Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2013.10.08 0 0 2169

Mindenesetre, én tisztán a membrán vizsgálata szempontjából értettem az 1:4 arányt, hiszen mérni is azt egyszerűbb. Csak kihúzza a megfelelő csöveket és felfogja a vizet.

 

Másik esetben a tartályban lévő, illetve abból kiengedett vizzel is kalkulálni kellene, ilyenbe itt nem gondoltam belemenni, de az értelemszerű, hogy ez a része már csak ront a hatékonyságon.

Előzmény: Szabó Márton (2168)
Szabó Márton Creative Commons License 2013.10.08 0 0 2168

Nem lehet hogy csak türelmetlen vagy? Egy kis membrán órákig is folyhat, mire megtölt egy üres puffer tartályt. Amúgy csalóka az 1:4-hez arány pufferes rendszerek esetén, mivel 0-ról a tartályt tele töltve még reális is lehetne ez a szám, viszont egy egy pohár víz kivétele esetén annyira nagy a puffer tartályban a vissza ható nyomás a membrán felé, hogy ez az arány akár 1:20-hoz is lehet sajnos. Ezért és egyéb okok miatt jók a puffer nélküli rendszerek.

 

Amúgy mivel zárt tartály mellett elzár a szelep, feltételezem annak sok baja nem lehet...

Ez a rendszer működött az elmúlt időszakban, a szűrő csere előtt közvetlenül mondjuk?

Előzmény: valzoltan (2165)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.08 0 0 2167

"Két úton halad benne ez a víz" --> csak azért fogalmaztam ilyen hülyén, mert utólag beleszerkesztettem, viszont egy szót elfelejtettem törölni.

Előzmény: Törölt nick (2166)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.08 0 0 2166

Annyit kell bele fújni, hogy a víznek még a maradékét is biztonsággal ki tudja nyomni a tartály belsejében lévő gumiballon. Itt szóba került már:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=125106163&t=9101266

De egyébként nem árt valamilyen fertőtlenítőszerrel is kezelni, mert a gumi hajlamos poshadni, baktériumok szeretnek rajta megtapadni. Ezért sem használok tartályt.

A kétutas szelepet én legalábbis – barkácsoló hajlam okán – szétszedném, ha szétszedhető, megvizsgálnám, hogy javítható-e.

 

Mint itt is látható:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=123875786&t=9101266

Két úton halad benne ez a víz, vagyis kétutas.

Noha régebben velem is előfordult itt a fórumon, hogy négyutasnak neveztem, de az csak "nyelvbotlás" volt, hiszen értem a működését, csak persze ilyenem sem volt soha, mert minek is vásárolnék magamnak bosszúságot. De az is érthető, hogy valaki kénytelen ilyen szelepet használni, amit én mágnesszelepes, elektronikus vezérléssel küszöböltem ki. Mint a tartályt is.

Előzmény: valzoltan (2165)
valzoltan Creative Commons License 2013.10.08 0 0 2165

A tartályom alján van egy szelep amibe lehet levegőt pumpálni, amikor én megvettem azt megnyomtam de nem nagyon jött belőle levegő. Esetleg azt felpumpáljam?????

Előzmény: Törölt nick (2162)
valzoltan Creative Commons License 2013.10.08 0 0 2164

Köszönöm a segítséget, lehet hogy megpróbálom egy jó pár órát menni és utána megnézem hogy folyik -e. Azt szivattyút megnéztem igazán nem szeretnék még plusz 25-30 ezret rászánni. Megpróbáljak egy 4 utas szelepet rendelni? a víztisztito-nagyker.hu -n találtam 1080Ft -ért vagy valami komolyabbat nézzek????

Előzmény: Törölt nick (2162)
valzoltan Creative Commons License 2013.10.08 0 0 2163

Köszönöm a segítséget, lehet hogy megpróbálom egy jó pár órát menni és utána megnézem hogy folyik -e. Azt szivattyút megnéztem igazán nem szeretnék még plusz 25-30 ezret rászánni. Megpróbáljak egy 4 utas szelepet rendelni? a víztisztito-nagyker.hu -n találtam 1080Ft -ért vagy valami komolyabbat nézzek????

 

Előzmény: Szabó Márton (2158)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.08 0 0 2162

Hirtelen azt hittem, a bejövő csapot zárod el, de most látom, a tartály csapjáról van szó. Elvileg mindegy, hogy a tartály megtelik, és amiatt zár le a kétutas szelep (ez a dolga), vagy elzárod a tartályt és amiatt áll meg.

 

Viszont előbbi egy lassú folyamat, másik egy hirtelen zárás (nyomásugrás), amitől határozottabban átbillenhet a kétutas szelep. Az is elképzelhető, hogy rásegítő pumpával jobban zárna, vagy pláne egy permeátum-szivattyúval, amit épp erre találtak ki, hogy a szelep zárását határozottabbá tegye, alacsony nyomáson is.

 

A kétutas szelep sajnos elég tökéletlen szerkezet, topikban is volt már panasz rá, vízpazarlást okoz ezzel a "működésével".

Előzmény: valzoltan (2160)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.08 0 0 2161

A kétutas szelep feladata a bejövő víz automatikus elzárása, talán rosszul van bekötve, vagy hibás.

 

Membránt – ilyen alapon – nincs értelme cserélni. Egyébként, ha leméred a hasznos és az elfolyó víz arányát 1:4 körül kell lennie, ha nem túl alacsony a bejövő víznyomás.

Előzmény: valzoltan (2160)
valzoltan Creative Commons License 2013.10.08 0 0 2160

Üdv Márton.

 

A Ro membrán még nem lett cserélve benne mert azt cserélték egy jó éve benne csak a többit cseréltem, de azt is szándékomban áll. Próbálgattam úgy hogy egy 5literes befőttes üvegbe engedtem a kifolyt technikai vizet de nem igazán akart megállni a kifolyás. Nem tudom mi tévő legyek. Most elzártam a befolyást és rendeljek egy új Ro membránt? A nyomás tökéletesen jön a felső csapból miután tartlyt már érzem hogy feltöltött (súlyánál fogva).

Szabó Márton Creative Commons License 2013.10.08 0 0 2159

Na előbb meg nem jelent meg...

Előzmény: Szabó Márton (2157)
Szabó Márton Creative Commons License 2013.10.08 0 0 2158

Mikor cserélted benne a betéteket pontosan?

Mekkora átfolyású membánt tettél bele, illetve mekkora volt benne eredetileg?

Tudod esetleg, hogy mekkora a hálózati víznyomásod?

Az új membánt folyattad nyitott csap mellett a beüzemelési időnek megfelelően? (Javaslott 12 óra)

Előzmény: valzoltan (2156)
Szabó Márton Creative Commons License 2013.10.08 0 0 2157

Mikor cserélted azokat a szűrőket benne?

Mekkora átfolyású membránt tettél bele, és mekkora volt benne eredetileg?

Előzmény: valzoltan (2156)
valzoltan Creative Commons License 2013.10.07 0 0 2156

Üdv!

Segítséget szeretnék kérni. Van egy Bluefilter 5 lépcsős ozmózis víztisztítóm. Kéztől vettem,minden szűrő cserélve lett benne viszont a technikai azaz a kifolyóba menő víz nem akar megállni mindig folyik. Viszont ha a tartály csapját elzárom akkor szép lassan megáll a víz . Mi lehet az oka? Tudna valaki segíteni? Esetleg az a 4 utas szelep nem akarna zárni? Nincs benne a rásegítő motor csak vízhálózati nyomáson használom.

 

Várom alaki segítségét.

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.30 0 0 2155

Bár az is lehet, hogy keverek valamit (nyilván a tengeri halak részére vissza is kell sózni), de én csak olvastam ezekről, nem vagyok akvarista. Lényeg, hogy bizonyos halaknál ilyet művelnek.

Előzmény: Törölt nick (2154)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.30 0 0 2154

Tengeri halakkal foglalkozó akvaristák is szoktak ilyet csinálni, hogy még az RO-vizet is átvezetik kation- és anioncserélő gyantákon, sorosan, vagy kevertágyas kivitelben, az ionok maradékától is megfosztva a vizet. Közvetlen emberi fogyasztásra persze ez már túlzás lenne.

Előzmény: Szabó Márton (2152)
Szabó Márton Creative Commons License 2013.09.29 0 0 2153

Nem szúrta be a képet...

 

Szabó Márton Creative Commons License 2013.09.29 0 0 2152

Na ezt nem tudtam. Viszont így sem sokkal jobb a helyzet, sőt. Ennél az RO lényegesen jobb megoldás, ezzel egyet értek. Ez ioncserélő gyanta használata szűrőben max akkor érdekes, ha mondjuk kávé gépbe kellene építeni. Ott jó szolgálatot tehet. Ivóvíz készítéséhez szerintem nem nyerő. Nem beszélve arról, hogy ha ráadásul hidrogén alapú a gyanta, akkor elvileg igen savas lesz a víz. Sörgyárakban használnak tudtommal ilyen rendszereket. Érdekes lenne a tulajdonos részéről egy pH mérés, kíváncsi volnék rá.

 

Viszont elméletben van lehetőség hidrogén bázisú gyanta esetén is elkerülni a savasodást. Az viszont már más kérdés, hogy egy mezei szűrőben figyelnek-e ilyenre. Persze a Kalcium, Magnézium eltűnése után így is, úgy is savas lesz a víz, akár csak az RO esetén. Tehát a módszer:

 

,,A hidrogén-bázisú gyanta alkalmazása után a hidroxid-bázisút alkalmazva sómentes, ioncserélt

vízhez jutunk. Amennyiben csak a hidrogén-bázisú gyantát alkalmaznánk, a vízbe kerülő H+
ionok miatt savassá válna a rendszer. A hidroxid-bázisú gyanták azonban a vízben jelen lévő
HCO3- ionokat megkötik, és ezáltal OH- ionokat bocsátanak a vízbe. A vízbe bocsátott H+ és
OH- ionok vízmolekulákká állnak össze. 

Az ionmentes víz előállítása során fontos a gyanták alkalmazásának sorrendje. Ha a hidroxidciklusú
gyantával kezdenénk az ioncserét, akkor a keletkező hidroxidionok reakcióba lépnének a
kationokkal. Például a vassal történő reakció következtében, a keletkező vas-hidroxid bevonná az
ioncserélő gyanta felületét, annak idő előtti kimerüléséhez vezetve. Az ioncserélő gyantákat
általában a gyorszűrőkhöz (9.3. fejezet) hasonló töltött oszlopokban alkalmazzák (14. ábra), ahol
az ioncserélő gyanta valamilyen támrétegen heleyezkedik el."

 

Én minden esetre megszüntetném ezt a fokozatot, felesleges, vagy inkább hátrányos. Amúgy is igen hamar kimerül. Egy ekkora gyantafelület szinte elhanyagolható mennyiségű anyagot tud abszorbálni. Saccolnom kellene egy 10"-os betétben kb. 300g gyanta lehet. Az kb. 1 m3.°nk tudna lágyítani (erősen kb.). Az azt jelenti, hogy egy jó átlagos magyar 20°nk esetén 50 liter víz után kimerülne. Lehet nem pontosan számolok, de sokkal nagyobb nem lehet az érték, mivel túl kicsi a gyanta lehetséges mérete.

 

Előzmény: Törölt nick (2151)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.27 0 0 2151

Az ivóvízcélú patronok (kancsós vagy konyhai beépített) vízlágyítói H+ ionra cserélnek, ezek a sósavval regenerálható gyanták. Szokták mondani keserűnek is a vizét, már aki annak érzi, de inkább egyszerűen csak savas. Szerintem egyébként rosszabb az RO-víznél.

 

A központi vízlágyítók, ami a csőhálózatot, vízmelegítőt, mosogatót stb. védi a vízkövesedéstől, szoktak menni konyhasóval regenerálható, vagyis Na-ciklusban működő ioncserélő gyantával.

Előzmény: Szabó Márton (2149)
Szabó Márton Creative Commons License 2013.09.27 0 0 2149

Miért nem kötöd ki a vízlágyító patront a rendszerből? Amúgy is hülyeség egy ivóvíz tisztítóba ioncserés gyantaréteget tenni, nem is értem ezeket a gyártókat. Nem nagy előny kicserélni a jó kis kalciumot és magnéziumot nátriumra. Ez adhatja a kesernyés ízt. Mi a központi vízlágyító vásárlóinknak nem is javasoljuk, hogy rendszeresen làgyított vizet igyanak (csak és kizárólag). Az UF nem ízesítheti a vizet (hacsak nem gyártási hibás/anyagminőség problémája van). Eszeveszett sok jelentősége nincs hálózati víz esetén, de hátrányt nem jelent. Én speciel inkább vagyok UF párti, mint RO.

Előzmény: moty973 (2146)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.27 0 0 2148

Kétszer is sikerült elütni a membránt, hála az Index fórumnak is, ahol pont nem működik a böngésző helyesírás ellenőrzője, mert minek, már évek óta elcseszték, köszönjük...

Előzmény: Törölt nick (2147)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.27 0 0 2147

Maga a szerkezet szerintem nem kidobott pénz, mert ha később nem ízlene a víz, lehet még bele rakni más betétet is. Az FP3 alapesetben így működik:

  1. Üledékszűrő
  2. Tömbösített szén
  3. Granulált szén

Tehát ezzel tudsz hasonló ásványvizet előállítani, mint a palackozott vizek (csak műanyagíz nélkül) vagy forrásvizek. Ekkor viszont nem használható a kapilláris memrán, illetve a vízkőtől az eltömődhet, tönkremegy.

 

Vagyis lényegében a vízlágyító és KDF, a kapilláris memrán védelmét is szolgálja.

Előzmény: moty973 (2146)
moty973 Creative Commons License 2013.09.27 0 0 2146

Akkor várható vagy nem, hogy jó vizem lesz? Én bízok benne!

Előzmény: Törölt nick (2144)
naox Creative Commons License 2013.09.26 0 0 2145

viszont a probléma megoldódni látszik: ha van ioncserélő patron, akkor lágy vizet kapsz, amit a kemény vízhez szokottak gyakran éreznek keserűnek, vagy fémízűnek. Én is.

Előzmény: Törölt nick (2144)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.26 0 0 2144

Sejtettem, hogy nem egy "normális" FP3.

Fórumokon ugyanis előfordul időnként, hogy keserű ízre panaszkodnak, de az általában RO vagy ioncserélős, esetleg KDF cucc. Egyszerű aktívszenes készüléknél szinte kizárt, ez a szén természetéből fakad, hogy nagyon jól megköt aromákat, nem pedig hozzáad. Ásványokat pedig nem módosít, ellentétben az alábbival, ahol hülyeséget írnak (ha az eredeti ásványi anyagokat meg akarod tartani, akkor nem használsz vízlágyító és KDF patront).

 

Forrást meg sem jelölöm, nem akarnék ilyet reklámozni:

FP3-HJ-K1 Ásványi anyagot megtartó(?) víztisztító szálas ultraszűrővel

Az FP3-HJ-K1 víztisztító a következő szűrőpatronokkal szerelt:

FCPS5 – eltávolítja az üledéket, rozsdát, iszapot, lebegő szennyeződéseket
FCCST2 – két fokozatú vízlágyító és vas eltávolító patron, csökkenti a víz keménységét, csökkenti a víz vastartalmát.
FCCBKDF – három fokozatú szűrőbetét. Kókusz héj szén, KDF szűrő és polipropilén szálak (a betét eltávolítja
a hidrogén szulfidot, klórt, növényvédő szereket, fenolt, benzolt, csökkeknti a nehézfémek koncentrációját: arzén, ólom, kadmium).

TLCHF-2T – új generációs kapilláris membrán, megszünteti a különböző mechanikai szennyeződéseket és kiszűri az egyes baktériumokat,
vírusokat 0,02 mikron méret felett.

 

-------------------------

 

Nekem egyébként a kapilláris membrán sem volt soha szimpatikus, mint említettem párszor, hogy vagy iszom olyan vizet, ami csak szénszűrővel kezelt (+előszűrő), vagy legyen RO. A kettő között szerintem nem nagyon érdemes gondolkodni.

Előzmény: moty973 (2142)
naox Creative Commons License 2013.09.26 0 0 2143

kell, hogy legyen valami leírás, ahol megmondják, hogy mik is ezek a szűrők (a KDF egy réz-cink ötvözet, ami kiszedi a vízből a nehézfém szennyezőket, meg a klórt, é cinkkel helyettesíti őket).

Gondolj bele: eddig ittad a csapvizet, amiről a vízmű garantálta, hogy nem veszélyes, volt felelős, voltak vizsgálatok. Most iszol egy vizet, amiről fogalmad sincs, hogy miket tartalmaz, probléma esetén van egy cég, aki már egyszer lepattintott.

Előzmény: moty973 (2142)
moty973 Creative Commons License 2013.09.26 0 0 2142

Felsorolnám a szűrőket: FCPS5-AQM; FCCSTS; FCCBKDF; TLCHF-2T . Ha ezek mondanak neked valamit légyszi írjál róla!

Egyébként (lehet pszihés) mintha javulna a helyzet!

Üdv:Pé

Előzmény: naox (2141)
naox Creative Commons License 2013.09.25 0 0 2141

Nézd, az ízről tényleg nem érdemes vitatkozni. Kérd meg, hogy vegye vissza a készüléket, mert te azt azért vetted, mert "jóízű" vizet akartál inni. Valószínűleg vissza fogja venni, mert nem akar balhét, meg negatív kampányt. (Ne fenyegesd, mert nincs értelme.)

(A leírás alapján a kütyüben nincs ioncserélő, ami valóban megváltoztatja a víz ízét, sokan nem szeretik a lágy vizet, úgyhogy nehéz megfejteni, hogy mitől érzed keserűnek a vizet.)

Előzmény: moty973 (2139)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.25 0 0 2140

FP2-t használtam korábban (üledékszűrő+szén), korrekt ásványvizet biztosított, ami inkább meszes, lúgos, vagy akár "szappanosnak" is mondhatnám (a valóban tiszta, RO-vízhez képest), de keserűnek nem.

 

FP3 nem tudom, mivel van szerelve, mert régebben üledék+tömbszén+granulált szén konfigurációban árusították, de látok Interneten vízlágyító patronnal (ioncserélő gyanta) szállított verziót is.

 

Az ioncserélő okozhat kesernyés hatást, a Brita-kancsó is ilyesmi volt nekem, bár én azt is inkább savanykásnak mondtam, míg a barátnőm keserűnek. Csak én mondjuk nem fogyasztok kávét, sem gyógyszereket, az ízhatást viszont befolyásolhatják a szervezetből a nyelven keresztül kicsapódó anyagok is.

 

Vízlágyító patront viszont ki lehet dobni a rendszerből, nekem sem vált be az ioncserés eljárás.

Előzmény: moty973 (2137)
moty973 Creative Commons License 2013.09.25 0 0 2139

Sajnos ezen túl vagyok!

Kb. ugyan ezeket a szavakat írtam neki is. A válasza az volt hogy a szűrő jól üzemel. Valószínűleg az én ízlésemmel van gond!

Sajnos az egész család úgy érzi hogy kesernyés a belőle kifolyt víz!

Előzmény: naox (2138)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!