Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2008.12.27 0 0 3653
Sajna ez van, kellett nekünk az "unijó"!Értelek..............
Előzmény: Törölt nick (3651)
mclasky Creative Commons License 2008.12.27 0 0 3650
Köszönöm a válaszokat!

A kérdés igazából az, hogy mekkora teljesítményű kandalló kell, hogy megspóroljam a bélelést. Szóba jöhet a vízfűtéses kandalló is, csak pontosan kéne tudnom a minimum értéket. A kémény 7-9 m magas lehet.
PrintScreen Creative Commons License 2008.12.27 0 0 3649
Na, valakinek véleménye a dologban?
Előzmény: PrintScreen (3636)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.27 0 0 3648
Jó napot! Miből gondolod hogy nem lehet a kémény méretezését a KŐMŰVESRE bizni?!
Én is raktam már 27x27 cm-es méretű kémény kürtőt a tervező határozta meg,én csak 20x20-at készitettem volna mert szerintem ennyi is elég a kandallónak,25 év szakmai tapasztalattal a hátam mögött bátran méretezek bármilyen kémény kürtőt ugy hogy a kémény seprő el is fogadja!!!!!!!!!!!!!!!!
Előzmény: Törölt nick (3646)
mclasky Creative Commons License 2008.12.27 0 0 3645
Sziasztok!

Kérdezném a hozzáértőket:

Van egy a kőműves lustaságából túlméretezett 27x27es kéményem. Tervezem a kandalló beépítését, és tudni szeretném, hogy mi a minimum teljesítmény (KW) amit a kanadallónak tudnia kell a kémény kibélelése nélkül.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Zsolt
SP9 Creative Commons License 2008.12.26 0 0 3644
Szevasztok!
Úgy látom, itt is sok tájékozott van köztetek.
Tudtok-e valamit arról, hogy miként kell megkeresnem a legolcsóbb megoldást, ha van egy kéményem, ami 20m hosszú, és cirkóval kellene megoldanom a fűtést és melegvizet.
A 20méteres kémény miatt aggódok leginkább, mert láttam olyan cirkót, amelyikre az volt írva, hogy max. 9m-es kéménye lehet. A többinél pedig nem láttam hosszúságot!
Előre is köszi:
SP9
siokemeny Creative Commons License 2008.12.24 0 0 3643

Bumm, reccs, mi ez a zaj?
Asszem' megjött a mennyből-angyal!
A szobában keringett, verdesett a szárnya,
a KÉMÉNYről ráesett a karácsonyfára.
A fa persze idén sem bírta el,
a családom romokban ünnepel...
wagcina+ Creative Commons License 2008.12.24 0 0 3642

Mindenkinek!

 

Kívánok Békés, Boldog Karácsonyi Ünnepeket!

deszegregator Creative Commons License 2008.12.22 0 0 3641
Köszi, elolvastam, és kössz a többieknek is a válaszokat! A kazánom (4 tagos öntöttvas) füstjárat környéki része volt berakódva, ehhez a részhez nem fértem hozzá normálisan, mert a füstcső alsótag olyan barom módon lett beépítve, hogy nem lehetett kiszedni a fal miatt, szerintem oda még kazánostúl tolták be... A füstcsövet kellett kivágnom, majd megrövidítenem, újrahegesztenem, hogy a faltól (ami kémény koromzsák) be tudjam rakni újra. Nem gondoltam hogy kazángond, most sajnos vizesebb a lignitem az egyébként használtnál. Volt aki a lignitet mint fűtőanyagot sajnálta le, tény van vele gond, legjobb egy fél évet szárítani, csakutána tüzelni vele. Azt azért hadd tegyem hozzá, környékünkön egy igen olcsó fűtőanyag, a keményfával egyenértékű a fűtőértéke, és 600 ft körüli mázsaáron beszerezhető. Jóval gyorsabban szárad a fánál, fontos hogy helységben, napfénytől védve legyen tárolva, szárítva, mert a nap porlassza rendesen. Most megszívtam, de alig néhány hetes , nagy nedvességtartalmú a fűtőanyag. A fát inkább csak gyújtósnak, néha közélökve használok, de az mindíg több éves, száraz.
Előzmény: siokemeny (3640)
siokemeny Creative Commons License 2008.12.22 0 0 3640
T deszegregator!

3595-ös hozzászólástól olvass vissza, megtalálod a választ!
Előzmény: deszegregator (3637)
hhx Creative Commons License 2008.12.22 0 0 3638

Köszönöm!

 

Emlékeim szerint alu cső, és valószínűleg a 13 cm átmérőjű merev falú verzió. Majd a karácsonyi szabadság alatt jobban megvizslatom, de valószínűleg nincs mellette kitöltve a hézag

Előzmény: siokemeny (3633)
deszegregator Creative Commons License 2008.12.21 0 0 3637
Sziasztok!
A kazánom egy kátrányfészek lett, fa , és lignit tüzelés...Eddig prímán ment már pár éve, most meg több füst jön ki a kazánból, mint a kéményből, a kazánban folyik a kátrány. Mi az ördög lehet a kémény van így berakódva? Egy ismerősöm szerint gázolajos ronggyal kellene kiégetni a kéményt, de ettől én tartok, mert ha begerjed a koromtűz az behevítheti a kéményt. A kéményseprő csak kavar, kötekedik , szóval azt igyekszem kerülni.Mi lehet megoldás?
PrintScreen Creative Commons License 2008.12.21 0 0 3636
Finn, Dán tömegkályhákat padló + 20 - 70 centire kell elvileg kéménybe kötni. Mennyire ragaszkodnak a hazai előírásokhoz, értem ezalatt, hogy ami a hazai szabályokban nincs benne, olyan állat nincs, vagy egyedi vizsgálatot írhatnak elő, esetleg becsukják fülüket, szemüket és hallani sem akarnak róla.
Előzmény: siokemeny (3635)
siokemeny Creative Commons License 2008.12.21 0 0 3635
Üdv PrintScreen!

Mit értesz alsó bekötés alatt?
Előzmény: PrintScreen (3634)
PrintScreen Creative Commons License 2008.12.21 0 0 3634
Itt is megkérdezném, mert...
Mit szól a kéményseprőipar az alsó bekötéshez? Konkrétan tömegkályháról lenne szó.
siokemeny Creative Commons License 2008.12.20 0 0 3633
T hhx!

Ha alu béléscsöved van a kéményben én mindenképpen javasolnám a kivételét, ami valószínűleg nem lesz egyszerű eset.

Az eltávolítás nehézsége függ a kivitelezés módjától. Ha utólag húzták bele a csövet, akkor könnyebb lesz kivenni, mert minden bizonnyal nincs körbeöntve semmilyen anyaggal. Itt is két eset lehetséges: merevfalú cső, vagy westerform. A merevfalút, ami 1 méteres darabokból áll elvileg könnyebb kihúzni, bár valószínűleg szegecselve vannak egymáshoz. A westerformot meg el kell kezdeni tépni, és spirálisan letekeredik.

Ha körbe van öntve a béléscső, akkor egy mód van az eltávolításra: kémény egyik oldala végigvés, és béléscső kiszed.

Valószínű egyébként, hogy 13 centis a béléscső, mivel azt lehetett inkább kereskedelmi forgalomban kapni, a 14 centist egyedileg kellett legyártatni (általában!!).

Ha kiszedted a béléscsövet, akkor nem muszáj újra saválló béléscsővel kibélelni, bár ha van rá pénz érdemes, és akkor nem kell soha aggódnod a kátrányosodás hatásai miatt.
Előzmény: hhx (3629)
hhx Creative Commons License 2008.12.20 0 0 3629

Köszönöm a választ!

 

Emlékeim szerint a béléscső tízegynéhány (14?) cm. Ez egy kisebb (pl. 5 kW) kandalló esetén elég nagy, és maradhat, vagy ettől függetlenül amúgy is ki kell szedni (mert mondjuk nem kompatibilis a fa füstgázával, vagy mittudomén)?

Előzmény: Törölt nick (3626)
siokemeny Creative Commons License 2008.12.19 0 0 3628
Igen, a faelgázosító kazánhoz mindenképp nedvességre érzéketlen kéményt kell építeni, hiszen olyan alacsony a füstgázhőmérséklet, hogy folyamatos kondenzáció várható.
Előzmény: dako60 (3623)
vargazs74 Creative Commons License 2008.12.19 0 0 3627
Hali!

Egy Leier-es területi képviselő szerint, nyugodtan dugózzam le a kondenzvíz kivezetőt.
Mondván majd elpárolog ez a kémény aljából!!

Vélemények??

Üdv.: Zsolti

U.i.: Szerintem baromság! Ha pedig tévedek, akkor miért tervezték oda???
hhx Creative Commons License 2008.12.19 0 0 3625

Kedves szakértők!

 

Adott egy régi építésű ház, aminek a nappalijában régebben cserépkályha állt, az ki lett cserélve olajkályhára, majd újabb csere gázkonvektorra, amihez a régi tégla kéményt kibélelték egy fémcsővel. Egy átalakítás során ez a konvektor megszűnt (gáz központi fűtés lett kialakítva), a kéménybe bekötő nyílás be lett falazva.

A gázár emelkedésével felvetődött, hogy egy öntöttvas kandallót kéne beállítani az elődei helyébe.

Kérdésem: beköthető-e a régi kéménybe, vagy ki kell szedni belőle a béléscsövet?

Kell-e engedélyeztetni egy meglévő, de használaton kívüli kémény újbóli használatát?

 

előre is köszi a válaszokat

dako60 Creative Commons License 2008.12.19 0 0 3623
Köszi korrekt választ. Kérdésedre pedig igen a válaszom azóta is igyekszem, de nem mindig sikerül(az őv az igen, a sebesség az nem mindig) Az élet mindig produkál érdekes dolgokat most mesélte egy kéményes ismerősőm, hogy kint volt ellenőrizni egy helyen és a vegyeskazán kéményén az alsó tísztitónyilásnál az ajtó helyett egy jutazsák volt betömve. Megkérdezte, hogy ez mióta van így, azt mondták már régóta, eltávolította és mondta, hogy javítsák ki, legalább valami nem éghető anyagot tegyenek oda. Nem foglalkoztak vele visszatették, pedig a pince plafonig volt tüzifával. Az előbb olvastam a pelletes forumon, hogy valaki a konvektoroskéményébe szeretne belekötni egy pelletes kandallót. Tényleg a faelgázosítókazánhoz kell bélelt kémény?
üdv:dako60
Előzmény: siokemeny (3621)
siokemeny Creative Commons License 2008.12.19 0 0 3622
Ha az építési engedélyen szerepel kémény, akkor annak meg is kell épülnie, természetesen szabályosan.

Azok a házak amelyiken nincs kémény bajban lesznek, ha majd rájönnek, hogy milyen jó lenne egy kályhát, vagy kandallót beállítani a nappaliba, vagy bármely más helyiségbe. Utólagosan kéményt építeni, beállítani igen körülményes dolog. Ha építesz egyet és nem használod akkor is csak kb 40x40 cm-es helyet foglal.

Az új OTÉK megjelenése óta (kb ezév júliusa) egyébként tilos új építésű házaknál homlokzati égéstermék-elvezetést alkalmazni. A régebben megépült családi házaknál, és társasházaknál is szigorították a kivezetés feltételeit.

Kémény nélküli házat csak úgy láthattál, hogy parapettes cirkó + elektromos tartalékfűtés. De kérdem én, mi van akkor ha nincs áram: egyik sem működik. Sajnos az OTÉK lehetőséget ad az elektromos tartelékfűtésre, de ezt egyes helyi önkormányzatok felülbírálják a helyi építési szabályzatukban, és kötelezővé teszik a tartalékkémény építését.
Előzmény: dako60 (3618)
siokemeny Creative Commons License 2008.12.19 0 0 3621
Természetesen kimegy rajta a füst, de a kéményseprő nem veheti át, mert kötve van a keze. Ő ha kiad egy nyilatkozatot használatbavételi engedélyhez, abban nyilatkozik a kémény megfelelőségéről, innentől kezdve a felelősség őt terheli. Ha a nyilatkozatra azt írja hogy a kémény nem megfelelő, használata tilos, és ha a tulaj mégis használja az már az ő dolga.

A kőműves meg nem azért rakta rossz méretűre (14x27 cm) a kéményt mert nem figyelt oda, hanem mert lusta, mert a szabványmérethez (14x21 cm) háromnegyedelni kell a téglát. Ezzel (14x27 cm) a mérettel az a gond, hogy a sarkaiban csak bolyong a füst, ott nincs olyan magas hőmérséklet, ezáltal jobban kátrányosodik, és még tisztítani is nehezebb. De az is lehet, hogy az életben nem lesz vele gond.

A jogsira visszatérve nekem is csak egy kérdésem lenne: amikor vizsgáztál, akkor ugye minden szabályt betartottál???
Előzmény: dako60 (3616)
Vezo228 Creative Commons License 2008.12.19 0 0 3620
thx
Előzmény: siokemeny (3619)
siokemeny Creative Commons License 2008.12.19 0 0 3619
Azt ne vedd meg, semmire nem jó. Keresd a komtűz-et a gugliban. Tőlük érdemes venni, de duplafonatút vegyél a szimplának nem nagyon van tartása.
Ami neked kell, szakszavak: ... méteres duplafonatos kefeszár, ... átmérőjű rugós apparát.
Előzmény: Vezo228 (3615)
dako60 Creative Commons License 2008.12.19 0 0 3618
Nem tudom, de úgy tudom, hogy a lakhatási engedély miatt kell egy szabályos kéméményednek lenni, hogy a többi nem az nem számít. Bár újabban nem egy házat látok amelyiken kémény sincs csak parapetescirko. majd a Sio megmondja.
Előzmény: tyuli01 (3617)
tyuli01 Creative Commons License 2008.12.18 0 0 3617
Igen,ez engem is érdekel:)Mi a büntetés ha nem engedélyezem a kéményt?
dako60 Creative Commons License 2008.12.18 0 0 3616
Én szintén egy laikus vagyok és azt mondom ,hogy neked van igazad a jogszabályok szerint, mert a nem minősített anyagokból, van megcsinálva azt nem veszik át. Nekem csak egyetlen egy kérdésem van ha nincs rá engedély, de jól meg van csinnálva azon nem megy ki a füst? Az egyik ismerősömnek a kömüves nem figyelt oda és nem jó méretüre rakta a kéményt így nem vették át az illető így használja és nincs vele semmi gond. Nem szabványméretü, de füst nem tud erről dologról és vígan távozik. Ettől függetlenül az jó ha az ember betartja az előírásokat vagy legalább is igyekszik,de kérdeznék egy dolgot: van jogsitok? Mindig minden szabály betartotok(sebesség, stb)
Előzmény: siokemeny (3611)
Vezo228 Creative Commons License 2008.12.18 0 0 3615

Szia!

Még egy kérdést engedj meg:

Voltam a Praktikerben és láttam kéményseprő "kefét". Ezekre érdemes költreni? 2-3k az ára. Amit a kéményseprő szaki használ, az különbözik ettől?

Előzmény: siokemeny (3613)
Vezo228 Creative Commons License 2008.12.18 0 0 3614

Köszi! Ő az!

Előzmény: siokemeny (3613)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!