Keresés

Részletes keresés

gaboor75 Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28426

Köszi. Nem fontos a szivattyús, csak a teljesítmény miatt gondoltam, de a nyomott tartályos is jó. Néztem én is az AM-190-est. Nem dióra kell, de van pár fám (cseresznye, öreg kajszi), amik nagyobbak, és azt mér nem érem el. Akkor azt mondod ez tudni fogja?

Előzmény: Flanell (28424)
pacsepa Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28425

Más oka is lehet a szer váltogatásának: a praktikum.

Az itteni hobbikertészeknek, mint nekem is több különböző fajta fánk van.

A monília egy dolog, valljuk be odafigyelés kérdése. Gyakorlatilag az összes felszívódó gombaölő elboldogul vele.

Ugyanakkor tavasszal nem csak ez ellen a gomba okozta betegség ellen kell védekezni, megfelelő szerekkel hosszabb távon megóvod a növényeket.

Példát mondok.

Indul a kajszi napokon belül, legalábbis nálam jövő hét végén biztosan mehet ki az első Chorus + Dithane. Eddig semmi különleges.

Utána azonban szépen lépcsősen belép a többi fa, az őszibarack, a meggy és cseresznye és legvégül a szilva. Mindegyiknek van specialitása.

Amikor belép az őszibarack, akkor már Alfa Solo, vagy Folicur-t szórok (ezeket is Dithane-al), mert monília ellen bőven jók, ugyanakkor mind a Chorus, mind a Topas tafrina elleni védelme gyenge, vagy nulla.

Idén külön bevariál, hogy valahogy a Mirage 45 permetezést is szeretném a blokkokba betenni, mert nálam komoly probléma a levéllukacsosodás, jó lenne lassan megszabadulni tőle.

 

Abban igazad van, hogy az egyes szereket általában évi két alkalommal javasolják (engedik) használni, de akár a Chorus, akár az Alfa Solo (Score) nyáron is nagyon jó mondjuk levélbetegségek ellen. Ha tavasszal elhasználtad blokkban, akkor ugyanott vagy, azt ha betartod a szabályokat, akkor már nem tudod. Ergo ugyanott vagy, mehetsz a gazdaboltba venni valami mást.

Ha pedig ugyanott vagyunk, akkor szerintem sokkal egészségesebb, ha egy időszakon belül is váltogatjuk a szereket még monokultúrában is.

Előzmény: Flanell (28422)
Flanell Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28424

Hát, egy 15-20 m-es diófa tetejét semmilyen hátival nem fogod elérni, még szélcsendben sem.

Fontos, hogy pont szivattyús legyen? Mert itt ennél nem szivattyú van, hanem levegőt nyom a tartályba, az tolja ki a vizet, így lehet vele felfelé tartott szórófejjel is permetezni.

http://www.kertigepem.hu/permetezo/hati/permetezo_mb_800.html

Hozzávetőleges szélcsendben a dión kívül mindennek a tetejéig felvisz, tudja azt, amit írnak. Gyenge szélben csak egy oldalról jó, mert a széllel rávitetem, tehát kontakt szerrel nem jó.

Az enyém ennek a régi változata, szerintem a hátsó burkolat hiánya a legfontosabb különbség. Kb. 15-20 éve használom 100-150 fához plusz zöldségekhez. (Most mondjuk jól megszívatott, mert eldugult a tank szellőzője, és 5 perc után leállt...)

Érdemes venni hozzá a tank alá egy szűrőt, itt ajánlotta valaki, amióta használom, nem kellett szétszedni:

http://www.eautosbolt.hu/?page=Products&command=showProduct&id=882

Előzmény: gaboor75 (28421)
Flanell Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28423

Köszi, ennek akkor utánanézek. Néha nagyon jól jönne, amikor már nem bírok valamivel.

Előzmény: arpad-lajos (28420)
Flanell Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28422

Nem azt állítom én, hogy hülyeség 2 szert használni, csak nem értem, miért jó.

Sok szer esetén azt írják, hogy blokkban érdemes használni, és utána váltani. (Nyilván egy virágzást lefed egy blokk.)

A  Chorus 2x használható évente, legalább 6 nap különbséggel. Talán ez a 6 nap lehet az ok, bár nem hiszem, hogy 4 napos forduló bármi kárt okozna, ez inkább csak a növényvédőszereknél megszokott erős túlbiztosítás.

Én már vagy 15 éve a nagyon durva évek kivételével csak 2x permetezek virágzásban meggyet és sárgabarackot, egyszer a legelső virágok nyílása idején, egyszer meg fővirágzásban, osszák be. A felszívódók általában vissza is tudnak nyúlni 2-3 napra, és az utolsó permetezést követően is van legalább 1 védett hét, ami addig nem fertőződött, az utána se nagyon fog, mert a területen előforduló moníliaspórákat már lerendeztük jó esetben.

Előzmény: szicsu1007 (28419)
gaboor75 Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28421

Szertném a segítségeteket kérni. Motoros háti permetezőt keresek, olyat aminek van szivattyúja is. Most egy solo-t használok, de a magasabb fákat nem érem el vele. Esetleg van valakinek tapasztalata melyik típus lenne jó? Első sorban használtban gondolkodom, de lehet hogy rászánom magamat egy újra.

arpad-lajos Creative Commons License 2019.03.09 0 0 28420

Igen, elképzelhető, mert az EU-s országok sem egységesen vannak kezelve ilyen szempontból. Úgynevezett zónahatárok vannak pl Mediterrán régió, KÖzép EU stb. Pl. Szlovákia is azt hiszem, hogy egy másik északibb zónába tartozik. Én pl 1-2 éve ott vettem dimetoátot, bár a boltos a lelkemre kötötte, hogy csak rózsában lehet használni ott is.

Előzmény: Flanell (28418)
szicsu1007 Creative Commons License 2019.03.09 0 1 28419

Nem ragaszkodom görcsösen semmihez, amiben bizonytalan (is) lehetek.

 

https://www.novenypatika.hu/145-a-csonthejasok-monilias-betegsege-elleni-vedekezes

 

Virágzás kezdetekor (fehérbimbós, pirosbimbós állapot), teljes virágzásban és sziromhulláskor felszívódó szerekkel védekezzünk a fertőzés ellen. Az első permetezést célceszű Chorussal végezni, mert az hűvős időjárási körülmények között is maradéktalanul kifejti hatását. Ezután váltsunk Topasra, Systhane-ra, Teldorra, majd 8-10 nap múlva ismételjük meg a kezelést. A szereknek 8-10 nap tartamhatásuk van, tehát ilyen gyakorisággal kell védekeznünk a virágzás alatt.

 

Az elmúlt évek alatt sok ehhez hasonló javaslatot találtam. De mint tudjuk, egyrészt ők is tévedhetnek, másrészt változik a világ és minden; és ehhez még hozzájön kinek-kinek a saját tapasztalata. És persze nem tudnám megmondani, hogy ha Chorus-Topas-Topas helyett mondjuk Topas-Topas-zal permeteznék (és itt kihagyva a középső, teljes virágzást), akkor mi lenne a különbség. Egy másik év, más időjárás, eltérő szélviszonyok, más mértékben kinyílt virágok,...

Most éppen azon gondolkozom, hogy ha nem lesz hűvös, csapadékos tavasz, akkor kihagyom a középsőt (teljes virágzásban). Tenném ezt a méhek miatt; mert bár virágzó fát villanyfénynél permetezek, mégis olyan érzésem van 2-3 éve, mintha engem nem kedvelnének a méhek:-(((

Előzmény: Flanell (28417)
Flanell Creative Commons License 2019.03.09 0 0 28418

Elképzelhető, hogy Romániában, egy EU-tagországban szabadon lehet venni dimetoátot?

https://www.botanistii.ro/cheminova-acaricid-novadim-progress-1-litru.html

Itt azt írja, hogy amatőrök is használhatják. (Nem vagyok ilyen jó románból, de van Google-fordító.)

Több oldalon is néztem, és sehol nem utaltak arra, hogy bármiféle korlátozás lenne.

(Nekem most pillanatnyilag nem rovarok ellen, hanem nyúlriasztásra kellene, mert egy rohadt nyúl odaszokott a földemre, és már egy liter Novadim árának megfelelő tulipánt lerágott.)

Flanell Creative Commons License 2019.03.09 0 0 28417

Miért Chorus + Topas? Miért nem kétszer valamelyik? Pár nap különbséggel bajt nem okoz az ismétlés, viszont a védelem felfokozódik, mert az első szer egy része még benne van a növényben.

 

A Topasban én valamiért nem bízom a monília vonatkozásában, talán mert jó a lisztharmat ellen, és két ennyire különböző dolog ellen nem szokott semmi jó lenni. :) Lásd azoxistrobin, amit hiába ajánlanak lisztharmat ellen szőlőre, nem ér semmit, viszont peronoszpórára meg rengeteg hasonló gombára kiváló.

Én amúgy Folicurt szoktam kétszer, de már sok éve, így most váltani akarok.

Előzmény: szicsu1007 (28366)
zsorsz Creative Commons License 2019.03.06 0 0 28416

Köszi a tanácsot!

Előzmény: kavicsos64 (28415)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.03.06 0 0 28415

10cm mélyen felásod ez igen csak meg gyéríti az állományt, a könyvek szerint !

Előzmény: zsorsz (28414)
zsorsz Creative Commons License 2019.03.06 0 0 28414

Akko nem bögdösök. Köszi!

Előzmény: pacsepa (28413)
pacsepa Creative Commons License 2019.03.06 0 0 28413

A Force célszerű használata, hogy a magokkal együtt szórod. lehet persze területalapú védelmet is csinálni, de kiskertben inkább az előbbi szerintem.

 

A cseresznyelégy bebábozódott állapotban nem biztos, hogy érzékeny, vagy inkább nem.

 

Végül a cseresznyelégy jön máshonnan is bőségesen, ha működne az elképzelésed, akkor is legfeljebb kevésbé kell vetélkedniük a cserkó szemek kukacosításához lesznek elegen (1 légy = 200 kukac!).

 

Szóval a vegyszerek használatát később sem úszod meg.

Előzmény: zsorsz (28411)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.03.06 0 0 28412

Nem tudom elképzelni, hogy egy piretroid ilyen távolságra diffundálna a talajban.

Előzmény: zsorsz (28411)
zsorsz Creative Commons License 2019.03.06 0 0 28411

Nem forditva?...rémlik hogy a force a földben elgázosodik és úgy hat.Szerinted rossz elképzelés hogy a cserkófa alatt

kb. fél m-ként leszúrni a vasat és 1/4 kk-kanál lyukanként?

Előzmény: öreg_néne_b (28410)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.03.06 0 0 28410

A cseresznyelégy mozgásképtelen báb állapotban telel, nem fog odamenni a lyukakba szórt szerhez.

Előzmény: zsorsz (28409)
zsorsz Creative Commons License 2019.03.05 0 0 28409

Kihegyezett betonvassal lkészült lyukakba szórva a cserkolégy lárvára

jó a force? Most szórjam ki vagy később?

Előzmény: öreg_néne_b (28406)
naivkezdo Creative Commons License 2019.03.05 0 0 28408

Ahogy irtam, vashiany volt, potlas utan javult a helyzet.

Előzmény: kavicsos64 (28405)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.03.05 0 0 28407

Holnap meg fogom nézni a mienken mi áll ! A drótféreg csak elnevezés szerintem ,mert a pattanó bogár lárvája ,vagy rosszul tudom ?

Előzmény: öreg_néne_b (28406)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.03.05 0 0 28406

A Force csak rovarok, rovarlárvák ellen hatásos. (A "drótféreg" is rovarlárva.)
A Basamid jó férgek ellen is.

Előzmény: kavicsos64 (28404)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.03.05 0 0 28405

Ha le is dobta akkor az vagy rezet kapott ,vagy a levél lyukocsosodás volt magas ,vagy túl öntözés ,vagy hiány betegséged van ! Ezekből válasz ! A továbbiakat javaslom a válaszodtól függően !

Előzmény: naivkezdo (28403)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.03.05 0 0 28404

Nem mondod ?! Akkor mit szórjak a kis szemetek ellen ? Vagy egyáltalán mire jó a talajfertötlenítő ! Hát pont ezek ellen szórom !!!!!

Előzmény: öreg_néne_b (28401)
naivkezdo Creative Commons License 2019.03.05 0 0 28403

Na meg egy kerdes, hatha elfer itt. Tavaly besargult az oszi lombja, picit le is dobta. Vasat potoltam a talajba, bevalt. Adjak neki tavasszal megelozonek vagy nem jo a tulzas sem, inkabb varjak?

naivkezdo Creative Commons License 2019.03.05 0 0 28402

Ok, koszi. Bordoi neo sc-vel fujtam tegnap elott, az esos napok utan. Akkor varok, mar eledeznek a rugyek, nagyon szepek a fak.

Előzmény: kavicsos64 (28399)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.03.05 0 0 28401

Azt még tudni kell róla, hogy piretroid rovarölő és mint ilyen, a fonálférgekre pl. gyakorlatilag hatástalan.

Előzmény: kavicsos64 (28400)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.03.05 0 0 28400

Én csak a sorokat szoktam talajfertőtleníteni a vetéssel egy időben ! Ezek a növénybe nem szívódnak fel csak a talaj szemcsékhez kötődnek ! Nem hosszú a hatásuk átlagban 12-15 nap de ez rajta van a csomagoláson ott kell elolvasni az a mérvadó ! Ha netán ismételni kellene a kikelt vetésben, kis sort kell húzni a növény mellé és abba adagolni ,a sor minél közelebb legyen a növény tövéhez ,be kell takarni a vegyszert !

Előzmény: boli77 (28398)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.03.05 0 0 28399

Szerintem 1-2 meleg nap elegendő a réz hatásának ! De az olajos lemosót a rügy pattanáshoz szoktam igazítani akkor kifújom ezt is jó bőven és kész is van ! A következő a virágzási permetezések a Chorussal ,meg van aki mást is használ de nekem eddig ez bevált ,de itt általában hideg volt az elmúlt években mindig ha a fák virágoztak !

Előzmény: naivkezdo (28393)
boli77 Creative Commons License 2019.03.05 0 0 28398
Lehet ne jó helyen teszem fel ezt a kérdést de hátha. Van ez a FORCE talaj fertőtlenítő szer . Úgy tudom ha minden igaz ,hogy földbe forgatva van hatása . Ezt rotáláskor kell el szórrni és úgy rotálni ? Ha igen kb mennyi ideig van hatása ? Vagy csak oda szórjak ahol a növény ,mag van ? Köszönöm a választ.
naivkezdo Creative Commons License 2019.03.04 0 0 28397

itt, előtte is picit.

Előzmény: naivkezdo (28192)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!