Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2011.10.11 0 0 5349

Pepszin csak a savanyú tejet oltja!

Előzmény: nyenyeszito (5346)
krnemarika Creative Commons License 2011.10.11 0 0 5348

A gomolyához tejoltóra van szükség.

Én friss tejből készítem, és sós lében úsztatom.

 

Előzmény: apamaci66 (5345)
krnemarika Creative Commons License 2011.10.11 0 0 5347

Szia!

Pepszint nem használtam, nem is ismerem.

Én Anivetes oltót használok. Náluk van kicsi kiszerelés is. Ha pesti vagy, könnyen be tudod szerezni, de meg is rendelheted, 1-2 nap alatt kiküldik.

Marika

Előzmény: nyenyeszito (5346)
nyenyeszito Creative Commons License 2011.10.11 0 0 5346

Sziasztok!

 

Már régóta olvasgatom a hozzászólásokat, de sajnos nem találtam választ a gondomra.

 

Elkezdtem én is sajtot készíteni kisebb sikerrel. Leírom a folyamatot mert nem teljes mértékben sikerült:

 

Felhasznált alapanyagok:

- 5L pasztőrizálatlan friss házi tehéntej 

- oltó: Gyógyszertári PEPSIN por (sajnos a közelben nem kapható más)

 

Elkészítés:

A tejet egy lábosban felmelegítettem kb. 40 fokra, majd 2,5 gramm PEPSIN port elkevertem benne. Ezek után várakoztam 40-35 fok között tartva a tejet, hogy megaludjon.

 

Eredmény 1 óra mulva: 

A tej nem aludt meg még mindig ugyan olyan állaga volt mint előtte.

 

Eredmény ismét 1 óra mulva:

A tej még mindig nem aludt meg, de apró kicsi összeállt darabkák már voltak benne. Viszont még mindig nem volt benne sajttészta amit aprítani lehet. Tettem bele még PEPSIN-t vagy 5 grammot hátha az volt a kevés (bár úgy olvastam 10 liter tejhez 5 gramm kell így gondoltam 5 literhez 2,5 gramm).

 

ezek után megint eltelt fél óra....: még mindig nem aludt meg. de benne már kisebb fehér csomók, de nem a tetején, hanem a tejben úszkálva.


Mivel éjfél volt már gondoltam lefekszem aludni majd reggel lesz valami......


REGGEL: Több nagyobb csomó és foszlányok úszkáltak a tejben de még mindig nem a tetején hanem a savóban. A savó végre nem fehér hanem savószínű volt, de azt gondolom ez így mégsem az igazi.

 

1. Mi lehetett a probléma?

2. Miért nem aludt meg a tej 1 óra alatt? És miért nem gyűlt össze az oltótól az alvadék a felszínén?

3. A PEPSIN adagolása a rossz?

4. Esetleg a PEPSIN minősége a rossz?

5. Létezik más oltó amit ugyan így bárhol személyesen be lehet szerezni mint a PEPSIN-t?

 

A tej biztos hogy jó volt aznap este fejték. (nem tőggyulladásos, NEM pasztőrözött stb..). 

A PEPSIN-t is gyógyszertárban vettem hivatalosan.

 

Aki készített már sajtot PEPSIN-el és sikerült neki kérem segítsen. Nagy segítség lenne ha leírna egy működő receptet ahogy neki sikerült elkészíteni.

 

apamaci66 Creative Commons License 2011.10.10 0 0 5345

Üdv .! mindenkinek!

 Segítséget szeretnék kérni. Beszereztem az alapokat hogy gomoját készítsek , és sokat olvastam talán túl sokat is mert most káosz a fejem.

 A lényeg , hogy gomoját szeretnék készíteni tehéntejből  és szeretném ha olyan Anikó sajt szerű kissé sós savanykás lenne.

Annyi félét olvastam már darabokban,

-friss tej , vagy pasztőrizált tej

-sós lé ill. sózás

-citromsavill. nem kell

-kalcium ill. minek

 Valaki tud egy koplett receptet és okosság halmazt , hogy ne kudarc legyen belőle?

 Tudom sokat jelent a tapasztalat ezt már a johúrtnál megtanultam de mégis hogyan induljak?

 Mint már emlitettem imádom a kissé sós  füszeres , hagymás stb . csodákat.

 Kérlek szépen benneteket segítsetek!

 Előre is köszönöm!

mángorló Creative Commons License 2011.10.07 0 0 5344

köszi. kipróbálom. én kezdetnek a legegyszerűbb sajtot akarom előállítani, már amennyire ez lehetséges. ha nem sikerül, rendelek oltót, és azzal próbálkozom.

 

olvastam azt is hogy a spontán alvadásnál amikor aludtej és aztán túró keletkezik, akkor abból lehet túrósajtot készíteni. ebben az esetben is sózni (besózás vagy 20% os oldatba áztatás) illetve érlelni kell? és érlelés alatt a hűtőbe elrakást kell érteni?

Előzmény: Törölt nick (5343)
mángorló Creative Commons License 2011.10.07 0 0 5342

azt hogyan lehet elérni, hogy a tej 30-60 fok között maradjon? nyers tejem van, nem túl friss, gondolom mai fejés, és a fügés oltással próbálkozom. azt olvastam balahol hogy az oltóenzim 60 c felett elpusztul. viszont egyáltalán nem tudom, hogyan lehet lakótelepi gázt úgy szabályozni hogy optimális legyen a tej az alvadásig???

 

ötlet?

tuskésvirág Creative Commons License 2011.10.06 0 0 5341

 A legutóbbi érrelt sajtom.

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.10.06 0 0 5340

gyönyörűek ezek a kosárformák... én is szemezgettem már ilyenekkel, de sajnos ennyi tejem még nem volt soha 1-2 nap alatt... majd ha bővül az állomány... nagyon szépek, guszták!!!

Előzmény: elefada (5339)
elefada Creative Commons License 2011.10.05 0 0 5339

Az ötletet Ladányból. a juliusi sajtmustráról hozom, megosztom veletek.

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.10.05 0 0 5338

Hű nem tudtam, hálás köszönet hogy figyelmeztetsz. Kotrok valamit a szekrényből! legalább is remélem találok... remélem más meglepi már nincs?!

Előzmény: anya3 (5322)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.10.05 0 0 5337

Köszönöm az infókat! Szuper, éhen halni akkor nem fogunk!

Előzmény: elefada (5324)
mamasajt Creative Commons License 2011.10.05 0 0 5336

Köszi szépen,megkerestem,megpróbálom!

Előzmény: elefada (5335)
elefada Creative Commons License 2011.10.04 0 0 5335

4699 ez lágysajt, oltós alvasztás, előző krémsajt, vegyes alvasztás.

Előzmény: mamasajt (5333)
elefada Creative Commons License 2011.10.04 0 0 5334

(5175)

Előzmény: mamasajt (5333)
mamasajt Creative Commons License 2011.10.04 0 0 5333

Sziasztok!

 

Nagyon sok jó ötletet kaptam tőletek,már a szárítás,érlelés is valahogy megoldott,sajtféleségeim:snidlinges,kapros Erőspistás,fokhagymás,lilahagymás,natur-sikert arattak családom és közvetlen hozzátartozóim körében.Köszönet minden jó tippért,ha nem is közvetlen nekem szólt,de sok okos dolgot "puskáztam".

Még szeretnék kérdezni:csinált e valaki közületek "lágy sajtot-krémsajtot",amit akár kenyérre is lehet kenni?És ha igen,hogy kell azt csinálni?

 

Köszönet minden válaszért,és sikeres próbálkozást,"gyártást" mindenkinek:mamasajt

19820912 Creative Commons License 2011.10.04 0 0 5332

Köszi szépen!

 

Akkor ott találkozunk...

Előzmény: anya3 (5331)
anya3 Creative Commons License 2011.10.04 0 0 5331

Szia!

Nekem is a  szomszédasszonyom mondta, aki szintén jön.

Én egy fehér tunikát viszek, mert köpenyem nincs.

Üdv.: anya3

 

Előzmény: 19820912 (5330)
19820912 Creative Commons License 2011.10.03 0 0 5330

Kedves anya3!

 

Én is megyek tanfolyamra Csermajorba, azt szeretném kérdezni hogy ezt a fehér köpeny dolgot neked mondták?- mert a tájékoztatóba én nem olvastam...?

Köszi szépen

Előzmény: anya3 (5322)
A Kanál forradalma Creative Commons License 2011.10.03 0 0 5329

Boldogságot!

Vegetáriánus rádió műsorom számára keresek saját házi recepteket.

Kérem, akit érdekel, jelezze.

Köszönöm.

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.10.03 0 0 5328

"de gomolyát, félkeményet jobb hütő nélkül." - Gondolom, feltéve, ha nincs 40 fok a lakásban. :D

Előzmény: elefada (5325)
elefada Creative Commons License 2011.10.02 0 0 5326

A növényi oltóval sem alvad meg rögtön a tej, és lágyabb lesz.

Csalánnal nem múkszik, de probáld ki a fügefa tejnedvével, abból tökéletes virágsajtot kapsz.

Kb kétszer annyi kell belöle, mint a normál oltóból. Technika ugyanaz.

 

Előzmény: mángorló (5310)
elefada Creative Commons License 2011.10.02 0 0 5325

Lágysajtot jobb hűtőben érlelni, de gomolyát, félkeményet jobb hütő nélkül.

 

Előzmény: ildikoo77 (5316)
elefada Creative Commons License 2011.10.02 0 0 5324

Van hűtő, mikró, edények, főzési lehetőség.

Jó csapattal, felejthetetlenek a péntek esték.

Előzmény: Kriszkrosz1 (5320)
elefada Creative Commons License 2011.10.02 0 0 5323

 

Hali!

Kicsit másfele jártam, de már vagyok.

A hűtő tele túróval, alapanyag a téli ömlesztéshez.

Sajtszünet után brevissel akarok kisérletezni, tej még van napi 10 liter.

Bendi dolgozik szorgalmasan, a lányok tejelnek, új képek, február elejétöl várhatók a kicsikről.

 

Előzmény: L.Myke (5294)
anya3 Creative Commons License 2011.10.01 0 0 5322

Szia !

Nem voltam még soha Csermajorban, de amikor érdeklődtünk a tanfolyamról rákérdeztünk dolgokra, tudsz róla, hogy fehér köpenyt vinni kell?

Én viszek egy fehér tunikát..

Előzmény: Kriszkrosz1 (5320)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.10.01 0 0 5321

én sem vagyok túl jártas, de úgy olvastam itt a fórumon anno sajtosferitől, hogy kilónként 8-10 óra a sófürdő ideje. Én fél kilós sajtokat szoktam készíteni, annak 3,5 órás sófürdő bevált.

Én citromsavval szoktam a ph-ját beállítani és ph indikátorral (tesztcsík)ellenőrzöm, nekem bevált. Ennyit tudok hozzászólni csupán, mint laikus

Előzmény: ildikoo77 (5316)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.10.01 0 0 5320

Én is agyalok, mit vigyek, gondoltam pogit sütök, meg viszek vízforralót, de ha van mikro, akkor az még jobb. A zacskós instant leves tényleg jó megoldás, hogy vmi meleg is legyen az emberben. A kávé nekem is létszükséglet... honnan vagy ilyen jártas mi minden van Csermajorban tán többször is jártál már ott? Bár koleszban valóban szokott lenni hűtő, mikro - igaz nem voltam koleszos soha... nekem sem árt egy kis diéta...

Pipihusi meg ubi az is jól hangzik és finom kenyérrel is.

Előzmény: anya3 (5318)
Kecskeb Creative Commons License 2011.10.01 0 0 5319

Hm...háááát nem tudom mekkora az a sajt....de gyorsan vedd ki és öblítsd le....mert lassan feta sósságú lesz....

:-)))))))

Amennyire én tudom sokan 24 órás sófürdőbe teszik....de az én 1,2 kg-os sajtjaimnak mindig bőven elég volt a max 4 órás sófürdő.

(8 dl vízben 20 dkg só)

Aztán egy két nap érlelés hűtőben....a só megy a sajt közepe felé, a savó jön kifelé.

 

Mivel nincs ph mérőm ezért nem foglalkozom a sófürdő savfokával....ha olyan kedvem van, akkor a víz egy részét savóval helyettesítem, vagy egy kevés citromsavat dobok bele.

 

Ha a sajt ph-ját eltalálom, akkor a sófürdő ph-ja nem szokott bekavarni.

 

Van akinek sikerül a hűtőben érlelés is....8-14 fok között .....én nem sokszor vacakoltam vele. De ha érlelni akarod, akkor az eljárás is más egy kicsit .....hiszen sokkal jobban kell aprítani és kiszorítani a savót....

 

De erről majd a nálam profibbak....

Előzmény: ildikoo77 (5316)
anya3 Creative Commons License 2011.09.30 0 0 5318

Szia!

Nálunk is majdnem ugyanez a helyzet, csütörtökön-pénteken anyukám, utána majd a férjem vigyáz a 3 gyerkőcre.

Gondoltam viszek zacskós leves, előre sütök pipi husit, kenyér, 3in1 instant kávé stb.,. mert mikro, ill. hütő van.

A program elég zsúfolt lesz, de nem baj legalább lefogyok :)

Előzmény: Kriszkrosz1 (5315)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!