Keresés

Részletes keresés

nyárimádó Creative Commons License 2016.05.17 0 0 2954

Nálam "idegen " család volt, azért építettem műlépet velük.

 

Előzmény: Jam Clerk (2953)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.05.17 0 0 2953

Akkor nagyrészt kiépített kereteket kaptak, de most, az új fiókban azért már akadt pár műlép is. Hogy egyébként milyen fertőzésük lehetne, azt nem tudom elképzelni, mivel amikor kiértem a kaptárakhoz, akkor kezdtek kihúzni a fölöttük lévő faágra, fejmagasságban, épp csak annyi dolgom volt, hogy alájuk csaptam az első kéznél lévő fiókot-tetőt-aljat, szóval egy órán belül már a többi kaptár között álltak a soron az új lakásban :)

Előzmény: nyárimádó (2950)
nyárimádó Creative Commons License 2016.05.17 0 0 2952

1

Nálad lesz a buli idén, tudtad?

Előzmény: bgaby (2951)
bgaby Creative Commons License 2016.05.17 0 0 2951

hány méhet kell keresnem, h hozzám is gyere??? ;-)

Előzmény: nyárimádó (2945)
nyárimádó Creative Commons License 2016.05.17 0 0 2950

Asszem a befogott rajt dolgoztatni kell, csak műlépet adtam be nekik. Úgy tudom, hogy a fertőzések elkerülése miatt is csak műlépet szabad nekik beadni. Ezek után szűkítettem a kijárót, kaptak aznap egyszer szörpit, és azóta nyugalom van. Anyuka petézik, építenek szépen, hordanak.

Akác után viszont szedem szét a családokat.

 

Előzmény: Jam Clerk (2948)
nyárimádó Creative Commons License 2016.05.17 0 0 2949

Ahogy elnézem az időképet felétek.... 

Remélem ezen a héten még lesz egy kis akác ( Hajdú BM), azután vége.

/Hegyekben hideg és fagy, biztos nem megyek második akácra./

Előzmény: nyárimádó (2944)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.05.16 0 0 2948

Múlt hétvégén én is arra értem ki, hogy összeálltak fürtbe, az egyik kaptár megrajzott, de hálistennek csak alájuk kellett csapni egy keretes fiókot, alj-tető hozzácsapva, azóta annyi az előrelépés, hogy ma, mikor belenéztem, hogy hogyan állnak, azt észleltem, hogy befogáskor alábecsültem a létszámot: kevés lett nekik a 8 félkeret, mert azóta, egy hét alatt kiépítettek két teljes félkeretnyi szabadépítményt, amit félig meg is hordtak, de még így is zsúfoltnak tűnt az az egy fiók, úgyhogy elvettem az építményt, beraktam a helyükre két "rendes" keretet, meg kaptak pluszban egy üres lépes fiókot is :)

A szaporításaimban meg jellemzően már vannak kikelt anyák, néhol fiasítanak is. A törzscsaládok meg felemásak. Nem vagyok valami elégedett, de ahhoz képest, ahogyan ez a nap indult, a végére kicsit helyrerázódtunk.

 

Előzmény: nyárimádó (2944)
Nobody1 Creative Commons License 2016.05.16 0 0 2947

Sajnos nekem is messze van (Csongrád megyében vagyok). De van egy ismerősöm azon a környéken, akit lehet érdekel. (Csak sajnos a címed nem publikus, így nem tud írni Neked.)

Előzmény: BlackSwanR (2946)
BlackSwanR Creative Commons License 2016.05.16 0 0 2946

Nagyon kezesek, bárcsak elvinné őket innen..valaki, ha nem is a gazdája :D

Előzmény: nyárimádó (2944)
nyárimádó Creative Commons License 2016.05.16 0 0 2945

Mennék, de.... még mézet is vinnék.

Előzmény: BlackSwanR (2943)
nyárimádó Creative Commons License 2016.05.16 0 0 2944

Ahhh, de messze van....pár száz km.

A multor egy 6m-es létra kellett, hogy leszüreteljek egy rajt ( most még karanténban vannak, anya petézik stb...), ez ahhoz képest sámliról megoldható lenne :)

A sok eső miatt otthon csücsülnek 2 napja a méheim, a kis dögök támadnak, ha bele szeretnék kukkantani a kaptárba...

2 nap = -1 kg a mérleg szerint :((((

Előzmény: BlackSwanR (2942)
BlackSwanR Creative Commons License 2016.05.16 0 0 2943

Ingyen odaadom, csak vigyétek! :)

Előzmény: nyárimádó (2941)
BlackSwanR Creative Commons License 2016.05.16 0 0 2942

A házam végibe :D :P

 

Most komolyan ennek örülni kell???

 

Somogyban amúgy

Előzmény: Nobody1 (2940)
nyárimádó Creative Commons License 2016.05.16 0 0 2941

Jajj, de finom lenne...

Én is megkérdem, hol van ez ? :)

Előzmény: BlackSwanR (2939)
Nobody1 Creative Commons License 2016.05.16 0 0 2940

De örülnék én most egy ilyen rajnak... :)

Hol van ez a kert?

Előzmény: BlackSwanR (2939)
BlackSwanR Creative Commons License 2016.05.16 0 0 2939

Na most, ez a kertünkben lévő egyik fa----azt hittem lefosom a bokám, amikor megláttam, eszméletlen mennyiségű méh csüng rajta.:(

Tényleg nem lehet ez ellen tenni valamit?

Közelebb nem mertem menmi, mert támadnak.

 

Ben657 Creative Commons License 2016.05.14 0 0 2938

Máma sikerült kipergetni a repcét ,14 kg. átlag a végén kaptunk egy jó kis zivatart de szerencsére a méz nem ázott meg csak mi.

Cirkusz01 Creative Commons License 2016.05.13 0 0 2937

Úgy legyen Ma már tudtak mozogni,ugyan,de erős volt a szél,szóval ez sem kedvez az akácnak. Tavaly nekem is a körüli volt a termés,de azt idén,ha a fele lesz,összeteszem a kezem.

 Üdv

Előzmény: Ben657 (2936)
Ben657 Creative Commons License 2016.05.13 0 0 2936

Szerintem lesz mert it szlovákiában jóval később szokot virágozni meg elfagyni nem fagyot el igaz nincs valami sok akácos de tavaly is perget itt mindenki 12 kg körül.

Cirkusz01 Creative Commons License 2016.05.12 0 0 2935

Úgy gondolod,lesz akác mézed ? Itt az ország majdnem közepén 1/3 elfagyott,most meg 2 napja esik. Előtte nappal sem volt 15 foknál melegebb. egy hete nyílanak már itt a fák.Szombaton,már a fákra mentek a méhek,aztán kaptárban csücsülnek azóta.alig van járás.

Az esetleg el nem fagyott akácosokat meg megrohanják a vándor kollégák. Pergetni nem sokat kell,de legalább jókat lehet beszélgetni.

 Üdv

Előzmény: Ben657 (2934)
Ben657 Creative Commons License 2016.05.12 0 0 2934

Az akácig van vagy 5  ,6 napom de majd meglátom.

lowpici Creative Commons License 2016.05.12 0 0 2933

Ha elkezdték fedni, akkor és nem csurran, akkor biztosan érett. Tehát ahogy csak tudod pergesd ki, mert ráhordják a híg akácnektárt a méhek.

Előzmény: Ben657 (2932)
Ben657 Creative Commons License 2016.05.12 0 0 2932

Üdv .

Dilema előtt állok ,szombaton szeretném a  repce mézet kipergetni ,fügőlegesen ráztam a kereteket úgy nem nagyon csepent fügőlegesen is csak egy két csep.minden második keretnek a fele fedet de sok olyan keret van amiben félig vanak a selytek de nem csepeget erős rázásra sem.Mit gondoltok inkább várjak még ?

Nobody1 Creative Commons License 2016.05.12 0 0 2931

Úgy néz ki, ezeknek sikerült sok vegyszeres nektárt bevinni a kaptárba. A szomszéd az állatorvosnak is mutatta, aki szintén vegyszerre gyanakodott, mert betegséget és sok atkára utaló jelet nem talált.

Én nem is mertem a fedetlen mézet kipergetni, mert lehet abba is jutott valamennyi vegyszer.

Nem akartam regisztráltatni ezt a pár családot, sőt igazából méhészkedni sem volt szándékomban. Itt nem igazán szoktak hivatalosan permetezni sem, mert egy természetvédelmi terület határán vagyok, de a gazdák azért néha megszórják a földjeiket rendesen, de általában estefelé szokták. Ez volt most kivétel.

Úgy 10 éve egy raj betelepült egy nem használt kéményembe, szerencsésen átvészelték a telet, majd tavasszal rendesen beporozták az összes gyümölcsfámat és mázsaszám lett termésem. (Előtte 5 év alatt sem termett összesen ennyi gyümölcsöm!)

Előszedtem a régi tankönyveimet (igaz csak pár óra méhészetet tanultunk) és minden fellelhető szakirodalmat, aztán egy ismerőstől vettem egy fekvő 24 keretes, kis javításra szoruló NB kaptárt, amibe sikerült átcsalogatnom őket. Következő évben készült még 2 kaptár és neveltem bele 2 rajt, plusz még annyi mézem is lett, hogy ajándékozni is lehetett belőle (pedig a téli szükségletüket is bőven bent hagytam a kaptárban).

Komolyabban nem volt és most sincs szándékom méhészettel foglalkozni. Elvileg egy család is elég lenne "saját célra", de a biztonság kedvéért volt a 3. Persze erre azért nem számítottam, hogy egy permetezés így betesz nekik és messze környékből eltűnnek a méhek.

A "földesúrral" azóta már elbeszélgettem és úgy tűnik megértette mit tett. Csak ez most engem nem vigasztal. Tavaly tavasszal volt a pusztulás, azóta üresek a kaptárak és most még kóbor raj befogására sem lesz esély, mert tényleg nincs méhecske még mutatóban sem. :(

 

Előzmény: Táborozó (2930)
Táborozó Creative Commons License 2016.05.12 0 0 2930

Többnyire csak a kijáró méhek szoktak elpusztulni, de nagy mennyiségű behordott mérgezett nektárral már más lehett a helyzet. 

 

Miért nem bejelentett méhészeted van? Így még hivatalosan bejelentett permetezés esetén sem tudnak értesíteni. 

 

Minimum, az önkormányzatnál a  február végéig kötelező bejelentést meg kellene tenni. Ha nem értékesítel, a többi adminisztratív burokratikus útvesztő spirálba fölös belemenni. Bár ha nem vagy az ENAR- ba bejelntkezve valószínűsítem hogy egy esetleges nyúlós esetén nem jár kártérítés. De ahhoz meg mindenféle regisztrációs számok, meg őstermelői kell abból meg következik az adószám kötelezettsége. No mag a kamarai.  Nem teljesen tiszta ez most nekem, hogy akki most a nulláról kezdi, mi a sorrend mert 20 éve méhészkedem. Nekünk "csak" mindíg  az aktuális  változásoknak kellett eleget tenni. 

Előzmény: Nobody1 (2929)
Nobody1 Creative Commons License 2016.05.11 0 0 2929

Nem hobbi gyümölcsösről van szó, hanem a szomszédos ~30 hektáros repcetábláról, amit virágos állapotban délelőtt 11-kor permetezett a "földesúr" valami rovarölővel becőormányos ellen...

Úgy 800 méterre a szomszéd tanyában is volt 12 család és 2 nap múlva már azok sem éltek. Ott is hiányzott a méhek fele (gondolom azok vissza sem jutottak a kaptárhoz), a maradék egy része a kaptár előtt a földön, a többi a kaptárban pusztult el.

Biztos voltak neki is, nekem is hibáim, hisz "kocaméhészek" vagyunk, no de mindketten már vagy 10 éve tartottunk méheket és az mégis furcsa, hogy a szépen kitelelt 15 család egyik nap még serényen hord, aztán jön egy permetezés és másnapra meg mind mindkét helyen elpusztul.

Persze mehetünk a "sóhivatalba" panaszra, hisz bejelentett méhészetünk nem volt, a "földesúr" meg közölte, hogy "holmi bogarak miatt ő nem fogja hagyni a repcéjét pusztulni, csukjuk be a méheket". Ja, ha legalább előre szólt volna...

Előzmény: Táborozó (2927)
nemethyati Creative Commons License 2016.05.11 0 0 2928

Sziasztok, a segitsegeteket kernem!

Mehviaszt probaltam a minap eladni ( nagyobb mennyisegrol beszelunk ) es hat felhivtam egy nehany felvasarlot Mateszalka, Nyiregyhaza es Debrecen kornyeken de mindenki lepatintott, olyan valasszal hogy jelenleg csak egy par kilot tudnak atvenni 2200 Ft/kg aron.

Tudtok nekem esetleg valakit/valakiket ajanlani akik nagyobb mennyiseget is at tudnak venni ?????

Valaszotokat elore is koszonom !!!!

Tovabbi Szep Napot mindenkinek !!!!

Sziasztok

Táborozó Creative Commons License 2016.05.10 0 0 2927

Szinte hihetetlen hogy legyen az országban méhmentes terület. A méheid pusztulását nem okozhatta egy hobbi gyümölcsös permetezése. Környékemen is vannak "mindent bele" "mindenre jó" elven permetező kiskert tulajdonosok.  Valami másnak is oknak is kellett lennie.

Előzmény: Nobody1 (2926)
Nobody1 Creative Commons License 2016.05.08 0 0 2926

Nekem sajnos 2 éve nincsenek méheim (a szomszéd "áldásos" permetezését követően), még az a 3 család is kipusztult, amit saját szükségletre tartottunk. Szóval én most nem a hordást várom, hanem a méheket hiányolom mindenhonnan. Hiányoztak a gyümölcsfák virágzásakor és most az akácnál is és ha így marad akkor majd a napraforgóról is.(Pedig most azt is sokat vetettek a környéken.)

Egy ismerős a napokban akart venni családokat, de végül csak 1 családot tudott nagy nehezen  40 km-ről beszerezni, mert itt Csongrád környékén egyszerűen nincs. Annyira nincs, hogy még az egy hete érkezett gyurgyalagok is 1 nap után tovább álltak, pedig a homokbánya minden évben tele volt velük...

Esetleg van valami járvány és egészségügyi zárlat ami miatt a méhészek és a méhek is eltűntek a környékről? Vagy más oka lehet?

Előzmény: Táborozó (2925)
Táborozó Creative Commons License 2016.05.08 0 0 2925

Én 1999-re emlékszem hasonló évként, a nyírségi erdőre már úgy érkeztünk hogy volt nyíllott virág, de kb még egy hétig semmi hordás nem volt. Míg egy éjszaka esett egy kis eső, nem sok talán csapadéknyomnak is alig nevezhető mennyiség. Másnaptól beindult a hordás.

Előzmény: Nobody1 (2923)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!