmény: Triumphator (1899)
Sven7 Creative Commons License 2010.03.22 0 0 1900
Onnan lehet rendelni? Mert nekem nagyon messze van Jánoshalma.
Előzmény: Triumphator (1899)
Triumphator Creative Commons License 2010.03.22 0 0 1899
neked találták ki a turkesztáni szilt, amit egyes helyeken aranyárban csodasövényként árulnak.
goto www.kefag.hu és keresd a jánoshalmai csemetekert elérhetőségét. tavaly 16 ft+áfa volt egy tő szil, amely konkrétan kb 120 cm magas fácskákat jelent.
Előzmény: Sven7 (1898)
Sven7 Creative Commons License 2010.03.22 0 0 1898
Sziasztok. Itt fórumozgatok már egy ideje az indexen, de nem gondoltam, hogy ilyen lelkes kertészek is vannak itt. :)

Lehet, hogy túl késő már, de szeretnék valamilyen sövényt telepíteni a kertecskémbe. Tavaly első felindulásból vettünk 5 tuját, amiből 3 tönkre is ment annak rendje és módja szerint. A negyedik is kezd száradozni. :((

Így most úgy döntöttem, sövényt telepítek. Az adottságok azonban rendkívül rosszak. Nincs termőföld, csak sittel, kövekkel, ki tudja, mi mindennel feltöltött talaj, a tetején némi alibifölddel. (Kb. 20 cm.) A nap szinte egész nyáron odasüt. Locsolás megoldható, de mivel csapvíz van, ami drága, nem korlátlanul. A sövénnyel az elsődleges cél a zöld szín elérése lenne, tehát nem kell, hogy túlságosan takarjon. Azaz nem elsődleges, mennyire dús a sövény. Persze azért ne legyen nagyon ritkás sem, mert az ronda.
A kerítés mentén szeretném ültetni, de mivel kicsi a kert (tulajdonképpen csak előkert), nem lenne jó, ha túl vastag sövényt kapnék, mert az még jobban elvesz a kertből.

Én a csodasövényre gondoltam, mert az is szempont, hogy ne kerüljön sokba, hiszen nincs kedvem megint úgy járni, hogy ki kell dobnom a növényt, mert nem marad meg ebben a talajban.

Minden jó tanácsot örömmel fogadok. :)))
vulgaris Creative Commons License 2010.03.21 0 0 1897

szia

az az igazság, hogy én nem engedem 2 méteresre nőni, tavaly már magasabb volt, mint én, lehetett olyan 180 cm és 6-7 éves, de én nyírom tavasszal és ősszel

az úgymond gyorsan növő sövényeknél az a "baj", hogy akkor is nő még, amikor Te már nem szeretnéd, amikor már elérte az általad kívánt méretet

tökre takar, most is rajta vannak a levelek (a tavalyi, barna színű) ,egyáltalán nem lehet átlátni rajta,

az elmúlt héten már átmentem rajta a sövényvágóval

(sajnos képet még nem tudok feltenni, de nagyon hamarosan meg fogom tanulni,mert ez így nem mehet tovább!!)

ültetési táv: szerintem a fél méter jó, bevált, annyira,hogy az ősszel telepítettnél is ezt a tőtávolságot alkalmaztam, ezek a picik olyan 40-50 cm magasak,de már őket is megnyírtam,így lesz szép sűrű sövény belőlük

én tavaly cserepekben vettem az egyik kertészetben 5-600 ft/db

de mondom, láttam olcsón tizedével kötegelve

Te végig Fasciagat ültetsz?

Előzmény: puntooo (1894)
ZsuR Creative Commons License 2010.03.20 0 0 1896
No igen - a ket fajtanak a vegyitese lehet nem jol sulne el...(olyan egy sima egyforditott - jajj...)

Ami a 1886-t illeti, az nem kekesszurke, az sargaszold... monitor :)) kalibracio... en inkabb a formarol irtam, ami szep, tetszik, bar en nem szeretem a nyirt, szabalyos format - ahhoz tul "sloppy" vagyok - nekem egy tiszafa vagy leylandii termeszetesen kell...fenyo is... akarmi...
Előzmény: RCTiv (1895)
RCTiv Creative Commons License 2010.03.20 0 0 1895
amit írsz az tök jó, azzal nekem sincs gondom, de itt nem növéncsoportokról, hanem kétfajta vegyítéséről beszéltünk :) a leylandit nyírni kell keményen, előnye a hátránya, nagyon gyorsan nő, ergo ha már elérte a kívánt magasságot/ sűrűséget akkor folyamatosan metszeni kell. ilyen szép meg ami a képen van hát azért az jó pár év, meg a színe sem ez a gyönyörű zöld szerintem, én még mindegyik fajtában láttam egy kis kékesszürkés beütést.
Előzmény: ZsuR (1887)
puntooo Creative Commons License 2010.03.20 0 0 1894
"bocs,hogy belekotyogok,"
Még hogy "bocs"! Éppen abban a reményben jöttem a topicra, hogy kotyogjatok bele:-)

"még egy csomagküldőtől vettem régen"

-Hány év alatt érte el a 2 m magasságot? Én is láttam most egy tavaszi katalógusban, és olcsó, csak nem túl nagy, 11-es cserépben adják...

-Más: Mondd, télen mennyire takarnak a rajtamaradt levelek?

" ezért drága, sokkal drágább,mint az alap"
Ez tény, ráadásul ezek szemzettek, ez nem tudom mennyire általános!

"soliternek való nagy kertbe"
Kár, hogy nem sütötem el 1-2 képet a telómmal, de sorba vannak ültetve, és szinte oszlop-formát adnak ki az oldalágai (végül is ez a magyar neve is)!

-Utólag látva ezt az ültetési távolságot látod jónak? Ritkábban nem lenne elég?
Előzmény: vulgaris (1891)
kod1111 Creative Commons License 2010.03.20 0 0 1893
Olvad át a Leylandii fórumot ott sok mindenre választ kapsz, ha egy ilyen linket talál az ember és nem tud az adott nyelven , hogy lehet lefordítani.
Előzmény: ZsuR (1886)
vulgaris Creative Commons License 2010.03.20 0 0 1892
ja,és fél méterenként ültettem, szép sűrű lett
Előzmény: puntooo (1889)
vulgaris Creative Commons License 2010.03.20 0 0 1891

Szia

bocs,hogy belekotyogok,nekem egy kb 8 éves gyertyán sövényem van, nagyon szeretem, annyira, hogy ősszel kiszedtem mindent a sövény folytatásánál, és oda is gyertyánt telepítettem,tehát azok még picik

sövénynek a sima carpinus betulus a jó , az általad említett fascigiata vagy mi, nem ,mert ő egy kúp formájú, piramis alakú, soliternek való nagy kertbe, ezért drága, sokkal drágább,mint az alap

én a gyertyánt még egy csomagküldőtől vettem régen, akkor még Magyaro-gon nem lehetett kapni sövénynek valót, a németeknél nagyon divat,szeretik,gyakran ültetik, egy pár éve már nálunk is kapható

tavaly az auchanban is láttam tizedével kötegelve nagyon jó áron,én annyira szeretem, hogy nevelgetek belőle egy gömbfácskát és egy kúp formára vágottat is,

tavaly láttam egy csodaszép topiarit belőle az egyik kertészetben, vagy negyvenezerért, nagyon könnyű csinálni belőle azt is

Előzmény: puntooo (1889)
puntooo Creative Commons License 2010.03.20 0 0 1890
le is metszeni=le is lehet
Előzmény: puntooo (1889)
puntooo Creative Commons License 2010.03.20 0 0 1889
"sövény nagyságút tudsz szerezni, kizártnak tartom, hogy a sövény nagyságú örökzöld olcsóbb legyen. ha nem titok leírod mennyiért mekkora és honnan (a gyertyán)? :)"

Egy ismerősöm kertészetéből vesszük, tehát nem mérvadóak az árak:
Gyertyán (Fastigiata) : kb. 2500 Ft. Ezek kb. 2,5 m magasak. tehát már akár le is metszeni a végét. A viszont tuja sokkal kisebb, kb. 80 cm, 1E ft. A tujának még évek kellenek, ezért is csábított a gondolata a vegyes ültetésnek. Hosszú szakaszra kell, a gyertyánnal magában húzós lenne....De ha itt tartunk: egy helyen nagyon kis ültetési távolságot javasoltak a gyertyánra, 30cm-t. Nem elég méterenként ültetni? Már most is majdnem összeérnének, és még terebélyesedik....
Előzmény: RCTiv (1885)
vigmihaly Creative Commons License 2010.03.20 0 0 1888
holnap ásom az árkot szil-nek...
az a baj hogy végig a kerítés mentén lesz, és nem tudom mennyire rakjam
elvileg egy sor szil 80 cm széles lesz, tehát a tő középpontig az 40 cm...
+ vágásnak kell még 40 cm...
de így már 120 cm veszteség van a kertből :(
kell az a 40 cm?
befér a vágó kisebb helyen is
ha meg épp le van nyírva, akkor tök feleslegesen van ott az a 40 cm üres terület...
valaki vélemény?
ZsuR Creative Commons License 2010.03.20 0 0 1887
Nekem tetszenek - sokat latok a kornyeken, de azok mind nagyon hosszu es szeles teruleten vannak - az eredmenye valtozatos es telen sem atlathato soveny... de, ahogy mondtam, nem kicsi kerten latom.

A jo oldala, ha kidol-kiszarad-kipusztul egy belole, konnyu utana telepiteni. Altalaban 2-3-5 egyforma orokzold van egy csoportba ultetve - nem linearisan - es mellette mas... aztan megint mas.. idonkent egy lombos fa, bokor... fogok rola kepet csinalni ha mellette megyek legkozelebb... (nem a reggeli csucsforgalomban).
Előzmény: RCTiv (1885)
ZsuR Creative Commons License 2010.03.20 0 0 1886
Hogy mit olvastam a Leylandii-rol... tapasztalta valaki? Szomjas noveny, nehez mast tartani mellette - es legalabb ketszer egy evben kell metszeni, hogy ilyen legyen.

RCTiv Creative Commons License 2010.03.20 0 0 1885
szerintem nem szerencsés vegyíteni örökzöldet lombhullatóval, másrészt meg azt írod sövény nagyságút tudsz szerezni, kizártnak tartom, hogy a sövény nagyságú örökzöld olcsóbb legyen. ha nem titok leírod mennyiért mekkora és honnan (a gyertyán)? :) a növekedési ütemük is eltér, a gyertyán szerintem gyorsabban nő, ha berakod közé a tujákat elnyomja mire megnáne :) de én csak laikus vagyok, szóval nem esik ki arany a számból ha beszélek :))
Előzmény: puntooo (1884)
puntooo Creative Commons License 2010.03.20 0 0 1884
Üdvözletem!

Talán idén már rászánjuk a pénzt a sövényesítésre, és talán lesz most 4-5 napnyi tavasz a fagyok, és a vegetációt berobbantó kánikula között:-) Tehát: nagyon megtetszett most az oszlopos gyertyán, amiből már kész sövény nagyságút tudnék vásárolni megfizethető áron. Viszont költségcsökkentesi célból szertném vegyíteni oszlopos tujával. Van ezzel szemben valami konkrét ellenérvetek?
vigmihaly Creative Commons License 2010.03.20 0 0 1883
íme a 200 db sövény tő
kép001
estére rádobtam pár lapát földet
már meg már áztatom is őket, holnap ültetés....
kép002
kép003
Triumphator Creative Commons License 2010.03.19 0 0 1882
most fogok nekiesni és visszavágom 10 cm-re az összeset. oké, dokumentálom a folyamatot. :)
Előzmény: vigmihaly (1881)
vigmihaly Creative Commons License 2010.03.19 0 0 1881
akkor most fog neked is először bokrosodni? :) majd küldesz ide képeket nyáron nekem?
Előzmény: Triumphator (1879)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!