Keresés

Részletes keresés

Mártus46 Creative Commons License 2011.11.30 0 0 5507

Csak a beoltott sajt lesz az igazi.

elefada Creative Commons License 2011.11.29 0 0 5506

Ja,ja!

Preciziós mérleg...hahaha....szemre.

Még a tejet is csak saccolom túróhoz, joghurthoz.

Csokika! Rajta vagyok az ömlesztésen túróból, volt is egy-két sikertelen kisérlet, de nem adom fel.

Ha összejön, súgok:-)))

Előzmény: Törölt nick (5504)
elefada Creative Commons License 2011.11.29 0 0 5505

Küldtem egyet.:-)

Persze hogy érdemes, ha szereted.

Én csak kecskéböl csináltam.

Tehéntejet csak ritkán veszek, és csak télen, paranyicának, camembertnek.

 

Előzmény: Kecskeb (5503)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.29 0 0 5503

Szia Elefada!

 

Érdemes szerinted tehéntejből fetát csinálni?

Próbáltad már?

 

Üdv.

elefada Creative Commons License 2011.11.28 0 0 5502

Írd be a lap bal oldalán a keresőbe pl:paranyica, s okézd le a gyorskeresést.

Célzottan használd a gyorskeresőt.

Sajtkészítés alapjainak megismerésére legtökéletesebb  a békésinfó videó.

Előzmény: párolt sajt (5501)
párolt sajt Creative Commons License 2011.11.28 0 0 5501

sziasztok!parenyica sajtot szeretnék késziteni,de nem sikerül az alapsajt.ha valaki tudna egy tuti receptet azt megköszönném.

érdekelne az hogy mikori a tej,az oltási hőmérséklet,az oltó mennyisége,az alvadási idő,a csepegtetés ideje,a hőmérséklet.az én sajtom nem nyulik eléggé.köszi a segitséget.

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.27 0 0 5500

Aha..

És akkor már csak egy grammpontos mérleget kell vásárolni, hogy meghatározzuk az átlagmorzsa nagyságát....és súlyát....

:-)

Előzmény: Törölt nick (5499)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.25 0 0 5498

Hááát....a Mester titulust nem mondanám még a magaménak, de mivel mint a költő mondá:

"Egy, csak egy legény van talpon a vidéken..." és ez én volnék....hááát legyél üdvözölve köreinkben.

 

Szerintem amíg jó az alvadék...és jóízű a sajtod, addig akár háromnapos tejből is készítheted...

Tavaly én is 3-4 napos tejből dolgoztam és tök rendben volt.

 

Bármilyen arányban kevered....az már nem kecskesajt....

De miért baj ez?

Én is szoktam keverni, ha muszáj, de akkor egyszerűen megmondom a vevőnek, hogy feles tejből van és kész...

Ugyanúgy elviszik.

 

Üdv.

 

 

Előzmény: kiprobalom (5497)
kiprobalom Creative Commons License 2011.11.25 0 0 5497

Üdvözlöm a Mestereket

Évek óta olvasgatom a fórumot, rengeteget tanultam tőletek, köszönet érte. Most három anyát fejek, napi 1 l tej jön össze, három napig gyüjtöm a hűtőben, akkor csinálok egy kis gurigát /40-60 dkg/, de volt már, hogy négy naponta készült egy. Nem baj ez? Aki vett /kapott/ belőle nem panaszkodott, azt mondták olyan volt amilyennek lenni kell egy kecskesajtnak. Most azon gondolkozom, hogy a tejemhez veszek házi tehéntejet is. Mit gondoltok, milyen arányban lehet még keverni, hogy  jó lelkiismerettel lehessen kecskesajtnak nevezni.

Üdv

 

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.22 0 0 5496

Ja....van aki meg morzsában határozza meg...3-4 szem  (asszem)

:-)))))))

Előzmény: Kecskeb (5495)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.22 0 0 5495

Bocsi....benéztem a kérdést....és az oltóra gondoltam.

A kultúrát én késheggyel adagolom, ami valszeg egy kicsit pazarló....de oszd el pl. 50 egyforma pici tasakra...(ha van rá időd és energiád)...és akkor 10 literes adagjaid lesznek...

Én maradok a késhegynél....eddig bevált.

Előzmény: manettino (5494)
manettino Creative Commons License 2011.11.22 0 0 5494

Aha. De a kultúra nem por alakú? Ez a fagyasztva szárított?

Előzmény: Kecskeb (5493)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.22 0 0 5493

Injekciós fecskendő a legpontosabb.....én egy gyermekorvosság kimérőedénykéjét használom.

Előzmény: manettino (5492)
manettino Creative Commons License 2011.11.22 0 0 5492

Sziasztok!

 

Egy olyan kérdésem lenne, hogy a Mosonmagyaróvárról rendelt CHR Hansen kultúrát hogy a legcélszerűbb adagolni? Hogyan lehet a legpontosabban, ha házi használatra kell, max 10 liter vagy kevesebb tejhez? Van valami bevett "mértékegység", pl. 10 liter tejhez fél kiskanál, stb? Előre is köszi.

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.22 0 0 5491

Sziasztok!

 

Ezt az oldalt most találtam.....ha valaki még nem ismerné:

 

https://www.delifarm.hu/41-pataapolas

 

pl. egész profinak látszó tej és sajthőmérő egész olcsón.....ill. körmölő olló.....stb...

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.21 0 0 5490

Az ég világon semmi....este mérgemben otthagytam...miután két három vágást ejtettem rajta próbaképpen....reggelre kőkemény kockák...40-45 fokig felmelegítem miközben kicsit aprítgatom....csepegtetem...és délután egy teljesen savanykás túró ....tök finom...csak már a fülünkön is az jön ki....

Igaz...be van kultúrázva....(mivel sajtnak indul) STI-vel...

Előzmény: elefada (5489)
elefada Creative Commons License 2011.11.21 0 0 5489

És ízben semmi zavaró?

Előzmény: Kecskeb (5487)
elefada Creative Commons License 2011.11.21 0 0 5488

Hát... a kimelegítés miatt egy félkemény vagy kemény alapsajt lett, annak azért kell egy kis ídő:-0

Ha az alapíz nem édes, lehet még belőle szuper sajt, bár az indulás nem ezt jelzi.

 

Előzmény: genziana (5484)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.21 0 0 5487

Köszönöm szépen.

Képzeld a savanyodással semmi gond sincsen....oltástól 24 óra elteltével a túrónak teljesen savanykás íze van.

 

 

Előzmény: elefada (5486)
elefada Creative Commons License 2011.11.21 0 0 5486

1.Anivet talán a "legolcsobb", nincs jelentősége az edénykének.

Tolnanetre elküldtem a leírást!

Francia sajt , vegyes alvasztás, DE OLTÁS 20 FOKON!!!!!!!!!!

Kisérlet: ha elérte tizenegynéhány óra után a vázolt állapotot, lukas kanállal tedd  formába, (kicsibe, kb lyuggatott 3-4dl tejfeles pohárba,) mikor engedi, forgasd.

De gyanítom , ennél a tejnél  a savanyodással is gond lesz.

Az elöbb leírt technikával a jó alapsajt sózás után akár azonnal is ehető.

Alapíz savanykás, mivel lágy sajt, kb 2 hétig áll el, tárolás hűtőben.

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.21 0 0 5485

Szia Elefada!

 

Kérdésem lenne:

 

1 literes kiszerelésben találtam Mastitest-et a neten. Kell hozzá az a négyes csésze is....vagy elég maga a folyadék és valami otthoni edénykékben is el tudom végezni a vizsgálatot?

Nem tudom milyen leírás van hozzá, de írnál pár szót, hogy te hogyan csinálod?

 

Kérdés 2:

 

Persze, megint nem sikerült a sajt.....40-50 perc után mindig megpróbálom azért felvágni....persze nem elég kemény hozzá. Mérgemben otthagyom a francba.....viszont reggelre kőkemény az alvadék....és mivel belevagdosok, ezért kockák formájában és savóval a tetején. De valami rémlik, hogy mintha (talán a franciák) így is csinálnak valami sajtfélét.....lassú alvasztásos módszerrel....

Nincs valami ötleted?

 

Köszi

 

genziana Creative Commons License 2011.11.20 0 0 5484

No..ebből a vásárolt tejből készült sajtból még mindig van.

Két formába osztottam el a 10 liter tej alvadékát, az egyik még egészben, a másikból egy 1/4 még van, a párom a tojásrántottába belekockázta, és azt mondta feltaláltam azt a sajtot, ami még meleg hatására sem nyúlik, meg nem puhul, mert a kis kockák tökre keményen egybemaradnak:))))lehet, hogy szabadalmaztatom:)))

 

 

Amúgy én most ezen a..   Mizun? nem bírok napirendre térni, a gyerekem (3.osztályos) saját szülinapi bulit szeretne...de Anya legyen ám zene!  Mondom, hát milyen zene, Halász Judit?   De Anyaaaa, hát a Mizu, meg lassú, hogy tudjunk a lányokkal táncolni:)) A lassút még csak értettem, de meg kellett néznem, hogy mi az a Mizu.....hát a szemem, meg a fülem kettéállt:))DDD  Jobb lesz, ha elkezdek lassan beszélni a gyerekkel a méhecskékről???!!!

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.20 0 0 5483

Nincs CMT-m....de majd utánajárok.

Köszi szépen!

 

 

Előzmény: elefada (5482)
elefada Creative Commons License 2011.11.19 0 0 5482

Kimaradt:1,6ml

Előzmény: Kecskeb (5480)
elefada Creative Commons License 2011.11.19 0 0 5481

Azért nem ártana letesztelni a tejet CMT-vel, szerintem ott kell a hibát keresni.

Ha csak egy is pozitív,már nem mükszik tökéletesen az alvadás.

Normál esetben 0.17ml,  0.2 ig emelve/ liter, semmi gond.

Előzmény: Kecskeb (5480)
Kecskeb Creative Commons License 2011.11.19 0 0 5480

Apasztó kecske tejéből. 40 fokon kultúráztam, 37-en oltottam....és 40 perc múlva még 34 fok volt az (fél) alvadék. Mennyi lehet a maximum oltó, amit 8 liter tejbe beletehetek anélkül, hogy megkeseredne?

Valamivel több mint egy éves az oltó de eddig nem volt baj vele.

 

Időnként megdózom a kukoricájukat azzal a kalcium-foszfor porral a biztonság kedvéért, tehát az nem nagyon lehet gond.

Dupla falú az edény...viszonylag jó a hőtartása.

 

Nem forraltam még fel soha....mert a joghurthoz is csak olyan 94 fokig melegítem....és csak enyhe kólis jelek vannak az alján.

 

Persze, hogy működik kecskéből!

Életem első parenyicáját egy ide-oda hányódó gomolyából készítettem, ami már több napos volt...hol hűtőben volt...hol kint....aztán egyszer csak kipattant az ötlet, hogy parenyicát kell gyártani....fogtam és elsőre legyártottam a tökéletesen nyújtható kecskeparenyicát.

És aztán hónapokig kísérleteztem, amíg rájöttem, hogy kecsketejből nem lehet parenyicát gyártani....

:-))))))))

 

És természetesen lehet....ahogy neked is...meg nekem is sikerült már....csak éppen nem értjük, hogy miért sikerül néha....és miért nem.

Lehet, hogy a tej amit használsz...a mikroklíma....a hőmérséklet...a bacik körülötted...stb...stb...most éppen ilyen hatást fejtenek ki.

Valszeg bármelyikőnk próbálná most meg máshol ugyanazt, amit Te csinálsz....nem lenne belőle parenyica....

Azt hiszem a természetben és a sajtkészítésben minden igaz.....és mindennek az ellenkezője is...

 

Szóval gyártsad csak amíg működik...

 

Lassan én is elkezdem venni a tehéntejet....hogy tavaszig ....ujjgyakorlatként ...csináljak valamit...

Előzmény: elefada (5478)
elefada Creative Commons License 2011.11.19 0 0 5479

Kecskeb!  Neked írtam az előzőt, csak lemaradt.

Előzmény: Kecskeb (5476)
elefada Creative Commons License 2011.11.19 0 0 5478

Apasztó kecsok tejéből készítetted, vagy vásárolt tehénből?

 Tapasztalatom szerint az apasztásos tej a magas szárazanyag és zsírtartalom miatt kicsit több oltót is elbír, de az alvadék sokkal vastagabb, masszívabb mint a nyári.

Kálcium hiány szerintem most nem aktuális, inkább töggyuszi, ha a hőmérséklettel minden oké volt.

Vigyázz, pár liter pillanatok alatt elhül!

Azért  gondold át mégegyszer, mi az ami változott.

A tej, ha felforralod, nem lepedékes, szemcsés. nem tapad a lábas falára?

 

 

Egy elöbbi hsz kapcsán: kecskéböl is müködik a paranyica  KB: STI: 4ó Chn:24ó spontán, kultúra nélkül:48ó  Most!

SŐT!!!!!!! Én voltam a legjobban meglepődve.

Kisérlet: mit lehet kihozni a fagyasztott tejből?

Kultúrával 24ó belűl,... KULTÚRA NÉLKŰL(nem véletlen kiabálok)48ó belül ...paranyicát.

Eszem megáll:-)) Hová tegyem akkor amit tanultunk, zsírgolyocskák bomlásáról, baktériumokról.

És hova tegyem a kora tavaszi, késő őszi, kultúra nélküli meg nem indulását a kecsketejnek.

Igaz ez nyári friss tejből lett fagyasztva.:_)))

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.19 0 0 5477

Basszus!

Most sem sikerült! Egy kicsit használt a több oltó, meg a magasabb hőmérséklet, de így sem lett "májasan" törős!

 

Túró lesz ebből is .....a szomszédnak....

:-)))))))

Kecskeb Creative Commons License 2011.11.18 0 0 5476

Üdv Elafada!

 

A füstölt gomolya isteni lett....eddig bírtuk érlelni, nem tovább....:-))))))

Még a gyerekek is tömték magukba, pedig eddig csak a Tescos 800 Ft-os trappista volt a király....no...meg az a szar lapka sajt.

 

Más:

 

Egymás után két sajtot rontottam el....úgyhogy két napig túrós tésztát ettünk....két napig meg túrós pogácsát.

Elvileg 20-22 fok van a lakásban....de szerintem mégis a hőmérséklettel lesz a baj. Egyszerűen nem aludt meg a tej. 37 fokon kultúráztam, 35 fokon oltottam de lehet, hogy baromi gyorsan kihül. Megpróbálom 40-en kultúrázni és 37-en oltani....egy leheletnyivel több oltóval. (az oltó most egy éves....és idáig remekül működött).

Na....majd meglátjuk.

 

Üdv!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!