Keresés

Részletes keresés

lopez77 Creative Commons License 2011.12.21 0 0 5703

Köszi a választ!

 

Egy valami nem tiszta,az az hogy miért kellene ennyire felmelegíteni a tejet,nem elég a mindenki által betartott 30-32 C -os hőmérséklet?

:))

Vagy úgy már a haladók csinálják??

Előzmény: Kecskeb (5702)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.21 0 0 5702

Légy üdvözölve...

 

Kezdetnek ezt ajánlom:

 

http://www.bekesibio.hu/?s=h%C3%A1zi+sajtk%C3%A9sz%C3%ADt%C3%A9s&search=Keres

 

de ez egy 2 órás film...

 

Ha gyors válasz kell:

 

Melegítsd fel a teje 63 fokra és hagyd így 30 percig

Hűtsd vissza 37 fokra....(lakáshőmérséklettől függ) ....tegyél bele késhegynyi (kb. 8-12 szem ) CHN-t

20-30 perc minimum..vagy ameddig visszahül 33-35 fokra....

Oltó bele...

30-35 perc után kezdd meg a felvágást...lassan óvatosan....majd 10 perc után egyre bátrabban...

savót leszedegetni ahogy nyomja ki magából...kevergetni aprítani mogyorónyira...

Pár perc ülepítés....savó teljesen le...mehet a sajtformábavagy....pelenkába...

 

Elég gyors?

 

:-)))))

Előzmény: lopez77 (5700)
lopez77 Creative Commons License 2011.12.21 0 0 5701

Ja,és a legfontosabbat elfelejtettem megkérdezni:

Ebből az 500 L-hez elég CHN kultúrából mennyit rakjak 5-6 L tejbe?

Köszi szépen!

 

lopez77 Creative Commons License 2011.12.21 0 0 5700

Üdvözlök minden kedves sajtkészítőt!

 

Végre valahára úgy 2 hét után megjött az EQUUS-tól a sajtkultúrám...

Tényleg igazatok volt,vagy 5 telefont kellett megeresztenem,mire ideért..

A tejsavam,amit rendeltem az egész kiömlött,van vagy 10 ml az alján...

Na mindegy,ez már a múlt,most lenne pár kérdésem hozzátok! :)))

 

CHN-11 kultúrám jött meg és mivel vannak teheneim és épp a fejés előtt állok,szeretném elkészíteni életem első sajtját!

Szeretnék mindenkitől segítséget,hogyan is készítsem el este!?

Kb. 5-6 L tejem marad erre a célra,oltóm,kultúrám,calcium kloridom,"némi" tejsavam van(nem tudom kell-e bele most?)

 

Nagyon szépen köszönöm az esetleges gyors válaszokat!

 

Kezdő készítői üdvözlettel!

 

lopez77

 

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.21 0 0 5699

Füstölés után a parenyicát is a gomolyát is simán becsomagolom frissentartó fóliába...van olyan gomolyám ami már három-négy hetes és simán elvan benne.

A füstölt sajtot át szokták kenni étolajjal....gondolom ez is egyfajta kiszáradás elleni védelem...én még nem próbáltam...

Ha egy két napot pihentetted a natúr parenyicát (és nem füstölöd fel) szerintem akkor is nyugodtan csomagold be fóliába...hiszen addigra van egy kérge kívül...egyet tegyél félre...és figyeld meg, hogy meddig bírja...akkor kb. be tudod lőni az eltarthatóságát...

(nálunk olyanra még nem volt példa, hogy 2-3napnál tovább tudtam volna figyelni)

:-))))))))))

Előzmény: krenta (5698)
krenta Creative Commons License 2011.12.21 0 0 5698

Kedves elefada!

 

Köszi a választ, sokat segítettél! Azt nem igazán tudom hogy , mi az a brevi, ez új számomra. Nekem félkemény sajtjaim vannak és azoknak, akkor jó a 13 körüli fok?

 

A sajt utólagos savanyodása , hogy történik, mi az oka?

 

Mi a különbség az érés és száradás között, mert számora ez nem teljesen világos. A sajtjaim, szépen kégesednek, fokozatosan, mikor megvágom, szerintem belülről is jó, nem száraz, olyan sajtos:). Ez jó?

 

Viszont tegnap megvágtam egy színes borsos sajtot 1-2 hetes és már éreztem, ahogy megnyomtam, hogy szivacsos és amikor megvágtam kissé tényleg az volt, nem nagyon. Ilyen még nem volt, mi történhetett?

 

Képet most próbáltam feltölteni, de nem engedi mert nagy a kbyte-ja, azt meg nem tudom, hogy lehet átalakítani.

 

Kedves Kecskeb!

 

Neked is köszi a választ, így már világos az oldat. Még annyit kérdeznék, hogy a parenyicát, ha megfüstölöd, be csomagolod, vagy nem kell, mert nem szárad ki? Nekem most van natúr parenyicám, de azok pár nap után megszáradnak kívülről, túl rágós a külső része. Nem lehet ezt valamivel megakadályazni, mert őket ugye bár nem szoktuk lébe tenni.

 

 

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.21 0 0 5697

Szia Elefada!

 

Szerinted a füstölt sajt is dolgozik és érlelődik még tovább?

 

Pl egy sima gomolya?

 

És a parenyica....amit gyakorlatilag 70 fokon még hőkezelünk is előtte?

 

Köszi

elefada Creative Commons License 2011.12.20 0 0 5696

Kicsit konkrétabban, bár  az alvadék nyúlóságára csak egy tippem lenne, soha nem tapasztaltam, csak olvastam.

Pl a joghurt ha nyúlós, nyálkaképző baktériummal fertőződőtt.

Ennek a hőöptimuma kb ott van a 40 fok kőrül.

Azért írd le a kultúrát, oltót milyet, mennyit , mennyibe használtál,

Hogy 40 perc után megrepedt az alvadék, szerintem H gázt jelez.

Milyen volt a savó szine?

 

Előzmény: párolt sajt (5689)
elefada Creative Commons License 2011.12.20 0 0 5695

Szia!

Élesztő szag: sótűrő, savemésztő élesztők szaporodtak el a sajt felszinén. Ez kívánatos is pl brevinél, de félkeménynél már nem igazán. Ott akkor szaporodik el, ha a sajt utósavanyodik.

 

Nyálkás:vagy gyenge a sóoldat, vagy brevis a sajt.

 

Penész: ha nem kívánatos, dugd csap alá, sikáld le . A sós vizes vagy pálinkás lemosás is jó. Fontos, hogy szárítsd meg.

 

Hőmérséklet: attól függ...

lágy 8-14 fok

félkemény12-18 fok

kemény 20 >

 

Pára(ez is ) attól függ

ha érik, jó, ha szárad, kevés.

 

A penészedés természetes folyamat, míg nem záródik a kéreg jobban, ha zárodott kevésbé penészedik.

 

Tárolás:száraz felületű sajt csomagolására jó a frissentartó. nedveset sűrűn kell átcsomagolni.

Brevist, fehérpenészest én 2 rétegűen, zsírpapír és alufoliába csomagolom.

 

Ha képet raknál fel. könnyebb lenne.

krizsi_l Creative Commons License 2011.12.20 0 0 5694

A 40fok nagyon sok. Ekkor már bőrösödnek az alvadék rögök, nem adják le a savót.

Ettől függetlenül a nyúlósságot ez nem magyarázza.

Félkemény sajtokhoz a megfelelően alacsony víztartalomhoz az alvadékot felvágás után szokás kissé felmelegíteni, ennek a max értéke is csak 38 fok.

 

Előzmény: párolt sajt (5689)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.20 0 0 5693

Én inkább tej problémára tippelnék...de csak tipp...lehet, hogy savanyúbb volt a kelleténél????

Előzmény: párolt sajt (5689)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.20 0 0 5692

A savót ugyanott savanyítom, ahol a sajtot...gyakorlatilag a sajtformából csepeg a savó az edénybe...de amióta kultúrát használok, a sajtnak nem kell 24 óra tehát azt amikor kész beteszem a hűtőbe. A savó marad az edényben a szekrény tetején...és 24 óra múlva készítek belőle 12,5%-os sóoldatot...persze csak amennyi kell...

1,2 kg-os sajthoz kb. két  liternyi savót keverek be...egy 3 literes üveg pont tele lesz vele...

Tehát a savó maga a sóoldat...

Előzmény: krenta (5690)
krenta Creative Commons License 2011.12.20 0 0 5691

Kedves párolt sajt!

 

Igaz én kezdő vagyok, de ollvasgatással és kis gyakorlattal, talán annyiban tudok segíteni, hogy lehet kevés oltót tettél bele. Annyi oltót kell a tejhez tenni, hogy fél óra altt alvadjon meg. A parenyica alaptészáját elég 32 fok mköülire melegíteni, utó melegítés nem kell  és jó ha szoba hőmérséket mellett készíted, hogy minél több vízt adjon le. A víznek amibe bele teszed lágyulni 70 fokos körül kell legyen. Ennyiben tudtam segíteni, de a sajtszakértők, ha jönnek ők biztosan mégtöbbet tudnak hozzá szólni:).

krenta Creative Commons License 2011.12.20 0 0 5690

Köszönöm a választ kedves Kecskeb!

 

Még annyit kérdeznék, hogy pontosan milyen lében tartósítod a fetát? CSak savóban és savanyúban, vagy sóoldattal vegyítve? Csak azért mert ezt is-azt is hallottam már ezzel kapcsolatban.

Előzmény: Kecskeb (5688)
párolt sajt Creative Commons License 2011.12.20 0 0 5689

Sziasztok!

Segitség kellene.Tegnap készitettem alapsajtot paranyicához,de nem sikerült.Az alvadék nem lett elég szilárd és az alján nyúlós volt,a szaga kicsit a citromra emlékeztetett.A tejet háztól veszem,és mivel hideg helyen dolgozok vele 40fokon kulturázom és oltom,40perc után az alvék pár helyen megrepdt és pici savó jelent meg.Előre is köszi

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.19 0 0 5688

Én így készítem a fetát....ez egyben a tartósítása is...

 

http://www.sajtkeszites.hu/blogbejegyzes/2009/05/07/feta-sajt-keszitese-hazilag

 

 

Mosonmagyaróvári kultúrát használok...és tizenfokos hűtőben vagy spejzban több mint fél évig eláll...

Le kell nyomni egy falapocskával, hogy ne lógkon ki a savóból, mert akkor penészedik...

De akkor sem kell megijedni...a penészt egyben le lehet dobni a savó tetejéről...nem érezni a sajton...

 

A füstölés intenzitásától függ az időtartam...én egy hordóban füstölök, almafahasábbal... (isteni az íze) ....de ez elég intenzív és max. egy nap elég a másfél kilós sajtomnak...

A színéről látni fogod, hogy neked megfelelő e már...

 

Mozzarellával még nem vacakoltam...de a tartósítása valami hasonló lehet a fetáéhoz...azt is valami folyadékba teszik...csak talán nem annyira sósba...de ha füstölöd, akkor az is tartósítja...

Előzmény: krenta (5687)
krenta Creative Commons License 2011.12.19 0 0 5687

Szia Kecskeb!

 

Ez a téma is érdekel. Én füstölést még nem csináltam, de készül lassan a füstölő és érdekel hogy  mennyi ideig szoktad füstölni a parenyicákat mozzarellát is lehet füstölni, igaz? A fetát, azt hogyan készíted és hogyan tartósítod, ez érdekel a mozzarellára vonatkozatva is.

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.19 0 0 5686

Légy üdvözölve!

 

Várjuk meg Elefadat, ha belép biztos megválaszolja a kérdéseidet. Én nem nagyon érlelgetek...inkább füstölök...olajban pácolok...parenyicázom, vagy fetát készítek...

Előzmény: krenta (5685)
krenta Creative Commons License 2011.12.19 0 0 5685

Sziasztok kedves Sajtkészítők!

 

Én még elég új vagyok a sajtkészítés terén, és azt szeretném kérdezni tőletek, hogy miért élesztő szagú a sajtom ahogy érik és néha kissé nyálkás tapintású, ami mintha el is mulna aztán magától. Én ilyenkor át szoktam mosni sós oldattal. Aztán bekenem házipálinksával, mert úgy tudom az jó rá, gátolja a penészedést. Ez igaz?

Másik kérdésem az lenne, hogy egy 13 C körüli hőmérsékletű helyen érlelem a sajtokat, nem túl párás a levegő. Ez megfelelő?

 

Volt olyan problémám, hogy el kezdtek penészedni asajtok. Ez vajon mitől lehetett?

Frissen tartó fóliába csomagolva lehet tárolni a ajtokat és így be kell tenni a hűtőbe?

 

Remélem nem túl buta kérdések, de nekem ezek okoznak fejtörést.

Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.19 0 0 5684

Sziasztok.

Kész a túró, nagyon jó lett.Tényleg krémes nem úgy mint a bolti.A kicsik már csepegés közben kóstolgatták, nagyon ízlett nekik is.Még egyszer köszönöm.

elefada Creative Commons License 2011.12.18 0 0 5683

Túró savó :értéktelen veszélyes anyag, hulladék.

Csak a sajtsavóból tudsz ordát készíteni, abból is csak frissen, míg édes.

Előzmény: Miska-Maska (5680)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.18 0 0 5682
Előzmény: Miska-Maska (5680)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.18 0 0 5681

Azt nem tudom, hogy a túró savójából lehet e még valamit csinálni, de sajtformát magad is tudsz....

 

Egyébként nem drága és ilyesmi...van kisebb nagyobb....

 

http://olaszsped.com/index.php?main_page=product_info&products_id=190

 

 

Én ellomptam a párom műanyag tálját és kifurkáltam fúróval...

A lényeg, hogy legyen pereme, meg egy olyan méretű fazekad amin pont a pereme akad fenn és akkor szépen belecsepegteted...

 

Előzmény: Miska-Maska (5680)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.18 0 0 5680

 

Elfelejtettem megkérdezni hogy a túró savójából mit csináltok,ebből is lehet ordát csinálni.Említés volt a sajtkosárról hogy abba szedi

Kecskeb  a túrót, megkérdezhetem hogy hogy is nézz az ki.Esetleg fényképet róla, ha nem vagyok pofátlan.

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.18 0 0 5679

Ez igaz....de a 8-10 fok a tejsavbaciknak kedvez...ezért javasolt ennyin tartani mondjuk az esti fejést....amit aztán egyfajta kultúraként használható a reggeli fejéshez...

Vagyis nem feltétlen igaz a friss tőgymeleg tej...sőt...

Négy fokot szerintem még túl kell élnie a laktobacinak....de nem vagyok kultúraellenes...

Sőt!

 

:-)))

Előzmény: krizsi_l (5677)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.18 0 0 5678

Sziasztok.

 

Megcsináltam a túrót ,most csepeg.Eddig úgy nézz ki hogy sikerült .6 liter tejet tettem oda kb.mennyi túró lesz belőle?

A másik kérdésem a joghurtsajtból is elkészítettem a golyókat ,olajba tettem őket.Ez után hűtőbe kell tartani vagy elég a spájz?

Ugyan azt a fűszeres olajat többször is fel lehet használni?

krizsi_l Creative Commons License 2011.12.18 0 0 5677

Nem csak a tejsavbacik éledeznek a hibernációból. Aztán az győz amelyik jobban viseli a hideget. Ha egyszer a lactobacik ki lettek ölve azt jobb pótolni.

Még jobb lenne megbízható, tőgymeleg tejből dolgozni, de ahhoz kell az állatsereglet.

Előzmény: Kecskeb (5674)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.18 0 0 5676

Aha...így logikus.

Előzmény: elefada (5675)
elefada Creative Commons License 2011.12.18 0 0 5675

"Érdekes...pont fordítva gondoltam volna....mármint, hogy a kisebb sajt savanyodik gyorsabban.."

 

Vedd elő saját tapasztalatod: 3 l tej, vagy 10l hül e el előbb?

Ugyanez igaz az alapsajtra is.

A savanyodás üteme  függvénye a hőnek (határokon belül)

Előzmény: Kecskeb (5674)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.18 0 0 5674

Maximálisan egyetértek...

Én csak azt írtam le,ahogy nálam működött.

Lehet, hogy az idén nem múködne...bár kíváncsiságból kipróbálom...

Mondjuk tavaly a parenyicát mindig frissen fejt tejből vásároltam (csak reggeli meg esti fejéskor árultak egy-egy órát, napközben nem)....és azt pihentettem 12 órát...

A "bocisautó" ami házhoz hozza a tejet, az szintén egy zárt hűtött rendszerrel dolgozik....asszem 3-4 fokra hűtve tárolják...azt még nem próbáltam kultúra nélkül....

 

....de lehet, hogy annak is jót tenne egy 12 órás pihentetés kb. 8-12 fokon...talán felélednének a tejsavbacik és könnyebben savanyodna a sajt....

 

Csak egy tipp.

 

:-)))

 

Érdekes...pont fordítva gondoltam volna....mármint, hogy a kisebb sajt savanyodik gyorsabban...

 

Előzmény: elefada (5672)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!