Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2011.11.19 0 0 5478

Apasztó kecsok tejéből készítetted, vagy vásárolt tehénből?

 Tapasztalatom szerint az apasztásos tej a magas szárazanyag és zsírtartalom miatt kicsit több oltót is elbír, de az alvadék sokkal vastagabb, masszívabb mint a nyári.

Kálcium hiány szerintem most nem aktuális, inkább töggyuszi, ha a hőmérséklettel minden oké volt.

Vigyázz, pár liter pillanatok alatt elhül!

Azért  gondold át mégegyszer, mi az ami változott.

A tej, ha felforralod, nem lepedékes, szemcsés. nem tapad a lábas falára?

 

 

Egy elöbbi hsz kapcsán: kecskéböl is müködik a paranyica  KB: STI: 4ó Chn:24ó spontán, kultúra nélkül:48ó  Most!

SŐT!!!!!!! Én voltam a legjobban meglepődve.

Kisérlet: mit lehet kihozni a fagyasztott tejből?

Kultúrával 24ó belűl,... KULTÚRA NÉLKŰL(nem véletlen kiabálok)48ó belül ...paranyicát.

Eszem megáll:-)) Hová tegyem akkor amit tanultunk, zsírgolyocskák bomlásáról, baktériumokról.

És hova tegyem a kora tavaszi, késő őszi, kultúra nélküli meg nem indulását a kecsketejnek.

Igaz ez nyári friss tejből lett fagyasztva.:_)))

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.19 0 0 5477

Basszus!

Most sem sikerült! Egy kicsit használt a több oltó, meg a magasabb hőmérséklet, de így sem lett "májasan" törős!

 

Túró lesz ebből is .....a szomszédnak....

:-)))))))

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.18 0 0 5476

Üdv Elafada!

 

A füstölt gomolya isteni lett....eddig bírtuk érlelni, nem tovább....:-))))))

Még a gyerekek is tömték magukba, pedig eddig csak a Tescos 800 Ft-os trappista volt a király....no...meg az a szar lapka sajt.

 

Más:

 

Egymás után két sajtot rontottam el....úgyhogy két napig túrós tésztát ettünk....két napig meg túrós pogácsát.

Elvileg 20-22 fok van a lakásban....de szerintem mégis a hőmérséklettel lesz a baj. Egyszerűen nem aludt meg a tej. 37 fokon kultúráztam, 35 fokon oltottam de lehet, hogy baromi gyorsan kihül. Megpróbálom 40-en kultúrázni és 37-en oltani....egy leheletnyivel több oltóval. (az oltó most egy éves....és idáig remekül működött).

Na....majd meglátjuk.

 

Üdv!

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.13 0 0 5475

Boldog vagyok, hogy segíthettem!!!

:-)))))))

Előzmény: mamasajt (5474)
mamasajt Creative Commons License 2011.11.13 0 0 5474

Igazad van! Most ismét végignéztem,jegyzeteltem +1 oldalt,és vidáman folytatom a mesterséget!

Köszi szépen.

Előzmény: Kecskeb (5467)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.13 0 0 5473

Talán két-három napot érlelegettem a spejzban, ami olyan 6-8 fok körül volt. Pont azért vittem el füstölni, mert megijedtem, hogy kezd kérgesedni....(a parenyicát mindig frissen szoktam, de az pár nap alatt el is fogy).

A spejz már hűtóhideg...de nagyon száraz....úgyhogy akkor olajozom és fóliázom....

Szeretném kipróbálni, hogy meddig áll el....

 

KÖSZI!!!

Előzmény: elefada (5471)
krnemarika Creative Commons License 2011.11.13 0 0 5472

Még mi is jól állunk. Napi 2x2 őra legeltetés, és 6-7 liter tej naponta.

 

A füstöléses dolog engem is érdekelne.

 

Előzmény: Kecskeb (5469)
elefada Creative Commons License 2011.11.13 0 0 5471

Ha érlelted egy kicsit, mielött füstölted, a kéreg zárodhatott.

Remélhetőleg ebben a stádiumban a penész ellen már nem kell kűzdeni.

Én átkenném olajjal , s nem túl meleg, nem túl száraz helyen érlelném.

Ha ilyen nincs, hűtő alsó polc, frissentartóba csomagolva.

Előzmény: Kecskeb (5470)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.13 0 0 5470

ELEFADAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!

Előzmény: Kecskeb (5469)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.12 0 0 5469

Hűűű....akkor mi még jók vagyunk....4 fejésre (2nap) meg van még a 8 liter 5 anyától.

Ha meg bezárják a lányok a boltot, akkor veszek tehéntejet, úgyis állandóan a parenyicáért nyúznak...téli ujjgyakorlatnak jó lesz.

Azért köszi!

:-))))

Előzmény: Törölt nick (5468)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.12 0 0 5467

Úgy látom atomcsapás érte a házi sajtkészítők táborát!

:-)))))

 

Pont Te tetted fel "sajtosferi" videóját a békésibio honlapról, ahol nagyon szépen elmondja, hogy mitől lesz röglyukas a sajt...

Ha megnézed megkapod a választ.

Egyébként miért baj?

Jól tud az kinézni!

:-)

Előzmény: mamasajt (5466)
mamasajt Creative Commons License 2011.11.12 0 0 5466

Sziasztok!

Eddig, kb.egy hónapig érzésem,vélemények szerint elég jó sajtjaim lettek.Ízével,formájával most sincs baj,csak újabban elég röglukacsosra sikerül,nem sima,vagy majdnem sima a sajttészta.Szerintem nem kólis,mert nem szivacsos.Mi lehet a gondja?Esetleg kihül nagyon a töret?Vagy rosszul merem le a savót?

Segítségeteket előre nagyon köszönöm!

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.12 0 0 5465

HEEEEEEEEEELP!!!

 

Ha nem válaszoltok azonnal, akkor felvágom és megeszem!!!

Előzmény: Kecskeb (5464)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.11 0 0 5464

Hahóóóó! Valaki!

 

Felfüstöltem egy gomolyát. Hogyan tovább?

Fólia, alufólia? Nélkülük? Hűtve? Nem hútve?

(bár a spejz már majdnem olyan hideg mint  a hűtőm)

 

Tovább érlelődik?

 

Meddig áll el?

 

 

Köszi

elefada Creative Commons License 2011.11.09 0 0 5462

Azért nem alkalmas a sajtolásra, mert sokkal több  a tejben a savófehérje,és a zsír, más lesz a lebomlás.

Túl tömény, az íze is, nekem már a túró is csak poginak megy el.

Nincs 10l 2 nap alatt, s 4kg feletti a kihozatal, a tej olyan sűrű, hogy bevonja a kanalat.

Hát.... már várom,hogy vége legyen, nekem nem ízlik.

Előzmény: Törölt nick (5459)
elefada Creative Commons License 2011.11.09 0 0 5461

Nem a sajtruha elmaradása, hanem a sajtolás technikája határozza meg, hogy mennyi savó marad a tésztában!

Először fejbe dönts el, mi a cél, lágy, vagy félkemény, s a szerint  sajtolj.)

Ez nem egy pármondatos történet, de nagyon sokat segít, ha mamasajt 5373 hsz-nek linkjét  követed.

Nála többet, jobbat szerintem senkitöl nem kaphatsz.

Még egy segítség :hazisajt.hu

Előzmény: nyenyeszito (5458)
genziana Creative Commons License 2011.11.09 0 0 5460

Végülis sajtnak sajt lett, tömör, kemény....és olyan gumis, hogy szerintem ilyen gumis sajtot még életemben nem csináltam...kegyetlenül nyikorog a számban..

Várok pár napot, aztán új ízpróba....:))

nyenyeszito Creative Commons License 2011.11.09 0 0 5458

Amúgy azt a Cheddar elkészítésénél láttam, hogy csöpögtetés után felkockázzák, hogy még jobb legyen a savó leadás.Sajtruha nélkül raktam a formába, így szerintem eltömődtek a lukak ahol a savó kijöhetett volna. Ezért maradhatott benne ennyi már rájöttem. 

 

A sófürdő is lehet emiatt nem volt hatékony, mert sok volt a savó benne és kevesebb só ment a sajtba emiatt.

Előzmény: elefada (5455)
nyenyeszito Creative Commons License 2011.11.09 0 0 5457

Köszönöm a pontos választ. Sokat tanultam belőle, már tudom hol rontottam el. 

 

És nem aprítom fel hanem így érlelem tovább, akkor még lehet finom sajt belőle? A sajttészta alap amúgy tökéletes volt.

Előzmény: elefada (5455)
elefada Creative Commons License 2011.11.08 0 0 5456

Lehet: vizezett, frisfejős, töggyuszis,

Spontán altass, ha nem mükszik, válts.

Előzmény: genziana (5449)
elefada Creative Commons License 2011.11.08 0 0 5455

Ha regényt írok, biztos elszáll. Most is ez történt, ugyhogy röviden:

Nyugi:-))) Ez nem koli, nem is röglyuk, csak technologiai baki.

Oka a 12ó utáni ujjra felvágás, nem tudott összeforrni a tészta.

Sok benne a savó, s mikor távozott, maradtak a lukak,

Ha jó az alapsajt, kissé savanykásnak kell lennie.

Ha ilyen, én feldarabolnám, szárazon sóznám, pár nap mulva 8-10% sólébe tenném és fogyasztanám.

 24 órás sólé..... hát ott valami nem kerek!

 

Előzmény: nyenyeszito (5447)
nyenyeszito Creative Commons License 2011.11.08 0 0 5454

Nah így már mindjárt más a helyzet. Ezzel összevetve már én is biztos vagyok benne, hogy nem kólis :)

Előzmény: Törölt nick (5453)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.08 0 0 5453

Látod a különbséget a Tied és ez között?

Simika

Előzmény: Törölt nick (5452)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.08 0 0 5452
Előzmény: nyenyeszito (5451)
nyenyeszito Creative Commons License 2011.11.08 0 0 5451

Igen én is abban reménykedek, hogy csak röglyukas. De az ördög nem alszik kíváncsi vagyok a véleményekre. Azért is írtam le ilyen részletesen hátha valamilyen technológiai hibát is vétettem. A technológiával szerintetek nincs gond?

Előzmény: Törölt nick (5450)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.08 0 0 5450

Javítsatok ki ha tévedek, de ez simán röglukas

A kólis az oylan mint egy vizes mosogatószivas, törmérdek szabályos kerek lyukkal, és fel is van puffadva.

Nem ilyen gyorsan alakult ki, hanem a formába tevésnél nem áll össze teljesen. Semmi baja, érleld :-)

Simika 

 

Előzmény: nyenyeszito (5447)
genziana Creative Commons License 2011.11.08 0 0 5449

Tehénsajtosok!

Egy kis segítség kellene..

Hoztam 10 liter tejet, nem termizáltam, csak 33 fokon beoltottam. És még 50 perc alatt sem nagyon akaródzott neki a tökéletes alvadás. Nem mondhatnám, hogy májasan tört, inkább olyan renyhén, nagy nehezen felvagdaltam, próbáltam egy kicsit minden savóleszedésnél utómelegíteni, hogy legalább valami sajtféle jöjjön ki belőle. Végülis összeállt, 18 órát csöpögtettem, most van a sólébe, úgyhogy az ízéről nyilatkozni nem tudok.

Miért volt ilyen tökéletlen az alvadás? Chy max plusszal oltottam, 1,7 ml raktam bele. 

A tehéntejbe több oltót kell rakni? Vagy szerintetek mi lehetett a probléma?!

 

Köszönöm!

genziana Creative Commons License 2011.11.08 0 0 5448

Szerintem nem kólis. 

 

De majd jönnek a nagy sajosok, és megmondják...

Előzmény: nyenyeszito (5447)
nyenyeszito Creative Commons License 2011.11.08 0 0 5447

A képen látható sajt története: 

4 nappal ezelőtt készítettem Chy-Max Plus-al és előtte élőflórás tejföl hozzáadásával. A tej kb. 40 perc alatt aludt meg. Felvágás után a rögnagyság kb. 1 cm volt.  Ezután 12 órát csurgattam majd ismét kockákra vágtam, hogy még több savó jöjjön ki belőle. Végül formázás ismét 12 órát. Ezután a kb. 20-22 fokos környezetből átvittem 10-15 fokra. Majd 20% sófürdőbe tettem 24 órát, persze ezt már 15C fok körüli környezetben. Végül 3 napot érleltem mire kíváncsiságból az egyiket felvágtuk (2 DB-ot formáztam az alvadékból). 

 

Felvágás után ez fogadott minket, ami a képen látható. Nem tudom az apró lyukak mik lehetnek. Kóli? Vagy csak a formázásnál nem nyomódtak össze a rögök teljesen?


ízre: Nem rossz bár még nyersnek éreztem picit. Nedves volt még belül, viszont kicsit sótlan. Nem tudom miért nem hatott a sófürdő. Lehet, hogy még érlelni kell, hogy összeálljon az íze? Vagy a tejföl kultúraként való hozzáadása miatt viselkedik így? Úgy gondolom, ha sósvizes ruhával törölgetem az érésnél lehet jobb lesz az íze. A másik darabot kb. 1 hónapig akarom érlelni legalább.

 

Csak a lyukakat nem tudom miért alakultak ki ilyen gyorsan. Félek nehogy elterjedjen a kóli ha az....

 

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.05 0 0 5446

Amiben tudok,nagyon szívesen!

 

:-)))

Előzmény: genziana (5445)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!