Keresés

Részletes keresés

Falusi1 Creative Commons License 2013.05.22 0 0 14081

Nagyon köszönöm a választ!

Előzmény: Oechsle (14078)
samy76 Creative Commons License 2013.05.22 0 0 14080

Üdvözlök mindenkit. Azt szeretném megkérdezni, hogy van-e olyan szőlő, ami talajra nem kényes, fagytűrő és gyakorlatilag nem kell permezetni, max valami rezes-kénes lemosóval. Lehetőleg csemegeszőlő érdekelne. Tyúkól kifutója mellé szeretném telepíteni, ezért fontos, hogy rezisztens legyen. Neten nézegettem már, így van két jelöltem (Palatina és Teréz), de nem tudom, hogy a leírásokból mi az igazság. Köszönöm előre is a segítséget.

janijani Creative Commons License 2013.05.22 0 0 14079

Ha ez ugyanaz a szőlő mint ami 2010-ben így nézett ki

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=99187294&t=9100475

akkor alul tele van meghagyott fattyúhajtásokkal amik azóta már teremni is kezdtek. Alul leszednék mindent és csak fölül művelném a szőlőt.

Előzmény: zsebpiszok0510 (14058)
Oechsle Creative Commons License 2013.05.22 0 0 14078

Mar a hajtasvalogataskor el kell kezdeni a töke terhelesenek a beallitasat. Persze ekkor meg nem latni, hogy mennyi es milyen minösegü fürt növekszik majd a vesszökön. Most viszont nem avatkoznek bele a szölö vegetaciojaba, mert viragzaskor a legnagyobb a növeny nitrogenfelvetele, ezaltal erzekeny a hormonhaztartasa. 

 

Majd amikor zöldborso nagysaguak mar szemek, akkor vagnam inkabb le a rosszul kötödött, rosszul fejlödö, fürtzonan kivül esö fürtöket.

 

Előzmény: Falusi1 (14077)
Falusi1 Creative Commons License 2013.05.22 0 0 14077

Mikor javasoljátok a fürtritkítást, virágzás előtt vagy után?

Az előző évi fagyok miatt kényszerpihenőn lévő tőkéim az idén, vesszőként többnyire 3 fürtöt hoztak, de akad olyan is ami 4-et.

rámenős Creative Commons License 2013.05.22 0 0 14076

Igazad van, biztos, de az egyik legfinomabb szölő.

Te tedd a présbe, én meg megeszem.

Ennél már csak a Passatutti a jobb, de azt égen földön nem lehet kapni.

Előzmény: imkerei (14075)
imkerei Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14075

Az Ottonel bár finom muskotályos ízű, azért nem nevezném csemegeszőlőnek, inkább borszőlőként tartjuk nyilván.

Előzmény: rámenős (14059)
imkerei Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14074

Nem tudom pontosan kivenni, hogy milyen művelésmódot akarsz alkalmazni. Egyesfüggöny? Esetleg valamilyen házikerti lugasforma? Netalán a meglévő gyalogművelésű tőkéid egy részét szeretnéd felfuttatni a támaszra, hogy nagyobb termésre késztesd őket?

 

 

Innen erről a képről nem lehet megállapítani, hogy pontosan mit szeretnél, ezért tanácsot sem tudunk adni.

Előzmény: zsebpiszok0510 (14058)
rámenős Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14073

Nálam utólag még az is bonyolította, hogy a felső részen még kap vizet a szivárgócsövön. Úgyhogy most elég vegyes a helyzet. 6 termő, 3 új telepítés, 4 törzsnevelés.

Lentebb kiegyenlítettebb a helyzet. Jelenleg 1 tőkét kell pótolnom. 4 viszonylag kicsi, 30-50 cm-ek. A többi az alsó huzal körül jár.

Az alsó részt a terveden nem értem. A GDC-nél a karokról lógnak a termések két sorban. A karokat 150- ről kell 160-170-re vezetni a fattyúhajtások miatt.

Majd jövőre már kellenek a kereszttartók nálam is.

Előzmény: gergerg (14072)
gergerg Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14072

Szinte ugyan azt csináltuk, csak azt hiszem nekem csak 16 fajta van abban az 1 sorban. Én is sűrűn raktam, de nem gondoltam hogy lesznek fajták amik ennyire erős fejlődésűek. Ilyen volt az eredeti tervem:

Előzmény: rámenős (14059)
RAMBO Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14071

Nem jól tudod: a Ridomilben van réz. Most NAGYON megpermetezted a szőlőt, nem tudom melyik tájegységen vagy, mekkora a fertőzési nyomás. Ez NAGYON NAGY permetezésnek számít.

A bór alapú lombtrágyáról itt olvashatsz.  Hogy mivel lehet keverni, azt meg itt nézheted meg. Ahogy nézem, rézzel és kénnel is keverhető. Szerintem a következő permetezésben használhatod, két ismétlésben egymás után. Más bórtartalmú szer is van, nem csak a prev-b2, azok sokkal könnyebben beszerezhetők. Tartsd szem előtt, hogy ez csak táplálékkiegészítő, nem méreg, tehát vagy sikerül vele megelőzni a bajt, vagy nem! A ritka lombfal és a szőlőt fel nem növő aljnövényzet legalább ilyen fontos!

 

Előzmény: AKG89 (14070)
AKG89 Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14070

Szia Rambo!

 

Olvastam a blogodon a PREV-B2 nevű bór tartalmú lombtrágyáról. Érdekelne, hogy van e ezzel a termékkel valami tapasztalatod.Mikor célszerű használni(pl. most virágzás előtt, kezdeti szakaszában), mert szlovák és magyar oldalakon is csak azt találtam, hogy kb. 14 nappal a szüret előtt kell utoljára alkalmazni. Tegnap permeteztem Ridomil és Topas kombóval, ha jól tudom egyik sem réztaltalmú.Mennyi időt kellene várnom vagy egyátalán kellene e várnom ha permetezni szeretnék PREV-B2-vel?Kérlek ne vedd tolakodónak a sok kérdést, de nagyon hajt a téma :)

 

Köszönöm válaszod

RAMBO Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14069

Legjobb, ha hanyagolod a direkttermő szőlőket.

Előzmény: dalecooperugynok (14065)
villamosjegy Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14068

A fertőzött leveleket le lehet vágni egyrészt, másrészt nem jó ha a filoxéra a szőlőben szaporodik, még akkor sem ha oltvány. Vannak direktermő szőlőim is, azokat szeretik főképp és onnan terjednek át az európai tövekre is.

Előzmény: dalecooperugynok (14065)
Dance1 Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14067

Kép lemaradt

Dance1 Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14066

Sziasztok

Segítséget szeretnék kérni

Van 10 szöllőm ültetve most 1 évesek

2 közülük igy néz ki

Ez valami hiánybetegség vagy valamilyen fertőzés?

És mit lehet tenni elene?

 

dalecooperugynok Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14065

Gyökértetű levéllakó alakja milyen kárt okoz, és hogy védekezel ellene?

Előzmény: villamosjegy (14062)
juhosttt Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14064

Bár a kérdés nem nekem szólt, de az én művelésemre hasonílt. Mint írtam sok évig kis tőkék voltak, tavaly pedig minden tőkéről felengedtem 2 hosszú vesszőt. Eredetileg az lett volna az elképzelésem, hogy tőkénként 4 vessző lesz, és minden vezérdróthoz lesz engedve 1 vessző. (4 sor huzal van kihúzva a sorban különböző magasságban).  Ilyen árnyékoló "falat" szerettem volna de aztán arra gondoltam, hogy ez nem a legjobb mód, mert lehet nem bírná el a tőke. Idén már így marad, jövőre pedig 1 vastag vesszőt az alsó huzalon vezetek végig, és az abból eredő ágakat engedem feljebb.

Előzmény: RAMBO (14063)
RAMBO Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14063

Ez milyen művelésmód lenne?

Előzmény: zsebpiszok0510 (14058)
villamosjegy Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14062

Ha most lefújod a szőlőt atkaölővel, abból azért viszonylag elég kevés jut a fogyasztó szervezetébe, hacsak nem rágcsálod a vesszőket.

Minden tájegység más, nálunk kell permetezni atka ellen. 99-ben, amikor megvettem a szőlőt az atkát nagy kárt okoztak, mert nem permeteztem, kiindulva abból, hogy a kőbányai telkemben nem kellett. Tévedtem, kell.

Továbbá nálam még a szőlőgyökértetű levéllakó alakja ellen is kell védekezni, nagy kárt ugyan az nem okoz, de azért nem árt az óvatosság.

Előzmény: medveger (14041)
rámenős Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14061

Köszi, de a lyra csak keresztben férne el. Az viszont pont az árnyékolás miatt nem előnyös, mert É-Déli a sor.

 

Előzmény: AKG89 (14057)
rámenős Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14060

Látod ezt nem árulják el a könyvek.

Itt is főleg borszőlőről tárgyalunk. Pedig én a csemegét szeretem. Haj, haj.

Előzmény: imkerei (14055)
rámenős Creative Commons License 2013.05.21 0 0 14059

Nagyon köszönöm a válaszaitokat mindhármatoknak.

Csak 26 tövet telepítettem. 1 sor. Viszont 24 fajta, mind csemegeszölő.

Sajnos a szakkönyvekből nagyon nehéz kikövetkeztetni. hogy mi a természetük. Max annyi, hogy zöldmunkaigényes.

A GDC 160-170 cm-s magasságot ír. Azért vezetném oldalra mert kicsi a tövek közötti távolság. Így sem fogom kihasználni a termőképességet, de nem is ez a cél.

Milyen alsó drótra?

Felülről kellene leállnia a függönynek, 2 sorban a jó megvilágítás miatt. Az 1,5 m-es T szára tartja a karvezető drótot. Oda kellene rátekerni a kar vesszőjét.

Na kellett nekem belevágni!

Most már megcsinálom, ha a fene fenét eszik is. Már csak az ottonel muskotályt kell pótolnom. A pótlások majd beérik idővel a már termőket.

Előzmény: gergerg (14056)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2013.05.20 0 0 14058

Mennyire kell megritkitani az alját?Alul ls fent is szépen van rajta.Bianca fajta.

Előzmény: imkerei (14053)
AKG89 Creative Commons License 2013.05.20 0 0 14057

a GDC-nél ha jóltudom olyan 180cm es a tőkemagasság és ekkoránál már számolni kell az önárnyékolással is szeretnédés így a sorok is egész messze lesznek egymástól.Ha kis területre  ajánlom nézz utánna más művelésmódnak.Hasonló tetszetős a Liraművelés is, ha különlegesebbet szeretnél...

 

Előzmény: rámenős (14054)
gergerg Creative Commons License 2013.05.20 0 0 14056

Ne tudd meg, én a Moldovával próbáltam ezt meg, mondanom sem kell hogy égnek álltak a hajtások, még az lefelé álló szemekből nőttek is, hajlításra meg tőből pattantak. Vártam vele, most pár napja kb  60 cm körüliek voltak a hajtások, ekkor nagy ívvel lekötöttem egyessével hogy ne törje le a szél. Most pedig meghagyok alulról 2 szép vesszőt, és jövőre megy az alsó drótra.

Előzmény: rámenős (14054)
imkerei Creative Commons License 2013.05.20 0 0 14055

Milyen fajtájú szőlőről beszélünk?

A merev hajtásrendszerű szőlők nem alakalmasak GDC művelésre. A lazább gyengébb vesszőjű szőlőfajták hajtásai, ha nem is lógnak de elfekszenek, (a szakkönyvekben rajzolt ábrák az ideális helyzetet mutatják) a fürtök súlya, pedig később lefelé húzza a vesszőket.

A szőlő kúszónövény mivoltából fakad, hogy amíg a támasz tetejéhez nem ér (fák csúcsára nem kapaszkodik) addig felfelé tör, utána padig elfekszik, hogy minél nagyobb területet tudjon beteríteni.

Előzmény: rámenős (14054)
rámenős Creative Commons License 2013.05.20 0 0 14054

Köszi.

Erről jut az eszembe, hogy a GDC művelés leírásakor a könyvben a metszett vesszők lefelé-kifelé állnak. Nálam most mindegyik felfelé megy. Kíváncsi leszek jövőre a karok vezetésekor. Vagy már most kellene úgy alakítani? Nem akarnak lefelé hajlani.

Előzmény: imkerei (14053)
imkerei Creative Commons License 2013.05.20 0 0 14053

Hajtásválogatást érdemes csinálni májusban, amíg még az új hajtások nem nőttek meg túl nagyra de a fürtkezdemények már látszanak rajtuk.

Célja a tőke megfelelő terhelésének beállítása és a rossz helyen levő hajtások eltávolítása. Ezzel szabályozhatjuk a tőkék által kinevelt fürtök mennyiségét ezáltal javíthatunk a minőségen, valamint a túl sűrű lombozat ritkításával a tőke szellősségét is biztosíthatjuk, hogy kisebb legyen a gombás megbetegedések valószínűsége valamint javuljon a tőke megvilágítottsága. Bizonyos fajtáknál elkerülhetetlen a sűrű tömött lombozat miatt pl. Chardonnay. Bizonyos fajtáknál csak terméskorlátozásra használjuk a merev, ritka hajtásrendszer miatt pl. Kékfrankos.

Előzmény: rámenős (14052)
rámenős Creative Commons License 2013.05.20 0 0 14052

Az egész országban ez a helyzet.

A kisbirtokok kora lejárt. Mindenhol 10-50 hektáros területre telepítenek. Ez a "gazdaságos". Az igaz, hogy nem ezek a földek alapították meg pl a Badacsonyi Szürkebarát hírét, hanem a nehezebben megmunkálható hegyoldalak.

A minap elcsámborogtam a gyerekkorom helyszínére. Ábrahámhegyen még van szölő, de 1000-2000 nm-es kis " vityilók " mellett. Úszómedence a hegytetőn.

Tótihegyen a felvezető út mellett akácos. Már a pincék is összedűltek. Két borászat van. A Varga és az Istvándy. Azok is lent.

Fizetnek, hogy kivágják a szölőt. Mit akarunk még?

Nem baj. Én újratelepítettem 26 tövet a háznál. Mondjátok már meg, hogy mit takar a zöldmunka? Gyerekkoromban levágtuk a tetejét meg azt a hajtást ami nem volt permetes, és kész.

Hajtásválogatás? Mindegyik könyv ölyan körmönfontan, titokzatosan fogalmaz.

Hogy miért nem figyeltem 60 évvel ezelőtt?

Előzmény: BZoltan (14051)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!