Keresés

Részletes keresés

Vebber Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6693

Hacsak nem úgy érted, hogy esetleg te vagy Zalában, és ahoz viszonyítva.

Előzmény: Floo2 (6688)
Vebber Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6692

Az biztos is, hogy nincs, márcsak azért sem mert Mozo Pécset él.

Mecskeben keresd.

Előzmény: Floo2 (6688)
Floo2 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6691

Amiről nem tudtam, hogy kajszi-e vagy szilva, hát kiderült, hogy kajszi.

Mégpedig nem is akármilyen.

Feltűnően fehér virágú, rendkívül előrehaladott állapotban van, a szomszéd gazda szerint permezetni nem szokták.

 

Kíváncsi leszek, hogy tűri a moníliát, és milyen lesz nyáron a gyümölcse.

 

Előzmény: Floo2 (6664)
Floo2 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6690

Kinyílt őszibarack Tormaföldén.

 

Alma.

 

Szilva-kajszi szimbiózis.

 

Magnolia-kajszi szimbiózis.

ninovarga Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6689

Ha visszaemlékezel rá, amióta a fórumban nyomon lehet követni és összehasonlítani, ez a fenológiai előnyünk minden évben és minden évszakban megvolt. Szoktam is miatta eleget zsörtölődni a hozzá nem értő "hozzáértőket" szidva (a szakkönyveket író nagyokosokat), akiknek halvány fogalmuk nem volt és ma sincs az ország klímalehetőségeiről, ill. semmiről. Nem akarom a szíveteket fájdítani, de itt a dombon a telet (hitelesített szabványos hőmérővel mérve) -12,4 fokos hőmérsékleti mélyponttal abszolváltuk. Sértetlenek a fügék és egyéb nagyon korlátozottan téltűrő növények. A csonthéjasoknál rügyfagyás szóba se kerülhet.

Előzmény: Mozo66 (6683)
Floo2 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6688

Aztamindenségit, ennyi barackfa egész Zala megyében nincs összesen :)))

Nagyon szép ültetvényed van, aszem nyáron ha arra járunk, meg kell hogy látogassunk egy kis kóstolóért :)))

Előzmény: Mozo66 (6675)
Mozo66 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6687

Szegeden a kontinentális érvényesült ... :-(  .... a Cresthaven egy fagybiztos fajta . A Bergeronon csodálkozok , bár nálam is volt fagyás rajta . Nekem a meglepetés a Korai piros volt ( kaszi ) ami nagyon jól bírta , hasonlóan a Harcottal , de az igazi meglepetás a Ceglédi óriás nagyon jó fagytűrése volt , bár itt nem volt 20 fok alatt .

 

  Érdekes , hogy tőlem kb 100 méterre és 8 méter szintkülönbséggel 4 kajszifát néztem ...épp metszette a gazdája ...de minek .... és kb 5 ( öt ) virágot láttam a 4 fán összesen .  Tehát 100 % os fagyás van rajt . Ezt nem kizárólag a hőmérséklet különbséggel magyarázom , szerintem döntően a művelés , tápanyagozás eltérősége okozta a különböző fagytűrést . 

Előzmény: fajdkakas (6660)
Mozo66 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6686

Az idei télen az ország keleti részét a kontinentális ( orosz száraz hideg ) uralta és csak nyugaton érvényesült az atlanti hatás . Mi itt délen kaptunk az orosz hidegből is megspékelve némi mediterrán csapadékkal . Amúgy érdekes , hogy egy ilyen kis országban ennyire a különböző hatások ütközőzónájában vagyunk .

Előzmény: ninovarga (6684)
Gabymami Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6685

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

És a kóstolóba felajnánlott 1 szem göncit is!:)

 

Üdv

Gabi

Előzmény: gergerg (6681)
ninovarga Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6684

Ez egy fajta mirabolán. Itt az útszéleken, erdőszéleken már kezdenek virítani az elhullott magokból vadon kelt fák. De a korai cseresznyének sem sok kell a szirombontáshoz. Néhány napja voltam Toszkánában, Firenzétől 20 km-re és meglepő, hogy szinte nincs különbség a fenológiában a miénkkel.

Előzmény: Mozo66 (6683)
Mozo66 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6683

A szilva teljes virágzása meglepett , nálam soha nem virágzik együt az őszivel pláne nem a kajszival . Érdekes ez , hogy együtt virágzik a három faj . Nálam legalább 1 hét van a kajszi és a szilva közt , még ha ilyen nyárias meleg is van akkor is , ha közben hűl a levegő akkor akár 2 hét is lehet . ...bár gyanítom , hogy a szilva nem a megszokott fajta lehet ...esetleg japán szilva ?

Előzmény: ninovarga (6678)
Vebber Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6682

Lehet porzója tapasztalatom alapján.

Előzmény: Gabymami (6679)
gergerg Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6681

Ha a fának terhet jelent, úgyis eldobja. Most is ez lesz szerintem. Kiskertekben szerintem nem kell porzással foglalkozni, biztos vannak a közelben barackfák. A gönci mindenképp egy lassan növő fajta, de szerintem kimondottan finom. Éréskor szivesen küldök egy szemet. :-))

 

  Érdemes kitányérozni, és hetente meglepni egy vödör vízzel.

Előzmény: Gabymami (6679)
ninovarga Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6680

Nagyon szép, mintaszerűen alakított és metszett fák!

Előzmény: Mozo66 (6675)
Gabymami Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6679

Kedves Fórumzók!

 

Sokat olvasom a fórumot,így tudom,hozzáértő emberek vagytok,ezért bátorkodom kérdezni!:)

A gönci magyar kajszi lehet-e pollenadója a ceglédi óriásnak?

Ezt a két fát tavaly ültettük saját fogyasztásra,most mindkettőn úgy néz ki hogy virágok is lesznek.A másik kérdésem ezzel kapcsolatos.Szabad -e vagyis jobban mondva érdemes-e idén már ezzel terhelni a fát vagy nagyon visszafogja a növekedésben,ha idén meghagyunk rajta egy pár szem barackot,feltéve ha lesz?/mindkét kisfa szabadgyökerű pédány volt,nem több éves konténeres.

Mit javasoltok?Nagyon kivncsi lennék rá,h milyen a saját termés:)de igazából csak akkor ha a kisfának ez nem jelent terhet!

 

Üdv

Gabi

 

 

ninovarga Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6678

Szerencsések vagytok ezzel a későbbiséggel. Láthatóan ugyanaz játszódik le minden évben az egyes térségek fenológiai összevetése alapján.

 

Az itteni helyzet érzékeltetésére (ma délelőtti és tegnapi képek):

 

Előzmény: Mozo66 (6674)
Mozo66 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6677

 

  Szilva ..ahogy én képzelem és szép kis Bergeron .

Mozo66 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6676

a barackos

 

Mozo66 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6675

 

 

 

 

 

 

Mozo66 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6674

 

  Kb így állunk még délután kapnak rezet . Most elsősorban a fagyási sebeken befertőző moníliát kell ( ene ) megfogni , hogy elkerüljük a hajtásvégek hervadásást talán ez a száraz idő segít benne .

Mozo66 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6673

 

 És akkor idősebb 18 - 20 éves termő fák metszése . Az első Bergeron , tavaly kevés volt rajta az idén tele virággal , egy erőteljes ritkítást visszametszést kapott , de a vázágakhoz nem nyúltam azok jók ...még elérem a tetejét létrával . A másikak Ceglédi óriás . A nagyobbik 22 éves , pár éve kapott egy erőteljes vázág csonkolást , már nagyon magas volt , azon új termőfelületet alakítottam ki , most csak ritkítottam , a másik fiatalabb de ott is volt vázág visszanyesés ...ezeket évekig nem én neveltem ezért kellett drasztikusan beavatkozni . Tavaly mindegyiken mázsás termés volt .

Mozo66 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6672

Bocs a második Pannónia ...ezen nincsenek nyársak mindkettő 2008 as ültetés

Előzmény: Mozo66 (6671)
Mozo66 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6671

 

  Ceglédi arany és Mandulakajszi ezekkel nem csinálok semmit sem a tavalyi ritkítás jót tett nekik had teremjenek . A Ceglédin a nyársakon elfagytak a rügyek csak az ágvégeken maradtak , a Mandulán meg van bőven a nyársakon .

tp329 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6670

Ott fel is szántották, ha jól emlékszem! :-)

 

5-10 cm-es hajtásoknál, (legyen már 2-3 kifejlett levél), a javasolt legnagyobb dózis duplája (ha van erdészeti alkalmazás a használati utasításban, azt kell alapul venni)

Tegyél hozzá tapadás fokozót és Nitrogént.

pétisó is jó 1 dl/10 l permetszerhez

Szép egyenletesen lepermetezni a leveleket, nem csak úgy átrohanni felette, de öntözni sem kell a gyomírtóval! (szél, túl meleg és eső ne legyen), amikor kezdenek halványulni/sárgulni a levelek (erre várni kell "pár" napot), megismételni az egészet.

 

Ha nyáron esetleg újra hajtana, megint!

 

Szerintem 1 év alatt ki lehet írtani.

 

Előzmény: Jbori (6665)
Mozo66 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6669

 

 Két Orange red . kb . ezt a koronaformát lehet majd elésni a Korai piroson is ... a Harcoton nem .... szétterülő , nagy lombozatot . Ezek a fák tavaly erőteljes ritkítást kaptak ( most 6 évesek ) mert rekord virág mennyiség volt rajtuk . Az idén is annyi volt , de a fagy az alsó részeken szépen ritkított . Most nem csinálok velük semmit esetleg a nagyon lelógó ágakat visszavágom és persze a befeleé növő erős hajtásokat kiszedem . ezek teljesen kialakult lombozatok , már csak ritkítani és visszavágni kell , ha szükséges .

 

  Amúgy alapszabály , hogy ha nincs vagy nagyon kevés a termés akkor óvatosan a metszéssel , csak a nagyon szükségeset , mert ezzel is felesleges hajtásra késztetjük a fát .

Mozo66 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6668

 

  Na akkor pár fotó ..és némi magyarázat .

 

  Talán a metszés topikban láttam a dilemát a fiatal kajsz metszéséről ...bár én inkább koronaalakításnak nevezném .  Hogy mennyire lényeges , hogy melyik fajtának alakítuk koronát azt ezek a fotók bizonyítják .  Az első 2 Harcot a másikak Korai Piros ( tavaly termett és igen csak meg vagyok elégedve vele .  Mindegyik 2008 as ültetés és tavaly mindegyiken szép ( 15 -20 kg ) termés volt . A Harcot hosszú lehajló ágakat nevel és az idén a nyársakon van nagy mennyiségű virág , a másiknak  feltörekvő lombozata van és a nyársakon is és a vesszőkön is van virág . A Harcotnál a felesleges hajtások kivágása mellett minden ágat visszametszetem , hogy ne lógjanak és hogy az ágvégeken erősebb hajtás legyen ami növeli a lombtömeget , hogy elegendő legyen a termés kineveléséhez , ha hagytam volna az ágvégeket akkor csak a nyársakon hozott volna lombot ami egy nagyobb termésnél már kevésnek bizonyúlhat . A Korai pirosnál kizárólag ritkítottam a lombozotot , nem csináltam visszametszést , mert amúgy is feltörekvő a korona és itt pont azt akarom elérni , hogy szétterüljön . Nem kell az ágvégeken erős hajtás , mert így is szép nagy a korona . most már a termésre kell koncentrálni .

Mozo66 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6667

Örülök ...:-) ...de azért addig is volt olvasni való .

Előzmény: alfi13 (6661)
Jbori Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6666

Jó hangulata van a helynek!

Előzmény: Floo2 (6664)
Jbori Creative Commons License 2012.03.21 0 0 6665

Köszönöm szépen! Magamtól nem jöttem volna rá hogy levél kell hozzá, Karthágónál tartottam, azt hittem úgy működik :)

Előzmény: Flanell (6663)
Floo2 Creative Commons License 2012.03.20 0 0 6664

A Letenye-Lenti vonalon már sík területen is egyre több udvarban tűnik fel a kajszi.

 

Ez nem tudom kajszi lehet-e, vagy valami szilva.

Előzmény: Mozo66 (6659)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!