Keresés

Részletes keresés

Miska-Maska Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5400

Köszönöm szépen .Nagyon aranyos és segítőkész vagy.:)

Előzmény: Kecskeb (5399)
Kecskeb Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5399

Én ezzel a módszerrel készítem....bár most már nem joghurttal oltom, hanem a Móvári R-703-mal.

 

http://www.sajtkeszites.hu/blogbejegyzes/2009/05/07/feta-sajt-keszitese-hazilag

Előzmény: Miska-Maska (5398)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5398

Megkérdezhetem hogy a feta hogyan készül?

Előzmény: Kecskeb (5395)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5397

Már mi is újítottunk.A férjem ma csinált pvc csőből sajtprést.Levágott egy darab csövet az aljára fakorong ki fúrogatva .A tetejére még egy korong  furat nélkül és szép henger alakú lesz a sajt.Igazad van könnyebb lesz tisztán tartani.

Előzmény: Kecskeb (5396)
Kecskeb Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5396

Már leszoktam a pelenkáról...

Egyszer kétéves koromban.....aztán most nemrég megint.....   :-))))

Elcsórtam egy peremes műanyag tálat a konyhából és 2-es fúróval kilyukasztgattam....ezt rá tudom tenni egy nagyobb fazékra....és szépen abba csepegtetem...

Könnyebben és jobban tisztítható és kezelhető mint a pelenka....és a sajtnak is szép formája lesz ha 2-3 órán belül megfordítom.

Előzmény: Kecskeb (5395)
Kecskeb Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5395

Erre kérjük meg Elefadát, hogy válaszoljon. Nálam úgy elkapkodják a sajtot, hogy örülök, ha van egy,  max. két napja, hogy a só átjárhassa.

Nem nagyon volt még merszem és időm 1 hétnél tovább érlelgetni....azt is inkább 10 fokos hűtőben. De amennyire én tudom a gomolya inkább a 20 fok körülit kedveli.

 

Ha van egy kis plusz tejem, akkor fetát csinálok....az bármeddig eláll a sós savóban.....10 fokos hűtőben.

Előzmény: Miska-Maska (5393)
elefada Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5394

Friss  édes tejböl, még nyáron is kevés a 12 óra kultúra nélkül.

Még nem savanyodott ki.

Hagyj több időt, meleg  helyen, melegvíz próbával ellenőrizd.

Előzmény: Miska-Maska (5391)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5393

A másik 12 órát rácson csepegett. Sólé után te hol szikkasztod,érleled és hány C fokon.

Köszönöm a segítséget.

Előzmény: Kecskeb (5392)
Kecskeb Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5392

Szerintem ez így jó....bár én 24 órát csepegtetek 2-3 megfordítással.

Előzmény: Miska-Maska (5391)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5391

Lehet .Nem tudom még nagyon kezdő vagyok.És te milyen technológiát használsz?Az alvadék darabolását megcsináltam . Vártam hogy a savó megjelenjen .Utána minél kisebb darabokra próbáltam vágni, végül  kézzel daraboltam össze és közbe kavargattam.Akkor hagytam abba mikor olyan érdekes volt fele olyan gumi,rugós a másik még olyan alvadékos volt.Nem csináltam utómelegítést  .Beleszedtem textil pelenkába és hagytam csepegni 12 órát.

Előzmény: Kecskeb (5390)
Kecskeb Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5390

Lehet...bár én arra tippelnék, hogy kicsivel több savót hagysz benne a technológia során...

De vannak itt nálam nagyobb szakértők is...hátha mást mondanak...

Előzmény: Miska-Maska (5389)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5389

Akkor  a tej lehetett a baj én friss tehén  tejből készítettem.  A múltkor  a paneer sajtot 4 liter tejből készítettem és lett belőle 80 dkg sajt.

Én is sokalltam egy kicsit a 1 kg 10 dkg  . Az orda ha jól emlékszem 30 dkg körüli volt. Lehet hogy ilyen jó minőségű a tej?

Köszönöm szépen a gyors választ.

Előzmény: Kecskeb (5387)
Kecskeb Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5388

Nem ismerem a pepsin-t.....(hál s'tennek nálunk már nem árulták amikor sajtozni kezdtem. Kénytelen voltam ChY-Max-ra beruházni...de nem bántam meg....még másfél év után is tökéletesen olt.

 

De kívül szép a sajtod....

 

Ne egyétek...csak mutassátok meg mindenkinek.

:-)))))))

Előzmény: nyenyeszito (5386)
Kecskeb Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5387

Tehéntejből nekem mindig sikerült a parenyica....még kultúra nélkül is...kereken 24 óra....20-25 fok között.

De érlelni szoktam minimum egy fél napig a tejet...kb. 10 fokon.....vagy normál hűtóben egy napig. Egyszer volt, hogy nem sikerült...akkor frissen fejt tejet dolgoztam fel azonnal.

 

A másik gyanum...6 liter tehéntejből 1kg 10 dkg......kicsit soknak tűnik. 8-8,5 liter kecskéből szoktam kihozni 1,1 - 1,2 kg -ot....vagy ha lazábbra hagyom akkor 1,5-öt.

 

Előzmény: Miska-Maska (5382)
nyenyeszito Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5386

5 liter tejhez pedig csak 4mg oltót raktam. Lehet az volt a sok.. Ez por formájú.

 

Így nézett ki a sajt a 3. héten:

 

Előzmény: Kecskeb (5385)
Kecskeb Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5385

Keseredést általában a túl sok oltó okoz...

Más tippem nincs.

Előzmény: nyenyeszito (5384)
nyenyeszito Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5384

Sziasztok!

 

Leírom a történetét a 3 hete érlelt sajtomnak, hátha valaki tudja miért romlott el a végtermék :)

 

A történet a következő:

 

3 héttel ezelőtt PEPSIN-el oltottam tejet, melyet előtte 1 napig állni hagytam. Ugye a PEPSIN-ről tudni kell, hogy az alacsony PH tejet oltja. Gyönyörűen meg is aludt a tej 30 perc alatt 35 fokon. 

 

Az alvadékot formázta, aztán sófürdő 1 napig és eltettem érlelni:

 

érlelés első hét: 10 celsius fokos környezetben naponta 2x forgatva

 

érlelés második hét: 20 celsius fokos környezetben (hogy lyukacsos is legyen) szintén 2x forgatva naponta 

 

érlelés harmadik hét: visszavittem a 10 celsius fokra és ott forgattam megintcsak naponta 2x

 

A sajt állaga a harmadik héten: Egyszerűen gyönyörűen nézett ki. Szép sárga volt és kemény kéreg borította. Finom sajt szaga volt kívül. Penészedésnek nyoma sem volt. 

 

Így hát felvágtuk, hogy megkóstoljuk: A kemény kéreg alatt még mindig fehér volt a sajt. Gondoltam sebaj az íze finom lesz... Hát nem volt az.. Borzasztóan keserű íz fogadott. Egyszerűen ehetetlen volt.

 

Gondolom azért lehetett, mert állni hagytam a tejet 1 napot. Többet soha nem oltok PEPSIN-el. Már van CHI-MAX oltóm, de félek máshol szúrtam el valamit és ha azzal oltok is keserű sajt lesz.


Szerintetek hol rontottam el???

 

genziana Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5383

Sajtosodnék, ha lenne miből:(

De már 3 naponta fejünk, és 3 litert se tudok leszedni, drága bakom is dolgozik rendesen, remélem kecskegyereket is csinál, nem csak az élvezet kedvéért:)

Előzmény: mamasajt (5376)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.10.24 0 0 5382

Sziasztok.

 

Egy ideje a fórum olvasója vagyok.Nagyon sok hasznos információt olvastam .Régebben már  sikerült paneer sajtott készítenem .Szombaton viszont belevágtam a gomolya készítésbe,az itt tanultak ,olvasottak szerint.6 llter tejből lett 1kg  10 dkg .Az ordát is megprobáltam az is sikerült.A gomolyát hagytam állni 24 órát szobahőmérsékleten és gondoltam megprobálom a parenyica sajtot is elkészíteni.Azt is úgy ahogy itt olvastam.70C víz és fakanál között gyúrogatni.Nem sikerült.:( Utánaa gomoly egy része ment 20% szólébe .Egy részét pedig ledaráltam sóztam ,fűzszereztem és prészeltem 12 órán keresztűl.Érdekelne hogy miért nem sikerült a parenyica?Valamit esetleg elrontottam volna vagy nem savanyodott  ki kellőkép a gomolya.Hogyan érleljem tovább őket?Halottam már hideg,meleg érlelésről .Ti az alap gomolyából még mit szoktatok készíteni?

Elnézést kérek hogy ilyen hosszú lett a levelem.Remélem nem írtam sok butaságot.

Előre is köszönöm a válaszokat.

játékos1977 Creative Commons License 2011.10.22 0 0 5381

Akkor kamrában, leterítve nedves ruhával megpróbálhatom? Gondolom időnként forgassam, és törölgessem le ha penészedne. :-)

Előzmény: L.Myke (5380)
L.Myke Creative Commons License 2011.10.22 0 0 5380

Igaz! :)

Előzmény: játékos1977 (5379)
játékos1977 Creative Commons License 2011.10.21 0 0 5379

Sziasztok!

 

Újra nekifutottam a gomolya készítésnek, túl vagyok a kisavanyodáson (23 c. 20 óra), ez jól sikerült, megvolt a sófürdő (10 óra), de rájöttem, hogy nem tudom hol és hogyan érleljem. Van ötletetek? Pincém nincs, a kamrában meg max 50% a páratartalom. :-(, ott a hőmérséklet 13-17 fok közötti. Valahol olvastam, hogy a gomolyát akár 20 c fölött is érlelhetem. Igaz lehet ez?

 

J

 

mángorló Creative Commons License 2011.10.20 0 0 5378

hello

 

most valami nagyon különös dolog készül, fogtam galajt, házitejjel (nem pasztőrözött) de semmi nem történt, aztán a tej véletlenül tólmelegedett (remélem nem forrt fel) na és gondoltam akkor teszek bele joghurtot, menteni ami menthető. nade jövök ma haza és látom, hogy semmi nem történt, hanem kicsi élesztő ízű dolgok úszkáltak benne semmi több. gondoltam rárottyantok olyan kézmelegre, és 20 perc múlva elkezdett valami massza kicsapódni, az aludtej és a joghurt között van, állagra olvadt élesztő. nem tudom mi ez, mindjárt kimegyek és leszűröm

játékos1977 Creative Commons License 2011.10.20 0 0 5377

Sziasztok!

 

Láttam a legutóbbi 30 órás csermajori tanfolyamon többen részt vettetek. Mi a novemberire megyünk, de nagyon várjuk már. Mesélnétek valamit, hogy milyen volt? Főleg a gyakorlati része érdekelne. 

 

 Van olyan aki most nem tudott elmenni és jön a következőre (állítólag már 10 főnél tart a létszám).

 

J

mamasajt Creative Commons License 2011.10.20 0 0 5376

Tényleg,lehet...:):):)

 

Nagyon sokat tanultam tőle (is).Már csak gyakorolni kell,amit híven próbálkozom.

Sajnálom,de úgy látom,lankad az érdeklődés e témában,(kevés hozzászólás),jó lenne,ha nem így lenne!

 

Sajtra fel!

Előzmény: elefada (5374)
krnemarika Creative Commons License 2011.10.17 0 0 5375

Akkor ez eléggé problémás.

Felügyelettel sem oldható meg? Tudom, az időigényes, de mi így legeltetünk.

Előzmény: genziana (5371)
elefada Creative Commons License 2011.10.17 0 0 5374

SZUPER :-)))

Ő sajtosferi


Előzmény: mamasajt (5373)
mamasajt Creative Commons License 2011.10.16 0 0 5373

Mindenkinek,akit érdekel!

Figyelmetekbe ajánlom a múlt héten felfedezett bekesibio.hu oldalt,ahol egy nagyon profi kézműves sajtkészítő 3 részes,közel 3 órás előadását lehet látni,hallani,nagyon nagyon sok tanulsággal.A karesőbe kell beírni,hogy házi sajt készítés.

Üdv.mindenkinek!

Kecskeb Creative Commons License 2011.10.16 0 0 5372

A villanypásztort sima autóakkumulátorról is tudod működtetni.....kb. egy hetet bír.

Előzmény: genziana (5371)
genziana Creative Commons License 2011.10.16 0 0 5371

No, látod ez érdekes..mi úgy hordjuk be nekik a zöldet..és az a dolog pikantériája, hogy utánnunk már csak két ház van, és ott van egy darabka földecskénk, de....itt jön a pikantéria nem hajthatom ki őket oda, mert:

1. nem tudok villanypásztort húzni, mert egyik szomszéd se ad áramot, mert szerintük sokat zabál, hiába szállnánk bele a számlába, félnek, hogy a megnövekedett számla miatt rájuk száll az áramkommandó, hiába mondom nekik, hogy a villanypásztor szinte meg se mozdítja az órát, nem...

2. tőlünk nem tudom kivinni az áramot, mert, mint említettem még utánnunk van két ház, és ilyen hosszan nem tudok hosszabbítót kihúzni, meg nem is akarok, nem tudok 24 órát őrködni kint, hogy seki ne nyúljon hozzá, a gyerekek ne piszkálják...

3. ha körbekerítem a gatyám rámegy..

4. meghát itt van a következő probléma ezzel, ez egy zsákutca, rengeteg gyerek játszik az utcában, és hiába írom ki, hogy villanypásztor, meg ráz stb. a gyerek nem biztos, hogy nem akar feltétlenül kecskét simogatni, nyáron be szoktak jönni az udvarba egy kicsit nézelődni, meg simizni, de ha meg kint megüti őket az áram, azt nem bocsátanám meg magamnak..

5. aztán meg itt van a szomszédom is, aki nem biztos, hogy nem tenne keresztbe, sőt biztos, hogy begyújtana alánk, mert már zúgolódik a bak miatt...

 

Kicsit mókuskerék, de azért én bízom benne, hogy ezeket valahogy tudjuk rendezni, mert a kecskéinknek is jobb lenne, ha egy kicsit tudnának kint legelészni....majd meglátjuk mi lesz...azt már megtanultam, hogy mindenért iszonyatosan meg kell küzdeni, meg kuncsorogni, meg kilincselni, meg a számat rongyosra jártatni....

Előzmény: krnemarika (5370)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!