Keresés

Részletes keresés

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5441

Köszi...akkor beruházok egy 22-esre.

Hááát....nekem két napig érlelődik....és mivel késheggyel adagolom a kultúrát (valeszeg többet mint szükséges lenne) így aztán nem tűnt fel...mérni meg nem tudom.

Tartom a 20-25 perc kultúra-időt általában 37 fokon...vissza is megy ennyi idő alatt 35 alá és aztán oltom is.

Zöldfűszer....sólé....aztán harcolnom kell, hogy legalább egy napig hadd pihenjen az a szegény....amíg kicsit beljebb megy a só.

:-)))))

 

A párom épp most kapacitál, hogy vegyünk egy tehenet!!!

 

Basszus!!!

 

Akkor parenyica-hegyeket fogok gyártani!!!

:-))))))))))

 

 

Előzmény: elefada (5440)
elefada Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5440

Én 22-est használok, s néha 19-est.

Nem vetted észre, hogy ez a sűrű tej már sokkal nehezebben indul meg?

Kultúra nélkül már egyáltalán nem dolgozik .(mérem)

Lágysajtnál is, reggel kultúra, késő délután, mire olthatom.

Anno, az STI-vel nekem is az a tapasztalatom, hogy nagyon rontotta a kihozatalt.

Előzmény: Kecskeb (5437)
elefada Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5439

Észrevetted, hogy a kihozatal a laktáció vége felé mennyire megugrott?

Nem hittem a szememnek, volt hogy 10l tejből 4.2!!! kg túró sikeredett , pedig nem vittem 63 fölé.

Sikerült a brevis is, nagyon finom lett, de a szagával  a család nincs kibékülve.

Jövőre nézve, projekt lefújva.:-((

Csomagolhattam bármibe, az illatorgia átütött.

Már én is apasztottam, csak a nyáron ellett ősanya tejel csak, ...ő sem sokáig.

Előzmény: genziana (5425)
játékos1977 Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5438

Szia Mese!

Én kipróbáltam amit Winklerék leírtak. Tényleg működik... :-)

 

http://www.receptvarazs.hu/cikkek/celszerszam/...es_kopultunk_egy_jot

Előzmény: mese84 (5423)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5437

Hááát....az enyhe túlzás.....

:-)))

5 kecske már csak két liter tejet ad fejésenként....szóval kétnaponta egy sajt....

 

Ha kérdezhetek:

 

Milyen kultúrát vegyek ? Zömében friss fűszeres gomolyákat készítek....eddig elhasználtam az STI-t .....de amennyire tudom, ti CHN-t használtok 11 est és 22-est...

Melyiket javaslod?

Előzmény: elefada (5436)
elefada Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5436

Hali szorgos méhecske:-)))

 

Előzmény: Kecskeb (5435)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5435

Üdv Elefada!

:-)

elefada Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5434

A friss tejszinből még nem mükszik a vaj.

Érlelni kell, hogy a tejszin zsír a vízben emulzióját megbontsuk.

Fizikailag:hütéssel, vagy biológiailag savanyítással.

Első édes, második savanyú vaj lesz.

 

Fizikai érlelés:

Reggelig hagyd hútőben 10 fok alatt. Vedd ki, hagyd szobahön 1-2 órát. Tedd magas edénybe, kapcsold be a habverőt, s verd addíg, míg fázismegfordulás nem következik be, víz lesz a zsírban, s nagy fröcskölés közben kicsapódik.

A 2 litert egyszerre, csak furószárral csapatnám ki, habverőnek túl sok lenne  ez az adag.

Előzmény: mese84 (5426)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5433

Nem.

Vettem a Mosonmagyaróváriaktól a gyúrt sajtokhoz való kultúrát...az STI-12-est....de tehéntejhez nincs rá szükségem....ráadásul csökkenti is a kihozatalt.

Kecsketejhez próbáltam....de azon meg a jóisten sem tud segíteni, hogy parenyica legyen belőle....csak ha felesben van tehéntejjel + kultúra.

Előzmény: becko8 (5432)
becko8 Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5432

Kultúrát nem használsz?

Előzmény: Kecskeb (5431)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5431

Nem értem.

Én kétféle tejből is csinálom.... az egyiket "bocisautó" hozza.....vagyis jól lehűtött tej....a másikat én veszem frissen fejve ....ugyanazt az eljárást alkalmazom mindkettőnél....mégis műkszik.

 

Gondolom, nincsen Ph-mérőd.....nekem sincs....de nem baj.

Azt lehet tenni, hogy kb. 18 óra cspegtetés után vagy amikortól gondolod, elkezdesz óránként levágni egy pici darabot a sajtból....kb egy fél ujjnyit.

Én mikróban felforralok egy bögre vizet...egy kiskanálban belemerítgetem a sajtdarabkát, aztán megpróbálom az ujjammal szétnyújtani...

Észre fogod venni amikor jó....mert magától szálasodni fog.

Vagy kevés.....vagy sok a 24 óra....de ki lehet tapasztalni....

Nálam pont elég.

Így meg fogod tudni állapítani, hogy mikor megfelelő a sajtod.

Előzmény: Miska-Maska (5429)
becko8 Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5430

Üdv!

Az én parenyicáim ilyenek lettek, most csináltam először, az első 2 még nem lett olyan szép, de aztán kezdtem belejönni a gombolyításba...:) És nagyon finomak... 4,5l tejet használtam.

 

 

Miska-Maska Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5429

Képzeld most sem sikerült a parenyica sajt.12 órát hagytam állni a tejnek  a spájzban .Utána készítettem belőle a gomolyát .24 órát csepegtettem,forgattam szobahőmérsékleten,de nem sikerült.Lehet hogy túlsavanyodik?Az ízesített változatok viszont nagyon jól sikerültek .

 

Fokhagymás ,póréhagymás ízű.

 

Paprikás ,erős pistás ízű.

 

Natúr gomolya.

Előzmény: Kecskeb (5422)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5428

Szia.

 

Én tejfölből szoktam csinálni .Elektromos habverő segítségével szoktam, készíteni.5-10 percig kavargatom és vaj lesz belőle.Nem tudom hogy a tejszínnel is működne.Képzeljétek el nekem olyan furcsa volt hogy az összes tejfölből vaj lesz .Nincs semmi savója vagy írója.A tejszínt hogyan tudod leszedni.

Előzmény: mese84 (5423)
becko8 Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5427

Szia!

Inkább egy fizikai folyamat során képződik a vaj, a tejben a zsír nagyon picike cseppekben van, és ezek a cseppek külön-külön úszkálnak, a hideg tejföl mechanikai "kezelés" hatására a zsírcseppek egyesülnek és így lesz a vaj.

A vajat régen köpüléssel készítették, amely úgy nézett ki, hogy egy kancsóban amiben a tejszín, vagy föl volt, egy rudat, verőt mozgatták föl-le.

Én kb. 1 dl tejfölből kb. 10-15 perc alatt már kevertem vajat, egyszerű feladat... csak keverni kell... folyamatosan...

http://mek.niif.hu/02100/02115/html/3-838.html

http://hu.wikipedia.org/wiki/Vaj

 

és a köpülő:

Előzmény: mese84 (5426)
mese84 Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5426

Köszönöm, a választ, itt ül mellettem egy markos ember, majd együtt rázzuk.

 

Valamilyen gépi megoldás is érdekelne, meg az a kémiai folyamat, amitől kicsapódik a tejzsír. (Hideg? Meleg?)( Itt a vajról van szó.)

 

Régebbi hozzászólásokból próbálok tanulni, de ez most s.o.s. kellene, mert elég sok oldalt kell végig olvasni.

 

Ma készítettem sajtot is, most besóztam a felületét. Szerintetek mikor kell fürdőbe tenni? Abba kell só?

 

Ha pepsinnel oltottam be a tejet, a tejsavót a röfik megehetik?

genziana Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5425

Irigyellek...

Nekem a lányaim szinte teljesen feladták a tejtermelést, azért még 4 naponta leszedjük azt a keveset, de már tökre sűrű...pedig még annyi tervem lett volna, amit ki szerettem volna próbálni..majd jövőre...

Előzmény: Törölt nick (5416)
genziana Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5424

Szia!

 

1* már leírtam, hogy láttam egy műsort, amelyben (valahol az alföldön) úgy készítettek vajat, hogy a tejszínt belerakták egy 3 literes duncisüvegbe, jól rá a tetejét, és elkezdték rázni, csak rázták-rázták, szerintem ezt valami keménylegénnyel kell csinálni, mert bicepszterhelő, szóval..rázták, és amikor végeztek tök jó kis vajdarab volt az üvegben, kiöntötték szűrőbe, oszt jó napot, kész volt a vaj...

Előzmény: mese84 (5423)
mese84 Creative Commons License 2011.11.04 0 0 5423

Sziasztok!

 

Segítséget kérek: van két liter tehéntejszínem. Vajat szeretnék készíteni belőle.

Már próbáltam verni robotgéppel, de nem akar összeállni a vajszemcse. Most a hűtőben van. Hidegen vagy melegen verjem. Már csupa tejszín a főző.

Nem szeretném elpocsékolni. Mese

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.03 0 0 5422

Szívesen!

 

Egy valamire vigyázz .....ha túlsavanyodik, akkor sem formázható!!!!

 

Ha nem állsz neki azonnal, akkor 24 óra után tedd be a normál hűtóbe, hogy megállítsd a savanyodást!!!!

 

Sok sikert!

Előzmény: Koska18 (5421)
Koska18 Creative Commons License 2011.11.03 0 0 5421

Köszönöm a választ! Hétvégén kipróbálom, remélem most már sikerülni fog! :)

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.02 0 0 5420

Ja.....én nem szárazon sózom, hanem hideg 20%-os sóoldatba teszem....kb. 5 percre....

Előzmény: Kecskeb (5419)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.02 0 0 5419

A tehéntejet érleld egy fél napig tízegynéhány fokon, vagy hűtőben 24 órát. Utána készíts gomolyát a szokott módon kimelegítés nélül. 24 óra alatt 20-25 fok között ki kell, hogy savanyodjon és pont jó lesz.

 

Vagy így:

 

http://www.sajtkeszites.hu/hir/2008/07/10/parenyica-keszitese

 

vagy így:

 

 

http://youtu.be/oOYYqYO01nQ

Előzmény: Koska18 (5414)
nyenyeszito Creative Commons License 2011.11.02 0 0 5417

Köszi a segítséget! És ha thermizálom a tejet mindenképp szükséges hozzá kalcium klorid? (az sincs sajnos a spájzban :)) 

 

Csak nehogy többet ártsak a tejnek ezzel a thermizálással. Lehet hogy nyersen kéne inkább feldolgoznom és megkockáztatni, hogy vagy baromi jó sajt lesz vagy kólis sajna.

Előzmény: Törölt nick (5416)
nyenyeszito Creative Commons License 2011.11.02 0 0 5415

Thermizálásban és kultúrázásban kéne nekem segítség...Most szereztem be a piacról 5L házitejet, de félek, ha nyersen csak beoltom kólis lesz a sajt.

 

Nincs most sajnos sajtkultúrám, de ha 30 percig 60 fokon tartom és utána élőflórás tejfölt adok hozzá úgy is visszakerülnek bele a "jó bacik" ? Vagy felesleges thermizálni?

 

Reggeli tej és este készítek majd belőle sajtot. Hogyan lassíthatom le addig, hogy ne savasodjon túlzottan?

Koska18 Creative Commons License 2011.11.01 0 0 5414

Sziasztok!

 

Vki tudna nekem segíteni,h hogyan lehet parenyica sajtot készíteni, mert a múltkor próbáltunk csinálni, de nem bírtam széthúzni, sztem túl aok savó maradt benne, vagy túl kevés tejoltót tettem bele, olyan lett mint egy gomolya. Ha melegítem akkor melegvíz fölött kell melegíteni, vagí bele kell meríteni?

 

Köszönöm a választ! :)

genziana Creative Commons License 2011.11.01 0 0 5413

Ezt nem hiszitek el!

 

Ma, ünnep napján pucoltatja a szomszéd a ház hátulját! Tegnap este 7-kor szólt, hogy ma jönnek, őket marhára nem érdekli, hogy akarunk-e menni a temetőbe, vagy nem!

becko8 Creative Commons License 2011.10.27 0 0 5412
becko8 Creative Commons License 2011.10.27 0 0 5411

Sziasztok!

Valami jó kis madrigál, vagy ementáli, vagy parmezán jellegű sajtot hogyan lehet készíteni...?

Valaki csinált már pl. madrigál jellegű sajtot?

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.10.26 0 0 5410

szia!

én is túlaggódtam, vittem egy hétre való túlélő batyut - aztán szinte mindent visszahoztam. Reggelinek valót vigyél feltétlenül, mert estig csak csipegetni fogsz - nap közbenre én rágcsát, innivalót vittem a gyakorlatra. Van egy kis főzőkonyha, van mikro és hűtő meg kávéautomata. És Kapuváron a sulitól pár kilóméterre van egy jó kis vendéglő, ott vacsoráztunk esténként. Vasárnap meg főztünk ki tésztát a gyakorlaton és megettük a kimelegített túróval, ki cukrosan, ki medvehagymával megspékelve. És ettünk a joghurtból, aludttejből, sajtokból és ordából is persze - amik készültek. Úgyhogy aggodalomra semmi ok!

Előzmény: játékos1977 (5407)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!