Keresés

Részletes keresés

Bela_Vak Creative Commons License 2012.10.27 0 0 74605

Szerintem ez igy a konkret allitasra elsutve feligassag.

Nyilvan alapok kellenek, annak is joresze oktatoto, de ha igaz lenne, hogy minden tudas csak okatotol tanulhato meg, akkor a harcmuveszetek ugy neznenek ki, hogy X000 eve egyszer volt egy harcmuvesz, aki istentol, mittomenmutol megtanult mindent, aztan a tobbiek csak tanitvanyok tanitvanyai, akik legjobb esetben csak megkozelithetik a mestereiket, tullepni nem tudjak. Nyilvan ez nem igaz.

 

Persze, atlag Jozsi szamara nem realis, hogy semmi alapozas es hatterismeret nelkul megnez ket videot, es utanna lelindaz mindenkit. Viszont azt hulyesegnek tartom, hogy pl egy 10 evet aktivan, versenyszeruen judozo tag nem tanulhat semmit egy nem-judos video megtekintesebol, vagy hogy nemtudhat sajat maganedzestervebe esetleg ujabb elemeket beepiteni.

Nehez? Liminoadek es mazsola ne probaljak? Persze, igaz.

Lehetetlen, semmilyen szitnen nem erdemes probalkzoni vele? Ez azert tulzas.

 

Előzmény: Törölt nick (74602)
sz332 Creative Commons License 2012.10.27 0 0 74604

Nos, igen, nekem is hasonló gondolatok járnak a fejemben. Mondjuk én nem keverném

össze a youtube videókat az oktató dvd-kel, mert nem egy kategória a kettő.

 

A mondásról: sok hasonló okosságot hallottam én is, de saját tapasztalatból mondhatom,

hogy ezek jórésze butaság, vagy általánosítás. Mert ugye ez azt jelentené, hogy nem

tudhat valaki énekelni, festeni, táncolni, lovagolni, íjjal lőni, verekedni, programozni, szavalni,

stb. amíg valaki meg nem tanítja.Sőt, ellent mondunk az autodidakta tanulásnak, miközben emberek

milliói tanulnak meg autodidakta módon különböző dolgokat: glettelni/festeni, programozni, rajzolni,

kreatív dolgokat készíteni, nyelveket beszélni, sőt, esetenként verekedni is. Mindezt FORMÁLIS oktatás

(mondjuk egy nyelvnél azért van egy rendszer) és IRL oktató nélkül.

 

Vagy vannak olyanok, akik egyszerűen tehetségesek valamiben, extrém példa az autista srác,

aki komplett városképet rajzol le emlékezetből: https://www.youtube.com/watch?v=95L-zmIBGd4&feature=related

 

A történet feloldását én abban látom, hogy egy jó oktató esetén (na, ebből nagyon-nagyon-nagyon kevés van)

bizonyos köröket nem kell lefutni, gyorsabban lehet tanulni, esetenként ő lefutotta már azokat a köröket, amiket nekünk

ezután már nem kell, így gyorsabb a fejlődés. Vagy ha van egy kapcsolódó tudásanyagunk (pl. beszélünk 3 nyelvet)

akkor az új dolog elsajátítása gyorsan fog történni, mivel már van hova kapcsolni. Viszont a munkát a gyakorlónak kell beleraknia. Hogy ezt oktató útmutatása alapján teszi,vagy nélküle, az rajta múlik, a visszajelzésből majd látja, hogy amit csinál, az jó-e, vagy sem. Ha pedig csak saját szórakoztatására csinálja, akkor a munka eredményének öröme az saját marad, és hogy mások mit gondolnak róla ... kit érdekel.

 

Viszont egy jó hír: holnap óra átállítás, egy órával többet lehet aludni. :)

Előzmény: Törölt nick (74602)
hokuszpokusz-01 Creative Commons License 2012.10.27 0 0 74603

Na gondoltam bele nézek ezekbe a régi jó kis fórumokba, és lám lám, valamelyik okoska megint elővette a személyemet.

 

Ha volna kedves valamelyikőtök tudtára adni a két wingcsunos fórum tagjai számára, hogy semmilyen néven sem írok a fórumaikon (mivelhogy mindkettőről ki vagyok tiltva), ahogyan ide sem írtam már hónapok óta... És nem is tervezem a továbbiakban sem...

 

Köszike.

sz332 Creative Commons License 2012.10.27 0 0 74601

Akkor inkább aludni kellene, nem fórumozni :DDD

 

Röviden: ha van egy téma, ami érdekel, akkor nagyon könnyű az adott témához kapcsolódó anyagot találni

- nem csak bemutatókat, hanem oktató anyagokat is - amelyben technikáról technikára végigmutatnak

és végigmagyaráznak egy rendszert, vagy egy adott technikai csoportot. Példa: szabadulás mount pozicióból, 

köríves rúgás, tapadó kéz technikák, védekezés a földön, pontütő használata, stb, stb.

 

Innentől már csak rajtad áll, hogy végiggyakorlod-e ezeket a dolgokat. Voltam egy szemináriumon

ahol egy neves külföldi hm oktató bácsi pont arról beszélt, hogy milyen jó, hogy százával vannak

oktató dvd-k, viszont gyakorolni is kellene az ott mutatottakat, nem csak megnézni :))))

 

A téma egyébként átmegy egy kicsit a rendszeres edzésre járás és/vagy/melletti önképzés kérdéskörébe

szerintem...

Előzmény: Törölt nick (74600)
sz332 Creative Commons License 2012.10.27 0 0 74599

A másik, hogy iszonyat mennyiségben jönnek ki DVD-n oktató anyagok, nem csak technikákról,

hanem komplett rendszerekről/iskolákról, főleg birkózás (bjj,judó,grappling,catch, stb.) vonalon.

Innentől kezdve akinek van egy kis alapja, már csak gyakorlás kérdése, hogy jó legyen. A youtube

videókon és fórumokon pedig végig lehet mindent nézni és elemezni, nem 1-2 szakmabelivel,

hanem ha valaki beszél nyelveket, akkor egyszerre több 100-zal...

Előzmény: Diefenbaker (74598)
Diefenbaker Creative Commons License 2012.10.27 0 0 74598

Igen, de azért más is van-volt mögötte.

 

~20 éve az éves aktuális judo országos törzsi gyűlésen elhangzott, hogy rendre világversenyeken úgy nyernek a japánok, hogy olyan technikát alkalmaznak, amit más országok versenyzői nem. Mert még mondjuk nem látták, eszükbe sem jutott versenyszerű körülmények között használni, és ilyenek.

 

De ez akkor volt; abban az évezredben az ember örült, ha látott más versenyzőről képet a népsport 9. oldalán fekete-fehérben, amint éppen jön ki a yokohamai Daibakajin csarnok klotyójából, kezében az Asahival.

Ma meg ott a youtube, meg keresztbe-kasul edzenek az emberek birkózókkal, bjj-sekkel, jitsusokkal.

Előzmény: Bela_Vak (74596)
Sch... Creative Commons License 2012.10.25 0 0 74597

Van közületek valaki, aki készül versenyekre, vagy esetleg edz versenyzőket?

Nagyon kíváncsi lennék a felkészülési metodikátokra, és edzéstervekre.

Bela_Vak Creative Commons License 2012.10.24 0 0 74596

Sok mindenre lehet ez jo erv, pl az edzesmodszerek kulonbozosegere is.

Judoban is azert sok kulfoldi erem elcsattan, de szerintem ha megnezed pl Yawara-chant, akkor azert az o alkata erosen judora ill a sajat sulycsoportjara van kitalalva. Persze az is hozzatartozik a dologhoz, hogy ha az ember orszagaban kotelezoen oktatnak a fiuknak az iskolaban es a lanyokat is tervszeruen es rendszeren valogatjak, akkor azert az embernek van nemi forja. Ha az ember apja meg gyakorlatilag veroember az orszag legelkanaszodottabb szegleteben, mint Yawara-chane, akkor azert az is segithet.

Előzmény: Diefenbaker (74595)
Diefenbaker Creative Commons License 2012.10.24 0 0 74595

Igen érdekes.

 

Már 20-30 éve is az volt, hogy az angol, amerikai, x karate válogatott és karatékák rommá verték a japán karatésokat és válogatottat. Igazából akkor elmondták, hogy a versenykarate az nem való a japánoknak. :)

 

Mondjuk a kyoban nem igaz; és ez a trend nincs ott a judoban sem. (Mármint amikor még követtem ezeket...)

Előzmény: Bela_Vak (74594)
Bela_Vak Creative Commons License 2012.10.24 0 0 74594

Vicces latni, hogy a shotokan eb csillagjai gyakorlatilag alkatilag olyan emberek, akik mind mozgaskulturajukban, mind alkatukban tokeletes ellentetei az altag japannak. Hosszu vegtagok, kapalozo, csapolo mozgas, pitypangozo, pattogo beallasokkal. A gomboc csodabacsi, vagy nevezed sokkal kozelebb van meg Funakoshi alkatahoz is, bar Funakoshi derekban fiatalosabb volt. A tradicionalis japanok zomok, rovid kezu-labu emberekek, es inkabb derekban szoktak erosek lenni, mint vallban. Nezd meg a hakama/kimono szabasat, regi pancelokat vagy kepeket olyan urgekrol, mint Saigo Takamori. Aztan meg barmilyen budot megnezel, akara magas, akar mely allas van benne, ez a bokszolos sasszezo pattogas amit az eb-n latsz, nagyon nem kosher sehol. De szerintem kicsit turkalnank a nihonjinronban eleg hamar elojonnenek mindenfele esszek arrol, hogy a japan ember all, mint a covek, mert rizstermeszto, es nem ugrabugral (budorol szolo tevemusorban konkretan hallottam ilyet). 

 

Előzmény: Törölt nick (74593)
Maitréja buddha Creative Commons License 2012.10.23 0 0 74591

Nem akarom már ragozni, nem értem mi a baja Rl- nek.

Ott kezdődik a megértésem, hogy a védések elvesztik erejüket, vagy mi, holott ez a csóka minden videot ugy kezd, hogy a

kitérést sulykolja, meg hogy a tényleges ütőtávban kell mozogni.

Lehet hogy nem egy jedi, de akkor is, már ez a két dolog jobb, mint szinte az összes shotokanos video amit láttam

Előzmény: Bela_Vak (74590)
Bela_Vak Creative Commons License 2012.10.23 0 0 74590

Baszki, akkor most lehet, hogy a judo meg az aikido is tele van olyan technikallal, amit egy jutyub video megtekintese es 5 perc melegites utan nem tudsz vegrehajtani egy tapasztalt judoson? Sot, meg akar meg is tudja azt kontrazni?

 

Aszittem, csak az okinawai karateval kell vigyaznom... :)

Előzmény: bigbabylon (74588)
Bela_Vak Creative Commons License 2012.10.23 0 0 74589

Bassza meg, en multkor meg a tobi gerit tanultam meg a jutyubrol, es lementem 5 perc intenziv gyakorlas utan, hogy fejberugjak par tekvandost, de megis arra ebredtem, hogy nem en vagyok a jobb. Mi lehet a gond? :)

Előzmény: Törölt nick (74584)
bigbabylon Creative Commons License 2012.10.23 0 0 74588

Na...meggyőztél b+

Ez ellen nem maradt semmi érvem...és még a laptopot is vitted.

 

Irok is a faszinak, felejtsen el mindent, mert a kintaföldiek mindent jobban tudja (copyrights by Jarjar)

Igaz hogy:"Sensei Angel Lemus began studying the martial arts at the age of 11 in Miami, Florida in the art of Judo. Over the years he competed in Judo tournaments on local, regional, and national levels and became a life member of the United States Judo Association (USJA). He remained active in Judo competitions until the age of 21 and attained the rank of Shodan (black belt 1st degree)." (jutsut is tanult meg aikidót+ akinek van szeme lát, aki meg nem akar látni, szeme se lesz ha odakerül.) Faszt tudhat ez a kibillentésről?

De mindenki azt ir amit akar, nem?

 

Na, most menjél le az itteni thai boxosokhoz, azért oda mert rugni tudnak, fognak és Fzsolttól-l Kru ig többször felajánlották, hogy szivesen, ők ott vannak... és próbáld ki velük ezt

 

http://www.youtube.com/watch?v=yR9I6phYGuc

 

azért nem rakom be a jka vezérkart megint, mert szvsz ezek ügyesebbek kicsit,

 

aztán ha életben maradsz, mutasd meg a "csodabácsit" és kérdezd meg  melyiket tartják használhatóbbnak.

 

Most meg ugorjunk Shongakura.

 

 

Előzmény: Törölt nick (74584)
tomtyi Creative Commons License 2012.10.23 0 0 74586

Az a szomorú, hogy már '90-ben a Shao linban a sírkertbeli utakon műanyag-gagyi árusok kis standjai sorakoztak egymás után. Az sem éppen a hely fényét emelte. Bár nyilván kispályások voltak ezekhez képest. És persze az államhoz képest, mert nyilván nem a hitélet zavartalansága a cél, hanem a bevételek ellenőrzés alatt tartása.

Előzmény: Törölt nick (74579)
bigbabylon Creative Commons License 2012.10.23 0 0 74583

Másik akkor összegyűjtök még pár shotokanos titán bunkait, azokat is kérem tesztelni, ha lehet full kontaktban

Előzmény: bigbabylon (74582)
bigbabylon Creative Commons License 2012.10.23 0 0 74582

Az index engem is szivat, ilyen szempontból demokratikus.

Csodabácsinak te hivod és te fikáztad, az nem teszt:P

Előzmény: Törölt nick (74578)
bigbabylon Creative Commons License 2012.10.23 0 0 74581

Lol...hát amugy ezt nem  is g***ségből linkeltem, szerintem a shotokan, ha jól csinálják,

egy tiszta karate LEHET, Funakoshi meg nyilván egy igen képzett karatemester volt.

Csak azt nem birom, és ez a magyarokra és a japánokra is jellemző, hogy amit más mond,

az hülyeség.

 

Funakoshi jó karatemester lehetett? Bizonyosan.

A shotokan a "shuri" irányzat technikáit mentette át? Bizonyosan.

 

 

Funakoshi volt a legjobb karate mester ezen a vonalon? Bizonyosan nem.

Meg lehet nézni a régi okinawai képeket, ahol szvsz elég szigoru rangsorban ülnek/állnak a szereplők

(ok, aláirom, lehet hogy pár ember szociális helyzeténél fogva felülirta a karate jártasságot)

de pld az összes képen Mabuni Kenwa középtájon terpeszkedik, Funakoshi meg a háttérben ácsorog.

Persze, mondják ma, a mester szerény volt.

De ezen a vonalon (Matsumura- Itosu), Mabuni Itosu egyik, ha nem a legjobb tanitványának számitott,

nem véletlen tán, hogy pár kata ugy került be a shotokanba, hogy Funakoshi elküldte Mabunihoz a tanitványait (ezt elegánsan elhallgatják legtöbbször) Itt hozzáteszem, hogy inkább hiszek a shito ryus vonalnak mint a jKA nan, ugyanis még Tótiszék is azt irták a könyvükben hogy szemrebbenés nélkül hazudnak (lásd mikor a japán szent letagadja azt a technikát, amit előzőleg tanultak tőlük az itthoni edzőtáborban- persze ők ezt japán sajátosságnak mondják, én meg hazugságnak)

 

Az hawaiak vonala is, a shorin ryu, amennyire emlékszem egy olyan alapitotta, aki nem párszor gyakorlolt Itosu felügyelete alatt.

 

De amugy most én is rugózok, nyilvánvalóan a békepárti Funakoshitól sokkal keményebb harcosok is voltak (Motobu Choki, meg a kedvencem Chotoku Kyan pld) meg olyanok is, akik régebben, talán jobb mesterektől, lehet hogy többet meg nagyobb tehetséggel gyakorolták a karatét és jó pár elinditott egy egy "vérvonalat"

 

Ez nem von le semmit Funakoshi értékéből, de nem is jogosit fel senkit arra, hogy a másikat leszólja (most a japánokról beszélek, nem Rozsdalovagról)

 

Bunkai: Sok forrás szerint, volt egy nyitott meg egy zárt, csak belső körben terjedő bunkai a mozdulatok értelmezésére.

Mikor a karate konszolidációját elkezdték, éppen Itosu (aki az egyik legvadabb karate harcosnak számitott) ők a szelidebb, iskolában tanitható értelmezést favorizálták, ezt vette át Funakoshi, ami Japánban még jobban megváltozott,

a sportversenyek, az, hog már nem használták igazán önvédelemre eltávolitotta (SZVSZ!)a régi praktikus bunkaitóol.

Ráadásul elég sok technikai változás jött, a "küzdőtávolságot" irreálisan megnövelték, jött ez az Ikken Hisatsu legenda (aminek lehetett valóság alapja, de ebbe nincs kedvem belemenni) amiből kialakult az Ippon shobu versenyszisztéma

Na ennek mentén aztán megszülettek olyan mai bajnokok, mint ez a francia. Meg volt az a kanadai, kopasz karate showman, aki a saját katáit(?) adta elő. Lol.

 

Szóval a helyzet bonyolult, maga a bunkai is egy érdekes műfaj, ugyanis ne is kell ez a titkos- nem titkos hablaty, de van egy ami bemutatókon terjed, és ott pld egy gyors bokaingatásból, vagy lábsöprásből szaltóval kombinált ugró- forgó rugás lesz, van egy ami viszont boxra akarja egyszerűsiteni a karatét és az alkarral kézre ütéseket, fogásból szabadulásokat ráhuzza mindenre, ilyenkor védik iki az ütést soto ude ikéval, könyörgöm, még ha 2x gyorsabb is, nem fogja kivédeni-  de józan ésszel nem is póbálod, ezek nem erre vannak.

 

Aztán ott van az, hogy a katában még a közvetlen mozdulat értelmezése is nehéz néha, mert csak jelzésértékű.

Sokszor csak egy pontot jelöl, ahol a küzdő átveszi az irányitást és onnan a bunkai kinyilik, ahány iskola, ahány mester, ahány habitus onnan olyan folytatást látunk. Ha egy kyo aki szereti a thai boxot, akkor megy combossal meg könyökkel,

ha meg, mit ez a Lemus, a rövid küzdőtávos, közelharcosabb okinawai irányzatot, meg jutsut meg wing chunt tanult, akkor ennek szellemében tolja.

 

Az, hogy kinek, mi az favorit...

Nekem speciel, a Lemus közelebb áll ahhoz, amilyennek gondolom a karatét, mint Nakayama botelvételi technikája.

A legjobb shotokanos bunkaiok meg wado ryuk :P

 

Csak azt nem értem, hogy várja el valaki, az egyiktől, hogy tökéletes, iskola technikákkal dolgozzon, a másik meg

ha tipeg kettőt, akkor is tegyük fel a piedesztálra. oyama mega tanitványai, akiket lehet ugyan nem szeretni, de a keménységük nem kétségbevonható, büdös prolik, fogalmuk sincs az igazi karatéról.

De könyörgöm, ilyen alapon a shotokánnak sincs sok köze az okinawai karatéhoz.

 

Na, a konkluzio, én nem várom már el a tökéletességet, leszarom, ki hogy tartja a csuklóját, ha paraktikus meg használható(bb) amit csinál. Papp Laci bácsi se hiszem hogy 70 évesen olkyat ütött mit 30 évesen.

Igy nyilván Nakayamától se várom el, csak ellenpontbnak tettem be.

De akkor AL től se várjunk villámokat, de amugy én pld Kanazawától 100x összefogottabbnak látom, amit csinál 1000x jobbnak. persze, szoktam DezsoKE vel vitatkozni, mikor Kanazawát kritizálja, de csak egyrészt mert szeretek:)

másrészt mert mindig ugy tudtam, Kanazawa egy nagy karatés (de nekem se tetszik, most bevallom)

 :P

Bela_Vak Creative Commons License 2012.10.23 0 0 74576

Hogy te mekkora geci vagy! :)

De persze ezt szeretjuk benned.

 

A vitaba nem beleszolvan:

Erdekes, hogy milyen kis kulonbsegeken mulnak a dolgok. Elvben a ket stilus azonos alapelveken nyugszik, hasonlo katakat, hasonlo technikakat tanitana. Az "feher" okinawai bunka egyebkent elegge hasonlit egy masik videora, ami honapokkal ezelott linkeltel be, es egy fajtiszta okinawai mester mutatott be bunkait. 

Előzmény: bigbabylon (74575)
bigbabylon Creative Commons License 2012.10.23 0 0 74575

Nem bántásképpen, de nem nagyon értem, min rugózol.

Annyit mondtam ez az öreg érti a karate bunkai-t SZERINTEM. Ezt fenn is tartom,

de kinek a pap, kinek a paplan.

 

Nesze, teszek be pár shotokan HÉROSZT, hogy a tökéletes, harcszerű értelmezéseik

elmossák a rossz szájized. 

 

A shotokan pápa (mások szerint a karate 2. legnagyobb gyilkosa)

http://www.youtube.com/watch?v=iv0eDkLATdE

 

A shotokan püsdpökök:

http://www.youtube.com/watch?v=AyIdEt0jAVI

 

Two legends:

http://www.youtube.com/watch?v=Hhooy5dZ_1Q

 

 

Vagy itt a francia elmebeteg:

http://www.youtube.com/watch?v=D4sWLc1-0iQ

 

Ezeken biztos nem lehet találni olyan miliméteres hibákat, amiket elemezgetni akarsz.

Mellesleg a JKA s sunának érdekes a csipőmozgása- emlékeim szerint a shotokanban

vagy 45 fokban kifordul a csipő,ugyhogy az alkar kb testvonalig kijön igy, nem mint a

világbajnok (gondolom az) senoritának- mintha itt, ez a japáni csoda

(aki mennyivel harszerűbb értelmezést mutat be, mint Angel Lemus, hiszen  az összes ütést kivédi, ami

tőle fél méterre megáll) se

De ezek se:

http://www.youtube.com/watch?v=ybaY3qdimmk

akik szintén mélyen magukon viselik Funakoshi karate bunkai át,a mit áthatott a mély praktikum és harcszerűség.

Sehol egy öngátló. elnagyolt tartás, vagy instabilitás.

 

Amugy a Nijushihoból jól ismert lábelkapás pontosan hol van a Nijushihoban? Csak érdeklődöm

az évek szálltak, mint a percek, hogy Faludy-t idézzem, aki Willont idézte, sokszor olyan jól, hogy még maga

Francois se hallott volna arról a versről, de nem emlékszem ilyesmire.

 

 

Előzmény: Törölt nick (74572)
sz332 Creative Commons License 2012.10.22 0 0 74570

Küldés előtt ctrl+c, mert a hosszú hozzászólásokat az index motor rendszeresen lenyeli...

Előzmény: Törölt nick (74569)
sz332 Creative Commons License 2012.10.22 0 0 74567

Ezt érdemes meglesni...

 

Előzmény: sz332 (74565)
sz332 Creative Commons License 2012.10.22 0 0 74565

Ha már karatét kell nézni, akkor maradnék az okinawai vonalon, és hanyagolnám a sportlátványkaratét...

Előzmény: Törölt nick (74564)
bigbabylon Creative Commons License 2012.10.22 0 0 74563

csak ha ugy gondolod, hogy létezik működőképes, steril. Nakayama könyvekből kimásoltkarate, ami a zánkai edzőtáboron kivül is működik. Nekem megfelel az öreg, mind a háttere, mind amit mutat.

 

Előzmény: Törölt nick (74562)
bigbabylon Creative Commons License 2012.10.22 0 0 74561

A lényeg nem azon van egyébbként, hogy hogyan, hanem amit csinál.

Majd valaki mutasson valakit aki egy shotokanos soto ukéval kivédett egy komoly ütést (ha már itt tartunk, bármelyik technikával, amit a shotokan védekezésre mutat)

Előzmény: bigbabylon (74560)
bigbabylon Creative Commons License 2012.10.22 0 0 74560

Nem fogok itt rugozni ezen, Angel Lemus okinawai karatét csinál, ha megnézed az okinawai iskolákat, mindig kissé durvábbnak tűnnek mint a japánok.

Előzmény: sz332 (74558)
bigbabylon Creative Commons License 2012.10.22 0 0 74559

Remélem nem azt mondod ezzel, hogy a kis japán suna jobb karatét csinál, mint a hawai pali :(

 

Előzmény: Törölt nick (74556)
sz332 Creative Commons License 2012.10.22 0 0 74558

Jajj, mi lesz ebből :)))

 

Függetlenül attól, hogy a kislány sokkal "szebben" mutatja be a technikát, a bácsi verzióját

sokkal inkább működőképesnek érzem...

 

(ettől eltekintve, scientific boxingban is van egy kalapácsütés bordára ijesztéssel, az egyébként

inkább a JKA-s kislány megoldására hajaz...)

Előzmény: Törölt nick (74556)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2012.10.21 0 0 74555

Ja, hogy "más okból"! Az más ...

 

Köszönöm, hogy megemlítetted ezt a csapatot. Egy pompás kis keresést indítottál el, nagyon élveztem.

Előzmény: Törölt nick (74551)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2012.10.21 0 0 74554

Mégis hol lettek volna ezek a bajviadalok? A Nemzeti Kászinóban találkoztak volna a kuruc és labanc urak, ebéd után megitták egy-egy pohár jóféle konyakot, elszívtak egy szivart, és már mentek is egy kellemes kis párbajozásra ;-)

 

Bezerédi búcsúzó éneke
— 1708. december 18. —

1. Boldogtalan fejem, mire jutott igyem!
Forgandó szerencse, mint bánál így velem !...
Hogy így légyen dolgom, azt soha nem hittem,
Ily kemény rabságra hogy éltettél engem.

2. Éltem szép tisztemben mint hal a friss vizben,
Eltem becsületben, volt módom mindenben;
Mint régen Nagy-Sándor, voltam nagy erőmben
Mert senki énvelem nem állhatott szemben.

3. Zászlómat gyakorta vittem ellenségre,
Kardomat kötöttem a német nemzetre,
Sok németet, rácot levertem a földre, —
Keveset gondoltam vitéz személyekre.

4. Erősen harcoltam vitézlő kezemmel,
Sok vasas-németet vágtam fegyveremmel,
Keveset gondoltam rendelt seregével, —
Csak úgy bántam vélek mint karoly1) az fürjjel.

5. Régi szabadságért kész voltam meghalni,
Nem szántam hazámért véremet ontani;
Mindeneknek bátran kívántam szolgálni, —
Romlott nemzetemet talpra állítani.

6. Engemet az Isten szerencsével áldott,
Sok ellenség között békivel megtartott.
Sokszor az ellenség nékem fejet hajtott,
Még az ausztriai ház is jó vitéznek mondott.

7. Dicséretem nékem mindenütt nagy vala,
Hírem minduntalan nevelkedik vala,
Melyen a labanc is csudálkozik vala, —
A rác is előttem csak úgy bujkál vala.

8. — Jaj, gonosz szerencse, mint bánál énvelem!
Hiremben, nevemben meggyalázál engem;
Tovább hogy nem hagytál e világban élnem ...
Ily kemény fogságban miért vetél engem?!

9. Jól tudom, hogy vágynak nékem sok irígyim,
Kik hazugságokat gondoltak ellenem,
Kikben soha bizony semmi tudtom nincsen;
Azon igyekeznek, hogy elejtsék fejem.

10. Mindazonáltal, mostan kész vagyok halálra,
Kinyújtom nyakamat hóhár pallosára,
Nem irtózom tőle, bátran megyek arra ...
Tudom, lelkem mégyen örök boldogságra!

11. Régi jó barátim, ti megbocsássatok,
Néktek immár soha én nem szolgálhatok;
Fejenként : kicsinyek, öregek és aprók, —
Hogyha én vétettem, bocsánatot várok.

12. — Ez egynéhány verset aki megpróbálja,
Eletét is annak eleibe adja;
Kinek van ez írva, azt bátran mondhassa:
Én szegény lelkemet Isten nyugosztalja!

 

1) Karoly = karvaly

 

Bezerédi vitézségének a híre annyira elterjedt, hogy Rákóczi a török szultán számára, aki kíváncsi volt e bámulatos vitézségü férfiúra, arcképét is lefestette. Bezerédi kicsiny termetű, de igen erős, acélizmú, hajlékony férfi volt.

 

Beniczky Gáspár említi naplójában, hogy Bezerédi 1704 — 1708-ig mint kuruc vezér saját kezeivel hetvenkét német,
dán és rác főtisztet vágott le, nem számítva a tizedeseket és közembereket.

 

Forrás:

Szemelvények a kuruczvilág költészetéből / szerk. Loósz István
Megjelenés:        Budapest : Franklin, 1903.
Terj./Fiz. jell.:     180 p.; 20 cm                   (OSZK-ban)

 

Előzmény: sz332 (74541)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!