Keresés

Részletes keresés

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.27 0 0 5734

Üdv!

 

Nos...én "sajtosferi" videójára hivatkoznék. Bár termizálta a tejet, de a gomolyához nem használt kultúrát, csak simán beoltotta.

Vagyis működnie kell kúltúra nélkül is.

De Elefadával is beszéltünk erről néhány hsz-szel ezelőtt.

Előzmény: Kriszkrosz1 (5732)
krizsi_l Creative Commons License 2011.12.26 0 0 5733

Mikor sózod?

Előzmény: mamasajt (5723)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2011.12.26 0 0 5732

Sziasztok!

Jó rég jártam erre, utoljára tán októberben... most pótoltam az olvasgatást.

Kedves Kecskeb, Elefada,

lenne is kérdésem, ha nem baj:

mikor nem használtok kultúrát? ha nyers tejből dolgoztok? a termizálthoz jól gondolom, hogy mindenképp kell? hiszen, ha a rossz bacikat kiöljük, akkor a jók is hullanak ugye? még nem mertem termizáltat kultúra nélkül készíteni, félvén, hogy kárba vész... mit gondoltok erről? jó ez a chn kultúra, csak mindig egyenízű-illatú a sajt... nem mondom, hogy nem finom meg kellemes, de ebben töredék fajta baci van, mint a nyestejesben - gondolom én...

Köszönöm szépen

 

Ui: az ünnepekről már lecsúsztam, így csak nagyon boldog új esztendőt tudok kívánni és kívánok is mindenkinek!!!

Előzmény: Kecskeb (5597)
Miska-Maska Creative Commons License 2011.12.25 0 0 5731

Boldog Karácsonyt és Sajtokban Gazdag Új Évet Kívánok Mindenkinek.:)

 

Karácsonykor azt kívánom,
Áldás legyen minden házon,
Meleg otthon ki ne hűljön,
A sütőben malac süljön,
A békétlen megbéküljön,
... Aki kicsi, nagyra nőjön,
Gyerekzsivaj ne csituljon,
Északi szél sose fújjon!

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.24 0 0 5730

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Sikerekben Gazdag Sajtos Új Esztendőt Kívánok!!!

 

babuci73 Creative Commons License 2011.12.24 0 0 5729

Békés, boldog karácsonyt mindenkinek!

elefada Creative Commons License 2011.12.24 0 0 5728

Áldott, békés karácsonyt mindnyájotoknak!

babuci73 Creative Commons License 2011.12.23 0 0 5727

olvasom én szorgalmasan,  még ott járok a visszaolvasásban ahol még Ő is itt volt....Láttam a békésivideót is. A télen csak kivégzem a két fórumot:))

Előzmény: Kecskeb (5726)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.23 0 0 5726

Két éve lassan...de amit tudok azt itt tanultam...főleg Elefadatól .....és érdemes legalább a legelejét elolvasni a fórumnak....még "sajtosferi" is itt volt....sok mindent le lehet szűrni...

Előzmény: babuci73 (5725)
babuci73 Creative Commons License 2011.12.23 0 0 5725

Jujj, de okosnak teccik lenni ! Nem kötözködés, irigykedés! De majd eccercsak nekem se lesz kínai nyelven a sajtgyártás. Ünnepek után sajtolok kicsit én is, mert már elfogyott. Régóta sajtolsz már?

Előzmény: Kecskeb (5724)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.23 0 0 5724

A savanyodást egyszerű nyújtáspróbával ellenőrizheted...a gomolya ideális Ph-ja 5,2.

Vagy beszerzel egy Ph mérő eszközt  8 ezertől a csillagos ég a határ....vagy az 5,2 -t nyújtáspróbával tudod megállapítani...kezdd el mondjuk 14-16 óra után óránként ellenőrizgetni...

 

Én nem érlelek túl sokáig...úgyhogy bölcs tanácsot nem tudok adni, de a lilahagymás pl. nem szeret túl sokáig érlelődni nem a sajt.. a hagyma miatt...

Szerintem ezeket frissen érdemes fogyasztani...

Persze a szárított fűszerekkel más lehet a helyzet.

Előzmény: mamasajt (5723)
mamasajt Creative Commons License 2011.12.23 0 0 5723

Sziasztok!

 

Amikor már kezdem azt hinni,hogy minden tökéletes,mindig felmerül egy-egy újabb kérdés.

Pl. A sajtom legtöbbször egészen "sajtszerű",de néha már a csepegtetés után elég kemény,pár nap után szinte törik,ill.morzsolódik.

Itt olvastam a túlsavanyodásról. Kb.20-22 fokon csepegtetem általában 24 órát - ez lehet sok?Mivel tudnám megelőzni?

Más: az ízesített sajtokat is ugyanúgy kell érlelni,mint a natúrt?/Snidlinges,fokhagymás...stb./

 

Válaszaitokat,segítségeteket előre is köszönöm,egyben nagyon boldog,áldott szép karácsonyt kívánok minden sajtkészítőnek,és sajtfogyasztónal egyaránt!

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.23 0 0 5722

Nos...sokáig nekem sem jelentett gondot.

Ha javasolhatom akkor az első lépés...63 fokra melegíteni....30 percet tartani....utána visszahűteni az oltási hőmérsékletre.

A kóli vagy a fejéskor, vagy a nem kellően higiénikus készítés során kerül a sajtba.

A hőkezeléses eljárással a fejéskor "nyert" kólit semlegesítheted.

Mindenképpen javallott...csak egészen kevés idő és energia...akár friss a tej akár pihentetett...akár saját használatra, akár eladásra készíted...

Előzmény: krenta (5721)
krenta Creative Commons License 2011.12.23 0 0 5721

Szia Kecskeb!

 

A tejet veszem, aszomszédból. A tehenek jó takarmányt esznek, látjuk is, hiosz járunk át. Reggel kifejt tejet veszek, akkor már hűtőből töltik mire átmegyek és úgy teszem oad, még hidegen. Nem szokott állni. Vagy hagyni kell szoba hőmérsékletre melegedni? Hőkezelni nem szoktam. De eddig nem is jelentett gondot.

Előzmény: Kecskeb (5720)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.23 0 0 5720

Szia!

 

Nekem lenne egy két kérdésem ....de gondolom Elefadat is érdekelné:

 

Tehén vagy kecsketej?

 

Veszed, vagy a sajátod?

 

Friss, vagy pihenteted?

 

Hőkezeled? Hogyan?

 

Üdv.

Előzmény: krenta (5718)
krenta Creative Commons License 2011.12.22 0 0 5719

Még annyi, hogy  a gomolya amit feltettél, lukacsos mint nekem, de olyan szivacsos is? Mert különben jól nézki.  A lukak nem zavarnának, ha nem lenne ilyen szivacs. És ha ez a szivacsosodás május körül elkerülhetetlen, akkor olyankor mi van?- mert csak másabb mint amikor rugalmas.

Előzmény: elefada (5716)
krenta Creative Commons License 2011.12.22 0 0 5718

Igen, hát ehhez hasonló, vannak benne kis lukak és puha, szivacsos. Most négy sajtom is ilyen lett!:(((Eddig nem volt ez! Mitől lehet? Nagyon idegesítő, ezen forog az agyam mindig! Ha tudod mitől lehet, kérlek segíts!

 

Ami új , hogy most tettem be először kultúrát, mezofilt, de nem tudom ez befolyásolhatja e, de nem hiszem. Vagy amikor újra melegítettem, túlmelegítettem, úgy éreztem és, kissé össze volot állva, vagy most jól bele nyomkodtam a formába és levegő, ilyesmi a nyomkodás miatt, vagy a sajtformám-amire még gyanakszom- nem távolítja el a savót a sajtból, mert elég kicsik a lukak és lehet több is kellene rá. Viszont eddig is ezekkel csináltam és jó volt, viszont, nem ilyen kemény volt a sajttészta.

 

Hát ennyi. Ha ezekből az infókból tudnál segíteni, mi lehet a probléma, hálás lennék!

 

De más hozzá szólását is szívesen meghalgatom, így lehet tanulni!

Előzmény: elefada (5716)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.22 0 0 5717

Húúú, de guszta....csókolom a kezit Nacsasszonka!!!

 

:-))

Előzmény: elefada (5715)
elefada Creative Commons License 2011.12.22 0 0 5716

Csepegéshez hideg, érleléshez jó a 13 fok körül.

Mondjuk ilyen? májusban szinte kivédhetetlen, most gáz. Kólis.

 

Előzmény: krenta (5713)
elefada Creative Commons License 2011.12.22 0 0 5715

Előszedtem neked egy pár nyári  képet, nem igazán fotogén a topik mostanában:-(((

Előzmény: Miska-Maska (5680)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.22 0 0 5714

Nem ismerem a pontos számot .....de ha abból indulok ki, hogy a gomolya 5,2 körül jó...akkor valszeg a sólé is kb.

 

Ha gyengébb a sóoldat, akkor a kazein oldódik és nyálkás lesz a sajtod.

Előzmény: lopez77 (5712)
krenta Creative Commons License 2011.12.22 0 0 5713

Köszi a választ.

 

Akkor lehet, hogy a 13 fok hideg a csepegtetéshez és az érleléshez?

 

Most nagy problémám az, hogy megvágtam kb. 1-1,5 hetes sajtomat és belülről szivacsos. Amit ma a présből kivettem, hogy sófürdőbe tegyek, mintha az is olyan puhás, szivacsos lenne. Ez miért van? Ez a nagy kérdésem és nagyon idegesít. Ilyen eddig nem volt! Lehet a magas hőfoktól, mert egy kicsit sikerült túlságosan utómelegítenem és a sajttészta kisse össze állt, kézzel szétmorzspltam. Ettől lehet? Vagy azzal van baj, hogy nem jól préselem, nem tud távozni belőle a savó?

 

A Photo Editornak utána nézek mert így nem tudom, hogy van e rajta.

Előzmény: elefada (5707)
lopez77 Creative Commons License 2011.12.22 0 0 5712

Aha,köszi!

 

És amúgy hányas Ph ra kell beállítani a fürdőt?

Amúgy miért ne legyen gyengébb az oldat?(Hadd tanuljak...:))

Előzmény: Kecskeb (5711)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.22 0 0 5711

Húúú...ez nehéz válasz ...és viták szoktak lenni erről....

A mi ízlésünknek egy 1 kg-os sajtot elég 5 órára sólébe tenni...

Úgy tudom, hogy a hivatalos ennél sokkal több....tizen-huszon órák....nem emlékszem pontosan.

 

Tejsavval....citromsavval....vagy savóval....

 

Én nem szoktam vacakolni vele...de nem is vagyok olyan profi mint Elefada...

 

Néha dobok egy kis citromsavat a sóoldatba....néha felesbe keverem a vizet a savóval....

Szóval azt hiszem az első sajtodnál ez még nem lesz tragédia...

Viszont fontosabb, hogy a sóoldat ne legyen 20%-osnál gyengébb....

Kb.8 dl vízhez 20 dkg só....

Előzmény: lopez77 (5710)
lopez77 Creative Commons License 2011.12.22 0 0 5710

Köszönöm a segítséget,nem tudom mi fog származni az első sajtomból,de remélhetőleg ehető lesz...

 

Beraktam nemrég a sófürdőbe,kb. 1 Kg-os a sajtom,meddig hagyjam ott???

 

Olvastam olyanokat a neten böngészve,hogy tejsavval be kell vagy lehet állítani a fürdő Ph értékét!?

 

Fontos ez most nekem?

 

Köszönöm a válaszokat!

 

 

Előzmény: Kecskeb (5704)
Kecskeb Creative Commons License 2011.12.22 0 0 5709

Oké...én is arra gondoltam.

Előzmény: elefada (5708)
elefada Creative Commons License 2011.12.21 0 0 5708

De ne a paranyicát, hanem a gomolyát!

Előzmény: Kecskeb (5706)
elefada Creative Commons License 2011.12.21 0 0 5707

Igen, jó a 13 fok is.

Brevi, vagy baktérium linens, sajt érlelő baktérium, pikáns íz és illatanyagot  ad a sajtnak.

A pálpusztait biztos ismered, az is brevis.

Utólagos savanyodás :legelőször a tejsavbaktériumok a cukrot bontják.

Ha a bacik valamiért  nem megfelelően szaporodnak.. pl: hideg van, fáznak. nem tudják a kivánatos módon bontani a cukrot. Elkészül az alapsajt, csepegteted, sózod, s még mindíg van benne cukor, ami aztán csak elbomlik. tejsavat termelve.

Érett félkemény:vékony szeletet vágsz, kicsit meghajlítod, rugalmas. Ha törik, túlsavanyodott.

Kép nélkül nem megy.

Kat...jobb gomb.... társítás...van -e Microsoft Photo Editor? Ha igen, mondom a kicsinyítést.

Kecskeb Creative Commons License 2011.12.21 0 0 5706

Köszi...majd egyet eldugok a család elöl....

 

:-))))

Előzmény: elefada (5705)
elefada Creative Commons License 2011.12.21 0 0 5705

Persze, csak ne tedd hűtőbe, ne csomagold be.

Forgasd, kezeld mint a simát.

Legutóbb mutatott füstölt kecske félkemény kb:4 hétig érlelve volt.

Paranyica.. szerintem az is érik, bár a kezdeti fehérjebontásban az inaktiválodott oltó  már nem játszik szerepet.

De biztos tovább bomolhat, vagyis érhet, hiszen a kaskavál is pasta-fileta, sőt még magasabb hőn van kezelve  mint a paranyica, és több hónap az érése.

Előzmény: Kecskeb (5697)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!