Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5573

.

Mint írtam 100% vér.

Pár hét alatt, hidegérleléssel  esetleg kialakulhat a rózsaszín brevi, erröl már volt szó itt régebben, nekem még nem jött ez össze.

A túró és friss sajt rózsaszinje, vér van a tejbe.

Előfordul föleg laktáció kezdetén, végén. Erre kell a CMT, hogy kiszürd az ilyen tejet.

Ha csak kicsit véres, egy idő után beáll.

Ha nagyon.Eurofil tőgyinfuzió.

Volt nekem is, pulykák imádták, semmi bajuk nem lett.

DE SAJT EBBÖL NEM MŰKÖDIK!

Előzmény: Törölt nick (5570)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5572

Sajtosferi említi ha jól emlékszem ,a békési videón.

Olyan joghurt féleség.Aludttejből készül.Erdélyben is készítik.

De hogy hogyan kell csinálni nem tudom .

Előzmény: elefada (5571)
elefada Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5571

Mondjuk egy 0,7 beföttes üveggel.

Kecsketejhez passzol, ha tehéntejem lenne, SAJÁT, én mással kisérleteznék.

Tudjátok mi a vert tej? Magyar joghurt, hazai kuriózum, ami nincs még a piacon.

Előzmény: Miska-Maska (5567)
elefada Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5569

Azért nézd meg kicsit jobban azt a diagrammot. :-)

22 fokos teremhön 10 óra után éri el az alvadék az 5,2-t

+ add hozzá a termizálást követő pH csökkenés miatt mire aktimalizálodik

+ ha kecsketejből, akkor a kedvezőtlenebb közeg (magas induló pH, kevesebb cukor) ,

ezek mind hosszabbítják az időt, lassan kijön a kb 24

 

Gomolyát hagyd a melegen érni csak a kiszáradásra vigyázz, na meg elötte a kidolgozásra ( ne maradjon benne sok víz).

Ha penészes, csap alá, alaposan lemosod, leszárítod.

Egy idő után megunja, kéreg zárul, már nem nagyon penészedik.

 

"nagyon halványan rózsaszínes volt..."   rúzskultúra ??????

Lehetetlen...24 ó után a sajt felülete még savanyú , eöbb dolgozni kell a savemésztő élesztöknek, hogy előkészítsék a terepet a lugos pH-t kedvelő brevinek.

Vér volt a tejben, ez tuti, és az is, hogy ez a sajt nem arra ment, amerre te akartad.

 

 

 

elefada Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5568

:-o

 

"leüljön és összeálljon...mondjuk a fele savó alatt?".....mondjuk

 

Előzmény: Kecskeb (5564)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5567

Sziasztok.

 

Találtam valamit.

 

elefada válasz | megnéz | könyvjelző 2009.06.11 00:11:59 © (1710) Kivülröl fűszerezett sajt pl:joghurtsajt
Elkészítés: 2 napig csepegteted tüllben vagy vászonban a joghurtot hütőben, majd olajos kézzel golyokat formálsz, lehütöd, s borsba, paprikába, snidlingbe, bazsalikomba, petrezselyembe, vagy amire gusztusod van forgatod.
Más, pl krémsajt. Írd be a keresőbe ,okézd le a gyorskeresést innen-t. Többféle ízesítést írtam. Előzmény: mtina (1709)

 

Valaki próbálta már?Mennyi joghurtot tegyek oda hogy azért legyen is belőle valami?

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5566

Tényleg lassúbb a CHN ....a túrón vettem észre...

Az STI reggelre simán megsavanyította a kecsketejet is...a CHN még mindig nem...

Pedig a papírja alapján, hőmérséklettől függően ez is képes 8 óra alatt is elérni az 5,2-t.

 

Hm...ezektől az érlelgetésektől még félek...egyet megpróbáltam egyszer a pincénkben...pár nap alatt csupa zöld meg fekete penészes volt...

 

Eszembe jutott valami...még a legelején, amikor nem termizáltam a tejet ....csak egy szűrőm volt és egymás után tettem be két sajtot, anélkül, hogy elmostam volna a formát...és a második sajt mikor 24 óra után kivettem a formából itt-ott nagyon halványan rózsaszínes volt...

Lehetséges, hogy elkezdett valami rúzskultúra féle kialakulni rajta?

Előzmény: elefada (5562)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5565

Örülök, ha tudtál hasznosítani valamit.

 

Arcom pirul.....de még csak nem is hallottam ilyenről...

:-)

Előzmény: MUM.21 (5563)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5564

Nagy vagy Elefada!

 

Látatlanban kitaláltad....

Illetve ülepítgetem én...de újra meg újra felkavarom, pont azért, hogy minél többet kinyomjon magából...

De ezek szerint a végén hagyhatom, hogy leüljön és összeálljon...mondjuk a fele savó alatt?

Össze akart ez a szerencsétlen mindig állni, csak féltem, hogy akkor már nem veszi fel rendesen a forma alakját és újra megtöröm az összekapcsolódást.

Előzmény: elefada (5562)
MUM.21 Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5563

Szia !

 

Köszönöm az ötleteidet .

 

Sok töprengés után belekezdtem egy 100 x 80 x 150 cm belvilágú fa füstölő szekrényt építésébe . Ahogy elkészül a szekrény rakok fel képet róla .

Létezik egy víztükrös kátránykicsapató szerkezet . Van esetleg róla rajzod ?

 

Üdvözlettel  Müm.21 

Előzmény: Kecskeb (5308)
elefada Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5562

Szerintem formába rakás elött nem ülepíted.:-((

Ülepítés után már színte egybeáll a savó alatt.

Fazekat megdöntöm, savó ki, a lábas alján maradó sajtanyag szűrőbe, kicsit megnyomkodni, fordítani.

Megy ez akár 2l tejből is.

Tökéletesen jó a tisztán csak fa elégetéséböl keletkezett hamu is.

De lehet gyógyszertárba venni carbonport is.

Jön a tavasz,... készíted a krémsajtot, lágysajtot....megszorod a carbonnal,... megfürdeted camemberttel..... érlelgeted, s 2-3 hét  múlva beájulsz, hogy milyen ügyi vagy .:-)))))

( Egyik pálmát ezzel vittem el nyáron Ladányban.)

Vigyázz, a Chn lassubb, mint amikkel eddig dolgoztál, jobb lesz gomolyához, félkeményhez is.

Ez aromatermelő is.

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5561

Hááát igen....ráadásul tehéntejjel... Akecsketejből még a feta kultúra sem tudott ilyen savanyú sajtot csinálni....

 

Képzeld el...nem értem miért, de nem tudom megcsinálni pont úgy a gomolyát, mint a "sajtosferi" videóján...

Mindent pontosan úgy csinálok, kavargatom....töröm...figyelem a töretet....de mégis...amikor elkészül és berakom a formába én nem tudom azonnal megfordítani benne, mint ő....

A legjobb esetben is kell minimum 20 perc....vagy egy óra, amíg egyben marad....

 

Igazából ez nem olyan nagy probléma, mert elég sok vevő a lilahagymásnál, meg a snidlinges -paprikásnál, pont azt szeretik, hogy ha kicsit lazább...savósabb....viszont ha tavasszal sok lesz a tej és érlelgetni szeretnék egy kettőt....akkor nem hagyhatok benne annyi savót mint egyébként...

Lehet, hogy ez a 8 liternyi tej ez kevés ....hogy jól dolgozhasson vele az ember...hőmérséklet...stb...

 

De tavaszra beszerzek egy 20 literest ....akkor a tej is sok lesz....hátha nagyobb mennyiségben jobb lesz...

 

Aha....szóval a hűtés az nem zárja le, csak megállítja? Ezt nem tudtam.

 

Létezik valami steril faszénpor....vagy csak simán a grillsütőhöz való?

 

Képzeld ennek a CHN-nek tök jó illata van a sajton...pedig csak most vettem ki a sóléből...!!!

 

 

 

Előzmény: elefada (5560)
elefada Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5560

Ne csodálkozz!

A feta olyan kultúra, ami 6-8 óra alatt lemegy 5pH alá, s kb a 4,6 magasságában áll le.

Az STImég elöbb jut 5 közelébe,  ezt sózással, hűtéssel megállíthatod,  fetát azt hiszem nem.

Gomolya 5,2  2o-24 ó .Akár spontán, akár kultúrával,(Chn) szintén megállíthatod és ujjraindíthatod hűtéssel, sóval meg lezárhatod a folyamatot.

 

A sólében is savó ki, sólé be.

Ha a kidolgozással nem tudsz rajta segíteni és sok víz (savó) marad az alvadékban, attól is túlsavanyodik.

 

Szó,mi szó, ha ott van ahol lenni kell, tedd a sólébe.

 

A guta ne üssön meg, inkább kisérletezz:-)))

Kend be faszénporral, lugosít. Ha szerencséd van, pár nap alatt helyes irányba fordítja sajtocskádat.:-)))))))))))

Előzmény: Kecskeb (5554)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5559

Tényleg ízlés kérdése....de a színén is látod, ahogy egyre barnul. Én általában reggel beindítom aztán délutánra estére készen is vagyok vele...sőt ha túl intenzív a füst meg egy kicsit melegebb is a kelleténél akkor még sok is...

De én almafa hasábot használok, ami néha fellángol...szóval résen kell lennem...

Előzmény: Miska-Maska (5558)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5558

Köszönöm szépen .

Már meg is találtam én is .Utána tudtam olvasni .

Mennyi ideig kell füstölni?Gondolom ízléstől is függ hogy ki hogyan szereti.Erős füstös íze legyen vagy gyengébb.

Most még csak próbálgatom a dolgokat kicsibe.Tavasszal úgy nézz ki hogy veszünk egy tehenet akkor aztán lesz tejcsi ,lesz miből kísérletezgetni.

Előzmény: Kecskeb (5557)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5557

Keresd meg a 4751-es hozzászólásomat....abban leírtam háromféle módszert...ha lesz hozzá kérdésed szívesen válaszolok rá.

 

Én a gáztűzhelynek a rácsát szoktam kilopni a sütőből...a hordós megoldáshoz...

:-)))))

Ilyenkor télen nincs szükség különösebb hűtésre...

Előzmény: Miska-Maska (5556)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5556

Elsőre jó ötletnek tűnt ,de bele se gondoltam ilyen dolgokba.Arra gondoltam hogy milyen jó szalámis gomolyát fogok csinálni.

Tegnap betettem a hűtőbe ,reggel néztem már nincs olyan szaga ,gondolom a hideg miatt.Megállított  benne bizonyos dolgokat,nem hagyta tovább romlani.Nem baj ez az adag megy a kukába.Máskor elővigyázatosabb leszek,és nem a 25 fokos konyhában hagyom majd.A spájz nem hideg neki?

Egy másik kérdésem lenne.

Hogyan füstölőd le a gomolyákat?Úgy tudom hogy hideg fűst kell hozzá?Ezt hogyan lehet elérni.

Nekünk hagyományos füstölőnk van amibe sonkát ,szalonnát füstölünk.Gondolom ez is alkalmas rá csak a füsttel kell vigyázni hogy ne legyen olyan meleg .Hogy rakod be a sajtokat valami hálóba vagy csak simán a füstölő rácsára?

 

Köszönöm szépen a segítséget ,aranyosak vagytok.:)

Előzmény: Kecskeb (5555)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5555

Ezt nem vitatom.....viszont:

Néhány vallás nem véletlenül tiltja a tej és a hús egy edényben, vagy egy helyen tartását....

Szerintem a tejnek és a húsnak is megvan a maga mikroorganizmusa...akár füstölt sonkáról....vagy szalámiféléről beszélünk....mindkettő folyamatosan érik és dolgozik....ráadásul a belerakott húsféleség abszolúte nem steril...

 

Néha még a szárított zöldfűszerek is meg tudják fertőzni a sajtot....volt erről beszélgetés itt a fórumon, hogy melyik fűszer a tisztább....akkor képzeld el, hogy húsféle miket csinálhat amikor egy harnincegynehány fokos alvadékba kevered...ami ráadásul örákon keresztül dolgozik...

 

Gondolom a nagyüzemi sonkás....meg mindenféle sajtok gyártásakor halálosan kiölt húsfélét....és aromát használnak...

 

De hát....próba....szerencse.

 

:-)))

Előzmény: Miska-Maska (5548)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5554

Asszem beszerzek egy sófokolót...

 

Megüt a guta...két tehéntejes sajtom is túlsavanyodott. Már nem volt más kultúrám, csak a fetához való és kb. 8 óra után a hűtő helyett a spejz-ba tettem, hogy csöpögjön még....de valszeg nem volt elég hideg és nem állította meg a savanyodást....

Aztán sólé....füstölés....de nem vagyok elégedett sem az állagával, sem az ízével...

 

Elefada....szerinted a 6-8 órás csepegtetés után berakhatom azonnal sólébe?

 

Ugyanis az van, hogy a savó kb 24 óra alatt csepeg ki rendesen. De amióta kultúrát használok, ez az idő lerövidül 6-8 órára....ennyi idő viszont nem elég, hogy rendesen kicsepegjen. Azt szoktam csinálni, hogy 6-8 óra után be a hűtőbe ....és még ott csepegtetem további 12 órát....

Ha mindjárt sólébe teszem, akkor utána már egy tányéron nem fogja tudni kilökni a felesleges savót?

Előzmény: elefada (5549)
elefada Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5553

Igen, ha édes, feltétlen próbáld meg.

Az is lehet, hogy az utolsó pillanat elött feladtad, csak egy pici hiányzott.

Ha ikrásodik, jó uton vagy, ne add fel!

Sófokoló:

Labomark

9200 Mosonmagyaróvár, Gazdász u. 10.
Levélcím: 9201 Mosonmagyaróvár, Pf. 121.

Telefon: 96/217-732 Fax: 96/217-733

Előzmény: játékos1977 (5551)
elefada Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5552

Ne keseredj el, de 100% igaza van  Kecskeb-nek.

Ha mindenáron husosat akarsz készíteni, akkor talán járhatobb út lenne , hogy a sajttésztát hőkezeled, mint a paranyicát, s mielött hideg sóba tennéd, közé dolgozod a kolbászt, vagy szalámit. A sólé lehüti, s már nem árt a meleg a húsnak.

Előzmény: Miska-Maska (5545)
játékos1977 Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5551

Köszönöm a választ! Előbb melegedjen, aztán kezdjem verni? Ha közben történik meg a felmelegedés, akkor nem jó? (szerintem így történt).

 

Vajon megpróbálhatom még (azaz újra hűtő után van még remény?)?

 

Az előbb írtál a sófokolóról. Tudnál segíteni, hogy ilyet hol lehet beszerzeni?

Előzmény: elefada (5550)
elefada Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5550

Úgy gondolom, azért nem történt meg a fázismegfordulás, mer t nem hagytad a hűtőböl kivett tejet szobahőre

( inkább 16 fokra) melegedni köpülés elött.

Előzmény: játékos1977 (5544)
elefada Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5549

Spontán " gyógyult "a tej, mert már nyomokban sincs benne vér, ezért tudsz sajtolni.

Nem olyan rég  Khirke beszélt erröl a kecskés fórumon.

CO2 lukra hat.

A különböző savanyító kultúrák a savanyodás intenzításában különböznek szerintem.....

 

"Mennyi idő kell, hogy érvényesüljön az ízformáló hatása érleléskor?" ... Hát....már az alvadék is más ízű, más állagú, mint STI-vel.

Hogy mennyi sót kap ki a sajt, erre van számítás, majd utánna nézek, fejböl nem tudom, de mintha a videón erröl is lenne szó.

Kb amennyi sóval megszorod a vízböl kiálló felit, annyit szív is be.

Ha már gyenge az oldat (15% alatt) nyálkás lesz a kéreg.

Azért egy sófokoló biztonságot adna.

Előzmény: Kecskeb (5540)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5548

Szia.

Lehet ez is benne van a dologba.

De szerintem a meleg lehet a baj.

Most találtam valamit és ha jól értem a dolgot akkor én melegben tartom a sajtot.

 


Azt kell tudnod, hogy az első lépésben a tejcukor bomlik le, amihez a mezofil (hideg kedvelő) baktériumok szükségesek. Ezek hőoptimuma 15-30°C között van, ebből adódik, hogy a 20-25°C közötti hőmérséklet talán a legmegfelelőbb. A cukor lebomlása ilyen körülmények között 6-12 óra. Az ennél magasabb hőmérsékleten viszont a számunkra káros mikrobák erőteljesebben szaporodnak, mert ezek hőoptimuma általában magasabb, 25-40°C. Ha gyorsabban szaporodnak elveszik az életteret a számunkra fontos baciktól és nem utolsó sorban másképpen bontják a sajt alkotóit, keserűvé válhat a sajt és apró pontszerű lukak képződnek. Az apró lukak abból adódnak, hogy az enzimes bomlás következtében nem vízben oldódó széndioxid, hanem vízben oldhatatlan hirogén keletkezik. Summázva, én 6-12 órát tartanám 20°C-on a formázás után a sajtokat a sófürdőig.A sófürdő már a visszahűtés első szakasza, hiszen mint már írtuk ennek 14°C- nak kellene lennie. A szikkasztáshoz ugyancsak a 12-16°C-ot kellene megcélozni, és 80% reletiv páratartalmat.

Előzmény: Kecskeb (5547)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5547

Nem értek hozzá, úgyhogy ne hallgass rám....de én nem tennék húst a sajtba...amit aztán 24 órán át melegen tartok...

Előzmény: Miska-Maska (5546)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5546

 

Így nézz ki a sajt.Szerintetek?

Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5545

Sziasztok.

 

Van egy kis problémám .Tegnap nekiálltam gomolyát készíteni.A szokott és bevált módszerrel,ahogy máskor is csinálta.Valami nincs rendbe vele.Szerintem nem kólis mert nem puffad,de a szaga nem az igazi.Olyan mintha büdös lenne,az íze se olyan mint a többié.Ez most szalámis lett ,de nem hiszem hogy a szalámi lenne a gond.Amire gondolok ,de lehet hogy hülyeség, hogy melegbe van a sajt míg kisavanyodik.A konyhában olyan 24-25 fok szokott lenni .Vagy esetleg valami más baj lenne?Úgy örültem hogy sikerültek a sajtok ,de most elkeseredtem egy picit. Az eszközökre is gondosan odafigyelek hogy tiszták legyenek.Válaszokat előre is köszönöm.

Előzmény: Kecskeb (5543)
játékos1977 Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5544

Sziasztok!

 

Elakadtam, kérem segítstek!

 

1. 5 liter tejet választottam szét elvileg 0,05%-os gyakorlatilag "zsírmentes" tejre és tejszínre.

2. Mivel a tejszín mennyisége kb. 4 dl lett, kicsit elnagyolva a számítást 4%-os kiindulási tejet feltételezve nagyjából 2 dl tejzsírnak kellett a tejszínbe kerülnie, ami alapján - mivel az össz tejszín 4 dl - nagyjából 50%-os tejszínt kaptam.

3. Savanyítás nélkül akartam vajat készíteni, (fizikai érlelés kb. 24 óra)

4. Egy befőttess üvegben lakott, a  hűtőben úgy összeállít, hogy szilárdságát bármelyik vaj megirigyelhette volna. :-(

5. Hát ezt bizony a múltkori (bolti tejszínnel végzett) kísérletnél használt befőttesüveg v. PET palack rázással nemhogy rázogatni, megmozdítani sem tutam, hát elővettem a habverőt és nekiestem. 

6. Addig addig kínoztam, míg frankó vajkrém állagú lett (baromi zsíros, de nem is vaj, nem is tejszínhab, valahol közötte), és csak nem akart "átesni". 

 

Mit rontottam el? Van olyan hogy nem válik ki az író? Mit javasoltok? Lehet, hogy túl zsíros a tejszín? MI lehet a baj?

 

Előre is köszi a segítséget!

 

 

 

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.06 0 0 5543

Szia

 

Elméletileg igen....de én vastagaljú duplafalú edényt használok.....egyszerűen felmelegítem 63 fokra....aztán már nem méregetem a hőfokot...30 perc múlva beleállítom hideg vízbe és visszahűtöm a kultúrázási ill. oltási hőmérsékletre...

Nekem működött...utána már nem volt több kólis sajtom...

 

Nos...szerintem elsőre teljesen felesleges préselgetni....én még sosem csináltam...

Az első egy-két gomolyádat csináld úgy végig, ahogy "sajtosferi" videóján látod....

 

Aztán jöhet egy-két fűszeres is...pl. lilahagymás....fokhagymás zöldfűszeres...ilyesmi...

 

Préselés....utómelegítés....stb...ráérsz, ha már egy- két alapgomolyád szépen sikerült és elégedett vagy vele...az már a félkemény sajt kategória lesz...

 

Én azt gondolom, érdemes szépen lassan haladni...és amikor egyvalami jól megy...jöhet a következő...

De ez csak egy vélemény....

Előzmény: troy_ (5542)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!