Keresés

Részletes keresés

taormina1 Creative Commons License 2008.01.31 0 0 37
Szilvi, neked pont kétlaki létedre ajánlom nagyon, hogy tanuld meg a latin neveket!
Sokkal egyszerübb, mint németül ÉS magyarul is megjegyezni. Én éppen ezen okból szoktam rá, gombáknál is, meg növényeknél is. Az ember különben megbolondul a sok népi elnevezéstöl, aminek ráadásul a két nyelvben egymáshoz semmi köze.
Ha cifra magyar neveket akarsz hallani, nézz be a "milyen növény"-re, ott szemlátomást szívügyük a magyar nevek megemlítése. Ott olyanokat hallhatunk, hogy a Hétszünyü Kaponyányi Monyók elsápad mellette:-)
Előzmény: F.Szilvi (33)
agicza Creative Commons License 2008.01.31 0 0 36
Hihi, ahhoz képest egészen jól műveled a latinozást, ha az adott topicnak éppen olyan a klímája - mint például a Milyen növény, a Tabernanthe iboga egészen szép találat volt tőled!
Előzmény: vm.aniko (25)
CBNora Creative Commons License 2008.01.31 0 0 35
Na látod, az óriáshagyma (Allium giganteum) és a szerelemvirág (Agapanthus, több faj) pl. nem ugyanaz.
http://www.edenkert.hu/index.php?menu=cikk&cikkid=664
Előzmény: F.Szilvi (32)
agicza Creative Commons License 2008.01.31 0 0 34
Az az Agapanthus. :-) Egy napra két név, és máris el lehet kezdeni a tanulást, mi meg majd írjuk a jó sok latin nevet, amit elégszer hallasz, előbb-utóbb megjegyzed. ;-P
Előzmény: F.Szilvi (32)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.01.31 0 0 33
Magamat ismerve nem hiszem...bár megigérem igyekezni fogok,  az  már  igaz, hogy az  Oxalis deppei-t kivűlről  fújom,  és  most már  az  Ambrosia artemisiifolia-t  is..:-)
Előzmény: CBNora (31)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.01.31 0 0 32

Köszi, kedves vagy....

 

Amikor  ezt olvastam az alábbiakban Allium Giganteumom  akkor elméláztam, de kikerestem  és  óriáshagyma megnevezésként találtam  meg, na  én  meg  szerelemvirágként ismerem ....

Előzmény: CBNora (29)
CBNora Creative Commons License 2008.01.31 0 0 31
Előbb vagy utóbb észrevétlanül megtanulod.
Egy botanikus ismerőssel voltam sok egyetemi kiránduláson, vitte magával a 4 v. 5 éves gyerekét. A gyerek persze szándékosan nem tanulta, de úgy mellesleg néha mondta a növényekre a latin neveket. Annyit hallotta, hogy egyszerűen ráragadt.
Előzmény: F.Szilvi (28)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.01.31 0 0 30

Csak hogy ne  offoljak....

Idén ilyenem is  lesz, remélem... már kibújt:-)

Előzmény: F.Szilvi (28)
CBNora Creative Commons License 2008.01.31 0 0 29
Magyarul nem muszáj megjegyezni :-)
Azt hiszem, ez erre a topikra kevésbé is vonatkozik, a díszhagymát pl. nem annyira emlegetjük latinul.
Én arra emlékszem, hogy szótárban kerestem valami növény nevét, és nem volt odaírva a magyar mellé a latin. Valami népi elnevezéseket szedhettek össze több esetben is, fogalmam se volt, miről van szó, és nem volt hol utánanézni. A határozóban nyoma sem volt azoknak a neveknek.
Azért talán majd próbáljuk írni a magyart is (ha tudjuk).
Előzmény: F.Szilvi (27)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.01.31 0 0 28

Ez  igaz, de  sajnos képtelen  vagyok  erre.....megnézem, de  megjegyezni  soha sem fogom, nem mert nem akarom.

Ez  az  én  gyengeségem..

Viszont épp  ma  néztem  utána, hogy  a  parlagfűt németűl  hogy hívják, mert  már 11 éve  allergiás  vagyok , és  soha  nem  tudom  az  orvosomnak megmondani mi  az, viszont a  latin  megnevezéséről  azonnal  meglett.

Tehát persze  nagyon  jó  ez  így, de  ismétlem  magam én nem  tudom  megtanulni ..

Ezért  ha  latinul írjátok le , akkor  kérlek  magyarul  is írjátok  mellé.

Előzmény: CBNora (26)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.01.31 0 0 27

Szia

 

Ennek  nagyon  örülök, már  azt  hittem  én  vagyok túl  "butácska", épp  elég  a  sok-sok virág ,növény nevet  magyarul  is  megjegyezni/ezt  is  képtelen  vagyok/nem hogy latinul...brrrr.

A  megjegyzésem nem csak erre  a  topikra  vonatkozik,  úgy általában...

 

Előzmény: vm.aniko (25)
CBNora Creative Commons License 2008.01.31 0 0 26
Érdemes megszokni. A magyar elnevezések sokkal kevésbé egyértelműek. Ha egy latin nevet beírsz a keresőbe, biztos sok képet találsz a növényről és sokkal több információt. Ha úgy adod meg, hogy magyar oldalakon keressen, sokszor a magyar nevét is hamar megtudod. Vagy nem, mert ritkább növény, ha van is magyar neve, az se biztos, hogy többet mondana. De a latin alapján biztos, hogy találsz valamit.
Előzmény: F.Szilvi (24)
vm.aniko Creative Commons License 2008.01.31 0 0 25
és ezzel nem vagy ám egyedül!:)
Előzmény: F.Szilvi (24)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.01.31 0 0 24

Sziasztok

 

Én  is  nagy  hagyma  ill. gumóbarát  vagyok, viszont  engem  kicsit zavar, hogy mindig csak  a  latin megnevezést  írjátok le...nekem  magyarul  könnyebb  lenne.

Mire  kihámozom, hogy  ki  mire  gondol ,elmegy a  kedvem az  egésztől...

De  a  topikindítóhoz  hasonlóan ,nekem  is  sok Oxalis  deppei-m  van ...

 

Direkt  írtam  latinul..pedig magyarul sokkal  egyszerűbb...hiába  nem  vagyok kertész,én  képtelen  vagyok  megjegyezni  a  latin megnevezéseket..

Azért  megmutatom mire gondoltam.

 

-Gabi- Creative Commons License 2008.01.31 0 0 23
Hát, őszintén szólva nem túl jó kép, akkor még nem volt normális fotómasinám. De majd idén! :) Irtó látványos, 'fotogén' virág, és nagyon hosszú ideig nyílik, ráadásul elnyílás után is díszít a gömb alakú magtok. Miután megszáradt, jó hosszú szárat hagyva levágtam és szárazvirág-csokorba tettem:

Előzmény: agicza (21)
-Gabi- Creative Commons License 2008.01.31 0 0 22
Akkor még van esély rá, hogy kikelnek az enyémek is. :)
Előzmény: magyarliba (20)
agicza Creative Commons License 2008.01.31 0 0 21
Ezek szerint az utódokkal sem lesz gond, dejó! :-))) Pont ilyen kell, ha meg magától szórja, még jobb!

Gabi: naggyon jó kis közelkép, köszi! :-) Milyen hosszan virágzik? Ugye, nem csak egy hétig díszít? A díszmákokkal és a bögrevirágokkal ugyanis megjártam, két hét alatt leszaladnak, és mire megszoknám, milyen szépek, már huss, el is tűntek...
Előzmény: magyarliba (13)
magyarliba Creative Commons License 2008.01.30 0 0 20
Az igazság az, hogy az "anyahagyma" egy fűves ágyásban lakott, aztán szerintem amerre a jól elszáradt és későn levágott virágszárat cipeltem, ott elszórta a magjait. Tavasszal figyeltem fel rá, hogy itt-ott a nagyhoz hasonló levelű kisebb valamik bújnak szanaszét a kertben.
Előzmény: -Gabi- (15)
taormina1 Creative Commons License 2008.01.30 0 0 19
Ez csak a virágzáshoz kell, vagy a puszta életbenmaradáshoz?
Szerintem még kint is elég hideghatás érné öket, különösen, hogy hónapokig bent voltak. Föleg az apró kocás liliomok miatt aggódom. Kiültessem, vagy cserépbe tegyem? Esetleg jégszekrénybe?
Öt is kosárba fogomelültetni, mert ezek az apró hagymák hamar szétszaladnak:-(
Előzmény: krampuszka1 (16)
fárosz Creative Commons License 2008.01.30 0 0 18

Én így csinálom a tavasszal nyíló hagymásokkal:

 

Elvirágzás után laza csomot kötök a levelekből, hogy hízzanak a hagymák. A teljes elszáradást követően felszedem őket annak megfelelően, hogy milyen sürün bújtak, ha már 2-n vannak akkor már igen. Van amikor 3 év is eltelik mire ki kell szedni.

 

Kézzel megtisztitom őket, leszedem a "gyerekeket", és vagy selyempapirra, vagy szellős babzsákba felakasztva a spejzba rakom.

 

Összel - az időjárástól függően október végén, november elején földe ültetem őket, olyan mélyre amekkora a hagyma átmérője. A piciket iskolába rakom.

 

Nem tudom, hogy csinálják, de mindegyik elfészkelődik a megfelelő mélységbe.

 

Már bújnak az elsők, és egészen bíztos, hogy megint teljes pompájukba tündökölnek majd.

 

Mindenki a maga idejében "jelentkezik". Főleg a tulipánoknál vannak egymástól eltérő virágzási idejüek. Nálam,-ha jó az idő - február végén, márvius elején kezdődik és egészen junius végéig virágoznak a tulipánok.

 

A kardvirágok hagymáit május elején ültetem, a növendékeket szintén iskolába rakom. Némelyik virágzik is, de igazán csak a következő évtől lesznek egyre pompásabbak.

 

Alap igazság, hogy az összel forgalomba kerülő virághagymák öszi ültetésüek.

 

bocsi, kicsit hosszúra sikeredtem.

Előzmény: magyarliba (3)
krampuszka1 Creative Commons License 2008.01.30 0 0 17

Én minden tavasszal felszedem a kosarakat.

Borzasztó nagy meló, ahogy az elásása is.

Kizárólag tulipánok és jácintok vannak kosárban / 70-90 db 36 cm-s kosár /,

továbbá azok a hagymák, amiknek nem találom meg rögtön a végleges helyét.

 

Előzmény: taormina1 (7)
krampuszka1 Creative Commons License 2008.01.30 0 0 16

Már hogyne lennének hagymásaink ? :D

 

Egyébként a hideghatást / elkésett hagymák esetében /, hűtőben szokás pótolni !

Előzmény: taormina1 (9)
-Gabi- Creative Commons License 2008.01.30 0 0 15
Én is elvetettem a magjait, de nem kelt ki egy sem, lehet, hogy hideghatás kell nekik? A tieid mikor keltek ki? Még ősszel a virágzás után, vagy csak a következő tavaszon?
Előzmény: magyarliba (13)
-Gabi- Creative Commons License 2008.01.30 0 0 14
Allium Giganteumom nekem is van, legalábbis ilyen néven kaptam a hagymát, de nem vagyok biztos benne, hogy valóban az. A Giganteumnak nagy, 20 cm-es átmérőjű virága van, az enyém attól kisebb volt, bár lehet, hogy még fiatal a hagyma. Én is szeretném, ha szaporodna, kíváncsi vagyok, vajon lett-e tavaly óta fiókája.
Ilyen volt tavaly, május elején virágzott:
Allium
Előzmény: agicza (12)
magyarliba Creative Commons License 2008.01.29 0 0 13
Hát, nálam a fiók-hagyma nem volt annyira jellemző, mint a hanyagságom miatt felmagzott növény után kikelt tengernyi utód! Nem győztem irtani, annyi lett :)
Előzmény: agicza (12)
agicza Creative Commons License 2008.01.29 0 0 12
Én is nagyon szeretem őket, rengeteg még ki nem használt lehetőséget kínálnak, szóval mindenképpen jó lenne életben tartani a topicot.

A tavaszi hagymások közül most leginkább az Allium giganteum-ra vagyok kíváncsi, hogy itt mikor virágzik és hogy megnő-e akkorára, mint a szigetországban. ;-) És nagyon remélem, hogy fiókhagymákat is hoz, és rendesen elszaporodik, mert ha beváltja a hozzá fűzött reményeket, akkor jó lenne kitapétázni vele a késő tavaszi ágyást, valami hasonló stílusban:

Előzmény: -Gabi- (11)
-Gabi- Creative Commons License 2008.01.29 0 0 11
Nekem nincs kockásliliomom, de nemrég olvastam egy másik oldalon, hogy legalább 15 hét hideghatásra van szüksége, amialatt jól begyökeresedik tavaszra. Én is elültetném, ahogy CBnora írja, cserépbe, valami fűtetlen helyre, alkalmanként locsolnám is.

Egyébként nekem a hagymás-gumós növények a kedvenceim, van is belőlük nálam elég sokfajta, úgyhogy én biztos fogom látogatni ezt a topikot.
Előzmény: taormina1 (9)
CBNora Creative Commons License 2008.01.29 0 0 10
Cserépbe, fűtetlen üvegházba? Ott talán már nem fagy át úgy a föld, egyre hosszabbak a nappalok, de kis fagyot azért kap. Aztán tavasszal kiülteted a végleges helyére. Nem próbáltam, csak egy ötlet.
Előzmény: taormina1 (9)
taormina1 Creative Commons License 2008.01.29 0 0 9

Már látom, miért halt el ez a topic, szemlátomást senkinek nincsenek hagymás növényei, mindenesetre senki se érdeklödik utánuk.

Elég nagy bajban vagyok a Fritillariaimmal: tegnap beszéltem egy barátommal és az azt mondta, hogy ha most rögtön ki nem ültetem, és meg nem kapják a maguk hideg- ill. fagyhatását, akkor ki se fog hajtani, pláne, ha tavaszig a pincében "szárítom". De most még szörnyü sár és hideg is van nálunk, rendes ágyat úgyse tudnék készíteni nekik. Különben se tudom, hogy egy hagyma, ami hónapokig szobahömérsékleten volt, hogyan reagálna hirtelen a fagyos-nedves földben lakásra.

mi a véleményetek?

10 kockás liliom (F.mel.), 2 fekete (f. persica) 1 piros (f. rubra) 1 sárga

(f. éppennemjuteszembe) a szenvedö alanyok.

Előzmény: taormina1 (7)
agicza Creative Commons License 2008.01.27 0 0 8
A Fritillariák elég formagazdag nemzetség, megérne egy misét a végigböngészésük. A jól ismert császárkorona is ide tartozik: Fritillaria imperialis, a fekete császárkorona a F. persica, a perzsa kockásliliom, bár egy darab kocka nem lesz benne.

Ha Michelke még előkerül valahonnan, nála láttam utoljára egy gyönyörű példányát, én egyszer vettem, és eltűnt a következő évre, vagy a pockok, vagy valami más szépen elfogyasztotta, bár ennek ellentmond, hogy a Fritillariák azért elég büdösek tudnak lenni... Na mindegy, még találkozni lehet itt-ott Fritillaria uva-vulpis-szal (esetleg Fritillaria michailovskyi alatt fut), ő elég megbízhatóan virágzik minden évben. :-) Itt egy elég jól összeszedett ismertető:

http://davesgarden.com/guides/pf/b/Liliaceae/Fritillaria/none/cultivar/0/
Előzmény: taormina1 (7)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!