Keresés

Részletes keresés

rámenős Creative Commons License 2013.06.07 0 0 14148

Még egy kérdés jövőre.

Nagyon vegyes a kép. Van tőke ami már két karral kész és terem is. Van ahol még csak a törzs vesszői nőnek. Tavasszal mindenképpen meglátom ezt a súlyuknál fogva lelógást. Az rendben van, hogy igyekezem kifelé fordítani a vesszőket, de mit csináljak azokkal amik befelé nőnek? Zöldben metszem ki? Később már nyilvánvaló lesz a kifelé növekedés, csak most problémás nekem.

Általában nem ismerik a könyvet a fák. Sosem úgy nőnek, ahogy le van rajzolva. HIHI.

Előzmény: janijani (14146)
rámenős Creative Commons License 2013.06.07 0 0 14147

Igen. Ezt írja a könyv is.

Azért gondoltam erre, mert jobb a helykihasználása. Mivel a tőkéket csak 80-90 cm-re ültettem, így két soron tudom kihasználni a őket. A megvilágítottságról nem is beszélve.

A hátrányok nem érdekelnek, mert nem a gépi művelés a lényeg. Egy sor kordon ára nem a világ a ház mellett.

Sajnos A Guyot sem tudom, mert most kezdem, de majd megtanulom. Nagyon jó segítséget kapok itt tőletek. Jobbat mint a könyv.

Előzmény: janijani (14146)
janijani Creative Commons License 2013.06.06 0 0 14146

Ha a Guyot művelést érted, akkor érteni fogod a Duplex művelést is. Ugyanaz a metszésmód csak itt két karon hagynak 1-1 szál vesszőt, ezt rákötözik vagy rácsavarják a huzalokra. A huzalok 180 cm magasan vannak, a hajtások először felfele nőnek aztán ahogy tovább nőnek súlyuknál fogva lehajlanak.

A GDC olyan mint a kordonművelés csak két huzalon, a termőkarok fel vannak kötözve a huzalokra és ezeken metszik a termőalapokat. Ezek is a súlyuknál fogva lelógnak 180 cm magasról.

 

Tehát az a különbség, hogy a Guyot és a Duplex esetében metszéskor levágod a huzalról a tavaly letermett vesszőt és új vesszőt kötözöl a huzalra, míg a kordon és a GDC művelésnél megmaradnak a huzalra felkötözött termőkarok és a termőalapokat metszed.

 

Mindkettőnek az a lényege, hogy nem kell kötözni mert magasról lelógnak és ezenkivül spórolnak az oszlopokkal is mert gyakorlatilag két sor szőlő van egy oszlopsoron T tartókkal. Nagy gazdaságokban könnyebb művelni mert gépekkel beférnek közé.

Előzmény: rámenős (14145)
rámenős Creative Commons License 2013.06.06 0 0 14145

Köszi.

Sejtettem, hogy a metszésben van a kölönbség, de még nem egészen világos a módja.

Elméletben jó, de majd a gyakorlat megmutatja.

Azt hiszem a duplex egyszerűbb.

Tavasszal minden kiderűl.

Előzmény: janijani (14142)
rámenős Creative Commons License 2013.06.06 0 0 14144

Nana-nana.

Nem kell mindent elvetni ami új.

Nem értek hozzá, de mindennek szeretek utána nézni.

A GDC-t azért preferálom, mert kis helyen ad jó termést, jó megvilágítottság mellett. Nem muszáj nagy mennyiséget előállítani. Erre szolgál a metszés. Helyem sincs, hogy tonnákat vegyek le 26 tőről. Viszont jól szét lehet húzni a termőfelületet oldal irányba, nem úgy mint a Mosernél.

 

Előzmény: RAMBO (14143)
RAMBO Creative Commons License 2013.06.06 0 0 14143

Arra azért figyelj oda, hogy ez egy hiperintenzív termelési technológia, ami mindenekelőtt a mennyiségre megy rá. Ha kevés szőlőd van, akkor az talán legyen inkább nagyon finom, nem? A helyedben átgondolnám a GDC alkalmazását. Nem véletlenül olyan helyen találták ki, ahol az őrült mennyiségű napsütés sokkal több szőlőt beérlel, mint itt nálunk. 

Előzmény: rámenős (14141)
janijani Creative Commons License 2013.06.06 0 0 14142

A támberendezés ugyanaz csak másképp metszik.

Itt megnézheted a művelésmódokat, a GDC-t úgy keresd, hogy "kettős függöny"

http://www.mkk.szie.hu/dep/kerteszet/ta/szolo/muvmod/cs_nev.htm

Előzmény: rámenős (14141)
rámenős Creative Commons License 2013.06.06 0 0 14141

Fiúk.

El tudná valaki egyszerűen magyarázni a GDC és a duplex művelésmód közötti különbséget?

Az okosító könyvemből nem tudok rájönni. Párhuzamos magaskordon és párhuzamos szálvessző?

A rajzokon tök egyformának tűnnek.

 

Kezsu Creative Commons License 2013.06.06 0 0 14140

Igen, a Cardinal ha jó termőhelyen van hatalmas vesszőket hoz. Később is.

Ügyelni kell emiatt a metszésnél és a zöldmunkánál. Érdemesebb rövidcsapos metszést alkalmazni majd. A fürt kezdeméynt első évben mindenképp vedd le.

Előzmény: Lactarius Curtis (14132)
janijani Creative Commons License 2013.06.06 0 0 14139

Tapadásfokozó a felszívódó szerekhez is kell, hogy permetezéskor terüljön rátapadjon a levélre, ne guruljanak le a cseppek. A Quadrisban nincs ezért Nonitot szoktam hozzá tenni.

Igazad van, válasszuk az olcsóbbat, a Quadris még akkor is olcsóbb valamivel ha megvesszük hozzá a Nonitot. Nekem egyelőre nincs választási lehetőségem mert van jó fél flakon Amistarom, ezt kell elhasználni aztán majd meglátom hogyan alakulnak az árak.

Előzmény: pacsepa (14138)
pacsepa Creative Commons License 2013.06.06 0 0 14138

A Quadris nem felszívódó szer? Akkor a tapadásfokozó miért kell(ene) hozzá?

Azt látom, hogy a két szer hatóanyaga és annak dózisa teljesen azonos, csak az egyiket gyümőlcsökre, a másikat zöldségekre és szántóföldi kultúrákra engedélyeztette ugyanaz a gyártó. Előfordul az ilyen. Ennek oka az is lehet, hogy el szeretnék kerülni, hogy a kialakuló esetleges rezisztencia miatt (ilyenről már hallottam a Quadrisnál!) a hatóanyag kerüljön tiltólistára. Tehát ha a szőlőből kiszorul, akkor még Amistrar néven vidáman futhat pl. a kalászosokra. Ha nem így volna, akkor az engedély kompletten megszűnne a hatóanyaggal készült egyetlen szerre, így meg a másik kultúrában még használható marad.

 

 

Szóval szerintem a kettő közül az olcsóbbat érdemes használni, ez pedig a Quadris. Ha betűre komolyan vesszük a Syngenta javaslatát, akkor pláne így teszünk, mert ezt ajánlja a szőlőre-bogyósokra.

A szer néhány óra alatt felszívódik a növényben, szóval tökmindegy, hogy mennyivel jobban tapad az egyik, vagy másik. Onnantól az eső nem oszt nem szoroz.

Előzmény: janijani (14136)
rámenős Creative Commons License 2013.06.06 0 0 14137

Köszi mindegyikőtöknek.

Előzmény: janijani (14136)
janijani Creative Commons License 2013.06.05 0 0 14136

5 év alatt elfogyott a 2 decis Quadrisom, az idéntől Amistart adok a szőlőnek, mert ugyanaz mint a Quadris csak van benne tapadásfokozó is. Eddig volt mind a kettő, mind a kettővel spóroltam mert drága, de így meg lejár. Ha csak Amistart tartok hamarabb elfogy, tudok venni mindig frisset.

 

Előzmény: Sanci07 (14135)
Sanci07 Creative Commons License 2013.06.05 0 0 14135

Ha csemegeszőlő akkor QUADRIS ez a tuti! Hetven tő csemegém van külön a borszőlőtől,de beteg még egy sem volt.

Előzmény: rámenős (14131)
juhosttt Creative Commons License 2013.06.05 0 0 14134

Én eclair-ral fogok, mert az jó a peronoszpórára, szürkepenészre és lisztharmatra is. Előtte csak 1x championnal mentem rá. Szerencsére a kevés permetezés végett sem betegedtek le a tőkék.

Előzmény: rámenős (14131)
villamosjegy Creative Commons License 2013.06.05 0 0 14133

Szerintem normális, de jobb ha leszeded, s a tőke a vesszők növelésére tud koncetrálni.

Előzmény: Lactarius Curtis (14132)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.06.05 0 0 14132

nekem is lenne kérdésem (mivel szőlővel abszolút nincs tapasztalatom): normális az, hogy a tavaly ősszel ültetett Cardinal oltványon, ami tavasszal kihajtott és kb fél méter, már van fürtkezdemény, azaz termés? Vagy inkább le kell szedni róla, mint a gyümölcsfáknál?

Előzmény: rámenős (14131)
rámenős Creative Commons License 2013.06.05 0 0 14131

Fiúk.

Virágzás után mivel permetezzek? Annyi féle van, hogy nem tudom melyiket válasszam.

Gondolom még legalább egyszer kell valamivel.

Csak csemegeszőlőm van.

gempuci Creative Commons License 2013.06.03 0 0 14130

kuldok e mail t mert hosszabb a duma

Előzmény: juhosttt (14129)
juhosttt Creative Commons License 2013.06.03 0 0 14129

Ebben igazad van. Az oltás szemzés topci-ba feltettem pár képet a szőlő oltásaimról, de eddig senki nem reagált mire számíthatok.

Ma végre van egy normális késem, amivel az alanyt és a nemest is rendesen tudom alakítani. újra nekiesek egy szilva szemzésnek, meg újra megpróbálom a piros saszlát átoltani.

Még olyan kérdésem lenne, hogy láttam 2 féle oltást. Az egyik az ékoltás. a másik nevét nem tudom, ott az alanyt és a nemest is ferdén bevágták és egymáshoz illesztették. Melyiknek jobb az eredése? Mivel jobb az egyik mint a másik?

Előzmény: gempuci (14128)
gempuci Creative Commons License 2013.06.03 0 0 14128

az oltas szemzes nem nehez es valamin lehet gyakorolni gallyakon agakon hogy alakulyon ki  a kezugyesseg talan nehezebb hogy mit oltunk mibe mikor fokent meg miert  en izekre vagtam az osszes ujjam mig megtanultam de az tuti minden oltasi modot megtanultam,igy kezd te is gyakoroly es menni fog a bemutatofilmek nagy segitsegemre voltak de a kezedet nem fogja senki,an aki soha nem tanul meg oltani legfelyebb csak szemezni mondjuk mert nincs kez ugyessege meg fantaziaja

Előzmény: juhosttt (14119)
öreg-muslica Creative Commons License 2013.06.02 0 0 14127

Már Dániában és Norvégiában is termesztik a kertbarátok.

 

ö-m

 

Előzmény: vlacko (14126)
vlacko Creative Commons License 2013.06.01 0 0 14126

A leírtak alapján ezt simán lehetne termeszteni lengyelországban meg angliában.

Előzmény: öreg-muslica (14125)
öreg-muslica Creative Commons License 2013.06.01 0 0 14125

A már leírtakat nem akarom ismételni…..

 

Ha jól emlékszem 1999-ben lett elismert fajta és gyorsan sikeres lett , 2005-ben Nova  Scotiában már több mint 14 ezer ha-on, Quebecben 21 ezer ha-on termelték. Hasonlóan népszerü az amerikai atlanti és prairie államokban is. Persze a gyors sikernek segített az Elmer Swenson név garanciája is…….

A sikere köszönhetö a hidegtürésének,- 45 C (- 38 C-t én is garantálhatok ),gyakorlatilag

rezisztens a betegségekre és az évjárattól függetlenül garantált  bötermö tulajdonságának.

A fürtje 6-12 dkg, a bogyó átlag 1.5 gr, a Brix 19-20. A bora száraz, közepesen testes, gyümölcs illatú vörösbor. A kimondottan meszes talajokat nem kedveli, a hosszan tartó aszály ezt is megviseli….

 

A legtöbb borgazdaság keveri vagy házasítja “ nemesebb “ fajtákkal, de néhány gazdaság önmagában is termeli és palackozza. Én is házasítom kb. 0.7-1 : 1 ben más vörösborokkal...

 

Saját esetemböl tanulva, ha megint telepíteném akkor legalább 1.6 m tötávolsára telepíteném( nem volt kitöl tanácsot kérnem….), viszont  jól tettem, hogy a Sylvoz rendszert választottam, ez pontosan ezeknek a fajtáknak tökéletes. Helyet adhatsz a növekedési erélyüknek, bö termés potenciáljuknak,  de mégsem szalad ki a kezed alól, mivel az évi metszéssel kordában tudod tartani…..( Nekem a kisebb tötáv miatt a harmadik évtöl kezdve át kellett alakitani “ kétszintes Sylvoz”  renszerré a hatalmas növekedési erély miatt )

Ha többet akarsz tudni a Sylvoz rendszerröl mint amit a szakirodalomban találsz, az urak itt a Fórumon biztosan segítenek elsö kézböl jövö tapasztalatokkal……

 

A bora:

Ha megnézed a pohárban, azt hiszem megegyezhetünk, hogy nem egy mély-bíbor színü, testes vörösborról beszélünk…….A legtöbb borbírálat ezzel megegyezö, de találni túlzott dicsérö értékeléseket is a neten..(viszont 2010-ben a Sieur de Sabrevois aranyérmet nyert az országos borversenyen (igaz , csak Kanadában…..))

 

Szaporító anyag:

Tudomásom szerint az egyetlen megbízható forgalmazó telep  Európában  tp329 Fórumtárs kertje,                 ( hasonlóképpen ö a Regionális Marketing Direktor is ebben a fajtában és térségben)

 

Ha rákeresel a tp329 nickre, meg fogod találni, ha nem, úgy emlékszem néhány hsz.ben közzé tette már  az e-mail címét.

Ahogyan megismertem, biztosan állítom, hogy száz százalékban fog segíteni, amiben tud….. Ha szépen beszélsz vele, talán az említett árnál jobbat is tudsz kapni……

 

Ha valamit kihagytam, vagy más is érdekel, majd szólsz…..

 

Sok sikert,

 

ö-m

 

A képek: az elsök a saját képeim, a többit a netröl szereztem.….Nemrég megtaláltam a Sabrevois családfáját, azt is közzéteszem…..

 

 

  

 

   

    

 

 

  

 

   

 

 

 

    Nehéz elhinni, de már nyert aranyérmet országos borversenyen.........

SIEUR DE SABREVOIS
Vin rouge — 750 ml — 11,5 % 
Prix régulier : 14,00 $

 

Médaille d'or
All Canadian Wine Championships 2010
Vin rouge sec
Sieur de Sabrevois 2007

Le Sieur de Sabrevois tire son nom du cépage Sabrevois babtisé ici au québec et développé par le chercheur américain Elmer Swenson. Vinifié avec macération pelliculaire, il est élevé en fût de chêne pendant plusieurs mois.

Ce Sabrevois, fumé et coloré, se disntingue par ses arômes de baies séchées et d’olives noires, ce qui en fait un vin particulier.

TEMPÉRATURE DE SERVICE : 16 à 18 °C

ACCOMPAGNEMENT : Viandes braisées • Viandes à sauce relevée •

Pâtes à sauce tomatée ou farcies au four  • Fromages cendrés.

 

CONSERVATION : 10 à 14 °C
À l’abri de la lumière 
Bouteille couchée

 

 

 

Előzmény: arvaim (14122)
budai2 Creative Commons License 2013.05.31 0 0 14124

Utánanéztem a kérdésednek egy kicsit az internet segítségével.

Addig is, amig öreg muslica jelentkezik, egy gyors információ:

USA-ban fejlesztették (nenesítették, keresztezték) ki Minesota állam kontinentális (hideg!) klimájának az igényeihez. Elmer Swenson munkájának eredménye.
Betgségekre kevéssé érzékeny borszőlő, nem találtam adatot arra, hogy Európában forgalmazná valaki. Ára az USA-ban 5 dollár/ tő (ha nagyobb tételben veszi valaki)
Érési ideje Minesota államban augusztus vége.

Előzmény: arvaim (14122)
budai2 Creative Commons License 2013.05.31 0 0 14123

egy növényvédelmi kérdéssel jelentkeznék:

Néro tipusú szőlőm levélfonákja tejeskávé színűre barnul, mintha lefestettem volna.
Nem mindegyik (szerencsére) de elég sok.
Volt már ilyen problémája valakinek? Kell tennem ellene valamit? Lehet, hogy csak kötözés közben a nap felé fordítottam néhány levélfonákot és ezek egyszerűen lebarnultak?

arvaim Creative Commons License 2013.05.28 0 0 14122

Tisztelt Öreg-muslica!

Bocs a zavarásért, kezdő szőlész és borász vagyok. Szeretnék többet tudni a Sabrevois vörös szölöről és boráról.

Előre is köszönöm!

Kezdő

Előzmény: öreg-muslica (11483)
rámenős Creative Commons License 2013.05.26 0 0 14121

Kedves Gergely.

Tárgyaljuk már ki akár emilben is, hogy mire jutottál?

Most még megúsztam a kereszttartókat, de jövőre már nem fogom.

Hogy neveled a kordont?

Előzmény: gergerg (14072)
janijani Creative Commons License 2013.05.26 0 0 14120

Oltani nem tudok. Próbáltam már de nem sok sikerrel.

Előzmény: juhosttt (14119)
juhosttt Creative Commons License 2013.05.26 0 0 14119

Ilyet már csináltam, egy izabella már szépen tőkévé alakault, idén már bőven terem is. Most 2 narancs ízű ilyen ígéretes, azok is szépen fejlődnek. (nem száradt el..) Van még noah, meg valami fehér szőlő, azok elég kétesek.

Szóval a dugványozás/bujtatás nekem sem olyan új dolog, csak hogy sokan a filoxérát mondták, nem akarok kísérletezni, így inkább megtanulnám az oltást. No meg van sok vadbarack fám amibe jó lenne végre valami finomabb nemest oltani/szemezni.

Előzmény: janijani (14118)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!