Keresés

Részletes keresés

gergerg Creative Commons License 2015.02.12 0 0 14096

A Garafarm is forgalmazza.

Előzmény: TINTUS (14091)
CBNora Creative Commons License 2015.02.12 0 0 14095

Lehet, hogy a mi paprika alakúnk nem az a paprika alakú, de a miénknek kimondottan nagy levele, és vastag szára van. Igaz, hogy nem látványos, mert a levele úgy áll, mintha mindig kornyadt lenne, de nem hagynám sűrűbbre, mint a többi fajtát. Annál is inkább nem, mert nem igazán fitoftóra ellenálló, ilyen szempontból vannak jobb fajtáink.

Másrészt az is igaz, hogy egyik paradicsomunk sincs egy száron, mindig kicsit dzsungeles az egész, úgyhogy a két-3 száras nevelést bírja ez is.

A miénk is nagyon finom, ebben egyformák.

Előzmény: 55judit (14089)
55judit Creative Commons License 2015.02.12 0 0 14094

Le szoktam szedni a hónalj hajtásokat, csak tervezetten hagyok meg. Sőt, lehet hogy nem is lesz vödrös termesztés semmiből, mert család ellenzi.  Marad pici kert. Jövő héten csiráztatom a magokat !!! :)

Előzmény: Mariska néni (14093)
Mariska néni Creative Commons License 2015.02.12 0 0 14093

Én azért szeretem támrendszer mellé (+ uborkaháló), mert így futkoshat, amerre akar. De szerintem mind a két módszer jó - ha már cserépbe kényszerül.

Előzmény: 55judit (14089)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.12 0 0 14092

Szerintem sejtette, hogy nem ork adó, csak tetszett neki. :)

Előzmény: TINTUS (14091)
TINTUS Creative Commons License 2015.02.12 0 0 14091

Orkadó = a Rédei kertimag forgalmazza , folytonnövő közepes terméseket adó étkezési célú fürtös paradicsom.

Előzmény: harula (14086)
anegytech1 Creative Commons License 2015.02.12 0 0 14090

Szia! Honnan szereztél Schott-féle magot? Engem is érdekelne, csak egy-két tövet ültetnék, de szívesen kipróbálnám.

Előzmény: Kovác Péter (14043)
55judit Creative Commons License 2015.02.12 0 0 14089

Mariskám köszönöm a tájékoztatás. Láttam régebben én is fotódon, hogy a paprika alakú nem dús lombozatú, ezért úgy gondoltam, hogy 1 tövön meghagynék 3 szálat is, amiket egyetlen karóhoz kötöznék. Vagy pedig 1 karóhoz 2 tövet ültetnék, 1-1 szálat hagyva. Hogy teremne jobban szerinted?

Hú, csak nyeldesek ha arra gondolok milyen lesz majd frissen és aszalva. :)

nagyon hálás vagyok neked a magokért !!!!

 

Schottból még csak ígéretet kaptam, de előbb-utóbb meg lesz az is. lesz lugas, és szív is. :)

Előzmény: Mariska néni (14088)
Mariska néni Creative Commons License 2015.02.12 0 0 14088

Judit, a paprika alakúról még annyit, hogy díszhelyre nem érdemes ültetni, mert nem egy látványos növény, nem olyan szép robusztus, mint pl. a Lugas F1 - inkább kesze-kusza, és elég későn is terem - persze a termés kárpótolni fog:) Schottot kaptál végül?

Előzmény: 55judit (14050)
Kovác Péter Creative Commons License 2015.02.12 0 0 14087

Szia Harula!

Tetszik nekem, hogy bio modon termelsz :))

A kertben mi sem hasznalunk semmilyen mutragyat, permetet. Minden nohet , ahogyan neki tetszik. Mulcsozasra szalmat hasznalunk, mivel keves fukaszalekot, szenat tudok gyujteni. Permakulturaban igyekszunkkertet muvelni :)) Iden ha bevalik a schott paradicsom, akkor szerintem mas fajtat talan nem is fogunk a jovoben ultetni.

harula Creative Commons License 2015.02.11 0 0 14086

Orkado??? He? mi? Bocs :-) Csak vicc, de nem ismerem... :-D De most komolyan: mi lyen fajta?

Elánt nem tudok szerezni...

 

A marhatrágya az nem valami agyonkomposztált anyag, hanem amit a szürkemarhák évközben az etetőnél "kibocsátanak" azt összehordják, én meg októberben elhoztam egy nagy utánfutóval, az még csak féléves nem igazán komposztált.

 

Műtrágyát nem használok kivéve rózsákra, mert azt nem eszem meg.

 

A palántanevelés időszakában a pari és paprika palánták magas foszfortartalmú tápoldatot kapnak, ill. készítettem tavaly csontszenet is, abból is szórtam ki ősszel. Kálium és kalcium pótlást igyekszem fahamuval megoldani (mérem a talaj ph-t nem engedem 7 ph fölé). Idén ősszel hozatok disznótrágyát, egy nagyobb adagot. Lótrágyát könnyebben tudnék szerezni de nem szeretnék, mert félek a lótetűtől.

Szóval marad a marha- és tehéntrágya, fahamu, csontszén, csalánból készült ázalék (BBT =Brutál Büdös Trutymó), na meg a komposzt (majd 5000 nm a telek van mindig valami "korhadnivaló").

Igyekszem mulcsozni, talajtakarni. Azon tudok mindig megdöbbenni, hogy 2-3 hét után egyszerűen eltűnik a talajtakarás, pillanatok alatt helyben komposztálódik. Ha vastagabb a takarás kicsit tovább marad, de nem sokkal. De nagyon jó dolognak tartom (kedvencem a lucernaszéna és a borsó szlma és héj azok kicsit tovább tartanak)

A kertimagos szortimentből sok mindent kipróbáltunk, eddig ami nagyon nem jött be az a san marzano, rengeteg megkötött tavaly, de mind csúcsrothadásos lett (kalciumhiány?), amíg a többi fajta nem mutatta  a hiánytüneteket.

Azt hiszem a fentiekből látszik hogy igyekszünk bio módon termelni. :-D na ez megint hosszú lett.... :-)

 

Előzmény: Jani71 (14085)
Jani71 Creative Commons License 2015.02.11 0 0 14085

Javaslom a Lugas F1 helyett az Orkado kipróbálását.

Vagy legalább mindkettő ültetését és a különbségek megtapasztalását... ;-)

Determináltban az Elánt és a Kecskeméti 407-et próbáld meg!

Lehet, hogy jövök még fajtanevekkel, csak most hirtelen ezek jutottak eszembe, a többihez majd papírt és fényképeket kell néznem.

A talaj javításával kapcsolatban esetleg még a Marha-jó vagy egyéb ilyen cuccot ajánlom a figyelmedbe (és ha hozzájutsz, akkor alginit).

De ne komposztált marhatrágyát vegyél, hanem ilyen pelletet!

Ha nem vagy ellene a műtrágyának (vagy max. egy keveset hajlandó vagy használni), akkor kiültetéskor a pillanatnyi és leendő gyökérzónába adj valami jó foszforos cuccot!

Talán még a Humus-t is érdemes megemlíteni.

Plusz talajtakarás! Fantasztikus!

Ezek a paprikánál is nagyon beváltak nálam (az alginit kivételével).

Előzmény: harula (14072)
beetee Creative Commons License 2015.02.11 0 0 14084

BOCSI!

 

Nem Kumato! Tényleg Black Prince.

 

Kumatot nem kapsz boltban.

Előzmény: beetee (14081)
anegytech1 Creative Commons License 2015.02.11 0 0 14083

:( Arra azért kíváncsi lennék, hogy vajon miért nem adhatnak ki belőle.

Előzmény: Cinkit (14080)
anegytech1 Creative Commons License 2015.02.11 0 0 14082

Én is találkoztam már a 'Fekete paradicsom' nevű tasakkal az Auchanban, de tapasztalatom nincs vele. Én inkább válogatnék a rengeteg fekete fajtából, amit neten meg lehet rendelni, illetve Black Prince-t és Chocolate Cherry magot már Auchanban is láttam.

 

Már korábban lehet írtam, én innen rendeltem és elég sokféle fekete pari is van: www.chilimag.hu Levélküldeményként küldik.

Más webshopban is láttam ilyen magokat, de arra mindenképp jó, hogy átnézd a fajtákat.

Előzmény: harula (14078)
beetee Creative Commons License 2015.02.11 0 0 14081

Ha a sokszor kapható Kumato fajta, akkor ne várj tőle túl sokat. Szubjektív, de nekem nem ízlett. Repedt is, és beteges is lett.

Nem is teljesen fekete, inkább sötétbarna.

 

(nekem az OSU is csalódás volt ízre)

Előzmény: harula (14078)
Cinkit Creative Commons License 2015.02.11 0 0 14080

Szia

 

Most válaszoltak végre a Növényi diverzitás központtól hogy ebből a fajtából(kecskeméti262) nem adhatnak ki magot, ennyi. Továbbra is várom hátha valaki megőrizte a fajtát és tud belőle magot eladni.

 

Előzmény: anegytech1 (14002)
GAZFICKÓ-48 Creative Commons License 2015.02.11 0 0 14079

Mariska néni, ezt megkaptad?

 

 

harula Creative Commons License 2015.02.11 0 0 14078

A zömök egy hálás fajta, elég igénytelen a aparik családjában. Ami a zöldtrágyanövényeket illeti csak 30-40 cm-re hagyom megnöni aztán kasza, ugyanez a mustárral is mert az meg képes ilyen magasan magot hozni. Még 2-3 év és ha normálisan tudok szervestágyázni meg zöldtrágyázni egész jó talaj lesz. Adig meg igyekszem nem taposni stb hogy ne tömörödjön. Tenap láttam a metroban fekete paradicsom magot (persze semmi fajtamegnevezés) , van ezzel kapcsolatban valami tapasztalatotok?

Előzmény: Zalai88 (14076)
anegytech1 Creative Commons License 2015.02.11 0 0 14077

Jó tudni, köszi :). Emlékeztem én, hogy párásítást is alkalmaztál fóliában. :)

Előzmény: TINTUS (14075)
Zalai88 Creative Commons License 2015.02.11 0 0 14076

Tegnap megnéztem a tavalyi vetéseket és nem Manó, hanem Zömök volt a fóliában.

Az olajretekkel csak óvatosan, mert ha hagyod akkor igen vastag és kemény szárat tud növeszteni.

Előzmény: harula (14072)
TINTUS Creative Commons License 2015.02.11 0 0 14075

32 fok felett a hajtásrügyek bezáródnak ez a paprikára is igaz. Ezért kell felülről párásítani 3-4 perc és lemegy 25-26-ra.

Előzmény: anegytech1 (14069)
TINTUS Creative Commons License 2015.02.11 0 1 14074

 

Milyen fajtákat vess?

Befőzésre és enni is jó : BUZAU 50  rédei kertimag  30-50 dekás termések formásak foliába folytonnövő

 

Enni legfinomabbak a koktélok . Coralina   . próbáltam a sherrolát is de jobban reped. 2-3 méteresek.

 

Lugas F1 jó lesz.  

 

A folytonnövőket 2 szálon vezetem tőtáv 66 centi, sortáv 50 centi.

Determinált :  ACE 55  rédei kertimag.   ROMA VF  rengeteget terem de nem engedni besűrűsödni nagyon mert az melegágya a bajoknak .És ez mindegyik paradicsom fajtára vonatkozik. Amikor már jó zöld az első alsó paradicsom fürt akkor az alatta levő leveleket vágd le. Ne tépd mert sebet ejthetsz.  Tudnék még írni oldalakat de Te is tanulj valamit. :))

 

 

Előzmény: harula (14065)
anegytech1 Creative Commons License 2015.02.10 0 0 14073

Én még nem próbáltam, de szántóföldi növénytermesztésnél elvileg csodanövény a lucerna :). Mélyrehatoló karógyökerei vannak, ezáltal lazítja a talajt, ráadásul megköti a nitrogént is. Itt olvashatsz róla: http://anubis.kee.hu/mzg/ (baloldali menüben keresd meg a lucernát)

 

Csak azért javaslom, mert ha tudnál szerezni vetőmagot, és van olyan területed, amit nem létszükséglet bevetni, és akár két-három évig is hagyhatnád rajta a lucernát, akkor az egy jó alapos istállótrágyázással-ásással felér. Tanárom mondta, hogy imákba kellene foglalni a lucernát, mert annyira jó a földnek, a kötött talajtól kezdve a homoktalajig mindegyiket javítja, csak kevesen termesztik, mert nehéz rajta hasznot húzni, ha nem tart állatot az ember, ráadásul úgy van értelme, ha 2-3 évig a területen marad. 

 

Az adott oldalon le van írva, hogyan kell a lucernát termeszteni, persze le kell fordítani kiskerti viszonylatba, ha nincs kéznél eke és kombinátor :). Most én is elkezdtem gondolkozni, hogy egy kis területen ki kéne próbálnom, ahol csak a gazt nyírom gyep gyanánt :D.

Előzmény: harula (14072)
harula Creative Commons License 2015.02.10 0 0 14072

Kösz a tippeket. Kipróbálom az ajtóhoz közeli paradicsom ültetést, meg akkor inkább megy a manó vagy más determinált szigorúan kacsozva nehogy dzsngel legyen, 2-4 bokor Egyébként csak azért ültettünk paradicsomot fóliába, hogy egy kicsit korábban legyen parink, hát ez tavaly nem jött be :-) Kint is volt de nagyon hamar elvitte a monszun a paradicsomokat. Amúgy nagy a kert, kb 600 nm lett ősszel felszántva, abban volt - lesz mindenféle paradicsom paprika meg amit lehet ill. amire lesz időnk kedvünk energiánk stb. :-) Amibe nem megy semmi ott pedig bevetem mindenféle zöldtrágyanövénnyel (mustár, olajretek, here, facélia). Az a helyzet hogy csak tavalyelőtt ősszel lett felszántva, előtte jól taposott füves rész volt, ráadásul a talaj elég agyagos vályog, kevés humusztartalommal. Tavaly ősszel megint szántva némi érett szürkemarhatrágya is beleforgatva  (messze nem elég talán 5-6 mázsa), ezért kell még a zöldtrágya is mert nagyon tömörödik a talaj, ezért annyi szerves anyagot próbálok bejuttatni amennyit csak lehet (ősszel volt mustár ill. olajretek egy részen).

 

'Röviden' ennyi :-)

anegytech1 Creative Commons License 2015.02.10 0 0 14071

Nem tudom, hogy harulának van-e lehetősége fólián kívül termeszteni parit, de ezek után én azt tanácsolnám, hogy a parit inkább szabadföldön termessze és a fóliában csak paprikát. De tudtommal TINTUS is szokott parit nevelni fóliában, neki nem szokott problémája lenni, de vissza kéne nézni a fórumban, hogy miket írnak ezzel kapcsolatban.

Előzmény: Zalai88 (14070)
Zalai88 Creative Commons License 2015.02.10 0 0 14070

Szevasz,

pár évig mindenféle parit tettem a fóliába. Aztán minden évben hadakoztam velük, mert hamar elérték a tetejét, és ha kicsit nem figyeltem oda akkor burjánzott az oldalhajtás is. Viszont a méretükkel nem volt arányban a termés mennyisége :(

Aztán rájöttem hogy csak determináltat tegyek a fólia alá, és azt is az ajtó mellé. Az ajtó egész nyáron nyitva van, így ott kapja a legtöbb levegőt.

Mivel ott csak a korai evésre szánt parik vannak két tő elég és Manó a fajtája.

Mindenkinek más az ízvilága, ezért ne egy fajtát tegyél a kezdeti években. Aztán kialakul hogy mi marad stabilan.

Sajnos a kert már csak ilyen. Amit idén tanulsz azt csak egy év múlva tudod hasznosítani. Amit idén elrontasz annak a korrekciója is egy év.

Előzmény: harula (14065)
anegytech1 Creative Commons License 2015.02.09 0 0 14069

Nem tudom, hogy a 37 fok sok-e, ugye a szabadban is simán lehet ennyi, csak talán ott a folyamatos légmozgás miatt más a helyzet. Mindegy, várj még mások véleményére, hátha valaki találkozott már hasonlóval :).

 

Én most innen rendeltem, itt van nagyon sok fajta, csak éppen leírás nem nagyon van róluk: http://chilimag.hu/webshop/?product_cat=paradicsom

 

És egy másik fórumon leírnak véleményt is sok fajtáról: http://terra-kert.hu/viewtopic.php?f=94&t=132

Előzmény: harula (14067)
anegytech1 Creative Commons License 2015.02.09 0 0 14068

Egy másik téma, csak találtam még egy érdekes cikket:

 

http://www.edenkert.hu/konyhakert/zoldsegek/soturo-paradicsom-120/92/

 

Nem akarom újrakezdeni a GM növények körüli vitát, habár tudnék róla írni, most vizsgáztam biotechnológiából :D. Mindenesetre szerintem nem kellene teljesen elzárkózni a génmódosítástól. Sokat emlegetik, hogy teljesen természetellenes, holott az egész ötlet egy olyan természetes agrobaktériumtól indult, ami saját érdekében egy génszekvenciát képes beépíteni az adott növény DNS-ébe, így kedvezve saját magának. De nem részletezem. A biotechnológia még nagyon fiatal tudományág. Szerintem nem is kellene hirtelen mindenhol GMO-kat temreszteni, de kísérletezni megfelelő körülmények között kellene velük. Mert pl szerintem semmi ördögtől való és környezetkárosító nem lenne mondjuk egy olyan kukoricafaj kialakításában, ami jóval szárazságtűrőbb, mint a jelenlegi fajták.

harula Creative Commons License 2015.02.09 0 0 14067

Hmmm... akkor a nagy meleg lesz, mert volt hogy 36-37 fokot is mértem benn, persze a páratartalom sem volt épp alacsony. Idén próbálok többet szellőztetni, és/vagy raschel hálóval árnyékolni, ha már nagyon nagy a meleg. Köszi a választ! Próbálok valamilyen hajtató fajtát fóliában. talán lugast vagy más hibridet. Valakinek még fajtatippje?

Előzmény: anegytech1 (14066)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!