Keresés

Részletes keresés

Cinkit Creative Commons License 2015.02.04 0 0 14000

Sziasztok!

 

Valaki tudna segíteni? Egy paradicsom fajtából keresek magot, a neve Kecskeméti 262. Régebben olvastam ezen a fórumon hogy az igazi paradicsom ízű paradicsom fajták a Manó, Korall és a Kecskeméti 262. Az utolsó fajtát nem találtam sehol és amikor a Budapesti Kertimag Zrt.-nél rákérdeztem e-mailben akkor azt mondták hogy ez a fajta megszűnt és többé nem kapható. Én azért szeretném a kertemben felszaporítani hátha az utókornak még szüksége lesz rá. A Manó tényleg az az igazi savanykás paradicsom volt, a másik kettőt most próbálnám ki, ha lenne ez a Kecskeméti 262 fajta. Szóval ha tud valaki segíteni kérem írjon. Előre is köszönöm.

 

Tisztelettel: Fekete Hermész

baka38 Creative Commons License 2015.01.29 0 0 13999

Nem gondoltam volna hogy ennyi segitséget, használhato ötletet kapok !

Köszönöm szépen Mindenkinek !!

További szép napot !

GKorni Creative Commons License 2015.01.29 0 0 13998

Próbálkozzál jó vastag mulcsozással, hogy a fölben levő nedvesség ne párologjon a növényre..

Előzmény: baka38 (13985)
anegytech1 Creative Commons License 2015.01.29 0 0 13997

Igaz. :( Az én talajom szinte mész-mentes, ezért nem is gondoltam erre, de jogos az észrevétel. Nem ártana egy talajvizsgálatot csinálni. Mésztartalom megállapítására a legegyszerűbb megoldás 10% sósavat cseppenteni a talajra, vagy egy adag talajmintára (boltban kapható háztartási sósav megfelelő). Ha hirtelen, intenzíven felpezseg, akkor valószínűleg erősen meszes a talaj, ha csak kicsit pezseg, akkor közepesen meszes, ha egyáltalán nem pezseg (mint esetemben), akkor kevés a mésztartalom. Persze vannak jóval pontosabb mérési eszközök, de ezzel is megállapítható, hogy meszes-e a talaj vagy sem.

 

Meszes talaj esetében valóban nem tanácsos kalcium-trágyázás.

Előzmény: Laci/Zápolya (13996)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2015.01.29 0 0 13996

A kalcium túlsúly is okozhat problémákat. Úgyhogy óvatosan a kalcium ajánlásával. (Erősen talajfüggő!)

Nálam a magas mésztartalom miatt nem tud felszívódni a magnézium és ezért lesznek a kalcium hiányhoz hasonló barna foltokat.

Előzmény: anegytech1 (13994)
dorger Creative Commons License 2015.01.29 0 0 13995

Magnus F1-et lehet 100 szemes kiszerelésben is kapni Mo-on, de úgy is brutál ára van.

Előzmény: anegytech1 (13987)
anegytech1 Creative Commons License 2015.01.29 0 0 13994

Képed nincs esetleg?

A betegségek megfigyelésénél fontos, hogy honnan indul a fertőzés, és milyen tünetekkel jár. Ha a termésről indul, főleg, ha csak azokat érinti és maga a növény nem pusztul el, akkor szinte biztos, hogy nem fitoftóra, mert az gyors lefolyású, és az egész növény gyorsan elpusztul.

 

A te esetedben én tápanyaghiányra gyanakodnék, főleg, hogy néhány termés túl szokta élni. Ugyanis a fiatal termések rothadását leggyakrabban kalciumhiány okozza. Ez lehet az egyenetlen öntözéstől (a tápanyagok egyenetlen felvétele), a túl sok nitrogéntől (esetleg túlzott nitrogéntrágyától), illetve természetesen a kevés felvehető kalciumtól.

 

Legjobb megoldás erre a rendszeres trágyázás, illetve a már meglévő növényeknél gyors megoldás lehet a kalciumos lombtrágya. Ha feltételezhető, hogy kevés a tápanyag, akkor érdemes olyan komplex műtrágyát, esetleg folyékony szerves trágyát permetezni a lombra, ami tartalmaz Ca-t is.

Ha szoktál trágyázni és valószínűleg nincs gond a tápanyagokkal, akkor érdemes olyan Ca-műtrágyát alkalmazni, szintén lombtrágyázás gyanánt, ami nem tartalmaz nitrogént.

 

Mivel ez nálad rendszeres probléma, ezért már a virágzás kezdetekor alkalmaznék kalcium-műtrágyát beöntözve, pl ezt: http://www.gazdabolt.hu/T08243-Wuxal-Kalcium-1l?filter_name=kalcium . Ha nem használsz műtrágyát, akkor keresni kell olyan szerves trágyát, ami tartalmaz kalciumot. Ilyen pl a Humus nevű trágya: http://www.gazdabolt.hu/T01214-Humus-FW-5-l . Nem tudom, hogy kalciumhiány esetén elegendő-e az ebben lévő kalcium, de ha ezt használod, és esetleg megjelennek megint rothadó termések, akkor még lehet lombtrágyázni kalciummal.

 

Én rendszeresen trágyázom, de így is mindig vannak rothadó termések, sőt a paprika egyes termésein is mindig megjelennek a barnuló foltok (szintén Ca-hiány).

 

Írd be google-ba, hogy paradicsom hiánybetegségei, illetve nézelődj szerves- és műtrágyák között, hogy mi lehet a legjobb számodra.

Előzmény: baka38 (13990)
Chilio Creative Commons License 2015.01.28 0 0 13993

Tartós esőzésekben nálunk is előfordult a lugasokon, talán érdemes lenne védeni őket.

Még nem próbáltam de fogom, ha lesznek tartós esőzések. Fóliacsíkot terítek a lugas tetejére. (1,5m széleset) Egy próbát megér.

baka38 Creative Commons License 2015.01.28 0 0 13992

Nem, csak a termés foltosodik.

Előzmény: Chilio (13991)
Chilio Creative Commons License 2015.01.28 0 0 13991

Vándor poloskákkal nem találkoztál? A tavalyi évad második felében nálunk is megjelentek,

és súlyos károkat okoztak a növényekben és a termésekben is.

(Foltosodtak. A végén elszáradtak a levelek/növények.)

Előzmény: baka38 (13990)
baka38 Creative Commons License 2015.01.28 0 0 13990

Szia !

 

Nagyon köszönöm. Mindig a termés barnul meg joval az elött hogy pirosodna. 1-2 termés tul szokta élni. Paprika mindig van a területen nagy mennyiségben de sose semmi gond nem volt vele szerencsére.

Előzmény: anegytech1 (13988)
baka38 Creative Commons License 2015.01.28 0 0 13989

Szia !

 

Igen.

 

Köszönöm a segitséged!

 

Annyira nem permetezek hogy egyáltalán nem. Már volt hogy kihagytam 3 évet ugy látszik az kevés de mikor elösször ültettem akkor elötte legalább 10 évig semmi nem volt ültetve.

Előzmény: beetee (13986)
anegytech1 Creative Commons License 2015.01.27 0 0 13988

De egyébként még az sem biztos, hogy fitoftórával van dolgunk, mert sok más gombabetegség van, ami barnás foltokkal, száradással jár, szóval más betegség is lehet. Ha paradicsom-/burgonyavész támad, akkor az elég hirtelen, és akkor nem csak a pari megy, hanem a krumpli és a paprika is. Azok is voltak a kertben?

Előzmény: anegytech1 (13987)
anegytech1 Creative Commons License 2015.01.27 0 0 13987

Meg lehet próbálkozni ellenállóbb, többféle gombabetegségekre rezisztens paradicsomfajtákkal. Konkrétan fitoftórára egyedül a Magnus F1 hibridet találtam, ami toleráns erre a betegségre, ami azt jelenti, hogy jelentkezhetnek rajta a tünetek, de nem csinálja ki. Ez viszont egy termesztésre ajánlott fajta, és én csak nagy kiszerelésű vetőmagcsomagot találtam neten, 25ezer Ft/500 mag. Meg lehet próbálni külföldi oldalakon is keresgélni, hátha találsz valahol kisebb kiszerelést.

 

Ami elérhető házikerti célra, az a Lugas F1, ami fitoftórára nem, de néhány más gombabetegségre rezisztens, ami növelheti az esélyét, hogy paradicsomvésztől sem nyiffan ki (azonnal).

 

Megelőzés gyanánt szellősen kell ültetni, hogy hamar száradjanak a levelek, és ha megjelenik egy egy levélen valami elváltozás, azt el kell távolítani. Öntözni is úgy szabad, hogy a levélen ne álljon meg a víz. Az alsó leveleket el kell távolítani, hogy a földdel ne érintkezzen, és a töveket olyan távolságra kell ültetni, hogy egymással se érintkezzenek, vagyis legyen közöttük légmozgás.

 

De permetezni mindenképp ajánlott rézzel, ez biológiai gazdaságban is engedélyezett.

 

Talán segíthet, ha 3-4 évig tényleg nem kerül se burgonya, se paprika, se paradicsom a kertbe, de igazából nem hiszem, hogy kiskerti méretekben ez javítana a helyzeten, ha a közelben valaki más termeszti ezeket a növényeket és szintén nem védekezik ellenük.

 

 

 

 

Előzmény: baka38 (13985)
beetee Creative Commons License 2015.01.27 0 0 13986

Piac? Zöldséges?

 

 

 

 

 

Ha ennyire visszatérő nálad a paradicsomvész, akkor megelőző növényvédelemmel (értsd: permetezés) nem mész semmire.

Vagy megoldod, hogy 4-5 évig nem ültetsz paradicsomot és rokonnövényt, plusz a szomszédokat és a környékbelieket is kötelezed erre x száz méter sugarú körben.

 

 

Esetleg a cserepes kultúra hozhat némi sikerélményt steril földbe, figyelmes öntözéssel.

 

 

Egyébként mit értesz permetezésen? Három halálfejes vegyszereket, vagy biotermesztésben is engedélyezett szereket (pl elemi réz és vegyületei)? Elég széles a spektrum és van középút is.

Előzmény: baka38 (13985)
baka38 Creative Commons License 2015.01.27 0 0 13985

Sziasztok !

 

Minden évben probálkozom paradicsmot termeszteni s mivel permetezni nem vagyok hajlando minden évben ki is pusztul. Egyszer maradt meg pár tö koktél paradicsom de az külön vödörbe volt. A többi mindig barna foltos lett s megrohadt. Semmi mást nem támad meg csak a paradicsmot. Esetleg tudtok valami megoldást a permetezésen kivül ?

 

 

 

 

 

 

Mariska néni Creative Commons License 2015.01.27 0 0 13984

Nagyon szívesen:)

Előzmény: 55judit (13983)
55judit Creative Commons License 2015.01.27 0 0 13983

Drága Mariskám!

 

Megkaptam a magot, hálás köszönet érte !!!!!!!

Törölt nick Creative Commons License 2015.01.26 0 0 13982

Üdv

 

Patvarci Óriást szeretnék az idén idehaza ültetni.

Szlovén határhoz közel Őrségben talaj jellemzően agyagos, ökörszív és társai szépen teremnek...

Magot esetleg valaki tudna adni?

Köszönettel:

TL

TINTUS Creative Commons License 2015.01.26 0 0 13981

Lora írtam levelet.

Lora1213 Creative Commons License 2015.01.26 0 0 13980

OK

Előzmény: Laci/Zápolya (13979)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2015.01.26 0 0 13979

Eddig csak csirke és disznó szív volt a kezemben. Azoknak ilyen a formája. Keress rá ilyen képekre a neten.

A szomszéd kerületben lakom, és inkább majd érte szaladnák ha jobb idő lesz. (Persze, csak ha megbeszéltük előtte!)

Előzmény: Lora1213 (13976)
Lora1213 Creative Commons License 2015.01.26 0 0 13978

Szia !   Írjál címet .

Előzmény: TINTUS (13971)
Lora1213 Creative Commons License 2015.01.26 0 0 13977

Persze, írd meg a címed.

Előzmény: öreg_néne_b (13970)
Lora1213 Creative Commons License 2015.01.26 0 0 13976

Én nem látom szív formájúnak, a szívről nekem az ilyen-olyan ökörszív jut eszembe.

A lényeg az hogy az apró paradicsomok közül ez lett a kedvenc.

Van kapor, küld el a címed !

Előzmény: Laci/Zápolya (13969)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.01.26 0 0 13975

 a leveleket ollóval vágtam  a beteg szárakat is a az egészséges hónaljhajtásokat is  lehet az ollóval vittem át a fertőzést egyik tőről a másikra  pityókavegyszerrel vegyszereztem hiszen rokonnövények mégis a paradicsomon egy hónap után is érződött a vegyszeríz . szóval ehetetlen lett az egész  tényleg jól meg kell fontolni mivel permetezzűnk .

Előzmény: TINTUS (13974)
TINTUS Creative Commons License 2015.01.25 0 0 13974

És elegendő sor és tőtávolság. Determináltaknál ritkítani ha túl sűrű a bokor. Földre ne érjen a levél s ha elkezd érni a fürt a fürt alatti levelet ami már kezd elszáradni azt le kell szedni , ne ejtsünk nagy sebet , előszőr felfelé törjük a levelet. 

Előzmény: Pillanatragasz (13972)
TINTUS Creative Commons License 2015.01.25 0 0 13973

Üdvözöllek, sok okosságot nem tudok írni. Tavaly nekem is problémás volt. Tanulság : 32 fok felett ugye bezáródnak a csúcshajtások ezért 5-10 percig ment a felső permetező öntözés le is vitte 25-26 fokra, de egy termékmeneager szerint csak 2-3 percet csináljak legfeljebb több alkalommal.

 

Permetezni ha tetszik, ha nem már megelőzőleg kell .......és megfontoltan. 

Előzmény: Pillanatragasz (13972)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.01.25 0 0 13972

Üdv . tavaly nagyon elbetegedtek a paradicsomjaim  augusztus elejére leszáradt az egész  bele is untam  ott maradtak a szárak fel sem ástam semmi . Szóval most szeretnék tavasszal megint megpróbálkozni de félek hogy  afertőzés a tavalyról átöröklődik idénre is  . az űvegházat nem tudom továbbköltöztetni . Milyen fertőtlenítést javasolsz ? talajfertőtlenítés ablaklemosás ra gondoltam esetleg egy évig egyebet tennék bele ....javaslatodat előre is köszönöm . Ragacs

Előzmény: TINTUS (13971)
TINTUS Creative Commons License 2015.01.25 0 0 13971

SZia Lora, én is megpróbálnám 5-6 mag elég  lenne próbának....

 

A sherrolánál jobban bírja a Rédei kertimag CORALINA  koktélja.

Előzmény: Lora1213 (13968)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!