Keresés

Részletes keresés

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5547

Nem értek hozzá, úgyhogy ne hallgass rám....de én nem tennék húst a sajtba...amit aztán 24 órán át melegen tartok...

Előzmény: Miska-Maska (5546)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5546

 

Így nézz ki a sajt.Szerintetek?

Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5545

Sziasztok.

 

Van egy kis problémám .Tegnap nekiálltam gomolyát készíteni.A szokott és bevált módszerrel,ahogy máskor is csinálta.Valami nincs rendbe vele.Szerintem nem kólis mert nem puffad,de a szaga nem az igazi.Olyan mintha büdös lenne,az íze se olyan mint a többié.Ez most szalámis lett ,de nem hiszem hogy a szalámi lenne a gond.Amire gondolok ,de lehet hogy hülyeség, hogy melegbe van a sajt míg kisavanyodik.A konyhában olyan 24-25 fok szokott lenni .Vagy esetleg valami más baj lenne?Úgy örültem hogy sikerültek a sajtok ,de most elkeseredtem egy picit. Az eszközökre is gondosan odafigyelek hogy tiszták legyenek.Válaszokat előre is köszönöm.

Előzmény: Kecskeb (5543)
játékos1977 Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5544

Sziasztok!

 

Elakadtam, kérem segítstek!

 

1. 5 liter tejet választottam szét elvileg 0,05%-os gyakorlatilag "zsírmentes" tejre és tejszínre.

2. Mivel a tejszín mennyisége kb. 4 dl lett, kicsit elnagyolva a számítást 4%-os kiindulási tejet feltételezve nagyjából 2 dl tejzsírnak kellett a tejszínbe kerülnie, ami alapján - mivel az össz tejszín 4 dl - nagyjából 50%-os tejszínt kaptam.

3. Savanyítás nélkül akartam vajat készíteni, (fizikai érlelés kb. 24 óra)

4. Egy befőttess üvegben lakott, a  hűtőben úgy összeállít, hogy szilárdságát bármelyik vaj megirigyelhette volna. :-(

5. Hát ezt bizony a múltkori (bolti tejszínnel végzett) kísérletnél használt befőttesüveg v. PET palack rázással nemhogy rázogatni, megmozdítani sem tutam, hát elővettem a habverőt és nekiestem. 

6. Addig addig kínoztam, míg frankó vajkrém állagú lett (baromi zsíros, de nem is vaj, nem is tejszínhab, valahol közötte), és csak nem akart "átesni". 

 

Mit rontottam el? Van olyan hogy nem válik ki az író? Mit javasoltok? Lehet, hogy túl zsíros a tejszín? MI lehet a baj?

 

Előre is köszi a segítséget!

 

 

 

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5543

Szia

 

Elméletileg igen....de én vastagaljú duplafalú edényt használok.....egyszerűen felmelegítem 63 fokra....aztán már nem méregetem a hőfokot...30 perc múlva beleállítom hideg vízbe és visszahűtöm a kultúrázási ill. oltási hőmérsékletre...

Nekem működött...utána már nem volt több kólis sajtom...

 

Nos...szerintem elsőre teljesen felesleges préselgetni....én még sosem csináltam...

Az első egy-két gomolyádat csináld úgy végig, ahogy "sajtosferi" videóján látod....

 

Aztán jöhet egy-két fűszeres is...pl. lilahagymás....fokhagymás zöldfűszeres...ilyesmi...

 

Préselés....utómelegítés....stb...ráérsz, ha már egy- két alapgomolyád szépen sikerült és elégedett vagy vele...az már a félkemény sajt kategória lesz...

 

Én azt gondolom, érdemes szépen lassan haladni...és amikor egyvalami jól megy...jöhet a következő...

De ez csak egy vélemény....

Előzmény: troy_ (5542)
troy_ Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5542

szia

 

koszonom a segitseget!

ezt a termizalast ugy kell elkepzelni hogy felmelegitem a tejet 63 fokra es 30 percen keresztul ezen a hofokon tartom, majd utana visszahul 32-re es aztan oltom?

meg egy kerdes felmerult: preseles! kell-e? ha igen akkor ez a formaban tortenik?preselem + neha forgatom?

nagyon koszonom!

 

udv

 

Előzmény: Kecskeb (5539)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5541

Még egy kérdés...ha tudsz segíteni.

 

Nincs sófokolóm...és nem szivesen öntögetem ki a sős vizet.....nem annyira a só miatt, hanem mert ha jól tudom néhány merítés után szépen beáll a kellő ph szintje...

Viszont fogalmam sincs, hogy a kb. 1,2 - 1,5 kg.os sajtjaim mennyi sót kapnak ki a vízből kb. 6 órás merülés után.

8dl vízhez adok 20 dkg sót...

 

Nincs valami ötleted?

Előzmény: Kecskeb (5540)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5540

Szia Elefada!

 

Az a vacak CMT még mindig nem jött meg...(tegnap azért elmondtam nekik a véleményem) ....de úgy látszik a kecskéim sem bírták kivárni...mert tegnap már olyan volt az alvadék, mint a beton...

A röhej az, hogy kivételesen épp túró-rendelésem volt...erre sajt lett belőle...

 

Kíváncsi leszek a CHN-22 -re ....látom ez CO2 termelő is...

 

Mennyi idő kell, hogy érvényesüljön az ízformáló hatása érleléskor?

 

Legyártottam 4 tehenet meg egy kecskét...ebből kettőt elkapkodnak...de hármat érlelgetni akarok...

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.05 0 0 5539

Szia!

 

 

Itt egy link...viszonylag olcsó tejhőmérőhöz:

 

https://www.delifarm.hu/39-tejtermelok-eszkozei

 

Az oltó amit vennél szuper....de ezzel a webbolttal épp ma zördültem össze....mármint ezzel az equus-sal.

Két hete elutaltam a pénzt és képtelenek megküldeni egy üveg CMT-t. Még egy értesítést sem voltak képesek küldeni, hogy nincs nekik raktáron.

 

Valamit félrenéztél a videón...

 

Amiben csepegteted az adja már magát a formát is....hiszen ilyenkor áll össze a sajt...

Ha pelenkába teszed csöpögni...gömb alakú lesz...ha egy műanyag tésztaszúrőbe akkor meg UFO alakú...

:-)))

Kb. mogyoró nagyságú a töret....látszik a videón is...

A 32 fok jó lehet...ha egyébként a konyhában is elég meleg van....

A csepegtetés legalább 20 fokon....és kultúra nélkül nem lesz elég a 12 óra...nekem tehéntejnél kultúra nélkül 24 óra kell...és utána 20 %-os sófürdő....

 

A mi szánk íze szerint....egy 1,5 kg-os sajtnak elég a 6-7 óra is...majd magad kitapasztalod...

 

Én termizálással szoktam kezdeni....ha jól emlékszem a videón is megtörténik....63 fokon 30 percig...

 

Sok sikert.

 

 

Előzmény: troy_ (5538)
troy_ Creative Commons License 2011.12.05 0 0 5538

sziasztok!

 

nagyon kezdo vagyok,most szeretnem elkesziteni az elso gomolyam..

sokat olvastam es megneztem a feri fele videokat is..

szeretnem tisztazni a dolgokat kezdes elott:

felmelegitem a tejet 32 fokra,beoltom CHY-MAX Plus-al, varok 30 percet majd felvagom es torom az aludttejet.

1x2x3x torom attol fugg...gomolyahoz "aprora" kell,3x kell torni?

majd atszurom es formaba teszem amiben forgatom 12 oran keresztul,vegul so oldatba teszem 10 orat... elvileg.

kerdesem:

mennyit csopogtessem mielott formaba teszem es forgatom?vagy nem kell?

ez a CHY-MAX Plus olto megfelelo hozza? csak ezt talaltam:

http://www.equus.hu/shop/?p=productsMore&iProduct=4341&sName=CHY-MAX-Plus-foly%E9kony-tejolt%F3---100-ml

tudtok ajanlani egy folyadek homerot mert nekem csak hus homerom van ami nem biztos hogy 100% pontos folyadek homeresehez..

elore is nagyon koszonom a segitseget!

ha esetleg valamit rosszul irtam vagy nem jol tudok kerlek javitsatok!

 

udv

 

troy_

 

genziana Creative Commons License 2011.12.05 0 0 5537

Igen, abból a tejszínből lett a vaj, de marhára fáradtságos meló kirázni...

A ma reggel leszedett tejfölből, meg a holnapi főzelékhez lesz habarás.

A túrót kimelegítettem, most csöpög..

Ha hazajön a gyerek meg pirítóst készítek, finom házi vajjal, házi tejjel, nyami...

Az írót félreraktam, mert a kicsi nagyokat kortyol belőle, és mondja: Anya, ez Itteni!

Előzmény: elefada (5536)
elefada Creative Commons License 2011.12.05 0 0 5536

Ügyi vagy, fog ez menni, már ráéreztél az ízére :-)))

A túrórol leszedett tejzsír az már tejföl, abbol már nem lesz vaj!

Tedd a friss tejet egy lábasba (nagy felület, gyorsabb felfölöződés), s másnap szedd le a tejszint, azzal rumbatöközz!

Előzmény: genziana (5532)
elefada Creative Commons License 2011.12.05 0 0 5535

De, bírja!

38 felett a termoknak kedvez, az alatt a mezóknak.

Ha elhült, simán visszamelegítheted beoltás elött a kultúrás tejet.

Határokon belül, a hőmérséklet emelés a savanyodási idő csökkenésére hat.

 

Előzmény: Kecskeb (5534)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.05 0 0 5534

Elefada.....HEEEELP!

 

Megjött a CHN-22.

Az eddigi kultúráim (még a feta is) alkalmas volt 35 fokon történő használatra...és aztán 32-n oltottam....kb 20 percre rá...

Ez viszont a papírja szerint 22 és 30 fok között működik.

Viszont a 30 fok 8 liter tejnél nem lesz elég meleg az oltáshoz és gyorsan el fog hűlni...

 

Mi a gyakorlat?

 

Felmegyek 63-ra.....aztán le húszra ....és visszamelegítem megint 35-re?

Ez a mezofil nem bírná el a 35-öt, mint a feta féle?

 

Elég lesz a 20 perc kultúrázás?

 

 

Köszi

genziana Creative Commons License 2011.12.05 0 0 5533

Kész a vaj..és mennyei finom:)

genziana Creative Commons License 2011.12.05 0 0 5532

Jah, hogy el ne felejtsem, közben duncisüveget rázok, de a kezem, már leszakad:) Leszedtem a túrónak kiöntött tejről a tejszínt, és azt rázogatom, de csak nem akar vaj lenni:) Ma reggel leszedtem róla a "tejfölt". Amúgy innen is látszik, hogy sógorék rendesen etetik a teheneket, meg abrakolják, mert egy csomó lett rajta....vagy legalábbis szerintem az állat által elfogyasztott táplálék is összefüggésben van a tejre, nemcsak a fajtája...

Amúgy, ha most én fejném a kecskéimet, valószínű kakaó jönne ki belőlük, egy csomó csokiskekszet, meg kakaósnápolyit megetettem velük. Nem azért mert nem volt más, csak rájöttem a gyerekem révén, hogy imádják az édességet, csak kedveskedni akartam nekik:D

De mondtam nekik, hogy most már elég, mert elromlik a foguk:)

genziana Creative Commons License 2011.12.05 0 0 5531

Kár, hogy nincs fotómasinám:(

Nem mertem sok, sajtot felszelni, kis kockákat beledobtam egy edénybe. Ez alatt, kb.65-70 fokos viz volt...hát meg tudtam húzni, fel is tekertem...de ezt még gyakorolnom kell. Nem is lett tökéletes egynemű, valószínű, tovább kellett volna a meleg tálban tartanom, de azért csináltam 5 kis tekercset, és én erre is rettenet büszke vagyok. Este megkóstolom, aztán szerdán újra hozok tejet, és gyakolrolok:)

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.04 0 0 5530

Most, hogy mondod...én ugyanezt a füstöléssel érem el...

Rászoktam a gomolyafüstölésre....és azt vettem észre, hogy a mindössze egy-két napig nyersen, majd egy-két napig füstölve érlelt gomolyám tökéletesen reszelhető...és ráolvadós...

 

Ez valszeg azért van, mert most télen nem hűtöm a füstöt és néha előfordul, hogy a füst mellett hőhatás is éri amikor az almafahasábom fel-fellángol...

 

Tök jó....viszik parenyica helyett mint a cukrot...és nincs annyi munkám vele...sem súlyveszteség...

Előzmény: elefada (5529)
elefada Creative Commons License 2011.12.04 0 0 5529

Én is örülök, hogy örülsz:-)))

Hadititok: ha 1-2 nap múlva reszelt sajtra van szükségem, melegvízben kezelem a gomolyát, mint a paranyicánál, de nem nyujtom, csak formában teszem a hideg vízbe, utánna a sóba.

Akár már másnap reszelhetem , ráolvad a tésztára, vagy a húsra.

Kecskéböl is ugyanúgy mükszik, mint tehénből.

Előzmény: genziana (5522)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.04 0 0 5528

Azt hiszem Elefada ismeri személyesen...talán Ő tud erre válaszolni.

 

Én már kétszer végigrágtam magam a filmen...látszik, hogy szereti amit csinál....és ismeri is...

Előzmény: vevv (5526)
elefada Creative Commons License 2011.12.04 0 0 5527
Előzmény: vevv (5526)
vevv Creative Commons License 2011.12.04 0 0 5526

Hát túl vagyok a videókon, ráment a délután, közel 3 óra összesen...

Alapvetően ilyesmit csinálok... talán a hőfokokra kellene akkor jobban figyelnem... megpróbálom ezzel a tejjel pontosan követni, ha nem jó, tejet váltok.

Sajtos Ferin tényleg látszik a 20 év, minden elismerésem ővé... Szívesen elmennék hozzá is! Ő is tart oktatást? A video alatt emlegeti a tanulókat, de azt nem milyen formában lehet eljutni hozzá...

Előzmény: Kecskeb (5525)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.04 0 0 5525

Üdv Néked Földlakó!

 

Ha a "sajtosferi" féle videó után sem sikerülne az alapgomolya, akkor lehet, hogy mástól kellene venned a tejet.

Én a tejet 63 fokon 30 percig termizálom utána hűtöm vissza a kultúrázási ill. oltási hőmérsékletre.

Ebben az esetben nincs szükséged kalcium adagolásra....mert a tejben minden megvan,ami a sajtkészítéshez kell.

Idézet "sajtosferitől".

:-)

Én egy évig kultúra nélkül készítettem a sajtokat ....és a tehéntejbe most sem mindig teszek....ill. a sajt típusától függően.

 

Sok sikert! 

Előzmény: vevv (5524)
vevv Creative Commons License 2011.12.04 0 0 5524

Szia,

földi vagyok, csak a regisztrációkor a megerősítő kódot a nick mögé is beírtam véletlen, valami technikai malőr miatt...

Kösz a választ! Nekem nincsenek állataim, így kénytelen vagyok piacon venni nyers tejet.Megpróbálom ezekszerint, és jelentkezem... remélem diadalmasan...

Előzmény: Kecskeb (5523)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.04 0 0 5523

Szia!

 

Örülünk ha örülsz!

 

Nem tudom, hogy ismered e ezt a fajta módszert. Én próbáltam a két falapáttal és sajtszelettel nyűglődést is, de szerintem ez jobb.

Egyenletesebben olvad a sajt ....kevésbé fárasztó és sokkal gyorsabb.

 

Sok sikert.

 

http://www.youtube.com/watch?v=oOYYqYO01nQ&feature=related

Előzmény: genziana (5522)
genziana Creative Commons License 2011.12.04 0 0 5522

Szervusztok KEDVES SAJTKÉSZÍTŐ BARÁTAIM! (bocsánat a személyeskedésért)

 

Én úgy, de úgy örülök......:)))

Tegnap a sógoréktól hoztam tejet, mert megzavarodok, hogy nem tudok sajtolódni...no, szóval hoztam 12 liter tejcit, 5 litert kiöntöttem túrónak, a többiből sajtot készítettem. Bár kicsit féltem, hogy olyan lesz, mint amit a múltkor hoztam egy háztól.. de nem, 33 fok 30 perc, gyönyörűen összeállt, felvágtam, most csepeg a formába....

Holnap megpróbálom a parenyicát, de a felét elrakom, és karácsonykor sajtos rántott husikát készítek..

Mindenképpen jelzek, hogy milyen lett, de nagyon bizakodó vagyok..

Meg szerintem szerdán is hozok, krémsajot is akarok,  nyami:)

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.04 0 0 5521

Légy Üdvözölve Idegen!

 

(merthogy a nickneved alapján valami másik bolygóról érkezhettél)

:-))))

 

Kezdetnek javasolnám, hogy szánj rá egy órát és nézd végig ezt a háromrészes videót. "Sajtosferi" nagyon szépen elmagyarázza az alapgomolya titkait ....és egyben beszél egy kicsit a különféle sajtokról...érdemes mindjárt jegyzetelni is...

 

http://www.bekesibio.hu/?s=h%C3%A1zi+sajtk%C3%A9sz%C3%ADt%C3%A9s&search=Keres

 

Kezdődik a kérdés azzal, hogy milyen tejjel dolgozol?

Honnan vetted a húsz fok körüli kulrúrázást? (merthogy szerintem az még a mezofil kultúráknak is a legalsó határa)

Ehhez képest a 38-39 fokos oltás nyáron egyértelműen magas...télen is a szoba hőmérsékletétől kellene függővé tenni...

Mi a fenének a kalcium-klorid? Forralod a tejet?

Elég ha termizálod.

Betartod a 60-90 perces elkészülési időt?

 

Én még nem voltam ezen a tanfolyamon....de itt a "nagyoktól" rengeteget meg lehet tanulni....egy finom alapgomolya....feta parenyica, Elefada féle sajtkísérletek...stb...stb...

 

Én az itt tanultak alapján 20%-os sóoldattal dolgozom...nagyon jól bevált...

Előzmény: vevvZxpY6nj (5519)
L.Myke Creative Commons License 2011.12.04 0 0 5520

Milyen oltót és kultúrát használsz?

Előzmény: vevvZxpY6nj (5519)
vevvZxpY6nj Creative Commons License 2011.12.03 0 0 5519

Sziasztok! Lelkes újoncként jelentkezem. egy ideje olvasgatlak titeket, és gyártok is sajtokat, kisebb nagyobb sikerekkel. Összességében ehetőek, de valahogy nem az igazi... 20C körül kultúrázok, meg kálcium kloridot is adok hozzá. 38-39C-on oltom (2ml), jól összeáll, májasan törik... a darabolás kicsit nehézkes, mert mégse tűnik elég keménynek... túl kocsonyás, de azért sikerül felaprózni kukorica szem nagyságra... a savó leszűrése közben gyere ökölnyi nagyságú rögökké áll össze, nem olyan túrós jellegű... Aztán préselés/csepegtetés után összeáll rendesen, de van hogy eléggé rögös marad. űezután lehet még valami probléma, mert a küllemében egész jóképű sajt, ízére nem jó. Sózom, akkor sem. Van hogy nagyon hamar kővé szárad, van hogy savanyodik, pedig hidegen tartom. Szerintetek? Kösz ha segít valaki... Azon gondolkozom, hogy elmegyek erre a 30 órás képzésre... volt valaki közülletek? érdemes?

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.02 0 0 5517

Megrendeltem a CHN22-est. Kíváncsi vagyok milyen lesz...

Mostanra fogyott el az FDS amit a parenyicához vettem....kecsketejhez nem volt jó....tehénhez meg nem kell...elhasználtam gomolyához...

 

"sajtosferit" csak a videón láttam...de szimpatikus ember.

Előzmény: elefada (5516)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!