Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5587

A pár hét, a rózsaszin  szin, a zokniszag  már sejteti  a brevit:-)))

Ha lágysajton telepedett volna meg, orfacsaró inycsiklandozó büdikével lepted volna meg magad.......nó majd eztán!

Előzmény: Törölt nick (5585)
elefada Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5584

Én úgy oldom meg, hogy egy müanyag dobozba teszem a sajtot deszkára.

Nedves sajtkendővel letakarom (sajthoz nem ér).

Mikor-hogy, napi 1-2 szer ujranedvesítem a kendőt.

Gomolyát, félkeményet simán érlelheted  18-20 fokon így. kb3 hét.

Előzmény: mamasajt (5578)
elefada Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5583

2-3 hetes túró már nem ínycsiklandozó még akkor sem, ha nem szinhibás.

Mondjuk ehetett céklát is a kecsó, de nem ez az életszerű.

Előzmény: Törölt nick (5575)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5582

Oké!

:-)))))

Előzmény: elefada (5581)
elefada Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5581

"egyetlen közös tényező az elmosogatatlan sajtcsepegtető, ".......

..........én akkor is csak azt  tartom a legkézenfekvöbbnek, hogy vér van a tejben.:-o

Negatív teszt, és mégis rózsaszin, akkor feladom, ellenkező esetben tartom :-)))

 

Előzmény: Kecskeb (5577)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5580

Kereken két hét után megérkezett a CMT!!

 

Persze...addigra a kecske meggyógyult...és a tej meg úgy alvad, mint a beton!!!

:-))))

Előzmény: elefada (5573)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5579

Elnézést simika....de mivel én írtam először elefadának, ezért az új sajt és túróra benyújtott licensz-nél ragaszkodnom kell a 60-40 %-hoz.

:-))))

Előzmény: Törölt nick (5570)
mamasajt Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5578

Elakadtam a mondatodon,hogy a gomolya "nehogy kiszáradjon".Nekem néha nagyon kiszárad - hogyan védekezhetek ellene?

Előzmény: elefada (5569)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5577

Má' megen igazad van!

:-)))

 

Viszont...ki fogom próbálni ezt a rózsaszínes dolgot...

Ugyanis ha simika az ország másik részén teljesen más tejből ugyanazt tapasztalja amit én....és az egyetlen közös tényező az elmosogatatlan sajtcsepegtető, akkor annak az lesz az oka....

 

Elfogadom, hogy nem lehet rúzskultúra....de tutti, hogy valami olyasmi, amit az előző nap használt csepegtető okoz...

Ugyanis ez kétszer is előfordult nálam, különböző időkben amikor sok volt a tej és egymás után raktam be a két sajtot...

Ha szombaton veszek tehéntejet, megkockáztatom a dolgot...

Ez elméletileg teljesen tiszta, megfelelően kezelt és hűtött tehéntej amit egy gazdaságból a "bocisautó" hoz.

 

Ha ugyanaz bejön...küldök fotót... 

Előzmény: elefada (5569)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5576

Szia.

 

Köszönöm szépen.

 

Nem saját a tej ,de remélem tavasszal már lesz saját is .

Hetente 9 litert hozunk,nagyon jó minőségű.A kicsik imádják a tejcsit,kakaót.Ezért fel van forralva.És ha megmarad a forralt tej nem igazán tudok vele mit csinálni.Igaz ritka ha megmarad de volt már rá példa.Így joghurt készül belőle.Mézzel nagyon szeretik .Saját joghurt saját mézzel.:) .És gondoltam kipróbálom a joghurtsajtot.

Ha csinálok magamnak kultúrát akkor a vert tej is elkészíthető a forralt tejből.Nem is igazán forralt tej, de szerintem ez már sajtnak nem jó,meg kultúrám sincs bele.

Előzmény: elefada (5574)
elefada Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5574

Egyszerű. :-)

Ugyanúgy mint a joghurtot, csak 25 fokon alvasztva.

Vagyis:készítesz egy  anyakultúrát a saját megbízható tejedből.

Nemes egyszerűséggel, megaltatod a tejet. Kész a saját , egyedi, egyéni kultúrád. Ha megaludt, hütőbe tárolod,

2-3 napig eláll.

94 fok körülire felhevíted a tejet, tartod 20-30 percig.

Lehütöd 25 fokra, 1-2% kultúrával beoltod, s 20-25 fokon  altatod kb 20-24 ó

Ízesíted, akár méz-lekvár, bármi, vagy natúr, felvered habverővel, s egy fincsi ívóst kapsz.

Igen én is "sajtosferitöl ismerem. Hungarikum.

Mostanság a joghurtot is felverem, híveim imádják.

Sajna kecskéböl  a tej adottságai miatt a vert tej nem olyan finom, mint tehénből.

Előzmény: Miska-Maska (5572)
elefada Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5573

.

Mint írtam 100% vér.

Pár hét alatt, hidegérleléssel  esetleg kialakulhat a rózsaszín brevi, erröl már volt szó itt régebben, nekem még nem jött ez össze.

A túró és friss sajt rózsaszinje, vér van a tejbe.

Előfordul föleg laktáció kezdetén, végén. Erre kell a CMT, hogy kiszürd az ilyen tejet.

Ha csak kicsit véres, egy idő után beáll.

Ha nagyon.Eurofil tőgyinfuzió.

Volt nekem is, pulykák imádták, semmi bajuk nem lett.

DE SAJT EBBÖL NEM MŰKÖDIK!

Előzmény: Törölt nick (5570)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5572

Sajtosferi említi ha jól emlékszem ,a békési videón.

Olyan joghurt féleség.Aludttejből készül.Erdélyben is készítik.

De hogy hogyan kell csinálni nem tudom .

Előzmény: elefada (5571)
elefada Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5571

Mondjuk egy 0,7 beföttes üveggel.

Kecsketejhez passzol, ha tehéntejem lenne, SAJÁT, én mással kisérleteznék.

Tudjátok mi a vert tej? Magyar joghurt, hazai kuriózum, ami nincs még a piacon.

Előzmény: Miska-Maska (5567)
elefada Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5569

Azért nézd meg kicsit jobban azt a diagrammot. :-)

22 fokos teremhön 10 óra után éri el az alvadék az 5,2-t

+ add hozzá a termizálást követő pH csökkenés miatt mire aktimalizálodik

+ ha kecsketejből, akkor a kedvezőtlenebb közeg (magas induló pH, kevesebb cukor) ,

ezek mind hosszabbítják az időt, lassan kijön a kb 24

 

Gomolyát hagyd a melegen érni csak a kiszáradásra vigyázz, na meg elötte a kidolgozásra ( ne maradjon benne sok víz).

Ha penészes, csap alá, alaposan lemosod, leszárítod.

Egy idő után megunja, kéreg zárul, már nem nagyon penészedik.

 

"nagyon halványan rózsaszínes volt..."   rúzskultúra ??????

Lehetetlen...24 ó után a sajt felülete még savanyú , eöbb dolgozni kell a savemésztő élesztöknek, hogy előkészítsék a terepet a lugos pH-t kedvelő brevinek.

Vér volt a tejben, ez tuti, és az is, hogy ez a sajt nem arra ment, amerre te akartad.

 

 

 

elefada Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5568

:-o

 

"leüljön és összeálljon...mondjuk a fele savó alatt?".....mondjuk

 

Előzmény: Kecskeb (5564)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5567

Sziasztok.

 

Találtam valamit.

 

elefada válasz | megnéz | könyvjelző 2009.06.11 00:11:59 © (1710) Kivülröl fűszerezett sajt pl:joghurtsajt
Elkészítés: 2 napig csepegteted tüllben vagy vászonban a joghurtot hütőben, majd olajos kézzel golyokat formálsz, lehütöd, s borsba, paprikába, snidlingbe, bazsalikomba, petrezselyembe, vagy amire gusztusod van forgatod.
Más, pl krémsajt. Írd be a keresőbe ,okézd le a gyorskeresést innen-t. Többféle ízesítést írtam. Előzmény: mtina (1709)

 

Valaki próbálta már?Mennyi joghurtot tegyek oda hogy azért legyen is belőle valami?

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.08 0 0 5566

Tényleg lassúbb a CHN ....a túrón vettem észre...

Az STI reggelre simán megsavanyította a kecsketejet is...a CHN még mindig nem...

Pedig a papírja alapján, hőmérséklettől függően ez is képes 8 óra alatt is elérni az 5,2-t.

 

Hm...ezektől az érlelgetésektől még félek...egyet megpróbáltam egyszer a pincénkben...pár nap alatt csupa zöld meg fekete penészes volt...

 

Eszembe jutott valami...még a legelején, amikor nem termizáltam a tejet ....csak egy szűrőm volt és egymás után tettem be két sajtot, anélkül, hogy elmostam volna a formát...és a második sajt mikor 24 óra után kivettem a formából itt-ott nagyon halványan rózsaszínes volt...

Lehetséges, hogy elkezdett valami rúzskultúra féle kialakulni rajta?

Előzmény: elefada (5562)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5565

Örülök, ha tudtál hasznosítani valamit.

 

Arcom pirul.....de még csak nem is hallottam ilyenről...

:-)

Előzmény: MUM.21 (5563)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5564

Nagy vagy Elefada!

 

Látatlanban kitaláltad....

Illetve ülepítgetem én...de újra meg újra felkavarom, pont azért, hogy minél többet kinyomjon magából...

De ezek szerint a végén hagyhatom, hogy leüljön és összeálljon...mondjuk a fele savó alatt?

Össze akart ez a szerencsétlen mindig állni, csak féltem, hogy akkor már nem veszi fel rendesen a forma alakját és újra megtöröm az összekapcsolódást.

Előzmény: elefada (5562)
MUM.21 Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5563

Szia !

 

Köszönöm az ötleteidet .

 

Sok töprengés után belekezdtem egy 100 x 80 x 150 cm belvilágú fa füstölő szekrényt építésébe . Ahogy elkészül a szekrény rakok fel képet róla .

Létezik egy víztükrös kátránykicsapató szerkezet . Van esetleg róla rajzod ?

 

Üdvözlettel  Müm.21 

Előzmény: Kecskeb (5308)
elefada Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5562

Szerintem formába rakás elött nem ülepíted.:-((

Ülepítés után már színte egybeáll a savó alatt.

Fazekat megdöntöm, savó ki, a lábas alján maradó sajtanyag szűrőbe, kicsit megnyomkodni, fordítani.

Megy ez akár 2l tejből is.

Tökéletesen jó a tisztán csak fa elégetéséböl keletkezett hamu is.

De lehet gyógyszertárba venni carbonport is.

Jön a tavasz,... készíted a krémsajtot, lágysajtot....megszorod a carbonnal,... megfürdeted camemberttel..... érlelgeted, s 2-3 hét  múlva beájulsz, hogy milyen ügyi vagy .:-)))))

( Egyik pálmát ezzel vittem el nyáron Ladányban.)

Vigyázz, a Chn lassubb, mint amikkel eddig dolgoztál, jobb lesz gomolyához, félkeményhez is.

Ez aromatermelő is.

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5561

Hááát igen....ráadásul tehéntejjel... Akecsketejből még a feta kultúra sem tudott ilyen savanyú sajtot csinálni....

 

Képzeld el...nem értem miért, de nem tudom megcsinálni pont úgy a gomolyát, mint a "sajtosferi" videóján...

Mindent pontosan úgy csinálok, kavargatom....töröm...figyelem a töretet....de mégis...amikor elkészül és berakom a formába én nem tudom azonnal megfordítani benne, mint ő....

A legjobb esetben is kell minimum 20 perc....vagy egy óra, amíg egyben marad....

 

Igazából ez nem olyan nagy probléma, mert elég sok vevő a lilahagymásnál, meg a snidlinges -paprikásnál, pont azt szeretik, hogy ha kicsit lazább...savósabb....viszont ha tavasszal sok lesz a tej és érlelgetni szeretnék egy kettőt....akkor nem hagyhatok benne annyi savót mint egyébként...

Lehet, hogy ez a 8 liternyi tej ez kevés ....hogy jól dolgozhasson vele az ember...hőmérséklet...stb...

 

De tavaszra beszerzek egy 20 literest ....akkor a tej is sok lesz....hátha nagyobb mennyiségben jobb lesz...

 

Aha....szóval a hűtés az nem zárja le, csak megállítja? Ezt nem tudtam.

 

Létezik valami steril faszénpor....vagy csak simán a grillsütőhöz való?

 

Képzeld ennek a CHN-nek tök jó illata van a sajton...pedig csak most vettem ki a sóléből...!!!

 

 

 

Előzmény: elefada (5560)
elefada Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5560

Ne csodálkozz!

A feta olyan kultúra, ami 6-8 óra alatt lemegy 5pH alá, s kb a 4,6 magasságában áll le.

Az STImég elöbb jut 5 közelébe,  ezt sózással, hűtéssel megállíthatod,  fetát azt hiszem nem.

Gomolya 5,2  2o-24 ó .Akár spontán, akár kultúrával,(Chn) szintén megállíthatod és ujjraindíthatod hűtéssel, sóval meg lezárhatod a folyamatot.

 

A sólében is savó ki, sólé be.

Ha a kidolgozással nem tudsz rajta segíteni és sok víz (savó) marad az alvadékban, attól is túlsavanyodik.

 

Szó,mi szó, ha ott van ahol lenni kell, tedd a sólébe.

 

A guta ne üssön meg, inkább kisérletezz:-)))

Kend be faszénporral, lugosít. Ha szerencséd van, pár nap alatt helyes irányba fordítja sajtocskádat.:-)))))))))))

Előzmény: Kecskeb (5554)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5559

Tényleg ízlés kérdése....de a színén is látod, ahogy egyre barnul. Én általában reggel beindítom aztán délutánra estére készen is vagyok vele...sőt ha túl intenzív a füst meg egy kicsit melegebb is a kelleténél akkor még sok is...

De én almafa hasábot használok, ami néha fellángol...szóval résen kell lennem...

Előzmény: Miska-Maska (5558)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5558

Köszönöm szépen .

Már meg is találtam én is .Utána tudtam olvasni .

Mennyi ideig kell füstölni?Gondolom ízléstől is függ hogy ki hogyan szereti.Erős füstös íze legyen vagy gyengébb.

Most még csak próbálgatom a dolgokat kicsibe.Tavasszal úgy nézz ki hogy veszünk egy tehenet akkor aztán lesz tejcsi ,lesz miből kísérletezgetni.

Előzmény: Kecskeb (5557)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5557

Keresd meg a 4751-es hozzászólásomat....abban leírtam háromféle módszert...ha lesz hozzá kérdésed szívesen válaszolok rá.

 

Én a gáztűzhelynek a rácsát szoktam kilopni a sütőből...a hordós megoldáshoz...

:-)))))

Ilyenkor télen nincs szükség különösebb hűtésre...

Előzmény: Miska-Maska (5556)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5556

Elsőre jó ötletnek tűnt ,de bele se gondoltam ilyen dolgokba.Arra gondoltam hogy milyen jó szalámis gomolyát fogok csinálni.

Tegnap betettem a hűtőbe ,reggel néztem már nincs olyan szaga ,gondolom a hideg miatt.Megállított  benne bizonyos dolgokat,nem hagyta tovább romlani.Nem baj ez az adag megy a kukába.Máskor elővigyázatosabb leszek,és nem a 25 fokos konyhában hagyom majd.A spájz nem hideg neki?

Egy másik kérdésem lenne.

Hogyan füstölőd le a gomolyákat?Úgy tudom hogy hideg fűst kell hozzá?Ezt hogyan lehet elérni.

Nekünk hagyományos füstölőnk van amibe sonkát ,szalonnát füstölünk.Gondolom ez is alkalmas rá csak a füsttel kell vigyázni hogy ne legyen olyan meleg .Hogy rakod be a sajtokat valami hálóba vagy csak simán a füstölő rácsára?

 

Köszönöm szépen a segítséget ,aranyosak vagytok.:)

Előzmény: Kecskeb (5555)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5555

Ezt nem vitatom.....viszont:

Néhány vallás nem véletlenül tiltja a tej és a hús egy edényben, vagy egy helyen tartását....

Szerintem a tejnek és a húsnak is megvan a maga mikroorganizmusa...akár füstölt sonkáról....vagy szalámiféléről beszélünk....mindkettő folyamatosan érik és dolgozik....ráadásul a belerakott húsféleség abszolúte nem steril...

 

Néha még a szárított zöldfűszerek is meg tudják fertőzni a sajtot....volt erről beszélgetés itt a fórumon, hogy melyik fűszer a tisztább....akkor képzeld el, hogy húsféle miket csinálhat amikor egy harnincegynehány fokos alvadékba kevered...ami ráadásul örákon keresztül dolgozik...

 

Gondolom a nagyüzemi sonkás....meg mindenféle sajtok gyártásakor halálosan kiölt húsfélét....és aromát használnak...

 

De hát....próba....szerencse.

 

:-)))

Előzmény: Miska-Maska (5548)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.07 0 0 5554

Asszem beszerzek egy sófokolót...

 

Megüt a guta...két tehéntejes sajtom is túlsavanyodott. Már nem volt más kultúrám, csak a fetához való és kb. 8 óra után a hűtő helyett a spejz-ba tettem, hogy csöpögjön még....de valszeg nem volt elég hideg és nem állította meg a savanyodást....

Aztán sólé....füstölés....de nem vagyok elégedett sem az állagával, sem az ízével...

 

Elefada....szerinted a 6-8 órás csepegtetés után berakhatom azonnal sólébe?

 

Ugyanis az van, hogy a savó kb 24 óra alatt csepeg ki rendesen. De amióta kultúrát használok, ez az idő lerövidül 6-8 órára....ennyi idő viszont nem elég, hogy rendesen kicsepegjen. Azt szoktam csinálni, hogy 6-8 óra után be a hűtőbe ....és még ott csepegtetem további 12 órát....

Ha mindjárt sólébe teszem, akkor utána már egy tányéron nem fogja tudni kilökni a felesleges savót?

Előzmény: elefada (5549)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!