Keresés

Részletes keresés

Nobody1 Creative Commons License 2018.10.19 0 0 28044

Állítólag (és az én tapasztalatom is ez) nem betegség hanem a klíma okozza. A tujafélék ugyanis nem szeretik a száraz meleg levegőt. Szükségük van a levélzeten rendszeresen lecsapódó vízpárára, ködre.

Persze nem nappal, mert akkor megperzselődnek a napon és az eredmény ugyanilyen lesz. Késő délutáni, esti locsolásnál érdemes vízpermetet fújni a lombra. Nálam ez bevált és megállította a további levélszáradást.

Előzmény: 55judit (28043)
55judit Creative Commons License 2018.10.19 0 0 28043

Az én településemen már egyetlen egészséges tuja sincs. Kicsik, nagyok mind így néznek ki, vagy rosszabbul. Ez valamilyen gombás fertőzés, ami úgy terjed mint a tarlótűz.  Akiknél ez a betegség felütötte a fejét, még senki nem talált rá gyógymódot.

Előzmény: TTKali (28041)
Ali-bá Creative Commons License 2018.10.19 0 0 28042
Előzmény: TTKali (28041)
TTKali Creative Commons License 2018.10.19 0 0 28041

Azt is megköszönöm, ha tudtok olyan helyet javasolni, ahol tudnak segíteni.

Előzmény: TTKali (28021)
Didergő Király Creative Commons License 2018.10.18 0 0 28040

hát, ti aztán nem adjátok fel. nekem elment a kedvem az egésztől már akkor, amikor megláttam, hogy megint feketednek a diók a fán. pár szemet feltörtem, 1-2 kivétellel mind rossz volt, azóta ahhoz sem volt lelkierőm, hogy a fa közelébe menjek. :( ami idén jól sikerült a kertben, az a málna, a ribizli, a fekete szeder és a mindig megbízható szomolyai cseresznye. a kajszi virágzáskor elfagyott, a szilva és a meggy permetezését pedig meg akartam úszni, úgyhogy megkukacosodott minden. a birsalmám az életért küzd, a dió termése meg kuka. idén tavasszal-nyáron a sok eső miatt harsogóan zöldellő erdő szépsége és a gombázás kárpótolt.

beetee Creative Commons License 2018.10.17 0 0 28039

Tavaly csak pár ilyen volt.

Fogtam egy vödröt, beáztattam egy ideig, a fekete burok felázott és le lehetett vakarni (mivel kevés volt, gumikesztyűs kézzel. de idén kipróbálom ugyanezt, de festékkeverővel megkavarva előtte...)

Persze utána szárítottam, és krumplis hálóban felakasztottam eresz alá tovább szikkadni.

 

Előzmény: CBNora (28038)
CBNora Creative Commons License 2018.10.17 0 0 28038

Akkor a tiéd jó állapotban van. A mi fánkon alig reped föl a burok, a legtöbbre rászáradt vagy rárohadt. A szomszédé reped.

De ami megfelelő súlyú és zárt, az belül jó. Csak legalább a fele nem ilyen. Ez nekünk nem tragédia, kettőnknek a hatalmas fa termésének a fele is bőven elég lenne több évre is, csak nem győzöm levakarni.

Előzmény: arpad-lajos (28037)
arpad-lajos Creative Commons License 2018.10.17 0 0 28037

Mi úgy tudtuk megmenteni a termést, hogy október elején, amikor még csak elkezdett repedni leszedtük az összeset (amit elértünk) és kézzel leszedtük a burkot (ronda munka). A burok alatt hemzsegtek a nyüvek. Az így megtisztított magot napon megszárítottuk. A héj ugyan barnás, de feltörve fogyasztható.

Az összegyűjtött fertőzött burkokat tűzre dobtuk, hogy a nyüvek elpusztuljanak.

Előzmény: CBNora (28036)
CBNora Creative Commons License 2018.10.17 0 0 28036

A mi diófánkon alig van ép dió. A szomszéd eddig vacaknak tartott apró diója sokkal jobb állapotban van. Lehet, hogy új nemesítési szempontok lesznek?

Előzmény: gombászok (28013)
CBNora Creative Commons License 2018.10.17 0 0 28035

Nem tudtuk mindig naponta szedni. Reggel nem volt rá idő, és ha sötétben érünk haza, már nem lehet. De eddig nem lett belőle gond. Mi szellős padláson szárítjuk, ott eddig évekig elállt. Hogy ezekkel a megfeketedett szemekkel hogy lesz, majd kiderül.

 

Előzmény: Didergő Király (28032)
pacsepa Creative Commons License 2018.10.17 0 0 28034

Sajnos rendszeresen kell permetezni a mogyorót is.

Tavaly 100% lett a mogyoró ormányos áldozata.

Idén sikerült ezt 50%-ra csökkentenem. Sajnos nem elég rovarölő szerrel fújni, gombaölő is kell, a monilia ellen. A kettő összefügg.

 

Előzmény: rich.mond (28033)
rich.mond Creative Commons License 2018.10.17 0 0 28033

Amúgy a mogyorószemekben talán minden harmadikban van ehető belső. Sokszor semmi az égvilágon, néha valami penészes szötty. Ez az elmúlt 2-3 évben lett általános jelenség.

Didergő Király Creative Commons License 2018.10.17 0 0 28032

biztos, ami biztos, én naponta szoktam szedni, amíg volt mit. egy időben műanyag rekeszbe, amit a ház előtt, a napra kitéve tároltam. hát nem volt jó módszer, mert a felső "sor" kivételével mind megpenészedett. persze időjárástól függően azért működhet, de (biztos, ami biztos) utoljára kiterítettem a garázsban, és még hajszárítóztam is minden este. :)) egy szellős padlás lenne az igazi, de olyanom nincs.

verni amúgy én sem szoktam, mert félek, hogy letöröm az ágakat.

Előzmény: CBNora (28029)
zerger88 Creative Commons License 2018.10.16 0 0 28031

Dió a földön? Nekem meg nincs, mert versenyezni kell a kutyákkal, sokszor előre hozzák és a szájukból veszem ki (nem szívesen adják) ;) (amúgy patkány is rájárhat,, minél hamarabb a helyén annál jobb.)

Előzmény: CBNora (28029)
zerger88 Creative Commons License 2018.10.16 0 0 28030

A hóban igazad van, de én a diót reggel, este szedem.(itthon van) Főleg akkor kell szedni amikor eső után vagyunk mert akkor sok van meg meg kezdi magát szívni vízzel. Idén ez nem így volt mondjuk :) A dió verést én ellenzem, mert törhet a vessző.

Előzmény: nyebojsza (28028)
CBNora Creative Commons License 2018.10.16 0 0 28029

Elvan az a dió pár napig a földön is.

Itt van a háznál a fánk, de még sose szedtem össze naponta kétszer. Pár naponta, ahogy éppen ráérek.

Előzmény: nyebojsza (28028)
nyebojsza Creative Commons License 2018.10.16 0 1 28028

Persze, a dió leeseik... ja... mindennap egy vödörrel... aztán ha ez a fa 2-3 km-re van tőled, akkor naponta kétszer tekerhetnél diót szedni...

Meg a hó is elolvad... ja... addig meg csúszkálsz a letaposott, bejegesedett tetején... ahol meg egy kicsit több esett, még a csizma szára is telemegy...

Előzmény: gombászok (28027)
gombászok Creative Commons License 2018.10.16 0 1 28027

A dió verése, a hó lapátolása teljesen fölösleges munka: a dió leesik, a hó elolvad.

Utálom a fölösleges munkát!

Előzmény: Didergő Király (28025)
CBNora Creative Commons License 2018.10.15 0 0 28026

Bennem nem merült föl ilyesmi, a miénkről úgyse lehet leverni, legföljebb az alsó ágakról valamennyit. Meg hát még az hiányozna, hogy verni kelljen... Épp elég munka, hogy le kell pucolni a burkot.

Egyébként nálunk az épek zöme belül nem penészes, csak azok, amelyeknél a kocsány csatlakozása nem zárt. Az ilyenek régebben is hamarabb tönkrementek.

Előzmény: Didergő Király (28025)
Didergő Király Creative Commons License 2018.10.15 0 0 28025

biztos hülye ötlet, de az jutott eszembe, hogy mi lenne, ha korábban vernénk le a diót, amikor már jó a bele, de még nem kezdett el penészedni a rászáradt buroktól? mondjuk abban az állapotban valószínű, hogy még nem lehet leverni.

Előzmény: CBNora (28020)
lapar Creative Commons License 2018.10.15 0 0 28024

Köszi!

 

Előzmény: Jani71 (28023)
Jani71 Creative Commons License 2018.10.15 0 0 28023

A Rézkén összetevői miatt szerintem alkalmas lehet a lemosásra.

Antracol: kontakt, Signum: felszívódó.

Előzmény: lapar (28022)
lapar Creative Commons License 2018.10.15 0 0 28022

Üdv az Uraknak!

Két kérdésem lenne :

1., Rézkén 650 SC jó lesz-e őszi lemosó permetezéshez?

2., az Antracol, éa Signum felszívódó, vagy kontakt gombaölők?

(hogy mér' nem írják rá?)

TTKali Creative Commons License 2018.10.15 0 0 28021

Sziasztok!

 

Van valakinek valami tippje, hogy mitől ilyen barnás a képen látható kagylóciprus? Tavasz óta hol kisebb, hol nagyobb intenzitással ilyen barnás elszíneződésű.

Tavaly ősszel volt ültetve, akkor üdezöld volt mindenhol.

 

- rendszeresen van locsolva

- tápanyagot kap (tövéhez örökzöld műtrágya, Damisol örökzöld + keserűsó mint lombtrágya, illetve többször kapott Amalgerolt is

- gombaölővel rendszeresen kezelve van (Amistar, Bumper, Dithane, Ridomil Gold MZ kombinációi, nyilván nem egyszerre fújva)

- rovar és atkaölővel is rendszeresen fújva van (Flumite, Mospilan, Actara)

 

Egyéb ötletem nincsen, zöld neolux spray jöhet még szóba ...

 

CBNora Creative Commons License 2018.10.15 0 1 28020

Sajnos valószínűleg nem sokat számít a gyérítés se. Tényleg messzebbről jöhetnek. Akik a mi fánkat teljesen ellepték, nem jöhettek a környékről, mert itt évek óta nem termett dió, rendszeresen lefagyott.

És hát tényleg sokfelé vannak utcán, elhagyott helyeken is diófák, ezeknek senki nem fogja az alját takargatni, sem a burkot összeszedni, sem permetezni.

Én nem is tudnám az alját takarni, be van ültetve dísznövényekkel és bokrokkal. Amit tudok, összeszedem, de meg se találom az összeset.

A miénket már csak helikopterről lehetne permetezni, és ezzel egyúttal le lenne fújva az egész kert és a szomszéd fél kertje is. A permetezés talán ültetvényekben kivitelezhető és ér is valamit.

Előzmény: gombászok (28019)
gombászok Creative Commons License 2018.10.15 0 0 28019

Az őszi-mostani- feketedett diók-héjak elégetése alig segít, már régen a talajba húzódtak bábozódni.

Vannak "okos" szaktanácsok, pl., hogy terítsünk le fóliát a fa alá, hogy ne tudjon lehúzódni bábozódni a lárva. Na, persze, ha minden diófa alá az egész országban valaki fóliát terítene, érne is valamit.

Ugyanaz, mint a cseresznyelégy: még rokonok is. Hiába teszel meg mindent, a szomszédból, sőt több km-ről is bejön a légy rajzáskor.

Állítólag a kínaiak egyszer megpróbálták a házi verebet kifárasztással kiirtani, úgy hogy minden kis kínai szorgalmasan és egyszerre hajkurászta őket, eredményét nem ismerem.

Na, a diólegyet is így lehetne meggátolni a bábozódásban, fóliával takarni az összes diófa alját!

Azért - gyérítésre - van némi lehetőség:

 

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjKl8Hn6ofeAhXNsaQKHQI-CtAQFjAAegQIABAB&url=http%3A%2F%2Fportal.nebih.gov.hu%2F-%2Fmegjelent-diofaink-ujabb-karositoja-a-nyugati-dioburok-furolegy-rhagoletis-completa-&usg=AOvVaw3wTnd6ARvYf9BCV2lHjANa

 

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjKl8Hn6ofeAhXNsaQKHQI-CtAQFjABegQICRAB&url=https%3A%2F%2Fagroforum.hu%2Fszaktanacsadas-kerdesek%2Fmi-teszi-tonkre-dio-termeset-mit-lehet-tenni-ellene%2F&usg=AOvVaw1HqTKDvpan2ovpv_xdTOjZ

Előzmény: beetee (28017)
arpad-lajos Creative Commons License 2018.10.15 0 1 28018

Nem a dióban telel át, hanem a talajban. A lehántott burkot és benne a hernyókat kellene minél előbb elégetni.

Sajnos mihelyt lehullott a dió, a lárva azonnal igyekszik a talajba az áttelelésre. Magában a dióba soha nem hatol be, csak a burkot károsítja.

 

Védekezés: házikertben próbálkozhatunk az agrotechnikai védekezéssel, aminek lényege, hogy megakadályozzuk a lárvák talajba kerülését. Ez megoldható fólia takarással, valamint a lehullott zöld burok és burokmaradványok összegyűjtésével, majd megsemmisítésével, ami praktikusan az elégetésüket jelenti.

Előzmény: beetee (28017)
beetee Creative Commons License 2018.10.15 0 0 28017

Azt olvastam, hogy ezeket a megfeketedett diókat el kéne égetni... és nem csak úgy kidobni.

Ha igaz, ezekben telel át a jövő évi buroklégy-populáció alapja.

Didergő Király Creative Commons License 2018.10.14 0 0 28016

sokat feltörtem, de penészes vagy töppedt, esetleg kukacos, úgyhogy hagytam a francba, pár szem miatt nem fogok szórakozni vele. a tavalyiból van még pár kiló, azt kell beosztani a következő évre, aztán bízzunk benne, hogy jövőre több szerencsénk lesz. nálunk egyébként tavaly is sok fekete volt, de ahogy mondtad, nagy része menthető volt, ha lekapargattam róla a burkot, és jól kiszárítottam (mivel esős volt az idő, és alapból nedves, átázott volt a dió, ezért hajszárítóztam napi fél órát :)). most bezzeg, hogy száraz, napos az idő, most nincs mit szárogatni). talán lesznek jobb évek, mert emlékszem tavalyelőtt szintén 0 volt az egész, egy 120 literes kukát tömtem meg fekete dióval, aztán tavalyra mégis javult a helyzet. de tartok tőle, hogy azok az idők már nem térnek vissza, amikor a diót nem kellett nézegetni, hogy jó-e vagy sem, csak fel kellett szedni.

Előzmény: CBNora (28014)
gombászok Creative Commons License 2018.10.14 0 0 28015

Igen, a mérlegelés alapján töröm vagy nem töröm, illetve hagyom meg, de a nehezebbnek tűnők nagy része belül penészes, mivel nem tud kiszáradni a rásült héj miatt.

Aminek csak egyik oldalán fekete a héja, az többségében jó belül is. Erősebben fertőzötteket dobom a kukába, van még tavalyi is, meg idei már bőven a jobbik fáról.

Előzmény: CBNora (28014)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!