Keresés

Részletes keresés

caterina3 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 27938

Én is így vélem. Egyelőre még megvan, külön tettem karanténba a WC-be ( :-D). Ha nem tér magához, visszaviszem az eladónak (elég nagy macera, mert elég messze van).

Előzmény: Jani71 (27924)
pacsepa Creative Commons License 2018.08.28 0 0 27937

Egyet értek, a Teldor-t használom érési fázisban, annak általában szintén 3 nap az ÉVI-je.

Előzmény: kavicsos64 (27935)
alfi13 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 27936

Ha jól csinálod a rovarölőzést és nem lesz a gyümölcsön sérülés akkor a monília sem tud bejutni a gyümölcsbe. De ha mindenáron gombaölőt is akarsz akkor a Teldort javaslom.

Előzmény: kavicsos64 (27934)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 27935

Csomósan volt rajta és megrágta ,vagy megcsípte valami ,azt elkapta a monilia és az egész bogot megrohasztotta !

Előzmény: pacsepa (27933)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 27934

És gombaölőt mit ? Mert jövőre gondolom megint hasonló időbe futunk a környezet szennyezésnek köszönhetően ! A rovarölő csak az egyik fele !

Előzmény: pacsepa (27933)
pacsepa Creative Commons License 2018.08.26 0 0 27933

Karate elég lett volna... 3 nap az ÉVI.

Előzmény: kavicsos64 (27931)
Flaci74 Creative Commons License 2018.08.26 0 0 27932

köszi a válaszokat. Hát poloska az van, de inkább a paradicsomon és a paprikán. Akkor még egyszer lepermetezzük a birset is, jóllehet már nagyon nem akartam. Mospilannal nyakon csapom, és talán teszünk bele egy Topast. De nálunk a virágzás utáni monília nem fordul elő, csak ilyenkor ősszel a már kialakult kifejlődött gyümölcsöt mumifikálja. A tavaszi lemosó, az megvolt.

kavicsos64 Creative Commons License 2018.08.26 0 0 27931

Sajnos mostanában a szúrásokért a poloska is felelős ! A szilvámból vagy 40 kiló tönkre ment ,mert akkor jöttek a szemetek amikor már kék volt a szilva, nem volt már mivel megpermetezni annyira előrehaladott volt az érés !

Előzmény: alfi13 (27930)
alfi13 Creative Commons License 2018.08.26 0 0 27930

A moníliára nagyon érzékeny a birs ezért ez ellen már tavasszal a lemosó permetezéssel kell kezdeni a védekezést ez lehet pl Bordoilé Neo vagy Nevikén majd a virágzás előtt és a virágzás végén is pl Chorus, nálam a Mirage 45 vált be legjobban . Ha ez a védekezés nem sikerül akkor a kicsi megtermékenyült gyümölcsök talán dió nagyságú korban lehullanak és az ágvégén levő levelek megsárgulnak illetve barnulnak majd le is hullanak. Némelyik fertőzött gyümölcs ilyenkor nem potyog le akkor éréskor ha leszedjük és kettévágjuk akkor a belseje világosbarna podvás ehetetlen. De a gyümölcs héján is apró sötétebb kicsit besüppedő foltok vannak. Vegetációs időben is néha szükséges permetezni itt már használhatunk réztartalmú szereket pl Championt vagy Cupozat FW-t. Az érés előtti körkörös rothadást is a monília gomba felelős de ilyenkor valamilyen fizikai sérülés a fő kiváltó ok. Ha jól megfigyeled a rothadás középpontjában kezdeti időszakban ott van a szúrás nyoma ami később már nem is látszik. Ezért a permetezés során mindig kell rovarölő is pl Karate Zeon vagy Mospilan.

Előzmény: Flaci74 (27928)
Ali-bá Creative Commons License 2018.08.26 0 0 27929

Nem monilia miatt, de nálam 5-6 centis korában gyakori a hullás.

Sajnos vannak fajták, amik érzékenyek. Nekem egy fám van, de abban kétféle birs. Az egyik alma alkú kisebbre növő, a másik nagyobb körte alakú. Minden évben az alma alakú összehesonlíthatatlanúl több gyümölcsöt lehullat, mint a másik. 

Előzmény: Flaci74 (27928)
Flaci74 Creative Commons License 2018.08.26 0 0 27928

Sziasztok, az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor ősszel a birs termését mivel lehet megvédeni a monília ellen? A Chorus jó rá? vagy az csak virágzáskor védi meg a virágot és az apró, moníliára hajlamos gyümölcsöket?  Sajnos minden évben ősszel előjön nálunk ez a probléma. a birsen nem látszik sem molyrágás, sem más mechanikai sérülés, mégis fogást talál rajta a monília. Kimegyek a telekre, és első héten 4-5 darabot látok moníliásat, következő héten már 20-at, és imádkozni kell, hogy érjen már be a maradék, hogy ne legyen nagyobb károm.

kaposznyak Creative Commons License 2018.08.25 0 0 27927

Kösz, észben tartom!

Előzmény: kavicsos64 (27926)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.08.25 0 0 27926

Nyári alkalmazást csak 3 napos esőben javaslom másként nem hasznosul !

Előzmény: kaposznyak (27922)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.08.25 0 0 27925

A krumpli bogarat leviszi akkor csak jó lesz pár hernyó ellen ! Csak tapadó szert is tegyél bele !

Előzmény: diszbab13 (27923)
Jani71 Creative Commons License 2018.08.25 0 0 27924

Ez a szerencsétlen növény úgy beteg, ahogy van! Totál nyomoronc!

Feltételezem, láttál már egészséges Monsterát. Ilyen volt???

Nem ragoznám, mélységesen lesújtó véleménnyel vagyok az alakról, aki a szemedbe hazudott...

(Majd ha egyszer súlyosan influenzás lesz, hívd fel és közöld vele, hogy ő most nem is beteg...!

Plusz még pénzt is kérj a szakvéleményedért...!)

Előzmény: caterina3 (27916)
diszbab13 Creative Commons License 2018.08.25 0 0 27923

SOS !   Apacs permetszer jó-e hernyók ellen. A puszpángon ismét megjelentek a zold hernyók és most csak ez van itthon. A segitséget előre is köszönöm .

 

kaposznyak Creative Commons License 2018.08.25 0 0 27922

Kösz.

 

Igen, most úgy látom, granulált szervestrágyát fogok kiszórni.

 

Bár szerintem az évi 1 alkalom kevés...

 

Október elején, tavasszal meg ha úgy látom szükséges, akkor nyár közepén fogom alkalmazni.

Előzmény: kavicsos64 (27921)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.08.25 0 0 27921

Novemberben rostált komposztot ,vagy granulált trágyát szórni ki rá szerintem nem drágább mint a műtrágya ! És csak 1 szer kell egy évben vele foglalkozni ! A fűnyírást is érdemes mulcsolva vágni ,évente 1-2 gyeplazítani és olyan lesz mint a sportpálya tőle a fű !

Előzmény: kaposznyak (27915)
pacsepa Creative Commons License 2018.08.25 0 0 27920

TILOS a bekevert (vízben oldott) vegyszert tárolni, utólag felhasználni!

Ezt itt nagyon sokszor leírtuk.

Nem azért, mert ez szabály, hanem mert mindannyiunk érdeke.

 

A növényvédőszerek kifejlesztésénél egyik fontos paraméter, hogy azok reális időn belül maradék nélkül, vagy ártalmatlan összetevőkre lebomoljanak. A lebomlást elsősorban a vízbe keverés indítja el, de természetesen más tényezők is közreműködhetnek, pl az UV sugárzás.

Tehát ha Te bekevered vízzel a vegyszert, akkor a hatoanyag fokozatosan lebomlik, egyes esetekben ez pár óra, más esetekben napok esetleg pár hét. Még utóbbi esetben is egy csökkent hatékonyságú szert fogsz kipermetezni pár nappal később... A természetes kiválasztódás pedig teszi a dolgát, a túlélő kártevők gyorsított ütemben rezisztensekké vállnak, hála a felelőtlen embereknek.

Pont úgy, mint ahogy pl az embereknél az antibiotikum rezisztens TBC baktérium is egyre több gondot okoz a félbehagyott kezelések miatt.

 

Így is nagy gond a rezisztencia, magunk is tapasztaljuk, hogy egyes szerek néhány év alatt egyre hatástalanabbá vállnak. Nem kell konteókat gyártani a gyártók hatóanyagcsökkentő összeesküvéséről!

Előzmény: demene (27919)
demene Creative Commons License 2018.08.24 0 0 27919

Köszi az ötletet a por mérésére. .. De miért nem tárolható ??? Növénynek lesz baja? Nem tapasztaltam.  Hatását veszti ??? ... ezt sem tapasztaltam ...

Előzmény: Ali-bá (27918)
Ali-bá Creative Commons License 2018.08.24 0 1 27918

A porokból  könnyű dizedrészt is 'kimérni' ha 1 literhez szánod. Kiszórod egy síma papírlapra vékony csíkban, megfelezed, harmadolod, ötödölöd, ha kell  tizedeled és pl. csak egy tizedet használsz el. (A feloldott vegyszer oldatban nem tárolható.)

Előzmény: demene (27917)
demene Creative Commons License 2018.08.24 -1 0 27917

Nálam az a gond ezekkel a 10 g-os porokkal 10 liter vízhez, hogy van 2-3 leanderem, amihez ha bekeverek egy kis permetezős (1 - 2 literes) szert, képtelen vagyok kimérni azt a pár grammot, így sacra beöntöm, aztán az is 5x-re ha elfogy. Van, hogy 1 hónap múlva is permetezek még a bekevert vízzel.    Ez milyen gondot okoz ?  Hatása szokott lenni, úgy vettem észre.

caterina3 Creative Commons License 2018.08.24 0 0 27916

Ezt a Monsterát most kaptam egy disznövénykertészetből:

 

 

 

 

Az eladó azt állítja, hogy azért ilyen, mert dugvány, és nem beteg. Én úgy gondolom, ilyen állapotú növényt eleve nem lenne szabad eladni, de nem vagyok meggyőződve róla, hogy valójában nem beteg. Mi a véleményetek? Mivel hazánkban nagyon ritka faj, ha nem beteg, megtartanám.

kaposznyak Creative Commons License 2018.08.24 0 0 27915

Tavaly volt először, hogy műtrágyáztam. Idén tavasszal, meg nyáron egyszer.

 

Nincs kialakult szisztéma, időszakonként elballagok a helyi gazdaboltba és tanácsot kérek a tulajtól. Ő kertépítéssel is foglalkozik. Kb. mindig más gyártó termékét ajánlja.-)

 

Mondjuk a drágább kategória nincs a palettán.

 

Előzmény: pacsepa (27914)
pacsepa Creative Commons License 2018.08.24 0 0 27914

Feligazsag.

Attol fugg mit hasznalsz.

Előzmény: kaposznyak (27913)
kaposznyak Creative Commons License 2018.08.24 0 0 27913

Sziasztok.

 

Kissé off:

 

Mennyi idő alatt és valóban tönkreteszi-e a talajt a füves területeken, ha csak műtrágyát használok?

 

Ősszel 1x, tavasszal 1x, nyáron 2-3x szórnák trágyát.

 

Köszönöm!

Directors5 Creative Commons License 2018.08.19 0 0 27912

Apropó! Ha már itt tartunk akkor... 

 

Tavaly voltak ilyen megbetegedések is a hagymán. Ez tavalyi kép. 

Ez is gomba lenne ? Ha igen akkor milyen fajta gomba, és erre is jó a Previcur L-el, Topsin M-el, vagy a Dithane M45  egyike ? 

 

http://keptarhely.eu/view.php?file=20180819v00ozvbkr.jpeg

 

http://keptarhely.eu/view.php?file=20180819v00ol9721.jpeg

Előzmény: gombászok (27910)
Directors5 Creative Commons License 2018.08.19 0 0 27911

Köszönöm a tanácsokat, ötleteket! Neked is Lajos!

 

Kidobtam minden hagymát. Teljesen tönkrementek. Inkább veszek újakat. 

Lenne is gyorsan pár kérdésem a csávázással kapcsolatban. Száraz csávázással vagy nedvessel érdemes ? 

Lajos írta korábbi hozzászólásában hogy nedvesen megfertőzhetik egymást a spórák miatt. 

Előzmény: gombászok (27910)
gombászok Creative Commons License 2018.08.19 0 0 27910

Több évig termeltünk régebben tulipánhagymát a szőregi ÁFÉSZ-nek.

Ha van még szaporítóanyagod, ültesd el szept. végén-okt. elején. Talajt töltsd fel bőségesen tápanyaggal, mert szereti a tápdús földet. Pl. 3x15 NPK,0,5-0,8 kg/10 m2.

Jövőre virágzásig, majd virágzáskor szelektálni kell, a korán sárgulók biztos, hogy betegek, a tarka virágúak pedig vírusosak, minden beteg hagymát kis lapáttal kell kiemelni, kuka, vagy elásás.

Szelektálás után a virágfejeket le kell törni.

Felszedés optimális időpontja, mikor a virágszár kb. fele már beszárad, a levelek szürkülni kezdenek. Ebben a fázisban már kezd a hagymahéj is sárgulni, de az új hagymák még nem esnek szét.

Levéllel-szárral együtt szellős, árnyékos helyen, vékony rétegben utóérlelni kell, nem szabad szétszedni!

Mikor teljesen elszáradt a zöldje, akkor kell szétszedni, tisztítani, a betegnek látszókat kidobni.

Az egészséges hagymák ekkor szép barna, és főleg ép héjúak lesznek, amit nem szabad leszedni!! Ha pikkelyesen leválik, az se baj.

Ekkor lehet csak raschel zsákba rakni, de jobb ládában, vékony rétegben elterítve, száraz, de hűvös helyen tárolni az őszi ültetésig. Padlás túl meleg, pince meg párás, egyik se jó.

Őszi ültetés előtt csáváztuk Previcur L-el, Topsin M-el. Jó a Dithane M45 is.

Akkor még nem volt Amistar, biztos jó az is.

Azok a pici rovarok, amit írtál, biztos nem kártevők, valami korhadékevő állatka lehetett.

Előzmény: Directors5 (27886)
arpad-lajos Creative Commons License 2018.08.19 0 0 27909

Ha folyamatosan víz éri a törzset és nedves marad körülötte a talaj, akkor megjelenhet a Phytophtora gomba is. Ami aztán legyengíti a fát és jönnek a szúk.

A csepegtető öntözést is úgy célszerű elhelyezni, hogy a fák tövétől legalább 1-2 méterre csepegjen ki a víz oda, ahol aktivak a gyökerek. Vagyis a csurgóba. 

Előzmény: Laci7925 (27893)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!