Keresés

Részletes keresés

taormina1 Creative Commons License 2012.04.02 0 0 6809

De nálam még egérfüles állapot nem állt elö. Jóformán csak virág van rajta.

Várjak még vagy csináljam meg?

 

Előzmény: ninovarga (6808)
ninovarga Creative Commons License 2012.04.02 0 0 6808

Nem csupán "jobb", hanem legfeljebb csak megelőzni lehet, a "megutózás" már késő.

Előzmény: Veszpremi (6806)
ninovarga Creative Commons License 2012.04.02 0 0 6807

Tegnap délutáni képek a hegyről. Itt már nem lett volna pardon, de a magasságnak köszönhetően +2 fok fölött maradt a minimum.

 

Előzmény: ninovarga (6805)
Veszpremi Creative Commons License 2012.04.02 0 0 6806

Én tán ma v. holnap, bár jele nincs még a tafrinának, de jobb megelőzni. http://kertvedelem.extra.hu/2obarcktech.htm

Előzmény: taormina1 (6804)
ninovarga Creative Commons License 2012.04.02 0 0 6805

Amit az őszibarackok és a cseresznyék fenológiai állapotáról és megkímélődési fokozatáról írsz, jól bizonyítja az általam többször hivatkozott "előny-hátrány/hátrány-előny elméletet". A keletiek, északkeletiek helyében egyáltalán nem aggódnék. Brutális lemaradásban van ott a fenológia, ez egy hatalmas előny.

Előzmény: Mozo66 (6802)
taormina1 Creative Commons License 2012.04.02 0 0 6804

Ti már permeteztek Tafrina ellen?

ninovarga Creative Commons License 2012.04.02 0 0 6803

Nagyon sajnálom, annál is inkább, mert ez esetedben nem hobbikerti szintű kérdés.

Előzmény: Mozo66 (6802)
Mozo66 Creative Commons License 2012.04.02 0 0 6802

Na most lettek az elsőkből utolsók .  Bár nem voltam eddig sem első de a kajszin így is 95 % felett a fagyás .... lsújtó .  Kizárólag a Bergeronon maradt értékelhető mennyiség a többin esetleg a magasan levő ágakon maradt pár szem . Az őszi is jelentős fagyást szenvedett , de szerencsére még rengeteg zárt szirombimbós virág van a fán azok túlélték , bár a korai fajtákat meg sem mertem nézni . A cseresznye szerencsére még zárva van , de pár korán virágzó fán a nyitott virágok kivétel nélkül elfagytak , de az nem probléma .

 

  A kajszit nagyon sajnálom nagyon számítottam a termésükre ...majd jövőre .

Előzmény: ninovarga (6788)
vadasz70 Creative Commons License 2012.04.02 0 0 6801

vadasz70 Creative Commons License 2012.04.02 0 0 6800

Az előbb lemardtak a képek.

vadasz70 Creative Commons License 2012.04.02 0 0 6799

sziasztok!

kérnék tőletek egy kis segítséget hogyan fogjak a metszésnek. hol vágjak? 

Mind a három kép egy fáról készült.                                                                                                                        

 

köszönöm

fajdkakas Creative Commons License 2012.04.02 0 0 6798

Bye bye kajszik, jövőre talán találkozunk! Itt -3,9 lett a minimum.

Törölt nick Creative Commons License 2012.04.01 0 0 6797

Sajnos jön a fagy...

borsika79 Creative Commons License 2012.04.01 0 0 6796
Sziasztok. Ha érdekel valakit, a ceglédi gyümölcskutató intézetben akciós a Babygold barack(gumibarack) csemete,650ft. Lehet,hogy van más akciós csemete is,de ezt sajna nem tudom.
szoszircsi Creative Commons License 2012.03.31 0 0 6795

Kedves Mozo!

 

Nagyon köszönöm a szakszerű tanácsokat. Magam is úgy látom, hogy van még mit csattogtatni az ollóval, nézegettem a te fotóidat, nagyon jó útmutatást adnak a vizuális instrukciók, és a szöveges is. Elgondolkodtató a szemlélet is, miszerint nem azt nézzük mit akarok levágni, hanem hogy mit akarok meghagyni....:):):) Mégegyszer köszönöm!

 

Szép estét!

Előzmény: Mozo66 (6794)
Mozo66 Creative Commons License 2012.03.31 0 0 6794

Köszönöm a bizalmat , hogy emgem kérdezel , bár én inkább mutatom , hogy én hogy csinálom és mindenki próbálgassa maga hogy hogy szeretné .

 

  De akkor a lényegre . Szerintem erősebb metszés kell ennek a fának , mivel még nem termésre kell menni , bár lehet hagyni rajta , de a vázszerkezet kialakítása az elsődleges cél ugye fiatal a fa 4. évig neveljük .  Én azt látom a fotóról , hogy túl sok a termővessző és néhány funkció nélküli rész is van a fán . Szépen el lett indítva 3 vázágra ...nagyon helyes ...de ezt kell tovább folytatni ugy , hogy minden ágon kiválasztjuk a hajtórügyet amiból tovább neveljük az ágat ..ezek legyenek egy magasságban a 3 ágon és legyenek vonalban az ág ívável ...tehát ne oldalállású legyen , hagyjunk 2-3 ( ne több ) oldalállású termővesszőt lehetőleg teljes értékűt és ezen kívül semmi más nem kell a fára , tehát itt még lehet bőven vágni .

 

  Az első számú metszési alapszabály az , hogy mindig azt nézzük , hogy mi marad a fán , soha sem azt , hogy mit kell levágni . Kinézzük , ami marad és minden egyebet levágunk , függetlenül attől , hogy teteszik nem tetszik , van -e rajta virág , vagy nincs .

 

  A másik ilyen alapszabály a konkurencia elkerülése ...ez azt jelenti , hogy azonos erősségű ágka elágazása soha ne legyen a barackfán mert azok nyújtják egymás ..konkurálnak egymással és már indul is a felkopaszodás .  Ha ezen a fán a vezérágakon nem találsz megfelelő oldalállású lehetőleg 30-40 fokos állású termővesszőt ( de találsz ) akkor se maradjon semmi más mert ekkor majd az idén hajt , jövőre pedig válogathatsz a jobbnál jobb lehetőségek közül . 

 

  Tehát csattogjon még az a metszőolló és talán régebben feltett fotókon lehetne megnézni , hogy hogy is nézzen ki a fa .

Előzmény: szoszircsi (6793)
szoszircsi Creative Commons License 2012.03.31 0 0 6793

Tisztelt Mozo66!

 

Tegnap este már beígértem egy fotót a 2009 őszén ültetett cresthaven  metszésével kapcsolatban, mert nagy gyakorlatom nincs ebben és tőled várnék egy szakszerű tanácsot a metszéssel kapcsolatban. Milyennek látod a kialakítást, mit tegyek másképp?

Köszönöm előre is !:)

 

Üdv!

lacy63 Creative Commons License 2012.03.31 0 0 6792

Nagyon köszönöm tömör és érthető válszodat. Ma is tanultam valami újat.

Előzmény: budai2 (6777)
Vebber Creative Commons License 2012.03.31 0 0 6791

Ezt viszont lehet kipróbálom, ha marad a -5 fokos előrejelzés. Ha jól értem it nem csupán füstöt hasdználtatok, hanem tűz éget a hordókban. 

Előzmény: Mozo66 (6785)
Vebber Creative Commons License 2012.03.31 0 0 6790

Kívánom igazatok legyen.

Ha "csak" -2, -3 lenne én sem aggódnék. Azonban az este is az MTV-n a térségben -5 fokot jeleztek előre.

Ha a cívis városban -2 fok lenne, a kertben legalább -5 fok lesz. Ha a városban -5, a kertben ettől hidegebb.

 

 

Előzmény: Mozo66 (6784)
szoszircsi Creative Commons License 2012.03.30 0 0 6789

Kösz Mozo66:) nem is a tányér itt a lényeg, hanem hogy alig 1 éves, rendkívül megerősödött és úgy tűnik az elégedett kis fácskák közé sorolható, nem az én hanem a férjem érdeme, aki elég gyakran és elég sokat időz a fórumon, olvassa többek között a te tanácsaidat is...és igyekszik jó " tanulóként" átültetni a gyakorlatba az itt / is  / olvasottakat...csupán hobbi szinten, kb 40 gyümölcsfánk van, körte, birs, szilva, cseresznye,kajszi, őszi, mandula,mogyoró stb...- de igyekszik szakszerűen gondozni őket...az elv: tanulni sosem szégyen, szégyen az, ha belenyugszunk abba, hogy valamit nem tudunk...

 

Kedves Mozo,holnap teszek fel egy Cresthaven fáról fotót, és a véleményedre lennék kíváncsi, jól van-e metszve és ha nem  min változtassak,- ha majd lesz este időd, felnézhetnél. Köszönöm előre is:)

 

További szép estét!

Előzmény: Mozo66 (6787)
ninovarga Creative Commons License 2012.03.30 0 0 6788

Bizony, így van. Minél előrehaladottabb a fenológiai állapot, annál hígabb oldatok vannak jelen, következésképpen a fagyáspontjuk annál magasabb. Igenis, a fenológiai lemaradás mindent meghatározó előnyt jelenthet.

Némi igazság abban is van, hogy a fenológiában előbbre járó növények többnyire olyan klímán, olyan fekvésben vannak, ahol a fagy is vagy elmarad, vagy jóval csekélyebb.

De ez sem mindig igaz, hiszen itt a térségben már a legelőnytelebnebb fagyzugi fekvésekben is ELvirágoztak a kajszik, így nagyon nagy veszélynek vannak kitéve azokban a síksági és völgyi pozíciókban, amelyek a melegebb TÉRSÉGI klíma hatására a fekvés dacára is biztosítani tudták a hőösszeget ehhez a fenológiai állapothoz.

Előzmény: Mozo66 (6785)
Mozo66 Creative Commons License 2012.03.30 0 0 6787

Nagyon szép " tányért " csináltál a fáid köré és a fa is jól néz ki .  Pár szemet már szépen ki tud nevelni ez a  fa .

Előzmény: szoszircsi (6786)
szoszircsi Creative Commons License 2012.03.30 0 1 6786

Szép estét mindenkinek!

 

Nálunk, Szoboszlón,- sürgősen lekopogom,- nem látni fagykárt,ez a kis fácska, tavaly tavasszal ültetett,  igazi nevén: Ceglédi Piroska:):) csodálatosan tele van virág rügyekkel és csak reménykedik,- velünk együtt, hogy a jövő hétre beígért - jósolt- lehűlés okozta fagykárt  szerencsésen megússza...és  pár szem mosolygós kajszival meg tudja örvendeztetni  gazdáját:):):)

 

Ali bácsi! itt laksz a környéken, remélem felétek sem volt komolyabb fagykár!

Mozo66 Creative Commons License 2012.03.30 0 0 6785

Igen ..jók amiket írsz , de valóban az a kérdés , hogy megéri-e gazdaságilag .  A fóliasátor biztos nem . 

 

  A fátyolfóliánál jobb ötletnek tartom a takaróponyvát , mivel lényegesen kevésbé sérülékeny és sokkal többször használható kisebb fákat éjszakára takarva nappal levéve valóban komoly védettséget jelenthet a fagy ellen és esetleg még némi szélnek is ellen tud állni ellentétben a fátyollal amit szerintem felrakni sem egyszerű de levenni pláne nem .

 

  Mint írtam annak idején egyszer mi is bevetettünk mindent a kajszi megmentésére és egy nagyon jó megoldás volt ami működött is az , hogy olajoshordókból csináltunk kályhákat ... egy pár még látható is a felrakott fotókon itt-ott .... . Ez úgy működött , hogy el volt fektetve a földön az egyik feneke kivágva a másikon egy füstkivezetés vágva és a lemetszett ágakkal könnyedén tápláltuk benne a tüzet így az egész felület átmelegedett és jelentős hősugárzást bocsájtott ki . Ezt 4 fa közé tettük és valóban méterekről érződőtt a hősugárzás . ha valaki tényleg csak pár fa termését akarja megvédeni és van még némi metszeléke meg rászánja az ájszakát , meg pár vashordója az próbálja ki hatásos .  De én is  inkább imádkozom ....

Előzmény: budai2 (6777)
Mozo66 Creative Commons License 2012.03.30 0 0 6784

Nem egészen , Floonak és Ninónak is igaza van . Ezt úgy képzeld el mint az autód hűtőjét . Beletöltesz 1 liter fagyállót ami véd -28 -ig . Amíg csak az van a motorban nyugodt lehetsz az adott hőmérsékletig . Na ... ha elkezded higítani duplájára esetleg még tovább akor már csak -14 ig lesz fagyálló utána már addig sem . Így van ez a gyümölccsel is . A bibének ami fagyérzékeny ...pontosabban a legfontosabb a megkezdemény ami még csak nem is a kőmag hanem a bél ami gyakorlatilag a két sziklevél és maga csírakezdemény ami már jelen van a bibében ... is van egy bizonyos fagyálló tratalma ami akár -5 -7 fokig is ellenállhat a fagynak akár akkor is ha már szirmot bontott . De !!!!  ... ha elvirágzik és elkezd növekedni amit rohamosan tesz és akár 1-2 nap alatt is megduplázza esetleg többszörözi a tömegét , de fagyállót már nem termel hanem vízzel hígul na ekkor drasztikusan csökken a fegytűrése és akár napok alatt már csak -1 -2 fokig fagytűrő és ezután már annyira sem .  Tehát akár teljes virágzásban is lényegesen jobban viseli a hideget , mint amikor már kis gyümölcs .

 

  Amúgy jó pár éve mi is próbálkoztunk fagyvédelemmel , de talán erről már írtam itt a fórumon és bár hihetetlen , de -4 -5 fokig lehetett védeni akár 1 cm -es gyümölcsnagyságig is . Szerintem ha most ilyen -2 -3 foknál nem lesz hidegebb az nem fog további károkat okozni , pont azért nem , mert ahol kialakukhat ilyen hideg ott még vissza van maradva a fenológia ahol meg előrébb tart ott meg nem lesz ilyen hideg . ...így legyen .

Előzmény: Vebber (6782)
Vebber Creative Commons License 2012.03.30 0 0 6783

Mármint kajszira értendő evidensen.

Előzmény: Vebber (6782)
Vebber Creative Commons License 2012.03.30 0 0 6782

Csakhogy a fagyok ilyentájban minden évben jelen vanak. Tehát nem előny.

Lehet monília ellen permetezni, ha nem esik az eső, és nem fúj viharos szél.

 

Ezeknek a virágoknak nagy része a hét végén kinyílik. A legrosszabb időben jön a fagy rá.

Előzmény: Floo2 (6781)
Floo2 Creative Commons License 2012.03.30 0 0 6781

Azért előny, mert minél később virágzik ki, annál nagyobb esélye van, hogy megússza a fagykárt.

A nyirkos idő ellen lehet permetezéssel védekezni a kajszinál, a fagy esetében nehezebb, ezért szerintem a fagy nagyobb veszély, mint a nyirkos idő.

Pirosbimbós állapotban sokkal többet kibír, mint kinyílva vagy elvirágozva.

Előzmény: Vebber (6780)
Vebber Creative Commons License 2012.03.30 0 0 6780

Miért lenne ez előny?

A virágzásra megint hideg, csapadékos, nyirkos idő jön, nagy valószínűség szerint fagyokkal.

 

Előzmény: ninovarga (6775)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!