Keresés

Részletes keresés

beetee Creative Commons License 2023.07.02 0 0 39902

Leylandi annyira nem volt érzékeny ezekre a tipikus tuja betegségekre.

Ez látszólag gomba. Mivel a hajtások végei még zöldek. 

Ezzel az a baj, hogy az a rész már nem fog magától visszanőni, lombosodni.

 

Egyet lehetne ezzel kezdeni... jól visszavágni, és többször is lekezelni gombaölővel. Felszívódó és kontakt. Plusz keserűsó.

Aztán várni a csodát.

 

A visszavágást úgy értem, hogy visszacsonkolni és a hajtáshosszokból is levágni. Valószínű, hogy csak torzó marad, de még mindig jobb, ha az kezd el újra hajtani, mintha ilyen szellős, lomb nélküli marad. 

 

Talán jövőre már kinéz valahogy. 

De a gomba ellen megelőzően is kell majd fújni. Ha ennyire befertőződött, akkor ott nagy a nyomás.

Előzmény: demjengi (39900)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.02 0 0 39901

Nem fogja tudni megmenteni ! Én ebben az évben vágtam ki az ezüst oszlop tujámat ,elszáradt ! Nem bírja a klimaváltozást ,már itt azt írják az okosok ,meg fel is szaporodott a kártevői és ez még a túl meleggel együtt hazavágja a tujaféléket az országban . Elméletben a Lelylandi ciprust nem károsítja ,nekem van kettő de azon nincs hiba eddig legalább is . Azt viszont nem tudom hogy a Lelylandi és a Thuják mennyire rokonok ,de az biztos a gyökerük rendszere nem azonos .

Előzmény: demjengi (39900)
demjengi Creative Commons License 2023.07.02 0 0 39900

Sziasztok!

 

Véleményeteket szeretném kérdezni. Egyik rokonunknál, elkezdtek a Leylandi-ak száradni. Valami megtámadhatta őket.

Meg lehet még őket valahogyan menteni, vagy ki kell vágni őket? Nagyon el van keseredve.

 

Előre is köszönöm a tanácsokat.

 

kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.01 0 0 39899

Ugyanezt akartam kérdezni !

Előzmény: öreg_néne_b (39897)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.07.01 0 0 39898

A veteményes egész jól áll ,csak a lóbogarak tesznek tönkre sok mindent ,főleg a krumplit ,de eddig nem tudtam mit tenni ellene .  Érdekes megfigyeléseket teszek újabban : A harkályok nem találnak elég táplálékot mert egész közelre repülnek és még a talajon is kutatnak ,eddig ezt nem tették itt ,max a villany oszlopon kopácsoltak ,de most még az ablak párkányok alá is benézegetnek ,meg a vascsövekbe is . Lehet a fekete rigók konkurencia lettek ,mert ebben az évben elég sok lett belőlük ,folyamatosan járkálnak a veteményesben is 5-6 is táplálékot keresve . Szeretem őket ahogy futkoznak és a földet vájkálják ! Még a macskáktól sem félnek ,és csodálom hogy nem kaptak még el egyet sem közülük . Érdekes módon a gyümölcsöket nem bántják .

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39895)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.06.30 0 0 39897

használj GF 677 nevű alanyt

 

Hol lehet hozzájutni kis tételben?

Előzmény: Ali-bá (39896)
Ali-bá Creative Commons License 2023.06.30 0 0 39896

Őszibarackhoz, kajszihoz, szilvához használj GF 677 nevű alanyt. (Nálam is ez volt, mindent kipróbáltam, nem használt csak ideiglenesen. Az alanyváltás megoldotta a problémát.)

Előzmény: kavicsos64 (39893)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.06.30 0 0 39895

Magasagyas van feltoltve komposzttal. Igy csapom be a korulmenyeket.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39894)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.06.30 0 1 39894

En nem viszem tulzasba a tapanyagokat. Wuxalt teszek a permetezesekbe, tavasszal tragyazok.

Ennyi. Pedig full homokos a kert, kornyekemen egy mast erik a homok es soderbanyak. 30-50 cm melyen mar sarga homok van, 3-4 meter melyen meg soder. De legalabb van vegtelen vizhozamu gyuruskutam. :-)

 

Nalam is vannak gyanus sargulasok, de ha van, hat van.

Előzmény: kavicsos64 (39893)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.30 0 0 39893

A kertemben már mindenfélét ,lombtrágyát kipróbáltam és sárga maradt minden ,semmi változása sincs a fáimnak ! Pedig mezőgazdasági újságokból ollóztam ki mi okoz sárgulást ! De itt nem hat rá !

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39892)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.06.30 0 3 39892

A Sumetrolim nem számít egy korszerű gyógyszernek, talán ezért nem írják fel (mást írnak fel inkább?). Te ezt ismered, ebben hiszel, közben meg a szervezetet kevésbé terhelő hasonló, vagy jobb hatású gyógyszert is kaphatnál az orvostól, ha indokolt. Lehet, hogy egy csomó baktériumtörzs már rezisztenssé vált rá, másik csomó meg félig-meddig, ők ezután fognak. Te ezt honnan tudhatnád?

Az, hogy ha "baj van", beszedtek belőle egy levéllel, az sincs rendben. Nem véletlenül nem is volt SOHA szabadon vásárolható gyógyszer.

 

Antibiotikumot szedsz, amikor lehet, hogy nem bakteriológiai betegséged van. Ezt sokszor az orvos sem tudja könnyen eldönteni, de legalább neki nagyobb az esélye rá.

Sok baj van a háziorvosi rendszerben, de legalább az esélyt adjuk meg, hogy ráhibázzanak, mindezt vélhetően nagyobb a valószínűséggel...

 

Orvosokkal vagyok körülvéve és nem egy elmegyógyintézet ahonnan írok... :-)

A családom, baráti köröm ilyen... :-)

 

A világ nem szar körülöttünk, de könnyű azzá tenni, ha annak akarjuk látni. Ha valamit nem értünk miért van, az nem feltétlenül rossz és főleg nem jogosít fel a szabotálására. Olyan ez, mint a KRESZ szabályok. Hova vezetne, ha mindenki csak azt a szabályt tartaná be, amit értelmezni is tud....?

 

Megjegyzem: befejeztem az offolást beszéljünk a kertünkről...!

Előzmény: kavicsos64 (39891)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.30 -1 0 39891

én már sok éve nem láttam nálunk ilyen tablettát ,de fel sem írják sosem ! De van itthon és beszedünk egy levéllel baj esetén !

Előzmény: pistsbácsi (39890)
pistsbácsi Creative Commons License 2023.06.30 0 0 39890
Előzmény: kavicsos64 (39888)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.30 -2 0 39889

De ne értetlenkedj már ! Harcsára nem 5grammos halat tűzöl hanem jó nagyot, és nem is eggyel mégy ki a vízpartra ,míg süllőre a küsz a jobb ,azért van különbség ,de ne számoljam már bele az éves fogásba ami igen kicsi mennyiség ha csónakból horgászol és jársz is 2 hónap alatt megvan az éves kvóta ! A folyamiból 130 kiló ha van helyismereted 5-6 hal max ! A cimboráim 30-40 kilósakat fogtak áprilisban ! Ezek a tiltások arra jók hogy a lopást ösztönözzék ,és el is lopják a halakat ! Még a returt is ! Azt már le se írom mi lenne az akadékoskodó halőrrel ((::!! A véleményem az, elege van az embereknek a Tiszató vezetéséből ! De az egész horgász vezetés megítélése se jobb ! Ajánlom hogy menj körbe a Tszató gátján és sok mindent érteni fogsz ,nem a horgászat a lényeg hanem a horgászok kiutálása ! 30 évvel ezelőtt volt hol bedobni ,még ha kocsival voltál is most meg hol a víz ? Ha nincs csónakod hát horgászni sem fogsz ,vagy épp azt hiszed egy nyüzsgő város utcáján ülsz egy vízparton ((::!!

Előzmény: öreg_néne_b (39887)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.30 0 0 39888

Mondok neked egy érdekes dolgot a gyógyszerekkel kapcsolatban ! Nálunk a Sumetrolim már évek óta be van tiltva ,nem tudom miért ! De pl Romániában ami az Eu tagja simán megvehető és nem kell recept sem hozzá ! Csak más néven ! Nekünk is van ! De pl a szerbeknél sokkalta normálisabb gyógyszerek vannak az Entero családban amik itt nálunk nincsenek is forgalomban és azok jóvalta hatékonyabbak ,tapasztaltam amikor az ottani vízből sikerült innom, csapvízből !! Orvoshoz kerültem ,nem ott pisiltem ahol normálisan szoktunk ((::!! Másokat is elkapott a szapora akkor, és olyan közkincs lett mit kell venni a gyógyszertárban ,sokan haza is hoztak belőle ! Megfordultam pár országban de állítom egész más az orvoslás mint itt felénk ! Még az orvos beteg viszony is tök más ! Megint a szerbeket tudom említeni ,ott több jó emlékem van ,de messze a legtöbbet náluk melóztam . Ott az orvoshoz a sürgősségi elosztásban kerül a beteg az orvos elé nem érkezési sorrend van! És a váróban lévő aszisztens sorolja be a betegeket ! Bemégy és már is érkezik a nővérke és méri a pulzust ,vérnyomást, vércukrot és ha az állapotod olyan már is az orvos előtt vagy ,nálunk embóliával 3 órát várakoztatják a beteget ! Szív ultrahangra meg 1 év az előjegyzés ,nekem fél évente kéne menni ,feladtam ,de a másik fórumon 1,5 év is akad ((::!!

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39883)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.06.30 0 1 39887

"20-50grammos halacskáról van szó általában" (39881 hsz.)
"egy 25 dekás kárászt" (39884 hsz.)

De megnőttek hirtelen! :D
De a negyedkiló is egészre kerekítve nulla. ;) 

Most tényleg az fáj, hogy a nap végén be kell írni egy kiló keszeget? :o
A törpeharcsát meg sajnos a horgászok sem tudják kiirtani, de az lenne a jó, ha kifognák az utolsót. Már a Balatonon sem lehet tőlük csalihallal süllőzni, mert a törpék húzzák. És nem attól törpe, mert halásszák, hanem attól, hogy sok van belőle. Olyan tavakon is ujjnyi a tipikus mérete, ahol soha nem volt halászat. :( 

Mi a problémád? Elkaptak és megbüntettek? ;)

Előzmény: kavicsos64 (39885)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.30 -2 0 39886

Sorolj már párat mik az üdvözendőek ,mert itt nem igen látok semmit sem belőle ,sőt ha a cimboráimat meginterjuvolnád ez ügyben lehet fejbe is húznának miatta ! Horgász gyűlések nincsenek ,még csak tiltakozni sem tudok sehol, akkor mi az én jó érdekem ebben ? Én horgászok ,én viszem a boltba a pénzt és én vagyok agyon korlátozva ! Egy fél oldal tilalmat kéne a fejemben tartani ,hogy ne sértsek szabályt amiért évekre bevonják az engedélyemet pl. 59 ezer forint kb ! Te mit szólnál ha oda menne valami növényvédelmis a kertedbe ellenőrizné színre, szagra a fáidat és azt mondaná túlcsonkoltad a fádat ezért elkobzom és kivágom ((::!! Kifizettem az engedély árát ,milyen jogon veszik el ? pl mert sérülése van a halnak ? Nem én okoztam ,hanem egy nagy csuka pl . Ha meg gerebjézek akkor csukjanak börtönbe nyugodtan ,de én olyan módszerekkel horgászom ahol kizárt a jelentős sérülés okozás a horogtól ,még a szájban lévő jelentős sebek is ritkák ,maga az akadás is apró sebet okoz nem is tartós ,sok nagyobb testű hal elvesztése van ,de amúgy is sajnálnám megölni a szép nagy keszegeket . Az én igényeim szerények 8-10 szép törpeharcsa és 2-3, kilós kárász és már elégedett vagyok az élettel . Meg jót horgásztam ! De ezeket a jelenlegi vezetés likvidálta ,akkor ennek örüljek ?

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39883)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.30 -2 0 39885

Invaziv fajjal nincs baj ,há cseszheted ha csak az él meg itt felénk ha kiírtod ,kihalászod nem teszel mást mint az állományt csökötté teszed ,más halfaj meg csak nyomokban van helyette és így nem fogsz semmit ! Ezelőtt míg nem volt csesztetve a törpeharcsa pl egy éjjel alatt 75-80 darab csuklóvastag törpét tudtam fogni ,ezek olyan 30-40 dekásak voltak ,most meg kihalászták a javát és mi maradt az ujjnyi de abból meg van ám tömegével és az etetésre is jön ,még kukoricára is, ahhoz van szokva ! Pl tegnap elköltöttem a horgászatra kb 6 ezret és fogtam három 10 dekás halat ,piszok jól jártam a szelektív halászat eredményével ! Azért nem tudom láttál e angolnát már ,majd próbáld már megölni humánus módon ((::!! Régen a csónakba dobtuk a Balcsin és három napig napoztattuk ha már nem lógott meg akkor a fában lévő szögre ráütöttük a fejénél fogva ,ez volt a bevett szokás ! Horgásztanyán ! Én semmilyen ilyen jellegű korlátozással nem értek egyet ! Nem azért nem ütöm agyon a halat a parton hanem azért viszem élve ,mert messze lakok ,vagy épp messze voltam horgászni és nem szeretem a döglött merev halakt tisztogatni mire hazaérek velük ! Én nem azért horgászom mert olyan fotel pecás vagyok ,pedig nem is szeretem a halat ,de a zsákmány az zsákmány azt meg kell enni ,a család szereti a halat ,én utálom még a szagát is mert én pucolom meg ! Halat meg a Tiszán nem fogsz ,a Tiszató meg itt van a kertek alatt még sem megyek oda horgászni ,túlszabályozott ,ez a fele tiszta szúnyog tanya ,a szemed kiveri ,helyek sincsenek ,már a vezetéssel is összerúgtam ez miatt a port ,állítólag azóta javult a helyzet valamelyest .

Előzmény: öreg_néne_b (39882)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.30 -2 0 39884

A Tiszató oldalán ! Mert életek a gyanúperrel hogy a harcsázásnál nem 6cm keszeget használsz hanem egy 25 dekás kárászt !

Előzmény: öreg_néne_b (39882)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.06.30 0 1 39883

Hat ebben a kirohanaban van par zavaros dolog.  A horgasz szabalyok peldaul legfeljebb a kivulallonak lettek logikatlanok, ellenben sok udvozlendo valtoztatas tortent. Persze ezek a zavarosban halaszoknak nem tetszenek, de pont ezert jok. A valtozasok az oshonos halak es a horgaszok erdekeit szolgaljak.

A gyogyszerek receptkotelessege orszagonkent elterhet, de 90% folott van az atfedes. A gyartoknak sem erdeke, hogy olyan mellekhatasokert pereljek oket, ami egy orvosi ellenorzessel kizarhato lett volna. De nem is a gyartok dontik el, hogy az adott gyogyszer receptkoteles legyen-e, csak javaslatot tehetnek.

A felhobe irt gyogyszerekkel meg vegkepp nem tudom, mi a bajod. Vegre egy ertelmes fejlesztes! Mar csak azert is, mert barhol kerulsz orvos ele, latja miket szedsz, vagy szedtel! Eletet menthet!

Hogy mit irnak fel es mit adnak ki a gyogyszertarban, abban lehet elteres, a gyogyszeresznek ra kell kerdeznie, ha azonos, pl. generikus szert ad.

 

Novenyvedemnel meg eppen a Magyar kormany, ami kemenyen szembeszall a lehetosegeinek hataraig a szerek kivonasaval az EU- n belul. Pedig nem a szivem csucskei, elhiheted.

A kategoriaba sorolas valoban nem teljesen attekintheto. Nem latunk a fuggony moge, ebben a gyartok erdekei legalabb annyira benne vannak.

Előzmény: kavicsos64 (39881)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.06.30 0 0 39882

A csalihal beírását hol olvastad? :o
A keszegféléket a horgászat végén, egész kg-ra kerekítve kell beírni. Az egy-két dekás halacskák kerekítve nulla kg-ot adnak, a nullát nem kell beírni.
A fogott halat kíméletesen meg kell ölni még a vízparton. Az invazív halak visszaengedési tilalmával sincs baj.

Előzmény: kavicsos64 (39881)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.30 -2 0 39881

Az én véleményem az az EU rendelkezéseit más országokban másként értékelik ! Nálunk meg túlzó minden téren csak a korlátozás van ! Itt ilyen elmebetegek irányítanak minket ! Elolvastam a horgász szabályzatot tegnap ,aki azt megalkotta az nem normális ,még a csalihalnak használt halat is be kell jegyezni a fogási naplóba és a napi ,és éves összesítésnél is bele számít a fogásba 20-50grammos halacskáról van szó általában . De pl az idegen honos halakat is beleveszik ebbe de vissza sem engedheted ,el kell vigyed ahová akarod ! De el sem dobhatod akkor állatkínzó vagy és bebörtönöznek ,egyesével agyon kell verjed előtte mielőtt elszállítod . Ha horgászni mersz tuti megbüntetnek ha olyan a halőr mert annyi szabály van hogy egyebet nem csinálsz csak ha fogsz egy halat azt kell nézegesd milyen szabály vonatkozik rá épp ! De nézzük a gyógyszereket pl más országokban recept sincs max egy fecni ,nálunk meg régen receptre adtak ki csak ,most meg a felhőbe van, ha az van egyáltalán felírva ami nekem kell ((::!! A lényeg az minél bonyolultabb legyen valami ! A vegyszereknél ugye már le se írom I ,II,III kategória Másfelé meg 0 kategória van !

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39879)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.06.29 0 0 39880

Köszönöm. Máris indulok!:-)))

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39871)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.06.29 0 1 39879

A hatóanyagot véglegesen betiltották 2020-ban az EU-ban.

 

Az indoklásból:

".... a szernek és fő hatóanyagának, az ometoátnak való kitettség kockázatot jelent a fogyasztókra, kezelőkre, dolgozókra, közelben tartózkodókra és a lakosságra – értesítette a bizottság a kereskedelem technikai akadályaival foglalkozó WTO-bizottságot. Az EU-értékelés magas kockázatot azonosított az emlősökre, nem célállat ízeltlábúakra és méhekre...."

 

Hogy Szlovákiában 2020-ig árulták, azt el tudom képzelni, elvben itthon is árultak növényvédőszert ezzel a hatóanyaggal, csak nem házikerthez és nem gyümölcsre és nem akárkinek.

Csak gondolom, hogy Szlovákiában sem gyökeresen más a helyzet.

Nekem egyébként még NDK gyártmány van...

Előzmény: ujbubo (39876)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.06.29 0 0 39878

Úgy egy hónapja (?) volt szó a gyümölcsmolyok elleni védekezésről itt a fórumon. Akkor alaposan kiveséztük. Azt keresd!

Előzmény: ujbubo (39876)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.29 0 0 39877

Mospilan + Topas keverékét és helyre hozza ,de csak akkor ha még ezt a kombót nem használtad ebben az évben !

Előzmény: ujbubo (39876)
ujbubo Creative Commons License 2023.06.29 -1 0 39876

szia

a bi58at tujára használtam mert barnult de helyrehozta

mindenkinek a környéken kipusztult a tujája de az enyém szép zöld

én még szerbiából hozattam 2 éve.

de Szlovákiában is kapható volt és nem kellett hozzá engedély

 

 

de továbbra sem kaptam választ hogy ha az alma és szilva kukacosodik akkor mit tegyek rá? (még kicsi, zöld a gyümölcs), lehet e valamivel permetezni vagy már nem?

 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39875)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.06.29 0 1 39875

A Bi58 -ahogy írták az előbb- már nagyon régen nincs forgalomban. Még konkrétabban betiltották.

Hatóanyaga a dimetoát, rendkívül erős idegméreg, ami nem csak a rovarokra (de a melegvérűekre is) pusztító hatású!

Csak példa kedvéért, azon kevés (egyedüli?) szer volt, ami rovarok és atkák ellen egyszerre volt hatásos. Valószínűleg ez (is) lehetett vele a baj, mert orrba-szájba mindenki ezt szórta és mindenre. Ez volt az aktuális "csodaszer"!

Maga a hatóanyaga gyümölcsre kb 10 éve egyáltalán nem használható gyümölcsösben, utána is a teljes betiltásáig csak I. kategóriás szerként nagyüzemi táblás szántóföldi növényeknél.

 

Még itt-ott fellelhető belőle maradék főleg a kiskerttulajdonosoknál, még nekem is van (örökségből).

Sokat elmond, hogy literes kiszerelésben vásárolta mindenki, miközben 10 liter permetléhez 5-10 ml-nél több nem kellett belőle. A kertek jellegzetesen bűzölögtek tőle még a permetezés után két héttel is... Most is tudom azonnal, ha valaki ezt használta! :-)

 

Én azt javaslom, hogy gyümölcsre semmiképpen ne permetezd! Szüret után pedig már nincs értelme, mert az atka és levéltetű kártétel akkor már kevésbé jelentős, de ha mégis szükséges, akkor vannak korszerűbb és kevésbé kockázatos szerek!

Amennyiben mégis használod bármire (szigorúan a saját felelősségedre), akkor vedd figyelembe a kezelt növény környezetét is, mint a virágzó gyom stb-stb!

Előzmény: ujbubo (39873)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.06.29 0 0 39874

A "kukac" rovar, az alma- illetve a szilvamoly lárvája. 
A Bi58-at évtizedekkel ezelőtt vonták ki a forgalomból.

Előzmény: ujbubo (39873)
ujbubo Creative Commons License 2023.06.29 -1 0 39873

sziasztok

alma és szilva kukacosodik

milyen permetszer jó erre?

a Bi58 jó rá vagy az csak rovarra?

Köszi

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!