Keresés

Részletes keresés

barangolo_11 Creative Commons License 2022.08.26 -1 0 131596

Néztem Atis betett karakterisztikáit, ugye az lett volna a logikus, hogy ha az áram mellett esetleg a msec is látszik (mint tényező) mert akkor egyből tudnád melyikkel tudod hamarabb megelőzni a lecsapást.

Mivel egyformán (mechanika) így tényleg kicsit meglepődtem ezen a B-C szíváson :(, na mindegy, a régieket úgysem raktam volna vissza semmi pénzért sem, most akkor próbából veszek egy B-set és játszok vele kicsit..

 

"Ez meg hülyeség: "A régi üzemeltetési tapasztalat alapján amikor a kapcsolóüzeműek csapkodták a kismegszakítót, akkor onnantól számítva már nem volt sok hátra a tápegység cseréig)""

 

Javítom magam, 150-250 közötti gép volt, számtalan telephelyen, köztük régi Core2-sek is.. amikor megszakadt egy géppel (pár) géppel a kapcsolat, akkor ott kivétel nélkül a tápegység volt a ludas.

Lement a kismegszakító, x idő után észrevettük, hogy a core2 tápegység csinálja ezt, és az esetek jó részében már vissza sem lehetett őket kapcsolni, mert el sem indultak.. (van amikor igen, még 1-2 h-t mondjuk)

 

 

Előzmény: Jahno (131595)
Jahno Creative Commons License 2022.08.26 0 0 131595

"Az óra alatt van 3 20 éves B16, és bentre direkt vettem 10-12 db C13-t, mondván: soha többet nem kell kimenni az órához.. hát nem jött össze.. :)"

 

De, pont ezért old le, mert kint van a gyorsabb. Amúgy szolgáltató oldalon én jó ideje csak C-seket látok, aztán matekoztam is most a szomszédnál, hogy mi legyen, mert persze 37 számítógép, konyhából is flexelnek és mindent csinálnak, szóval én is két kézzel szórtam a Cseket. Világítás meg 1-2 dugalj kapott kisebb B-t és kész.

 

Ez meg hülyeség: "A régi üzemeltetési tapasztalat alapján amikor a kapcsolóüzeműek csapkodták a kismegszakítót, akkor onnantól számítva már nem volt sok hátra a tápegység cseréig)"

Előzmény: barangolo_11 (131594)
barangolo_11 Creative Commons License 2022.08.26 -1 0 131594

király, köszi!!

 

Akkor ebből nekem kb az jön le, hogy lófaszt sem ér a C v B-vel játszani, mert kb az old le hamarabb, amelyiknek olyanja van.. :)

Az óra alatt van 3 20 éves B16, és bentre direkt vettem 10-12 db C13-t, mondván: soha többet nem kell kimenni az órához.. hát nem jött össze.. :)

 

Annyit még megpróbálok, hogy ezen a szgépes körre beteszek egy B-t a C helyett, és megnézem az eredményt.

(A régi üzemeltetési tapasztalat alapján amikor a kapcsolóüzeműek csapkodták a kismegszakítót, akkor onnantól számítva már nem volt sok hátra a tápegység cseréig)

 

Köszi mindenkinek a hsz-t!

Előzmény: ruzsa janos (131589)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.08.26 0 0 131593

"Akkor en vigyem vissza a megszakitot a boltba?

Mert a 32 Amperos B leoldott a 16Amperos C ami ugye utana van kötve az pedig nem?"

 

A két kismegszakítónak valószínűleg nincs semmi baja.

Csak lehet, hogy a 32 amperes kismegszakítód zárlat-figyelő tekercse már 90 ampert zárlati áramnak tekint, a 16 amperesed pedig csak 120 ampert tekint zárlatnak, a te hosszabbítód viszont 100 amperes áramtüskét produkál bekapcsoláskor, amire logikus, hogy csak a 90 amperes fog lecsapódni.

Értsd meg: zárlati erősségű áram esetén el lehet felejteni, hogy hány amper van egy kismegszíkítóra ráírva. Amelyik gyorsabban reagál a bazinagy áramlökésre, az fog előbb lecsapódni ráírt amperrtől függetlenül.  Igaz, hogy a nagyobb ampereseknél a zárlati érzékenység is nagyobb szokott lenni (ezt valahol leírva is láttam), de a gyártási szórás (és a készülék öregedése) tudtommal lehetővé teszi, hogy  a kisebb amperes kismegszakítónak legyen magasabb a zárlati érzékenysége.

Előzmény: Lala80.80 (131588)
ötfelezős Creative Commons License 2022.08.26 0 0 131592

Ezt a kérdést megválaszoltam a 131571-ben, de persze nem kötelező olvasni.

Előzmény: Lala80.80 (131588)
ruzsa janos Creative Commons License 2022.08.26 -1 0 131591

A későbbiekre való tekintettel inkább kérjél a szolgáltatótól egy C32-es kismegszakítót a B-s helyett

Nem nyomtatványon. Személyesen az áramszolgáltató szerelőjétől.

Előzmény: Lala80.80 (131588)
C20NE Creative Commons License 2022.08.26 0 0 131590

Az elektromágneses gyorskioldó a B-nél az Inx3-5 old ki a C-nél Inx5-10 old ki.

 

Ha megnézzük 32Ax5=160A 16Ax10=160A, tehát ha a gyártási szórást is beleveszem és mindkettő a sáv tetején van, simán kialakulhat amit írtál.

Előzmény: Lala80.80 (131588)
ruzsa janos Creative Commons License 2022.08.26 0 0 131589

"és egy mágnestekercs, ami zárlat esetén AZONNAL lecap

Ha a kismgszakítón átfolyó áram (akár egy pillanatra is) túllépi a gyári zárlati áram-értéket, abban a pillanatban elfelejti, hogy ő B vagy C"

Azért ez egy szakmai fórumban eléggé laza értelmezés, szvsz.

A műszaki életben az "azonnal", "egy pillanatra" nem értelmezhető. Helyette nyilván időintervallumok - sőt karakterisztikák vannak megadva.
Ami pedig azt illeti, hogy a kismegszakító "elfelejti" hogy B vagy C: ha a két eszköz sorba van kötve, akkor az áram , ami kialakul, ugyanaz. 
Ha a kialakult zárlati áram nagyobb, mint a B saját felső határa, meg a C felső határa, akkor az adott eszköz reakcióidején belül (ami ugye nem egy pontos időtartam, hanem megintcsak egy tartomány), mindenképpen oldania kell. Ha a két eszköz leoldási ideje VÉLETLENSZERŰEN egybeesik, akkor nem kizárt, hogy mindkettő leoldjon.
Az áram még a leoldás közben is folyik, az ívkioltás sem hiszem, hogy azonnali lenne.
Ezek végtére is felhúzott rugós mechanikus szerkezetek, elég sok paraméter adja a végső reakciót.

 

(Sőt, ha a C karakterisztikájú  kioldási ideje egy kicsit rövidebb, akkor hamarabb szakítja az áramkört, a B meg nem old ki. Nem azért, mert így tervezték, hanem mert így sikerült, vagy ilyenre kopott, öregedett. )

Előzmény: Mekk Elek ezermester (131581)
Lala80.80 Creative Commons License 2022.08.26 -1 0 131588

Akkor en vigyem vissza a megszakitot a boltba?

Mert a 32 Amperos B leoldott a 16Amperos C ami ugye utana van kötve az pedig nem?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (131581)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.08.26 0 0 131587

Némelyik termékről lehetetlen a döntéshez elegendő információt találni a megvásárlása előtt..

Előzmény: .:NRW:. (131584)
.:NRW:. Creative Commons License 2022.08.26 0 0 131586

Szuper, köszönöm a választ! 

Előzmény: Mr. Pepe00 (131585)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2022.08.26 0 0 131585

Annak van egy közös betápja és 3 áramkör kapcsolható róla.

Előzmény: .:NRW:. (131584)
.:NRW:. Creative Commons License 2022.08.26 0 0 131584

Még nem vettem meg a kapcsolót, így nem ismert a bekötési rajz.

A linkelt képen látszik a konkrét modell. Asfora sorozat, EPH2100121. 

Mr. Pepe00 Creative Commons License 2022.08.26 0 0 131583

A bekötése általában a szerelvény hátulján van, hacsak ez nem egy fedél.

Igen, a hozzávaló keretbe tehető.

 

Ha megadnád a pontos típust, talán előrébb lennénk.

Schneider: volt Prodax. Merten, Asfora, Cedar, Cariva.

Előzmény: .:NRW:. (131578)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.08.26 0 0 131582

"Schneider hármas kapcsoló bekötése a sima csillárkapcsolóhoz hasonló?"

 

Nincs a kapcsoló hátátoldalán egy hülyebiztos ábra/magarázat?

Előzmény: .:NRW:. (131578)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.08.26 0 0 131581

"Megjelenik a vezetéken pl egy 80-100A-s tüske, ez a B-t már nagyon zavarja de a C-t még nem?"

 

A kismegszakítókban kétféle érzékeő van

- egy lusta/lassú bimetál, ami a "normál" áramot figyeli, ennek a "lustaságát" határozza meg a B/C karakterisztika

-  és egy mágnestekercs, ami zárlat esetén AZONNAL lecap

Ha a kismgszakítón átfolyó áram (akár egy pillanatra is) túllépi a gyári zárlati áram-értéket, abban a pillanatban elfelejti, hogy ő B vagy C karkterisztikájú és azonnal lecsapódik.

A kapcsolóüzemű tápegységek (pl számítógép) hajlamosak a bekapcsolás pillanatában bazinagy áramot felvenni.

Előzmény: barangolo_11 (131577)
ötfelezős Creative Commons License 2022.08.26 -1 0 131580

Mint  írtam, egy kuplung elég, nem feltétlenül kell távvezeték is a két vége közé.

Mint írtam, volt ilyen Ausztria és Magyarország között, mikor még Kelethez tartoztunk.

Előzmény: tfe_tng (131574)
arenarock Creative Commons License 2022.08.26 0 1 131579

Szerintem az áram rész az jó.

Ellenben két, (három) feszültségesést kéne számolni. Az egyik a motor L3-on eső, a másik a fűtés N-en eső feszültsége.
L3-on is kiszámolható és N-en is kiszámolható, ez az érték, és a fűtésnél a kettő összeadandó.

(itt alapképletek helyett gondolkozni kell, a gyök3 és a 2*l felejtős...) :D

Előzmény: Castlebridge. (131573)
.:NRW:. Creative Commons License 2022.08.26 0 0 131578

Sziasztok, Schneider hármas kapcsoló bekötése a sima csillárkapcsolóhoz hasonló? 1 bemenő - 3 elmenő?

Ugyanúgy lehet sorolni ezt is egy pl. kettes keretbe?

Előre is köszönöm 

barangolo_11 Creative Commons License 2022.08.25 0 0 131577

Ha az óra alatt van egy B(16) típusú kismegszakító és a házban az elosztó táblán C(13), akkor mi lehet annak a magyarázata, hogy mondjuk egy számítógépet + hasonló dolgokat tartalmazó elosztó (lassú) bekapcsolásakor levág az óra alatt a B?

Megjelenik a vezetéken pl egy 80-100A-s tüske, ez a B-t már nagyon zavarja de a C-t még nem?

Előzmény: Atis57 (131576)
Atis57 Creative Commons License 2022.08.25 -1 0 131576

Szia!

 Igy teljesebb; De nem előirás!

 

B kioldási karakterisztika: B karakterisztikával rendelkező túláramvédelmi készülék esetében a késleltetés nélküli elektromágneses gyors kioldó a névleges áram 3-5 szörösére van állítva. Vagyis egy B10-es kismegszakító esetében azt fogja jelenteni, hogy a késleltetés nélküli pillanatkioldó 30A és 50A közötti tartományban fog megszólalni. Jellemzően ohm-os fogyasztók túláram védelmére alkalmazhatóak, mint például elektromos tűzhely, hőtárolós vízmelegítő vagy elektromos fűtőkészülékek stb.

C kioldási karakterisztika: C karakterisztikával rendelkező kismegszakítók késleltetés nélküli gyors kioldója a névleges áram érték 5-10 szeresére van állítva. Ez azt jelenti, hogy C10-es kismegszakító gyors kioldója 50A és 100A közötti tartományban fog megszólalni. C karakterisztikájú védelmi készüléket érdemes használni az induktív jellegű és kapcsoló üzemű tápegységekkel rendelkező fogyasztók vezeték védelmére. A háztartásokban is számos induktív fogyasztó fordul elő, ilyen készülék például a mosógép és mosogatógép, légkondicionáló berendezés, szagelszívó, hűtőszekrény mikrohullámú sütő stb.

D kioldási karakterisztika: D kioldási karakterisztika esetében a késleltetés nélküli kioldó már a névleges áramérték 10-20 szorosára van állítva. Ebben az esetben a D10-es kismegszakító gyors kioldója már 100A és 200A közötti tartományban fog működésbe lépni. Első sorban ipari felhasználása a jellemző. Fogyasztó csoportok vezeték védelmére alkalmazzák. Háztartási jellegű felhasználása a legritkább esetekben lehet indokolt.

Előzmény: Atis57 (131575)
Atis57 Creative Commons License 2022.08.25 -1 0 131575

Szia!

 A megadott szabványpont érdekelne . Mert tételes előirást nem találtam erről.

 A Villnyszerelők Lapjában  van ilyen;

 

C kioldási karakterisztika: C karakterisztikával rendelkező kismegszakítók késleltetés nélküli gyors kioldója a névleges áram érték 5-10 szeresére van állítva. Ez azt jelenti, hogy C10-es kismegszakító gyors kioldója 50A és 100A közötti tartományban fog megszólalni. C karakterisztikájú védelmi készüléket érdemes használni az induktív jellegű és kapcsoló üzemű tápegységekkel rendelkező fogyasztók vezeték védelmére. A háztartásokban is számos induktív fogyasztó fordul elő, ilyen készülék például a mosógép és mosogatógép, légkondicionáló berendezés, szagelszívó, hűtőszekrény mikrohullámú sütő stb.

 

De ez csak mint figyelem felhivás érdekes, konkrét köze nem sok van a szabványhoz.

Előzmény: tfe_tng (131572)
tfe_tng Creative Commons License 2022.08.25 -1 0 131574

> Mire gondolsz pontosan harmonizálás alatt?

 

Hát, azt a pár éves (10?) projektet, amivel minket is felengedtek az EU kábelekre. Legyen rendben az infrastruktura, a freki, a fesz, a jóég tudja még micsoda. 

 

HVDC az teljesen jó megoldás, de akkor majd leböknek pár oszlopot arra a jelentéktelen távolságra ? Mondjuk tuti találnak majd valami vállalkozókedvű vállalkozót, aki megoldja :)

Előzmény: kiggyo (131561)
Castlebridge. Creative Commons License 2022.08.25 -1 0 131573

 Sziasztok

csináltam megint egy feladatot, a feszültség eséssel kapcsolatban.
Megkérhetlek titeket  segítsetek?

küldöm a képet is róla.
https://kepkuldes.com/image/UkFxOf
https://kepkuldes.com/image/UkFBad

Adott egy 3 fázisú motor, és egy fűtőtest ami 1 fázisú. feszültség esés számításásnál okozott nekem kisebb fejtörést.

a fűtőtest az L3 fázisra van kötve.
1.kiszámoltam a motor Hatásos áramát, és összeadtam a fűtőtest áramával
2.kiszámoltam a motor meddő áramát.
3.kiszámoltam az eredő áramot, ami csak a L3 fázis vezetéken fog folyni a fűtőtest miatt. L2 és L1 vezetéken csak a motor árama folyik.

4.kiszámoltam a feszültség esést, ami az L3 fázis vezetéken esik. (úgy gondolom, ha ezen folyik a legnagyobb áram, ezen fog esni a legnagyobb feszültség, ezért érdemes erre méretezni, hiába folyik a többi vezetéken kevesebb áram)

5.Motor felől nézve az egész feszültség esést, nem biztos hogy érdemes dolog volt megszorozni gyök 3-al ugyan is ez nem lesz valós eredményem, mert máskép vannak megterhelve a fázisok.
6.szintén ugyan ez, csak 2 vel kell itt szorozni mert 1 fázis.

Gyakorlatilag aszimmetrikusan terhelt a 3 fázis. Ezért nem tudom hogyan számoljam ki a feszültségesést. 

 

Köszi előre is!

tfe_tng Creative Commons License 2022.08.25 0 0 131572

Ma hallottam, hogy állítólag szabvány írja elő, hogy a kapcsolóüzemű tápok elé C karakterisztikájú kismegszakítót kell tenni... Ez nekem teljesen új volt, de örömmel venném a hozzáértők véleményét a kérdésben. 

 

Konkrétan az irodai szerverszobában egy rack szekrény lóg B16-on. Sose vágta még le, de az érintésvédelmi felülvizsgáló szerint ez szar, mert muszáj lenne a C karakterisztika. Mit gondoltok ? 

 

PS: Nem elek, nem tesszük a routert a könyvespolc tetejére. De még a dell/hp szervereket sem, még akkor sem, ha sokkal olcsóbban tudsz összekukázni egy pc-t, ami felfér a könyvespolcra. 

ötfelezős Creative Commons License 2022.08.25 0 0 131571

Ne vidd vissza.

A jelenségnek csak áttételesen van köze ahhoz a karakterisztikához.

Kismegszakítónál a zárlati kioldás az azelőtt megtörténik, mielőtt a szinusz nulláról felfutna a maximumig. Ez energiakorlátozást jelent, melynek mértéke függ a kismegszakító névleges értékétől, a kioldási jelleggörbétől és a maximálisan megszakítható teljesítménytől.

Például a 6000 A-es zárlati szilárdságú kismegszakítónál a maximálisan átengedett energia a 16 A-es C-nél 42000, a 32 A-es B-nél 45000. Ampernégyzetszekundum.

Ezek már túl közel vannak egymáshoz, vagy mindkettő leugrik, vagy egyik valamelyik. De ha véletlenül a 16 A-es C az 10 kA-es lenne, akkor meg nagyon is jogos, hogy a B 32 ugrott le.

 

Függ az érték még egy számtól, a zárlatkorlátozási osztálytól, de az nagy valószínűséggel minden kapható kismegszakítónál a 3-as (külön szám a készüléken).

Előzmény: Lala80.80 (131569)
sanzi89 Creative Commons License 2022.08.25 0 1 131570

Köszönöm a linkelt PDF-et, rengeteget tisztult a fejemben a dolog. Lesz akkor beszerezve pár T3-mas szintű, konnektor mögé helyezhető kis cucc is a drágább eszközöket tápláló konnektorokba, nem is tudtam, hogy van ilyen. Még szerencse, hogy annó süllyesztett kötődobozokat rakattak be. 

Előzmény: ötfelezős (131564)
Lala80.80 Creative Commons License 2022.08.25 0 0 131569

Elnézest , de a telefon szar.

De a 16 amper az akkor is kisebb áramnal kellene kapcsolnia.Vigyem vissza a boltba a kismegszakitot mert rossz?

Zs:) Creative Commons License 2022.08.25 0 0 131568

Mert annak C-s a karakterisztikája!

De elég nehéz kibogozni az érthetetlen szövegedet!

Előzmény: Lala80.80 (131567)
Lala80.80 Creative Commons License 2022.08.25 0 0 131567

Meg szeretnem kerdezni a szolvaltato alltal felsgerelt 32 A kismegszakito utan bekötök egy 16 amperes C kismegszakitot, az aramkörben zarlat keletkezik a fazis es a nulla összeért, a szolgaltato 32 amperes megszakitoja leold de az általam utana bekötött 16 amperes nem...

Ez ivy normalis müködesnek szamit?

A 16 Amperos miert nem old le?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!