Keresés

Részletes keresés

medveger Creative Commons License 2013.06.10 0 0 14197

Az utolsó mondatra reagálnék (mivel én írtam az első permetezésről):

Te se érts félre, nem kritikának szánódott. Csak itt a Somlón tényleg folyamatosan erős szél volt minden alkalommal mikor esett és/vagy annyira hideg, ami a peronosznak esélyt sem adott.

Minden tiszteletem a 4 mérsékelt permetezésedhez - én ezt tartottam volna mindig kockázatosnak, de úgy látszik, így is lehet (ebből is látszik, hogy van még mit tanulnom).

Itt a mi környékünkön tényleg csak a végletek vannak: a héten, mikor hazajöttem, szállásadóm éppen permetezett. Motoros permetezővel küldte, vastag sugárban folyt a permetlé a tőkékről, levelekről. Az általam ismert gazdák, birtokok többsége arasznyi hajtáshossznál is traktorral permeteztet (öt soron át szóródik a permetlé, de azért minden soron szigorúan végigmegy a traktor).

A másik oldalon biodnamikus és természethű gazdálkodás. Csak zöld, vagy zöld közeli szerekkel, időjárást figyelve, szükség szerinti permetezéssel.

S ott van a mesterem, akinek nem mindenben értek egyet a permetezési elveivel, de igyekszem megtanulni tőle mindazt, amit jónak érzek.

Például ezt a virágzás előtti első permetezést. Tényleg harminc éve csinálja. Azt mondja, nagyon ritkán van olyan időjárás, mikor az ő ismeretei alapján előbb is kéne permetezni, és természetesen olyankor meg is teszi.

 

Szóval azt hiszem, a permetezés/növényvédelem is egy önálló szakma. És mint ilyen, sokat kell tanulni hozzá, hogy az ember ne csak a szabályokat ismerje, hanem a miérteket is, és ezek ismeretében tudja, mikor nem érvényesek a szabályok.

 

Eddigi rövid idejű tapasztalataim alapján szerintem a legrosszabb, ha valaki azért permetez valamilyen módon, mert "úgy szoktuk".

Ennél sokkal-sokkal jobb, ha kialakít egy olyan menetrendet, amiről tudja, hogy megvédi a szőlőjét, és - idejéhez mérten - teljesíthető, nem okoz a szükségesnél nagyobb megterhelést.

A szakma ismeretének és az igazán profi védekezésnek azt tartom, mikor valaki a miértek és hogyanok tökéletes ismeretében képes megítélni, mely permetezések hagyhatók el, milyen időjárás mellett van (vagy nincs) szükség permetezésre, és csak a szükséges mennyiségű és minőségű vegyi fegyvert veti be.

 

Magam a második szint legelején tartok, évről évre csiszolok egy, a Rambo blogján talált permetezési menetrend (meg máshonnan hallott okosságok) alapján kialakított menetrendet, és próbálom tartani is magam hozzá. A változás, alakulás jól követhető, ahogy évente én is igyekszem a minél kevesebb permetezés felé tolni a tervet (mivel kései érésű borszőlőről van szó, nem nagyon úszom meg a július végéig tartó permetezést).

 

Sok sikert, szép szüretet!

 

G

Előzmény: janijani (14195)
CSPX Creative Commons License 2013.06.10 0 0 14196
Előzmény: rámenős (14194)
janijani Creative Commons License 2013.06.10 0 0 14195

Félre ne érts nincs bennem semmi rossz érzés azért amit 2010-ben írtál, elolvastam, megfontoltam, meghallgattam akárcsak mások véleményét is és kialakítottam magamnak a módszert ahogy csinálom. Nem tocsog vegyszerben a kertem, de ami kell a védelemhez az kell. A lemosópermetezés (Nevikén) óta kétszer permeteztem az idén Ridomil Gold MZ-vel, meg most jun 6-án Quadrissal. Tervezek még egy Quadris (helyett Amistart mert elfogyott a Quadrisom, Amistarom meg van) és ennyi lesz a permetezés az idénre. 4 permetezéssel biztonsággal megvédtem a szőlőmet (vegyes csemegeszőlő, julius végén már érik az eleje)

A talajt is minimális mértékben éri vegyszer mert használok tapadásfokozót (Nonit) és jó szórófejet használok, most is 10l szert kevertem a 65 tőke szőlőmre,de ebből jutott a málnára, szederre, babra, uborkára, tökökre, dinnyére, cukkinikre is.

Amikor ilyeneket olvasok, hogy valaki esős tavaszon virágzásig nem permetezi a szőlőt, kockázatosnak tartom. Biztos tudja mit csinál, nekem nem megy mert jön a peronoszpóra.

Előzmény: RAMBO (14192)
rámenős Creative Commons License 2013.06.10 0 0 14194

Nem semmi.

200 ml 8900 Ft.

Előzmény: rámenős (14193)
rámenős Creative Commons License 2013.06.10 0 0 14193

Nálam is megjelent a szölőorbánc. Legalábbis ezt következtettem ki a könyvekből és az itt felrakott képekből.

Világosbarna foltok a leveleken. Az új hajtásvégek száradnak. A legjellemzőb, hogy nagy levelek is hullanak elfonnyadva. Pár napja vettem észre. Nem véletlenűl mondta a nagyapám, hogy a szölő a pipafüstöt szereti. Csak ő pipázott, én nem.

Mivel hirtelen nem volt más szer a közelben, Chastart kapott. A legérdekesebb, hogy a közeli duó almafa is teljesen hasonló tüneteket produkált.

Rohanok Qadrist venni. Itt sokan esküsznek rá.

Nem vagyok híve a nyakló nélküli mérgezésnek, de most kell.

RAMBO Creative Commons License 2013.06.10 0 0 14192

Ha rám gondolsz, 2010-ben tudatos döntés eredménye volt, hogy nem védtem meg jobban a szőlőt. Egyszerűen nem akartam vegyszerben úszó izéből bort magamnak. Nálunk a Dunántúli átlagnál másfélszer, a helyi átlagnál kétszer több eső esett, ez kombinálva az agyagtalajjal és a Balaton páratelítő hatásával gyilkos kombó volt. (Plusz az alsó szomszédom nem védekezett, így elképesztő fertőzési nyomás nehezedett a szőlőmre.) De a termés épen maradt része sem érett be, ezért sem szüreteltem. Jobb vízlevezető képességű területeken másként alakult a dolog. 

 

Továbbra is úgy gondolom, hogy inkább hagyom 10 évente egyszert elúszni a termést, de harmóniában élek a természettel, mint brutális és rendszeres vegyszerezéssel pusztítsam a környezetemet. Ez idén annyira így van, hogy bár elég esős a nyár eleje, eddig kétszer permeteztem, ökológiai szerekkel: egyszer bór kiegészítővel (lombtrágya), egyszer tengeri alga kivonattal + rézhidroxiddal + thiovittal.

Előzmény: janijani (14189)
janijani Creative Commons License 2013.06.09 0 0 14191

Szerintem inkább valami hiánybetegség.

Ez tavalyi ültetés? Ültetéskor nem adtál neki túl sok műtrágyát?

Előzmény: xyzw (14190)
xyzw Creative Commons License 2013.06.09 0 0 14190
Szerintetek az én lentebbi leveleimen a barnulás az milyen betegség lehet? Kaptam egy lehetséges választ, más is úgy látja? (Szőlőorbánc?)
Előzmény: janijani (14189)
janijani Creative Commons License 2013.06.09 0 0 14189

Emlékszem a 2010-es évre, nálam akkor sem röhögött a peronoszpóra meg a lisztharmat, végül a botritisz. Júniusban meg is kaptam hogy túl sok vegyszert használtam, aztán meg egy hónap múlva írkálták hogy jajj jajj beteg a szőlő, tönkrement a termés. Nálam meg semmi probléma, átlagos jó termés volt.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=101289414&t=9100475

A véleményem azóta sem változott, aki meg szeret kockáztatni ám tegye azt. Én meg szeretek nyugodtan aludni.

Csak szólok, hogy az idei május-június nagyon hasonlít a 2010-esre.

Előzmény: medveger (14186)
CSPX Creative Commons License 2013.06.09 0 0 14188

Hát ez az.

Én meg csak 7-14 naponta látom azt a szőlőt ahol most voltam, ráadásul 50 kilométerre kell utaznom hozzá.

Eddig sikerült minden évben a virágzás előtt permetezni, és minden oké volt.

De az idei változékony időjárás miatt - már majdnem pattantak a bimbók, aztán a hideg miatt hetekre leállt az egész - nem sikerült jól időzítenem.

 

 

 

Előzmény: medveger (14186)
alfi13 Creative Commons License 2013.06.09 0 0 14187

Ő kérdezte.

 

CSPX válasz | megnéz | könyvjelző 2013.06.08 19:50:34 © (14161)

Üdv!

SOS...

Klórtalonil hatóanyagú permetszer (Bravo 500, Topp 500) peronoszpóra ellen mehet-e virágzó szőlőre??

Előzmény: medveger (14185)
medveger Creative Commons License 2013.06.09 0 0 14186

Meg lehet védeni a szőlőt gyakorlatilag bármilyen évben kizárólag rézzel és kénnel. Csakhogy akkor nem szabad a menetrendet követni (kéthetenként), hanem folyamatosan ott kell lenni a szőlőben, nézni az időjárás-előrejelzést, figyelni a reggeli harmatot, a szelet, s mihelyt gombáknak alkalmas időjárás alakulhat ki, rögtön permetezni.

Ha szerencséd van, működhet a kéthetenkénti módon is. Pár évig. Aztán jön egy 2010-hez hasonló év, és a menetrenden jót röhög a peronoszpóra meg a lisztharmat, végül a botritisz.

(Mindez persze nem az én okosságom - néhány éve, kezdőként ezen a fórumon tettem fel azt a kérdést, hogyan kell összeállítani olyan permetezési menetrendet, amiben csak "zöld", kontakt szerek vannak. Nálam sokkal okosabbak válaszolták a fentieket.)

Előzmény: janijani (14184)
medveger Creative Commons License 2013.06.09 0 0 14185

Ki beszél virágzás közbenről?

Nálunk a rizling még nem virágzott, mikor permeteztem (tegnap reggel). Én közvetlen virágzás előttre igyekszem időzíteni egy Quadris-kezelést, Rambo permetezési ajánlásai alapján. Ami az idén újítás (Fekete Béla bácsi alapján), hogy egyben ez az első permetezés is, azaz közvetlen virágzás előttig nem permetezek. Idén működött.

Előzmény: alfi13 (14181)
janijani Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14184

Volt szomszédom (már meghalt) látta, hogy permetezem a Quadrissal a szőlőt. Azt mondta, hogy virágzáskor nem szabad permetezni, sőt be sem szabad menni a szőlőbe mert behurcolom a fertőzést, a régi öregek seggberugták ha valaki mégis bement.

Ez a szomszéd nem használt modernebb szereket, csak rézoxikloriddal, kénnel és Fendonával permetezett szigorúan kéthetenként.

Előzmény: alfi13 (14181)
Flanell Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14183

Talán vannak vidékek, ahol jellemző a korai peronoszpóra.

Nálam már két évben is volt fürtperonoszpóra, ezért virágzás előtt most lefújtam Misterrel.

Amúgy év közben 1-2 alkalommal szoktam, és ennyi a szőlő növényvédelme. Ha azt az 1-2 permetezést időben tudom csinálni, akkor elég is.

Előzmény: alfi13 (14181)
alfi13 Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14182

Fürtzárodáskor valami a szürkepenész elleni szert Cursate F vagy Quadris Max

Előzmény: alfi13 (14181)
alfi13 Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14181

Szerintem a Quadris -hoz semit nem kell teni abban minden bent van ami ilyenkor kell a szőlőnek. De azt nem értem miért erőlteti mindenki a virágzás közbeni permetezést?  Én virágzás előtt csak rézhelyetesítő szereket (Dithane vagy Antracol) és ként (Thiovit) használok. Virágzáskor semi. Virágzás után jöhet a Quasris vagy az Amistar 2-3 alkalomal ha olyan az időjárás. Utána meg Réztartalmú szerek (Champion)hozzá ként vagy ha magas a hőmérséklet akkor kénhelyetesítő szert (Topas).

Előzmény: CSPX (14170)
CSPX Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14180

Köszi mindenkinek!

Flanell Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14179

Nem az enyém, hanem egy majdnemszomszédé. De elterjedt dolog.

Szerintem nem kell visszaengedni, mert nyáron nyúlik annyit a drót a vesszők súlya alatt, amennyit télen összehúzódik. Csak tavasszal kell feltekerni pár kört.

Előzmény: Ali-bá (14177)
Ali-bá Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14178

Antisystem-et kérdezd meg a 'Növényvédelem' fórumon. Szakértője a keveréseknek, hatásmechanizmusoknak!

Előzmény: CSPX (14170)
Ali-bá Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14177

Egyszerű és nagyszerű! Télre visszaeresztesz belőle?

Előzmény: Flanell (14176)
Flanell Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14176

Régebben emlegettem az L-vasas huzalfeszítést. Most találtam a gépemen két tavaszi fotót, néhány variációról.

A legegyszerűbb talán a második képen lévő megoldás, az L szárát lefelé fordítva minden biztosítás nélkül sem tekeredik le a drót.

 

 

medveger Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14175

Tisztelettel jelentem, hogy mind mesterem szőlőjében (Somló), mind a sajátomban (Zala) a mai nappal túl vagyunk az idei ELSŐ permetezésen.

Mesterem kontakt szerekkel, sajátomban Quadrist használva.

Fertőzésnek nyoma sincs (eddig ugye vagy nem esett, vagy esett és fújt a szél és az alapos hajtásválogatásnak köszönhetően esélye sem volt a gombáknak, vagy esett és hideg volt a gombáknak).

Mesterem szerint az elmúlt harminc évben kétszer volt olyan időjárás, hogy virágzás előtt permeteznie kellett.

Flanell Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14174

Mi lehet ez a szőlő?

Taorminától kaptam az oltóvesszőt, azt mondja, piros, és egyértelműen ez a legjobb szőlője.

Elmondása alapján Rambo a Bakatorra tippelt. Annak ilyen piros a hajtása? (Neten nem találtam képet.) Nem mostani fotó éppen, jópár hetes, azóta tán még pirosabbak a hajtások.

 

A második képen csak a jobb oldali ez a fajta, a másik valami egyéb átoltvány, ugyanazon a tőkén.

 

 

janijani Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14173

Ja és elvileg egy évben kétszer nyomhatsz Quadrist, ha ráteszed harmadjára is mi történhet?

Előzmény: CSPX (14170)
janijani Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14172

Én csak Quadrissal permeteztem 2 napja, megelőzésnek elég kell hogy legyen. Ha látsz valami peronoszpórát akkor kontakt szert is tehetsz bele, pl Dithane, de ne tegyél bele sokat mert perzselhet.

Előzmény: CSPX (14170)
János123456789 Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14171

Sajnos nekem fogalmam sincs. Nézelődtem több könyvben is, de nem tudok rájönni. Annyit tudok, hogy augusztus környékén érik.

CSPX Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14170

Köszi!

A helyzet az, hogy ezelőtt már használtam a szőlőre:

1. Quadris+Antracol-t

2. Quadris+Dithane-t

csakhogy a hűvös idő megfogta virágzást és erre most a meleg csapadékosban virágzik...

Nem lesz baj, ha újra kinyomom a Quadris+Dithane duót? esetleg megtoldva Bumperrel (8 nap telt el a legutóbbi permetezés óta, tudom nem sok, de így virágzáskor nem akarok kockáztatni, és későbbre sem mondanak jobb időt.)

 

Ridomil Gold MZ-m sajnos nincs, csak Rh.G. Plus-om, ami rezes.

Holnap hajnalban permeteznék, tehát esélytelen beszereznem addig.

 

Amim van:

Quadris

Antracol (virágra nemigen)

Dithane

Topas

Bumper

Chorus

Teldor

Topp 500 (virágra ??)

Cabrio (strobillurin hatóanyag+metiram, de ezt is virágzás előtt ajálnják)

Rhidomil Gold Plus (virágra nem)

 

Nyomassak meg egy Quadris-Dithane-Bumper-Chorus négyest?

Előzmény: janijani (14164)
János123456789 Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14169

Azzal kapcsolatban kértem a segítséget néhány hozzászólással lejjebb, hogy milyen fajták lehetnek a képen látható szőlők.

 

xyzw Creative Commons License 2013.06.08 0 0 14168
Itt most mit is kell nézni?
Előzmény: János123456789 (14167)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!