Keresés

Részletes keresés

szilge Creative Commons License 2012.03.14 0 0 6633

A gyümölcsös Bordányban, Homokhátságon van. Sajnos megfelelő minőségű képet nem tudok feltenni, de tényleg csúnyán néznek ki. Kint sajnos nincs hőnérő, de bent a faluban 25 fokokat mértek. A baj az hogy nem csak a vékony ágakon tapasztalható, a hüvelykujjnyiak sem valami biztatóak, tehát biztos hideg volt. Most a metszésnél a dixiredbe és a Caldesibe másztunk bele, meg még egy másik kopaszba, igazából a Dixi a legsiralmasabb, de az ugyaintt található 11 éves redhaveneknél is van vesszőkár, barackról meg ugye nyilván nem is beszlünk. Érdekes, hogy három kilométerre egy másik táblában meg semmi, még valamennyi Redhavenre is lehet számítani. Apropó az előbb említett területen van néhány Napsugár fa, abban meg keresni kell a károsodott szemeket.

A neten keresgetve találtam ezt a készítményt:

http://www.fagyvedelem.hu/frigocur.php

Esetleg valakinek van valamilyen tapasztalata róla? 

Előzmény: Mozo66 (6628)
gyula. Creative Commons License 2012.03.14 0 0 6632

Sziasztok.

Érdeklődnék bővebben a következő fajták iránt.

 

1.Springold

2.Kardinál

3.Halehaven

4.Fairhaven

5.Elberta

És van még két sárgahúsú szeptember 1-től 25-ig érő sárga bőrű nagyon molyhos pimponglabda nagyságú

őszibarackom is. Nagyon finom ízűek.Nagyon bőven termőek,árnyékban élnek a nagy almafám árnyékában.Örököltem a házam előző tulajdonosától tehát minimum 10 évesek lehetnek.A nevükre lennék kiváncsi.

zoltan84 Creative Commons License 2012.03.14 0 0 6631

Nálam minden évben van min.  1-2 hétig -20 napközben, éjszaka -25-ig. Völgykatlan. Az őszinek és a kajszinak meg se kottyan. Idán huzamosabb ideig volt és később is, mint szokott. Szerintem idén sem lesz gond. Lehet, hogy a fák is hozzászoknak a hűvösebb környékhez. Nálunk a májusi fagyok a veszélyesek. És persze október végén kezd fagyni, addig kell szüretelni az almát is.

Előzmény: Mozo66 (6628)
Mozo66 Creative Commons License 2012.03.14 0 0 6630

Bocs az első két ábra azonos ...és 15 éves átlagot jelöl .

Előzmény: Mozo66 (6629)
Mozo66 Creative Commons License 2012.03.14 0 0 6629

 

 Eddig nem tudtam képet feltenni ...megjavult a rendszer .

 

  Na ezek azok a grafikonok amik a fagytűrést mutatják az idő , hőmérséklet függvényében . Sokat nem akarok hozzáfűzni , mert magukért beszélnek , talán annyit , hogy jól látható , hogy december után már minden esetben csökken a fagytűrés és a 3. ábrán egy kiugró hideg milyen módon növeli a fagytűrést a tél elején , de ugyan ez a hideg a tél végén már nem okoz növekedést a fagytűrésben , hanem az folyamatosan csökken . Tehát a februári hideg mindenképp veszélyt jelent a rügyekre ...ezt tapasztakjuk az idén .

Mozo66 Creative Commons License 2012.03.14 0 0 6628

...hááát ...merre van a gyümölcsös ???? A fagyás ellen nem sok ellenszer van ... bár volt itt megjegyzés ha a hó belepi ...de hagyjuk .

 

 Valószinűleg túl fogják élni a fák esetleg alvó rügyből hajtanak ki , de mint írtam már nálam az Armking áll úgy , hogy egyelőre nem látok rajta semmi bíztatót , még az is benne van , hogy teljesen megfagytak . A vékonyabb ágakon elhalt a kéreg , talán a vastagabb részekből ki fog hajtani , de az majd még kiderül .

 

  Bízni kell abban , hogy nem lesz jellemző ez a hideg telente de ha ültetsz akkor mindenképp meg kell nézni , hogy melyik fajták bírják jobban az ilyen teleket . A tápanyag ellátás segíthet a fagytűrésben , későn már nitrogént ne adagoljunk , én májusban adom a nitrogént , viszont káliummal lássuk el a talajt . Ez segíthet a fagytűrés erősödésében .

 

  Amúgy milyen hideget mértetek és melyik fajták fagytak el ?   Nálam -19 volt .

Előzmény: szilge (6624)
Mozo66 Creative Commons License 2012.03.14 0 0 6627

http://agrinet.gportal.hu/gindex.php?pg=644678&nid=152833 

 

  Itt olvashatsz az alapelvekről . Egybehangzik az előbb írt saját véleményemmel , hogy tavasszal fontos a rendszeres öntözés .

 

  Na most pont az a légyeg , hogy az öntözővizet le tudd juttani a gyökérzónába , ha ezt vascsővel akkor úgy is jó ...biztos ... én arra esküszök , hogy ne tapossunk agyagpáncélt a gyökérzet fölé , hanem lazán temessük be , de lehetőleg hézagmentesen , persze ez agygtalajon lényeges .

 

 

  Az ültető tablettát nem ismerem , sokmindent meg tudnak etetni a jó néppel . a lényeg , hogy megfelelő időben ...lombnövekedés ... megfelelő tápanyag oldat kerüljön a gyökérzónába . Én ezt egy marék 3x15 ös mőtrágyával oldom meg amit kiszórok a gyökérzóna tetejére amit majd az eső és az öntözés old be a talajba . Vigyázni kell , hogy műtrágya közvetlenül ne érintkezzen a gyökérzettel és túl erős oldat sem .

Előzmény: Törölt nick (6625)
Mozo66 Creative Commons License 2012.03.14 0 0 6626

Igen ... abbamaradt az eszmecsere .

 

  Jó volna tudni a fajta nevét és ezzel együtt a jellemzőit is . A potyogás lehet fajta jellemző ... Mariska , Aranycsillag , Ford , hogy párat említsek , de lehet valami probléma is . Ez ellen lehet-ne tenni , de ha egy fa már potyogtatja a termését akkor az már a vég kezdete . Elvileg jobb kondícióba kellene hozni és akkor megnézni , hogy potyog-e a termés vagy nem .

 

  Későiekből a Padana valóban kiemelkedően jó fajta . Mind a termés minősége mind a termésbiztonság nagyon jó . Jellemző , hogy a Padanán szinte nincs is fagyás és a kicsit később érő Calreden több mint 50 % a fagyás . Nem rosz a Calred sem , de nem közelíti meg a Padana minőségét , de természetesen kevésbé fagyos évekre ajnlani tudom , ha még későbbi barackot keresel .

Előzmény: Kulicz (6623)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.14 0 0 6625

Üdvözletem!

 

És mi van abban az esetben ha összel áztatam és tapostam a csemete nyakára a főldet?

Én alapvetően a félcolos vascső leszúrását és azon át ültető tabletta és víz adagolását gondoltam ki.

Mi a vélemény?

Előzmény: Mozo66 (6469)
szilge Creative Commons License 2012.03.14 0 0 6624

Üdvözlet mindenkinek!

Tanácsot szeretnék kérni. Ötéves őszibarackfáinkon vesszőfagyást tapasztaltunk fajtától függően, de elég kiterjedten. Mekkora az esély arra, hogy esetleg kipusztulnak a fák? Lehet-e esetleg valamivel javítani a fák túlélési esélyein? 

A választ előre is köszönöm

Kulicz Creative Commons License 2012.03.14 0 0 6623

Kedves Mozo, 6517-en tettem fel néhány képet egy barackomról, ennek is az a problémája, hogy eléggé potyog. Lehet ez ellen tenni valamit? A ritkításon kívül természetesen.

Előzmény: Mozo66 (6621)
10G Creative Commons License 2012.03.14 0 0 6622

Nem hiszem, hogy fagy volt, permetezni kellett volna.

Előzmény: firpolino (6617)
Mozo66 Creative Commons License 2012.03.14 0 0 6621

Sok minden nem mondható el róla ... régi , fehér ...felejtős fajta . Szeret potyogni , puhulós ,leveses kizárólag friss fogyasztásra való ...befőttnek nem jó ....  . A gondozása pont olyan mint a többinek ha sok virág köt akkor ritkítani kell ,mert ha sok van rajta akkor nagyon potyog .

Előzmény: Rzola (6620)
Rzola Creative Commons License 2012.03.13 0 0 6620

Sziasztok!

A Mariska őszibarackról kérnék véleményeket.Mennyire piacképes ,mire kell odafigyelni a metszésnél és a permetezésnél ,stb.

Válaszokat előre is köszi!

Jbori Creative Commons License 2012.03.11 0 0 6619

A kert fele északra a Budai hegyek, (Szabadság hegy :)) felé nyitott, ha fagyveszélyességi szempontból végiggondolom. De van olyan szempont is hogy a gönci pálinkánál pl. eszébe jut az embernek hogy tényleg, ilyen az igazi jó sárgabarack illat, és íz, már majdnem elfelejtettük. De lehet kapni, ha azt a kellemes ízt szeretnénk érezni akkor beérjük azzal amennyi terem. De két fa is bőven elfér, lehet veszek kettőt. Az ithoni kertem: alul kemény agyag, felül homok, már adott egy jótermésű sárgabarackfát de gutaütésben kimúlt szegény.

Előzmény: firpolino (6617)
firpolino Creative Commons License 2012.03.11 0 0 6618

..fagyveszélyes helyre...

Előzmény: firpolino (6617)
firpolino Creative Commons License 2012.03.11 0 0 6617

A fajtaválasztás szerintem sokban függ attól is, mennyire fagyveszélyes akarod a kajszit ültetni. A szomszéd kb. 30 éves magyar kajszija az elmúlt 15 évben átlag 10-15 szem barackot termett, és a néhány éves mandulakajszijánál sem jobb a helyzet. A Bergeronoknál azt tapasztaltam, hogy tényleg ellenállóbb a fagyra. 2011-ben virágoztak először és a teméssűrűség lényegesen jobb volt mint a szomszédnál, bár ritkítanom nem kellett, mivel a fagy már megtette helyettem. Hiába ellenállóbb viszont, ha állítólag jobban pusztul, mint a hagyományos magyar fajták, és sajnos nálam az egyiket még a temés beérése előtt elvitte a fitoplazma.

Egyébként a fórumon sokan jó véleményt írtak róla, szóval nem akarlak lebeszélni erről a fajtáról, gondoltam csak leírom én mit tapasztaltam és olvastam erről a témáról és fajtáról.

Előzmény: Jbori (6616)
Jbori Creative Commons License 2012.03.11 0 0 6616

Köszönöm, még csak gyorsan átfutottam, de már látom hogy az eredeti ötletem is jó volt, gondoltam veszek göncit, mert a lányom nagyon finom barackpálinkát szokott onnan kapni :)

Előzmény: firpolino (6615)
firpolino Creative Commons License 2012.03.11 0 0 6615
Előzmény: firpolino (6614)
firpolino Creative Commons License 2012.03.11 0 0 6614

Sajnos nekem a Bergeronnal eddig nem volt szerencsém. Még 2009-ben ültettem belőlük kettő csemetét, de tavaly az egyik elpusztult. A tünetek alapján azt gyanítom, hogy a fitoplazma áldozata lett. Állítólag ez a fajta fogékonyabb erre a betegségre, mint például a magyar fajták jó része. Egy biztos: a szomszéd 30 éves magyar kajszija és a néhány éve ültetett mandulakajszija látszólag egészséges. Attól tartok, hogy a megmaradt Bergeront is bármikor utolérheti ez a betegség. http://kerteszetesszoleszet.hu/hu/blogok/mitol-pusztul-kajszi

Mivel még nem adtam fel azt, hogy saját termesztésű, a fagyoktól és a fitoplazmától talán kevéssé veszélyeztetett kajszit egyek, ősszel ültettem egy Rózsakajszi C1406-ost és egy Pannóniát. A Bergeronnal való kísérletezéstől elment a kedvem.

Előzmény: Jbori (6602)
Jbori Creative Commons License 2012.03.11 0 0 6613

Utánanéztem :) http://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%A1nt%C3%A1s  a szántásban a hegy szó megfelelőjeképpen az "ormo" szó, szakkifejezés? szerepel :)

 

 

Előzmény: Flanell (6608)
Jbori Creative Commons License 2012.03.10 0 0 6612

Mi van akart volna lenni, de ma lett :)

Előzmény: Jbori (6611)
Jbori Creative Commons License 2012.03.10 0 0 6611

Ma van???? :) Melyik hegy az a Szabadság hegy? :)

Előzmény: Flanell (6608)
Jbori Creative Commons License 2012.03.10 0 0 6610

Köszönöm, muszály lesz sajnos, másképpen nem fogunk bírni vele. A kert végébe úgysem akarunk semmit ültetni, van hely bőven.

Előzmény: Flanell (6607)
Flanell Creative Commons License 2012.03.10 0 0 6609

Hopsz, lemaradt a Beillesztés.  :)

 

Előzmény: Flanell (6608)
Flanell Creative Commons License 2012.03.10 0 0 6608

Múltkor szóba került a talajfordítás. Hátha még nem mindenki látott ilyet.

Ezt itt nem fa, hanem szőlő alá fordították, így csak 40 cm mély. (Pár napja fényképeztem az egyik gyümölcsöskertem közelében, a flakon a szélső barázda alján áll, onnan lett kifordítva a fölötte lévő világos hegy.) A megfordított talajba aztán valóban csak lyukat kell fúrni ültetéskor.

 

Flanell Creative Commons License 2012.03.10 0 0 6607

Gyomirtó, például. Bármilyen glifozát. Még a 3 m-es kökénysövényt is lerendezte.

Előzmény: Jbori (6604)
Jbori Creative Commons License 2012.03.10 0 0 6606

Köszönöm, be fogom szerezni, egy biztonságosan termő fajtát szerettem volna kérdezni. A különlegességekhez gyakorlat kell, én pedig nem vagyok kertész.

Előzmény: Vebber (6605)
Vebber Creative Commons License 2012.03.10 0 0 6605

Álltalában minden faiskolában van. Nem számít igazán "különlegességnek".

Előzmény: Jbori (6604)
Jbori Creative Commons License 2012.03.10 0 0 6604

Köszönöm szépen! Jókat írnak róla, magamtól nem találtam volna ki, ha ilyen hideg telek vannak fontos a fagytűrő képesség is. Sok kertészet van a környéken, valahol biztos kapni.

 

Ma szúrós iszalagot, népi nevén ördögcérnát irtottunk, van sajnos bőven. Vajon van arra hatékony módszer a metszőollón és a láncfűrészen kívül?

Előzmény: Vebber (6603)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!