Keresés

Részletes keresés

japipapi Creative Commons License 2013.12.19 0 0 31589

Tök igazad van.

 

Előzmény: juhosttt (31587)
japipapi Creative Commons License 2013.12.19 0 0 31588

 

Szia!

Éppen a múlt héten gondoltam rá, hogy csinálok egy 8 szögletű bak palotát, teljes panorámára gondoltam, (kaptam egy csomó bükkfa raklapot) de, hogy huzat ne érje, szélre forduló, szélkakas elvével, mozduló szélárnyékoló lemezt alakítok ki. Igaz, nem tudom, hogy a baksi az esetleg sűrűn elmozduló fal, milyen hatást vált ki. Ha nem válik be, jó lesz fürj ketrecnek, kissé átfabrikálva. :-) Jönnek a szürke téli napok, erősödik a kreativitás. :-D

Előzmény: juhosttt (31574)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.18 0 0 31587

Ezzel maximálisan egyet értek! Az ilyen hülyeségek nem sokat segítenek. A stressz mentes környezet biztosítása sokkal fontosabb. Ha meg egy anya 2x-3x is elköveti ugyanazt a hibát, akkor kés...

Előzmény: Törölt nick (31586)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.18 0 0 31586

Megbocsáss, de ez téboly!!!!

 

 "1. Az anyanyúl ellését megelőző napon ajánlatos burgonyát főzni, azt gyengén összenyomva, hogy kissé megrepedjen, sóval behinteni. Azt az anya gyorsan befalja, majd körülbelül fél liter orosz teával felesben higított tejet kap, amelybe kevés cukrot tehetünk."

 

Ez valami vudu recept?Egyszerűen hihetetlen az ilyen szintű, babonaság határát súroló valami (szavakat sem találok rá).

Előzmény: Belgaóriás (31581)
Chezulu Creative Commons License 2013.12.18 0 0 31585

Hali!

Holnap gyere át és nézd meg a kis feketét, és hasonlítsd össze a tiéddel, nekem is tegnap előtt fialt. Én melózok,de gyere nyugodtan!

Előzmény: Törölt nick (31583)
TimáriKristóf Creative Commons License 2013.12.18 0 0 31584
hpg's-dbz!
szerintem emlogyulladasa van. nem tudom hogy kell kezelni, de usd be googleba, hogy emlogyulladas nyulnal es megtalalod a gyogymodot.
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.18 0 0 31583
sziasztok nyúltenyésztök SEGITSÉGRE lenne szükségem, az egyik anyanyulam 3napja megfialt és szépen is neveli a7db kicsit csak ma vettem észre hogy mindegyik emlöje bevan vörösödve teje az van neki, azért lehet ilyen az emlője hogy szoptat vagy vmi betegség valaki ját már így vagy tapasztalt vki közületek vagy találkozott a válaszokat elöre is köszönöm
fatanimal Creative Commons License 2013.12.18 0 0 31582

Ez mind szép is, jó is, tudományos is, valószínűleg sok igazság is van benne (bár a gyakorlat sokszor megcáfolja az elméleti igazságokat), ennek ellenére én japipapi-val értek egyet: pörkölt...

Pl.:  "a veszteségeket jelentősen csökkenteni lehet, ha a nyulász ott van a fialásnál, az újszülött állatokat az elletődoboz szőrfészkeibe rakja" - ugyanakkor előtte ezt írja: "Egyik tenyésztőtársunk például avval ingerelte az anyanyulat, hogy jelenlétében rakta a fészekbe a síró fiókákat. Erre az anya dührohamot kapott és széttépte a magzatait."  Hát.... Hagyjuk a nyulainkat, tudják a dolgukat, vagy ha nem...

Előzmény: Belgaóriás (31581)
Belgaóriás Creative Commons License 2013.12.18 0 0 31581

ELSŐSEGÉLY AZ ÁLLATORVOS ÉRKEZÉSÉIG 


A HÁZINYÚL KANNIBALIZMUSA, MAGZATFALÁSA
Nem egyszer azzal a panasszal keresi fel a bosszús tenyésztő az állatorvost, hogy az anyanyúl az ellés során vagy azt követően felfalta a magzatait. Az első kérdés, hogy mi okozhatta, mi a teendő és érdemes-e az ilyen anyát újból befedeztetni?Tudni kell, hogy csak akkor beszélhetünk valódi kannibalizmusról, mint súlyos viselkedési zavarról, ha az anya az ellés közben vagy azt követően az élő magzatát falja fel! Az anyanyúl ugyanis rendszerint csak azon magzatait eszi meg, amelyek a fialás közben elhullottak vagy élettelenül születtek. Ez a viselkedés azonban genetikailag rögződött, természetes, ösztönös magatartás, ami csupán az ellés időszakára vagy az ellés utáni néhány napra szorítkozik.A kannibalizmusra, erre a nagy veszteséggel járó kóros viselkedésre elsősorban takarmányozási és tartási hibák, hiányos ásványianyag-ellátottság, ivóvízhiány vagy idegrendszeri izgalom hajlamosít.Lehetséges, hogy a viselkedés zavara az ellés után módosul és a kannibalizmus a további ellések során elmarad, kétszeri előfordulása esetén azonban az anyát selejtezni kell.

MI OKOZZA?1. A kóros jelenség kiváltásáért mindenekelőtt a hiányos hibás takarmányozás lehet felelős. Elsősorban a fehérje és az aminosavak, az ásványi sók, nevezetesen a kalcium és a foszfor, a nyomelemek és főként a kobalt és a réz valamint a vitaminok (A, D, E stb.) hiányára kell gondolni.Sokan úgy tartják, hogy a takarmányozással nem lehet baj akkor, ha az állatok nyúltápot is kapnak, meg vitamin-kiegészítésben is részesülnek. Pedig ez nem egészen így van! Ugyanis nemcsak a takarmány mennyisége és összetétele fontos, de annak minőségére is nagy gondot kell fordítani.Adott esetben a helyszíni vizsgálataim során nemegyszer úgy találtam, hogy a széna penészes volt, a nyúltáp „határideje” (szavatossági ideje) lejárt és olykor megavasodott.Azt pedig tudni kell, hogy a nem megfelelő minőségű, penészes, dohos, fülledt, avas takarmány egyéb bajok előidézése mellett antivitaminként is hat, ami azt jelenti, hogy a vitaminok biológiai hatását annulálja, „megsemmisíti”.Azt is tudni kell azonban, hogy bizonyos gyógyszerek (pl. szulfonamidok, antibiotikumok) hosszabb ideig adagolva ugyancsak megsemmisíthetik a szervezet vitaminkészletét, és vitaminhiány lép fel.Az is igaz, hogy az egységes nyúltáptól nem várható, hogy egyaránt és maradéktalanul kielégítse a növendék, a hízó vagy éppenséggel a tejelő anyák tápanyagszükségletét is.2. Sokan úgy tartják, hogy a magzatfalás elsődleges oka a vízhiány! Az anyanyúl az ellés idején, ha hiányos a víz és az ásványisó-ellátás, a hiányérzetét a fiókák testének nyalogatásával igyekszik enyhíteni. Ezután már csak egyetlen lépés a magzat megrágása, esetleg felfalása. Ismert tény, hogy elléskor az anya vízfogyasztása hirtelen nő, sok esetben a rendes napi adag két-háromszorosát is elfogyasztja.És mennyi az ivóvízszükséglet? Még ma is van olyan nyulász, aki úgy gondolja, hogy a víztartalmú takarmányok (friss zöld, gyökérgumósok stb.) etetése során azok maradéktalanul kielégítik a nyúl vízigényét. Holdas doktor vizsgálatai bebizonyították, hogy a nyúl bizony igényli az ivóvizet és nem is keveset! Mérései szerint a 10-12 hetes húsnyulak naponta 0,3 liter vizet fogyasztanak, a szoptatós anyanyulak pedig például 8 fióka szoptatásának időszakában naponta akár egy liter mennyiségű vizet is igényelnek.Nagyon fontos, hogy az ivóvíz téli időszakban is folyamatosan a nyúl rendelkezésére álljon és legyünk figyelemmel arra, hogy ne legyen túl hideg, és ne fagyjon be. Talán még fontosabb a víz szerepe a nyári időszakban, amikor hiány nemcsak a tejtermelés csökkenésével, a fiókák éhezésével, a húsnyulak súlygyarapodásának az elmaradásával, a szőrnyalogatással, magzatfalással, de a gyakorlatomból is tudnék több olyan esetet is elmondani, amikor a végzetes hőgutával is járt.3. Ismert tény, hogy a nyúl nagyon érzékeny a konyhasó hiányára. Még szálastakarmány és abrak etetése során is ajánlatos 1%-nyi konyhasót keverni a takarmányhoz vagy nyalósót adni. Ez fokozottan érvényesül, ha káliumban gazdag takarmányokat (répa, burgonya) etetünk.4. Ugyancsak magzatfaláshoz vezethet minden olyan körülmény, ami idegesíti az anyát és kiváltja annak agresszivitását. Ezúttal mindenekelőtt a káros rágcsálókra (egér, patkány) kell gondolni, de jó, ha a kutyát, macskát is távol tartjuk a nyulaktól.5. Egyéb stressz-hatások is kiválthatják a kannibalizmust, mint például a frontátvonulás vagy egyszerűen az anya megszokott életritmusának a megzavarása. Egyik tenyésztőtársunk például avval ingerelte az anyanyulat, hogy jelenlétében rakta a fészekbe a síró fiókákat. Erre az anya dührohamot kapott és széttépte a magzatait.6. A vizelettel szennyezett szőrt szívesen nyalogatja a nyúl. Ez pedig gyakran szőrrágáshoz vezet. Amint pedig arról már szó esett, a szőrrágástól már csak „egyetlen lépés” a kannibalizmus kialakulása.7. Előidézheti a kóros tevékenység kialakulását az anyának a gondatlan előkészítése az ellésre, netán az éhségérzete is.8. Gyakrabban fordul elő a magzatfalás az először ellett vagy a túl korán tenyésztésbe vett nőstényeknél is.

NÉHÁNY GYAKORLATI TANÁCS A BAJ MEGELŐZÉSÉREA nyúl kannibalizmusát, a magzatfalást jórészt megelőzhetjük, vagy legalábbis jelentősen csökkenthetjük a veszteségeket, ha kiküszöböljük az előbb felsorolt, magzatfalásra vezető körülményeket. A továbbiakban elmondok néhány olyan gyakorlati tanácsot, melyet a praxisomban magam is eredményesen alkalmaztam, vagy éppenséggel tenyésztőtársaimtól láttam, hallottam.1. Az anyanyúl ellését megelőző napon ajánlatos burgonyát főzni, azt gyengén összenyomva, hogy kissé megrepedjen, sóval behinteni. Azt az anya gyorsan befalja, majd körülbelül fél liter orosz teával felesben higított tejet kap, amelybe kevés cukrot tehetünk. Ennek itatását naponta többször is ajánlatos megismételni. A háziszer kedvező hatása jól beleillik az előbb felsorolt hiányok korrigálásába is.2. A szénafélék, a hagyományos abrak és a granulált tápok etetése mellett ne feledkezzünk meg a gumós növények, az úgynevezett lágy eleség adagolásáról sem.Itt az előbb említett burgonya mellett, mely nemcsak szénhidrát, de B- és C-vitamin tartalma miatt is nagyon előnyös hatású, igen kedvező a magas cukor- és inzulintartalmú csicsóka és a karotint tartalmazó sárgarépa etetése.3. Ugyancsak nagyon hasznos a takarmányrépa, de azt mindig egyéb takarmánnyal együtt adjuk, mert ha az állat sokat fogyaszt belőle, hasmenése lesz.4. Szintén ajánlatos a korpás víz itatása, az élesztősített takarmány etetése és magas vitamintartalma miatt a csukamájolaj vagy a sörélesztő adagolása.5. A széna etetése többféle kedvező hatása mellett azért is nagyon fontos, mert ha kevés ballaszthoz jut az anya, akkor a ládában levő alomanyagot elfogyasztja, ami emésztőszervi bántalmakhoz vezethet.6. Vetési professzor ajánlása szerint a veszteségeket jelentősen csökkenteni lehet, ha a nyulász ott van a fialásnál, az újszülött állatokat az elletődoboz szőrfészkeibe rakja, ha szükséges előzetesen infralámpa alatt felmelegíti, és néhány óráig nem engedi az anyanyulat a fiaztatódobozba bemenni.7. A fialás után a halva született kisnyulak nem maradhatnak a fiaztatódobozban, melyeket az anya többnyire az alom alá süllyeszt! Különösen a nyári hónapokban, ugyanis a gyorsan rothadó hullákból felszabaduló mérgező bomlástermékek és baktériumok gyors elszaporodása miatt az egész alom elpusztulhat.(A cikk megjelent dr. Radnai István tollából a Kistermelők Lapjában 2005. februárjában.)

Előzmény: mlele (31559)
vadtas Creative Commons License 2013.12.18 0 0 31580
koszi egy osb lapot rakok ala, emeletes ketrec kozepen van
Előzmény: juhosttt (31579)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.17 0 0 31579

Ha a rács alján elég fészek anyag van és nem hülnek meg alulról a kicsik nincs gond. De azért ha egy mód van rá, alulról a rácshoz rögzíts valamit, hogy alulról se érje őket a hideg! Egy desszka, vagy faroslemez darab bőven elég (nem láttam a ketrecet, nem tudom milyen lehetőségeid vannak.), de nem a fészek alatt kell matatni, hanem a rács padló alsó felületén!

Előzmény: vadtas (31576)
Deryan Creative Commons License 2013.12.17 0 0 31578

Ha már lefialt, akkor nem kell zavarni.

Előzmény: vadtas (31576)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.17 0 0 31577

A kérdésben ott  a válasz. Nem szeretem az ilyesféle bölcseskedéseket, de most ez jutott eszembe, bocs. :)

Előzmény: vadtas (31576)
vadtas Creative Commons License 2013.12.17 0 0 31576

hello mindenki, az anyanyul szép nagy fészket rakott reggel óta és mozognak is benne a kicsik, csak az a baj, hogy a rácsra a fiaztató láda mellé. Az a kérdésem, hogy szerintetek jo helyen van ott, vagy pakoljam bele a ládába? továbbá az anya igen érzékeny a zavarásra, az előző almot emiatt elfelejtette gondozni.

borsika79 Creative Commons License 2013.12.17 0 0 31575
Kedves nyulásztársak. Ma sem voltam szerencsés. A vasárnap reggelre megfialt előhasú anyámnak ma reggelre minden kicsije elpusztult. ??? Nem értem mi történhetett?
juhosttt Creative Commons License 2013.12.17 0 0 31574

Azért találták ki, hogy az anya nyulak semmi esetre se tudjanak sarokba bújni ezáltal a bak dolgát lehetetlenné tenni vagy megnehezíteni. Mért őrülne meg a bak??? Egyes népcsoportok sem szögletes házakban élnek mégse hülyülnek meg...

Továbbá van olyan anya nyulad aki az égnek sem áll meg a baknak? Mert ha nincs, akkor felesleges az ilyen ketrec...

Előzmény: Nymzon (31573)
Nymzon Creative Commons License 2013.12.16 0 0 31573

Sziasztok!

 

Van valakinek tapasztalata kör alaprajzú (kerek) baknyúlketreccel?

Nem kergülnek meg benne a bakok?

 

Üdv: N.

Ladybee Creative Commons License 2013.12.16 0 0 31572

Ezt olvasd el.  Majd mégegyszer olvasd el ! És cselekedj...http://drradnaiistvan.blogspot.hu/2011/09/hazinyul-kannibalizmusa-magzatfalasa.html

Előzmény: mlele (31564)
mlele Creative Commons License 2013.12.16 0 0 31571
abszolút kezdőként kezdtem neki.a nyúlban nincs anyai ösztön? patkány is megtámadja nem védi meg hol az ösztön kérdem én
juhosttt Creative Commons License 2013.12.16 0 0 31570

A nyúl napi 1x szoptat. Ha elveszed az anyát és naponta 1x beteszed mig szoptat akkor nem eszi meg. Persze fontos a felügyelet is. És lehetőleg mindig azonos időben kellene végezni a tevékenységet.

De kezdőként ezek a mentegetések nem biztos h sikerre vezetnek... Ezt könyveld el sikertelenségnek és tanulj belőle, hogy ne piszkáld a vemhes nyulat ha csak nem létfontosságú...

Előzmény: mlele (31569)
mlele Creative Commons License 2013.12.16 0 0 31569
azért kértem segítséget mert kezdő vagyok és szeretném ha maradna pici nyuszi
juhosttt Creative Commons License 2013.12.16 0 0 31568

Ha jobban tudod mi hogy van akkor mért kérsz segítséget? 

Előzmény: mlele (31566)
pápailepketarka Creative Commons License 2013.12.16 0 0 31567

a táp nem gyógyszeres, sima. november végi gyártmányú, a tápos elmondása szerint februárig lehet elhasználni. a székletük gólyós, nem ragacsos, világosbarna színű. majd holnap reggel meglátom él-e még....

mlele Creative Commons License 2013.12.16 0 0 31566
nem vehetem el az anyát mert akkor kiad enni a piciknek?remélem hagy piciket
juhosttt Creative Commons License 2013.12.16 0 0 31565

Víz volt előtte?

Ha már láttad h eszi egyből el kellett volna venni az anyát.

Mint írtad korábban kezdő vagy. Mennyire zavartad a nyulat? A túl sok piszkálás lehet sok stressz helyzetet okozott és ezért is ehette a nyulakat.

De az ásványi anyag hiány is lehet egy ok, bár ahogy írtad elég változatos az étrendjük. Én inkább arra gyanakszom hogy túl sokat piszkáltad őket.

Előzmény: mlele (31564)
mlele Creative Commons License 2013.12.16 0 0 31564
ez a nyúszkókat eszi a szemem láttára ette.már csak 4db maradt.tehetek valamit?
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.16 0 0 31563

Elkeztek világosodni! :-D

japipapi Creative Commons License 2013.12.16 0 0 31562

Pörköltbe vele! (ha, már ilyen sietős a dolog). Azért, talán nem is fiókáit eszi, hanem a burkot és lepényt, ill. a véres almot. Kezdő vagy? Majd elmúlik! :-D

 

Előzmény: mlele (31559)
TimáriKristóf Creative Commons License 2013.12.16 0 0 31561
mlele!a nyuladnak asvanyi anyag hianya lehet. adj neki nyalosot. szerintem ez lesz a gond. most egy kis konyha sot is adhatol neki.
juhosttt Creative Commons License 2013.12.16 0 0 31560

A tengerit, búzát, tritikálét nem adnám választásiaknak.

Ha a táp gyógyszeres akkor a coccifortot mért adod? Ha nem az akkor nem szóltam.

A coccifortot max 7 napig adnám nem hetekig.

A tápot megnézném szín illat és állag alapján h nincs-e baja, nem-e lejárt szavatosságú.

Mit értesz normális széklet alatt? Milyen színű? Milyen állagú?

 

 

A nősténynél meg próbálkozni kell, majd felveszi egyszer. Én volt amelyiket 12 pároztattam mire megfijalt ;)

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!