Keresés

Részletes keresés

titulus Creative Commons License 2009.01.08 0 0 3803
Sziasztok!

A hozzáértők segítségében reménykedem SOS.

Holnap jönnek hozzánk bekötni egy mobil kandallót egy meglévő 14x14-es kéménybe. A kéményen sem a füstcső helye, sem a tisztitó nyílás nem található, gondolom befalazták. A problémám az, hogy egy ilyen kémény külső méretének minimum 37x37 cm körül kell lennie, viszont a beltérben a fal mérete (amiben a kémény síkban van) csak 32 cm széles! Szerintetek mi lehet ennek az oka? Én csak egy dologra tudok gondolni...lehet, hogy a téglákat élére állítva falazták fel a kéményt a födémig? Mit gondoltok? Ha így van, kell esetleg valami plussz a bekötéskor? Milyen magasra kell tenni a tisztító nyílást és a füstcső csatlakozást? A ház egyébként ti

Félek, hogy a bekötést végző nem áll a helyzet magaslatán.
ja69 Creative Commons License 2009.01.08 0 0 3802
Szia

A magasság kb 10 méter lehet a belső átmérő meg a szabvány átmérő azt nem tudom egy normál kémény talán 25x25 cm -es lehet de ez nem biztos nem tudom mi a szabvány
Előzmény: dako60 (3800)
Robz Creative Commons License 2009.01.08 0 0 3801
Köszi a segítséget.
Tavaly égettem benne ilyen fahasábot, utána tisztítás. (április körül)
A hőcserélő nem túl nagy szerintem, mert összesen kb 10m 0,5" rozsdamentes cső van benne összesen. Ez a tűztér egyik felén van hárfaszerűen, majd keresztben felül kb 1m magasan, mint egy lángterelő. (7 párhuzamos cső)
Keringető nem megy a rendszerben, gravitációs a fűtésrendszer, magától kering ki a melegvíz.
A kályha tisztítását magam szoktam csinálni. a tisztítónyílásokon keresztül jól hozzáférhető, csak furcsálltam, hogy 3 hónap problémamentes fűtés után pár nap alatt történt a huzat lecsökkenése.
A kémény tökéletes, az alsó tisztítónyílást kinyitva eloltotta az ajtó előtt is az égő gyufaszálat, akkora huzatot csinál.
Akkor nincs mese, kitakarítom a kályhát. A fűtésnél mindig nagy huzattal szoktam tüzelni, szó szerint búgni szokott az ajtónál.
A levegőt csak akkor szoktam levenni, amikor a fa már átizzott egészen.
Előzmény: siokemeny (3792)
dako60 Creative Commons License 2009.01.07 0 0 3800
Milyen a belső átmérője (?x?) és milyen magas?
Előzmény: ja69 (3799)
ja69 Creative Commons License 2009.01.07 0 0 3799
Cirka mennyi egy ilyen bélelés?
Előzmény: nagy ivó (3798)
nagy ivó Creative Commons License 2009.01.07 0 0 3798
Béleld ki a kéményedet, amíg teheted.
Előzmény: ja69 (3797)
ja69 Creative Commons License 2009.01.07 0 0 3797
Köszi

Huzat van az biztos le nem fojtjuk illetve csak amit a szabályzó fojt. Mit lehet még ez ellen tenni? Kis koncentrációban nem káros az egészségre?A kémény régebbi részén egy kicsit erősebb a szag, bár az édesapám soha nem érezte,most már 73 éves de most se érzi.Ha leburkolom valamivel a kény külső részét, csempe, vagy valami más az segíthet?
Előzmény: Törölt nick (3796)
ja69 Creative Commons License 2009.01.07 0 0 3795
Üdv


Olyan kérdésem lenne hogy fával és szénnel is szoktam tüzelni. A lakáson keresztül megy a kémény , és ilyenkor főleg ha egész nap tüzelek ( fával) vele olyan záptjás, füst szag kering a kémény körül, nem túl erős de én érzem és a kémény fala is olyan szagú. Ha szénnel tüzelek akkor ez a szag erősödik. A kéményem felső része 15 éves az alsó 35 körüli. Miért van ez, és mit lehet ellene tenni.Fejféjés stb. nincs csak kellemetlen ez a szag.

A válaszokat előre is köszönöm
siokemeny Creative Commons License 2009.01.07 0 0 3794
Üdv!

A fenyővel az a baj, hogy a nedvességtartalmától függetlenül jelen van benne a gyanta. Ezért a száraz fenyő is kormol, kátrányosít, hát még a nedves.

A trükköket pedig teljesen jól leírtad: minél kevesebb fenyőt, minél több levegővel, minél nagyobb huzatot hagyva kell égetni, keverve keményfával.
Előzmény: joevagyok68 (3793)
joevagyok68 Creative Commons License 2009.01.07 0 0 3793

Kicsit OFF ,de ha már kátrányosodásról van szó:

Befolyásolja-e a kazán-kémény kátrányosodását ha főleg (száraz) FENYŐ tüzifát használ az ember.

Illetve van-e valami trükkje ha fenyőt szerene(van itthon sok bontott, hulladék fenyő ) használi az ember PL: magasabb hőmérséklet , több levegő, keverni keményfával  ???

Előre is köszi a választ DJ

Előzmény: siokemeny (3792)
siokemeny Creative Commons License 2009.01.07 0 0 3792
Üdv Robz!

A kátrányosodás elsősorban a vizes hőcserélő miatt van, valószínűleg kicsit túl van méretezve a cserépkályhához képest.

"Eltávolítása hogy megy?"
Keresd a neten a "kéménytisztító fahasáb" nevű dolgot. A használati utasításban leírtak alapján tüzeld el a kályhádban úgy, hogy nem raksz mellé más tüzelőanyagot. Másnap hívj egy kályhást, aki a járatokat kitisztítja. Ezt ne felejtsd el, mert a lehullott kátránydaraboktól a kályhád felrobbanhat, ledobhatja a tetejét.

"Szóval, mit lehet tenni ez ellen? Hogy lehet elkerülni a kialakulását?"
Minél szárazabb fával kellene tüzelni, minimum 2 éves száradásúval.
Ha ragaszkodsz a hőcserélőhöz, akkor úgy legyen beállítva a visszatérő hőmérséklet, hogy ne menjen 70 fok alá, bár már akkor is lesz minimális kondenzáció.
Ne fojtsd le a kályhát, amíg lánggal ég a fa!
Előzmény: Robz (3791)
Robz Creative Commons License 2009.01.07 0 0 3791
Üdv mindenkinek!

Ez a fényes kátrányosodás mitől van a füstrendszerben?
Nekünk van egy vizes 3 aknás cserépkályhánk, és a 2 füstjáratban is, valamint a kémény belsejében is tapasztalom ezt a dolgot. A kémény Leier, LK16 típus, rákötés felett kb 7m magas. A huzata erős volt, amikor kezdtük a fűtési szezont, a kiszálló füst is szépen felfelé szállt, nem volt "nehéz".
Csak fával fűtünk benne. Az utóbbi időben észrevettem, hogy mintha egyik napról a másikra legyengült volna a huzata. Belenéztem, és láttam a füstjáratoknál ezt a fényes lerakódást, amit a kéményben is találtam.
Szóval, mit lehet tenni ez ellen? Hogy lehet elkerülni a kialakulását?
Eltávolítása hogy megy?
Köszönöm előre is az információkat!
Tibett 1 Creative Commons License 2009.01.06 0 0 3790

Szia Siokémény!

 

Köszönöm szépen a jó tanácsokat, és hogy ilyen gyorsan válaszoltál.

 

Minden jót kívánok.: Tibett 1

Előzmény: siokemeny (3780)
bigmen01 Creative Commons License 2009.01.06 0 0 3789

Nagy ivó!

 

Bocs de csak most vettem észre ill.néztem meg,hogy te küldtél nekem mailt arra is válaszoltam.

 

Köszi. és elnézést a figyelmetlenségért !

bigmen01 Creative Commons License 2009.01.06 0 0 3788

Szia nagy ivó!

 

Valószínű,hogy az a típusa nem néztem megmondom őszintén,de rajta van az olgdalán minden adat .A kéményem tiszta 150mm-esz acélcső képezi a bélést benne,ezt az ünnepek előtt a sajámagam megnyugtatása és más okból is kipucoltam erre alkalmas a kereskedésben is kapható eszközzel.Ezzel nincs gong.A kazán is ki lett tisztítva tetőtől talpig mindenhol az is tiszta.Csak az a bajom,hogy a kátrány lerakódik elég hamar.Már egy begyújtás során tapaszataltam a változást a tísztítás követően.Huzat van bőven a kazán hátulján lévő pillangószelep is működöképes nem koszos..Szerintem biztos vagyok benne,hogy a fa okozza mert vizes és ezért nagyobb a kátrány kicsapódás is.Ugyan is még az ősszel volt (nem sok) tényleg száraz akácom amivel fütöttem amikor  kellet és annál nem tapasztaltam ezt a kátrányosodást.Ez úgy nézki mikor az ember fenyővel tüzel és a gyanta kirakódi. fekete és fényes a színe.És az a helyzet,hogy ezzel nem akarom a kazánt tönkre tenni.

 

 

Előzmény: nagy ivó (3787)
nagy ivó Creative Commons License 2009.01.06 0 0 3787
Ez valószínű egy KZ kazán, nem tudni mekkora a teljesítménye és a kémény magassága. Tisztítva mikor volt utoljára? A pillangószelep nyitva van-e? Az enyémnél a nedves fával sincs probléma.
Előzmény: bigmen01 (3786)
bigmen01 Creative Commons License 2009.01.06 0 0 3786

2. A másik kérdésem az lenne,hogy Biatorbágy közelében vagy ennek vonzáskörében van e olyan kéményes illető aki foglakozik kémény béleléssel és épitéssel egyaránt??Ugyan is arról lenne szó,hogy ha a jelenlegi állapot nem válik be akkor ki venném a kéményvől a béléscsövet és egy uj külső kéményt kéne épiteni a gézfütéshez.Azért volna jó valaki közeli mert ki kéne jönni a helyszínre és itt megbeszélni ezeket a dolgokat. A valóságban még is csak könnyebb mint levél formájában.Ha valaki van itt köztettek ilyen azt kérem,hogy jelezze nekem és meg beszéljük a továbbiakat.

bigmen01 Creative Commons License 2009.01.06 0 0 3785

Bocs a tökedlenkedésért de valamiért nem tudom a hozzászólást feltenni

bigmen01 Creative Commons License 2009.01.06 0 0 3784

A gondom csak az,hogy a fűtés folyamán a kazán füstjáratában elég nagy a kátrány lecsapódás.ezt mivel tudom eltávolitani???Jelenleg használok Un.Kollix tisztitót de nem sok a változás.Én gondoltam Kromofágra(lehet,hogy hülyeség) csak azt nem tudom,hogy ez mennyire vagy egy áktalán károsítja e a kazánt,eddig még nem használtam.

Erre kérnék valami ötletet.Sajnos az a helyzet,hogy a fa amivel jelenleg is fűtök nem teljesen száraz pedig direkt kértem az illetőt hogy csak szérazat hozzon,elmondtam neki is, hogy miért és mire kell .Azt tudom,hogy ez ennek a jele de mégis mivel lehet ezt eltávolitani vagy kiégetni a kéménybe nincs kátrány  és semmi lerakódás.

Előre ie köszsönöm a válaszokat!

bigmen01 Creative Commons License 2009.01.06 0 0 3783

Valamiért nem akarja az igazságot .

Bemásolom a másik felét is

 

 

Mégegyszer le kell írjam mert a fele lemaradt !!!

 

A gondom csak az,hogy a fűtés folyamán a kazán füstjáratában elég nagy a kátrány lecsapódás.ezt mivel tudom eltávolitani???Jelenleg használok Un.Kollix tisztitót de nem sok a változás.Én gondoltam Kromofágra(lehet,hogy hülyeség) csak azt nem tudom,hogy ez mennyire vagy egy áktalán károsítja e a kazánt,eddig még nem használtam.

Erre kérnék valami ötletet.Sajnos az a helyzet,hogy a fa amivel jelenleg is fűtök nem teljesen száraz pedig direkt kértem az illetőt hogy csak szérazat hozzon,elmondtam neki is, hogy miért és mire kell .Azt tudom,hogy ez ennek a jele de mégis mivel lehet ezt eltávolitani vagy kiégetni a kéménybe nincs kátrány  és semmi lerakódás.

Előre ie köszsönöm a válaszokat!

bigmen01 Creative Commons License 2009.01.06 0 0 3782

 

Mégegyszer le kell írjam mert a fele lemaradt !!!

 

 

 

Egy nagyon fontos kérdésem lenne ill.kettő.

 

1.Lengyel tipusú (ha igaz)öntöttvas kazánom(is) van jelenleg próba képpen ezzel fűtök jelenleg fával tölgy és bükk. Ez csak próba fűtés olyan szinten,hogy valamikor jó pár évvel ezelőtt a kéményem ki lett bélelve sav álló  150mm-es  acél csővel a gázfűtés miatt .Mos próbálom azt,hogy mennyire rakodik le az égéstermék a csőben korom  kátrány (nincs) stb.Ugyan is át szeretnék állni a gázról vegyes tüzelésre emiatt is próbálok most a fával fűteni. És arra vagyok kíváncsi ezzel,hogy meg felel e a jelenlegi kémény erre a célra hosszabb távon vagy ki kell venni belőle a véléscsövet.Eddig ugy néz ki,hogy semmi gond vele ki is tisztitottam a kéményt és kb egy normál szemetes lapát felének megfelelő rozsda színű por lett az eredmény, én azt hiszem,hogy ez normális.

bigmen01 Creative Commons License 2009.01.06 0 0 3781

Sziasztk !

Boldog ujévet mindenkinek !

 

Egy nagyon fontos kérdésem lenne ill.kettő.

 

1.Lengyel tipusú (ha igaz)öntöttvas kazánom(is) van jelenleg próba képpen ezzel fűtök jelenleg fával tölgy és bükk. Ez csak próba fűtés olyan szinten,hogy valamikor jó pár évvel ezelőtt a kéményem ki lett bélelve sav álló  150mm-es  acél csővel a gázfűtés miatt .Mos próbálom azt,hogy mennyire rakodik le az égéstermék a csőben korom  kátrány (nincs) stb.Ugyan is át szeretnék állni a gázról vegyes tüzelésre emiatt is próbálok most a fával fűteni. És arra vagyok kíváncsi ezzel,hogy meg felel e a jelenlegi kémény erre a célra hosszabb távon vagy ki kell venni belőle a véléscsövet.Eddig ugy néz ki,hogy semmi gond vele ki is tisztitottam a kéményt és kb egy normál szemetes lapát felének megfelelő rozsda színű por lett az eredmény, én azt hiszem,hogy ez normális.

Előre ie köszsönöm a válaszokat!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

siokemeny Creative Commons License 2009.01.06 0 0 3780
Szasz Tibett 1!

Amikor kérdeztem, hogy milyen messze van a kazán a kéménytől, akkor a vízszintes távolságra gondoltam. Így egy kicsit egyszerűbb a helyzet, a két méteres toldás biztos, hogy elég lesz.
Előzmény: Tibett 1 (3778)
pjotrkolja Creative Commons License 2009.01.05 0 0 3779
T jogvedelem!

Az MSZ EN 13384-1 szabvány méretezési szabvány, és nem a kitorkollás elhelyezését határozza meg a két "hármas" szabállyal, csupán a méretezés szempontjából széltorló hatásnak kedvezőtlenül kitett kitorkollási magasságokat, melyek esetén ellennyomást kell figyelembe venni a méretezésnél. Átlagos kéménymagasságoknál ez vehető a kitorkollás minimális magasságának is, hiszen 25-40Pa szélnyomás nagyon betesz az ilyen kéményeknek.
A minimális kitorkollási magasság meghatározását a régi de még érvényben lévő MSZ 04-82/1-85 és az új MSZ EN 15287-1 (angol nyelvű, magyarul MSZ EN 12391-1 visszavont szabványt építették bele) alapján kell meghatározni. Mindig az adott esetben szigorúbbat kell alapul venni.
Vagyis ésszerű az összeset figyelembe venni, de legtöbb esetben elegendő az MSZ EN 13384-1 alapján dönteni.
Nemrég "továbbképeztem" kéményseprőket ... ábrázoltuk néhány életszerű kialakításra kitorkollásokat a szabványok alapján ... jó fura alakzatok jöttek ki.
:)
Előzmény: jogvedelem (3760)
Tibett 1 Creative Commons License 2009.01.04 0 0 3778

Sziasztok! Szia siokémény.

 

Köszönöm a gyors válaszodat.

 

Kérdésem, mégis mekorával toldjam meg a kéményt? 2vagy3m-rel mert anyagilag sem lenne mindegy. Igy néz ki, hogy jobban átlásd a körülményeket.

 

Bocs a zavarásért. De nagyon megköszönném.:Tibett 1

füstcsőkémény
Előzmény: siokemeny (3772)
mány Creative Commons License 2009.01.04 0 0 3777
Szia.

Tehát,a kéményt jobban leszigetelem az segíthet? 5 cm-es szigetelés van rajta.Megrövidíteni nem tudom,így ér a gerincig.A kazánt nem tudom jobban égetni,mert akkor az utcát fűtenénk a nyitott ablakok miatt.

Köszönöm a segítségedet.

Üdv
Előzmény: siokemeny (3775)
siokemeny Creative Commons License 2009.01.04 0 0 3776
Bocs mány, de most olvasom, hogy leszigeteltétek a kéményt, ez valahogy kimaradt.

Az előző hozzászólásomból a szigetelésre vonatkozókat tekintsd semmisnek.

Ami megoldaná a problémádat az a bélelés, akkor aztán folyhatna a kátrány, nem számítana.

Látatlanban csak ennyit tudok mondani.
Előzmény: siokemeny (3775)
siokemeny Creative Commons License 2009.01.04 0 0 3775
Üdv!

Amit így elsőre is látok, hogy a kazán nem tudja a kéményt kifűteni, melegen tartani, mert gyenge a hőszigetelése, illetve túl nagy a mérete a kis teljesítményhez képest. (erre a kéményre kb 50-60 kW-ot is rá lehetne kötni). Homlokzati kéményt minimum 25 centis falvastagsággal kell rakni, vagy azzal egyenértékű szigeteléssel.

Másik probléma, mint ahogy olvastam 50 fokos vízzel dolgozik a kazán, ami azt jelenti, hogy nagyon lefojtod. A lefojtás miatt nincs meg a kellő áramlási sebessége a füstgáznak, és mint már korábban is kifejtettem, így méterenként jobban hűl a füst.

A harmadik, hogy nem szabványméretű a kémény, bár ez nem ez a legjelentősebb, sok ilyen méretű kémény üzemel bármiféle probléma nélkül.

Úgy látszik a gépészetek egy kicsit túlméretezte a radiátorok méretét, hiszen 50 fokos előremenő vízhőmérséklettel is leadja a kívánt teljesítményt.
Előzmény: mány (3746)
nagy ivó Creative Commons License 2009.01.04 0 0 3774
Annó, még az "átkos" rendszerben így tanították, akkor amikor még csak falazott kémények voltak, és még hírből sem nagyon hallottak a hőszigetelésről, főleg nem kéményen.
Nem volt ennyi kondenz vízes kémény, a mostanit a gazdasági állapot is okozhatja, a spórolós fűtéssel.
A kémény belső felületét is a füstgáz fűti (vagy hűti). Egy 9-10 m-es egyedülálló kéménynél a kimenő hő a téglát már biztosan nem tudja felmelegíteni, de egy kisebb tömegűt, " eternit- vascső" még langyosan tarthat.
Előzmény: siokemeny (3771)
hmli Creative Commons License 2009.01.04 0 0 3773
3570. h.sz.
Előzmény: nagy ivó (3770)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!