Keresés

Részletes keresés

gombászok Creative Commons License 2019.01.29 0 0 28120

Inkább vegyetek itthon, ha valaki rábukkan, vagy külföldön kis kiszerelésben, ebben fogjatok össze, én óvakodnék a szétméricsgéléstől!

Előzmény: pacsepa (28117)
arpad-lajos Creative Commons License 2019.01.29 0 0 28119

Én nem foglalkoznék vele. Nem hinném, hogy annyira értékes fajta lenne, hogy érdemes oltogatni.Nem hinném, hogy oltásal átvihető, de még az is lehet, hogy egy cripto (ismeretlen) vírusfertőzés van a hátterében. Senki nem vizsgálta még tudományosan.

Előzmény: dombay63 (28116)
szaru Creative Commons License 2019.01.29 0 0 28118

A Calypso 480-SC  ha igaz még kapható kisebb kiszerelésben is..

 

http://www.agrosol.hu/calypso-50ml.html

 

 

https://www.agro-store.hu/novenyvedelem/rovaroelo-szer/171-50ml-calypso-480-sc-50ml-detail

 

csak lehet hogy a Közeledben nincs kis kiszerelésben.

Előzmény: pacsepa (28117)
pacsepa Creative Commons License 2019.01.29 0 0 28117

A Calypso 480-SC egy elég jó szer a Mospilan mellé és az Actara helyett.

 

Egy baja van, csak literes kiszerelésben lehet kapni, mert az új engedélye már csak ültetvényekre vonatkozik.

 

Egy liter ára 62 ezer forint!

 

Tud-e róla valaki, hogy külföldön lehet-e kisebb kiszerelésben és persze ezért olcsóbban kapni? Szlovákiában és Szerbiában például...

 

Ha ez nem járható, akkor van-e itt legalább 8-10 fórumos, aki beszállna egy liter megvásárlásába 100 ml körüli mennyiség átvételével?

Az nem gond, hogy II. kat. a szer, mert van zöldkönyvem!

dombay63 Creative Commons License 2019.01.27 0 0 28116

Ha nem fertőz másokat, az már pozitívum lenne. De vajon akkor átoltással átkerülne-e a másik fára? 

Előzmény: arpad-lajos (28114)
beetee Creative Commons License 2019.01.27 0 0 28115

Nekünk van ilyen fánk.

Valami jonatán szerűség. 

Tele van ilyen gumókkal. De évek óta elvan vele. Szomszédjait nem fertőzi.

Csak a vastag részeken alakul ki.

 

Előzmény: dombay63 (28110)
arpad-lajos Creative Commons License 2019.01.27 0 0 28114

CBNora válasza a tökéletes. Ez egy hormonális probléma, amely főleg az alanyokon szokott fellépni. De láttam már nemesnél is (Granny Smith-en). Nem lehet belőle baktériumot izolálni. Valószínüleg egy alany sarjhajtásából származik a fád. Ahogy a Nora által becsatolt cikk is írja nem sokat lehet tenni ellene. Magától nem pusztul ki a fa, de nyílván nem jó neki.

Előzmény: CBNora (28113)
CBNora Creative Commons License 2019.01.27 0 0 28113

Erre némileg emlékeztet:

https://pnwhandbooks.org/plantdisease/host-disease/apple-malus-spp-burrknot

Alanyra írja, de ha a szomszédé valami magonc, ki tudja...

Persze csak halvány tipp.

Előzmény: dombay63 (28110)
dombay63 Creative Commons License 2019.01.27 0 0 28112

Nem sarjvágás nyomán keletkezik, csak úgy a törzsön, és egyre magasabban is, ahogy telnek az évek. A két fából az egyiket, amelyiken több volt az ilyen elváltozás és kevésbé jót termett, már kivágtam egy éve.

Előzmény: gombászok (28111)
gombászok Creative Commons License 2019.01.27 0 0 28111

Hát, a franc se tudja!? Érdekes jelenség, a baci leírásában szerepel olyan, hogy a föld feletti részeken is okozhat?? tüneteket.

Én még nem láttam, csak gyökéren, föld alatt. (67 éves vagyok, növényvédelmi szakmérnök, gyerekkorom óta kertészeti vénával és gyakorlattal) Sarjakat vágtál le a kérdéses helyről?? Az tud ilyesmit produkálni.

Előzmény: dombay63 (28110)
dombay63 Creative Commons License 2019.01.27 0 0 28110

Előzmény: dombay63 (28109)
dombay63 Creative Commons License 2019.01.27 0 0 28109

Köszi. Közben találtam róla képet, kb 3 éve készülhetett. Lehet hogy nem is gyökérgolyva?

Előzmény: gombászok (28108)
gombászok Creative Commons License 2019.01.27 0 0 28108

Közel sem biztos, hogy gyökérgolyvát láttál, inkább a föld alatti részeket támadja, fényt nem szereti(baktérium).

Neten keressél képeket róla.

Oltással biztos nem vihető át.

Hagyjad élni a fácskádat, a biztonság kedvéért meg oltsál tartalékot. Sokszor nem is tudjuk, hogy van-e golyva fertőzés, mégis virul a fa, főleg ha jól érzi magát.

Előzmény: dombay63 (28107)
dombay63 Creative Commons License 2019.01.26 0 0 28107

Sziasztok!

Pár éve kaptam az egyik szomszédtól egy almafát (ismeretlen fajta, édes, kis szemű, jól eláll), ami mostanra terem, de gyökérgolyvásnak nézem. A törzs alján láthatók a dudorok, a gyökereket nem vizsgáltam. 

Az lenne a kérdésem, ha a fa tetejéről szedett oltóvesszővel próbálom másik másik fára átoltani, hogy megőrizzem a fajtáját, elkerülhetem-e a golyva átvitelét? Úgy tudom, ez a betegség elvileg csak a földön, gyökereken keresztül terjed.

Kenny___ Creative Commons License 2019.01.23 0 0 28106

Koszi!

Előzmény: pacsepa (28105)
pacsepa Creative Commons License 2019.01.22 0 0 28105

Még valami!

Az Envidor kontakt szer, azaz a használata azért is ajánlott a korán, mert könnyebb a teljes fedést megoldani ha még nincs kiterjedt lombozat.

A fedéshez nagyon finom porlasztással kell a szert kiszórni. Kerülni kell, hogy a kezelt növények alatt, mellett virágzó növények legyenek, mert a méhekre nagyon veszélyes!

Előzmény: Kenny___ (28103)
pacsepa Creative Commons License 2019.01.22 0 0 28104

Az Envidor-t a növény néhány leveles korában kell kiszórni.

Ilyenkor az áttelelt atkák már előbújtak és elhelyezkedtek a friss zöld leveleken, szívogatják azt, valamint belekezdtek a jövő nemzetékeinek a megalapozásához szükséges üzekedésbe.

Még nincsenek nagy számban, de ezek blokkolása kiirtása az egész szezonra megfelelő védelmet fog adni ellenük.

Az atkák ugyan gyorsan szaporodnak, de eléggé helyhez kötöttek.

Előzmény: Kenny___ (28103)
Kenny___ Creative Commons License 2019.01.22 0 0 28103

Envidor lombfakadas elott vagy utan (vagy kozben)?

Előzmény: pacsepa (28095)
szicsu1007 Creative Commons License 2019.01.22 0 0 28102

Bocsánat:-(((

A Runner 2f valóban molyok ellen való.

Megnéztem a naplómat, Mospilant nyomtam szilvadarázs ellen.

Köszönöm a kiigazítást mások nevében is:-)

Amúgy sikeres volt szilvában a védekezés: kedvesem gombócba fagyasztott le Stanley-t; húsz szilvában egy kukac - ez elég jó!

Előzmény: pacsepa (28100)
gyuszkó00 Creative Commons License 2019.01.22 0 0 28101

A szőlőre is írhatnál egy hasonlót.

Előzmény: pacsepa (28095)
pacsepa Creative Commons License 2019.01.22 0 0 28100

Szilvára a darázs ellen?

A Runner specifikus szer, kifejezetten molyfélékre van kihegyezve.

Előzmény: szicsu1007 (28097)
pacsepa Creative Commons License 2019.01.22 0 0 28099

Valóban, a Chorus-t kihagytam.

Tegyük hozzá a gyári leírás szerint könnyebben szívódik fel hűvösebb időben.

 

Előzmény: szicsu1007 (28098)
szicsu1007 Creative Commons License 2019.01.21 0 0 28098

Tavaszi virágzásban Topas 100 EC előtt Chorus 50 WG-t használok, állítólag az hűvös időben hatékonyabb!

Előzmény: pacsepa (28095)
szicsu1007 Creative Commons License 2019.01.21 0 0 28097

Mintha a Runner 2f is felszívódó lenne(?). Szilvára használtam tavaly (moly és darázs ellen).

Előzmény: pacsepa (28095)
stevemegane Creative Commons License 2019.01.20 0 0 28096

Nagyon szépen köszönöm a kimerítő magyarázatot.

Némely szert már eddig is használtam és ismerem, de most a leírásod alapján kicsit tudatosabban fogom tudni alkalmazni őket.

 

Mégegyszer köszönöm.

Előzmény: pacsepa (28095)
pacsepa Creative Commons License 2019.01.20 0 3 28095

Feltételezem a kérdésből, hogy csak szabad forgalmú növényvédőszerek jöhetnek szóba. Nagyon sokféle növényed van, kevés szerrel nem fogod tudni védeni őket. Ha most akarsz egy teljes körű beszerzést, akkor drága mulatság lesz. Ráadásul a kisebb kiszerelések minden szerből jóval drágábbak!

 

A tavaszi/őszi lemosó permetezések:

-Olajos Rézkén

Ebben minden az egyben benne van ami ilyenkor kell. Én inkább tavasszal használom, a virágrügyek megpattanása előtt.

-Réz készítmények, Champion vagy Cuproxat FW

A Cuproxat most a Gazdabolt honlapján némileg olcsóbb. Ha csak lemosózásra használod, akkor a növény rézérzékenységének nincs jelentősége. Ha viszont év közben is felmerül a rézkészítmények használata, akkor inkább Cuproxat. Én önmagában csak őszi lemosózásra használom, ha használom. Úgy látom, szőlőd nincs, év közben itt lehet igazán a rézhasználatnak jelentősége.

 

Tavaszi monília, tafrina elleni védekezés:

Legalább 2-3 alkalommal kell permetezni, de érdemes nem minden alkalommal ugyanazzal a szerrel a rezisztentencia elkerülése miatt 7-8 napos gyakorisággal. Ráadásul Neked sokféle növényed van, ami miatt feltételezem folyamatosan védekezni kell ebben az időszakban, mert mindig virágzik valami.

Minden tankba érdemes felszívó szereket és kontakt szereket egyszerre tenni szintén a rezisztencia miatt, plusz valamilyen a permetlé porlasztását segítő szert.

-Dithane M45 vagy Dithane Neotec

Ezt a kontakt gombaölő szert a tavaszi virágzásban minden permetbe bele teszem.

-Topas 100 EC

Az egyik legismertebb monília és lisztharmat elleni szer. Év közben is használható, ha esetleg lisztharmat problémák lépnének fel, például az őszibarackon.

-Score 250 EC vagy Alfa Solo

Hatóanyaguk ugyanaz, utóbbi valamennyire olcsóbb. Elsősorban az őszibarack tafrinás megbetegedése ellen nagyon jó, ami a leveleket fertőzi már kora tavasztól májusig, de mehet a tavaszi monília elleni védekezés részeként is. A Topas-nál univerzálisabb szer, több fajta levélbetegség ellen is használható év közben.

-Nonit

Ez csak a permetlé porlasztását és szirmokon, leveleken való fedését elősegítő olcsó segédanyag, nagyon levés kell belőle, pár csepp egy tankba. Minden permetlében használom egész évben!

 

Virágzás közben rovarkártevők elleni védekezés:

-Mospilan 20 SG

Én virágzás előtt, és közben nem használok rovarölő szereket. Egy kivétel van, a szilvát kell védeni a poloskaszagú szilvadarázs ellen. Teljes virágzásban és sziromhulláskor permetezek vele, de nem kombinálom semmilyen szerrel, csak Nonit-ot teszek bele. A szisztematikus (felszívódó) szerek még ha azok adott esetben elvileg méhkímélőnek is minősülnek, más szerekkel való kombinációjukban megzavarják a méheket! Általánosságban lehetőleg csak napnyugtakor vagy az után permetezek, de rovarölőt kizárólag akkor!

 

Virágzás után rovarkártevők ellen:

Tavasszal kezdődik a rovarkártevők felszaporodása és a védekezés ilyenkor a leghatékonyabb. Elsősorban az atkák elleni védekezés fontos időpontja ez az időszak, de egy enyhébb tél esetén a levéltetvek korai rajzása is korán jön. Az atkák ellen általános igazság, hogy egy kora tavasszal elvégzett permetezés egész évre megoldja a problémát.

-Envidor 240 SC

Ez a kedvenc szerem atka ellen, minden formáját elpusztítja az atkáknak. Kis kiszerelésben szabad forgalmú, de ezt mint írtam évente csak egyszer kell használni.

-Karate Zeon 5 CS vagy Full 5CS

Hatóanyaguk ugyanaz, utóbbi ha van olcsóbb. A korai levéltetű és egyéb rovarkártevő elleni védelemként javaslom használni. Felszívódó szabad forgalmú növényvédőszer a Mospilan kivételével nem kapható. Ezt évente kétszer lehet használni, tehát ilyenkor nem érdemes "elpazarolni".

-Decis

Ez is kontakt rovarölő, váltogatásban érdemes használni a Karate-val.

-Teppeki 50 WG

Ez egy relatíve új felszívódó specifikusan levéltetűk elleni szer. Nagyon ajánlott, nekem van tavam, még a nádat és a vízinövényeket is permetezhetem vele, a halaknak sem árt. Egyes megfigyelések szerint a liszteskék ellen is hatásos a konyhakertben kétszeres dózisban.

 

Konyhakertben a gombakártevők elleni védelem:

A rovarkártevők elleni védelemre alkalmazott, előbbiekben ismertetett szerek használhatók.

-Amistar

Gombakártevők elleni univerzális szer. Lisztharmat elleni hatása gyengébb, ezért érdemes lisztharmatra jó szerekkel együtt kijuttatni.

 

A fentebbi növényvédőszereket ugyan egy-egy időszakhoz kötődve írtam, de ezeket alkalmazva a leggyakoribb növénybetegségekkel szembeni egész éves védekezést letudhatod.

Előzmény: stevemegane (28093)
granov Creative Commons License 2019.01.20 0 0 28094

Szőlőmoly ellen évek óta virágzó gyomflórával védekezek sikeresen. 4. éve nincs rovar kártételem illetve marginális (A darazsakat kivéve). A decis valószínűleg ott fog elrohadni a méregszekrényben.

 

 

Régebben használtam flumite-ot atka ellen, de rá kellett jöjjek teljességgel felesleges méregdrárga atkaölőre költeni, ugyanis ha magas dózisban (80-100dkg/hl) használom a ként, érdemi kártétel alatt marad az atka populáció. Persze ehhez elengedhetetlen a tavaszi alapos lemosózás.

 

 

Előzmény: budai2 (28088)
stevemegane Creative Commons License 2019.01.20 0 0 28093

Sziasztok!

 

A tavaszra szeretném összeszedni, hogy milyen növényvédő szerekre lesz szükségem az idén, de a kínálat óriási (millió nevű rovarölő, gombaölő készítményt lehet kapni látszólag ugyanarra a problémára), ezért fogalmam sincs mit vegyek.

 

Az alábbi növényeink vannak a kertben:

- őszibarack

- sárgabarack

- szilva

- alma

- cseresznye

- meggy

- málna

- szeder

- ribizli

 

Lesz idén még:

- paprika

- paradicsom

- uborka

- cukkini

 

Tudtok nekem konkrét készítményeket ajánlani, az egész idényre?

Lehetőleg úgy szeretném megoldani a növényvédelmet, hogy ne kelljen minden növényre különböző szereket használni.

 

Előre is köszönöm a segítséget.

budai2 Creative Commons License 2018.12.11 0 0 28092

Az Envidort nem ismertem, ki fogom próbálni, köszönöm.

Előzmény: pacsepa (28089)
pacsepa Creative Commons License 2018.12.10 0 0 28091

A piretroidok esetében a Karate Zeon-nál nem tudok korlátozásról.

Sokféle moly van, ráadásul ezek rendszerint két, akár három rajzást is produkálhatnak egy szezonban. Figyelni kell, esetleg ferromon csapdákat kell használni.

Előzmény: budai2 (28088)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!