Keresés

Részletes keresés

Mozo66 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6937

Tehát akkor egész Zala kimaradt a fagyásból .... ez valóban szép .  Akkor azokat a mérőállomásokat amik mínuszokat mutattak direkte hűtik ...ugye ?

Előzmény: ninovarga (6933)
Mozo66 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6936

Na erre javaslom a megfelelő fajtaválasztást . Ha megnézed a Palesits honlapon a Kioto leírását ott azt írják , hogy osztrák kísérletben 150 ( százötven ) kajszi fajta közül a legjobb fagytűrést produkálta ....és szerintem nem csak télit hanem tavaszit is , erre látom most a bizonyítékot , hogy a múltheti fagyot túlélt Bergeron lenullázódott és a 2 éves Kiotón 1 méter magasan vannak ép szemek .Ha ez megnől és megerősödik akkor még javul majd a fagytűrése is ...természetesen a tavaszi fagyokkal szemben is .

Előzmény: gergerg (6932)
ninovarga Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6935

Jav.: 'fagyérzékenyebbek'  'tizeddel' (nem tizedel, még csak az hiányozna! :)))

Előzmény: ninovarga (6934)
ninovarga Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6934

Egy kis kiegészítő kommentár: a füge és a kivi levelei még a szőlő leveleinél és hajtásainál is fagylrzékenyebbek. Már néhány tizedel fagypont alatt megfagynak. Abszolút fagyindikátorok.

Előzmény: ninovarga (6933)
ninovarga Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6933

Ma egy másik szőlőhegyen voltam, ahol semmi kár nincs se a csonthéjasokban, se a kiviben, se a fügében, se a szőlőben. Az oda vezető útvonalon a síksági területeket vizsgálva, szintén nem tapasztalható számottevő kár. Az utat övező diófák hajtásai mind épek. A saját területemet tegnap vizsgáltam a hegyen (ma nem is kellett, mert +2 fokos éjszakánk volt, szerencsére ott sincs semmi kár. Közben a média telekürtöli az országot a "zalai hidegekről" a fagyzugokba telepített mérőállomásaink adatai alapján. Pedig azt hiszem, térségi szinten mi jöttünk ki legszerencsésebben ebből a fagyhullámból, annak ellenére, hogy a fenológia itt tart legelőbbre.

 

 

 

 

 

Előzmény: Vebber (6919)
gergerg Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6932

Azér szerintem ott sem fenékig tejföl az élet. :-) Én mit mondjak. Mi 5 évente eszünk barackot. Szeretem a szilvát, de elég uncsi a szilvalekvár. Most próbálok hidegtűrőbb kajszikat, de szerintem tavaszi fagy szempontjából szerintem nem sokat jelent. Most a cseresznye nagyrésze is elment, pedig az nem szokott.

Előzmény: Mozo66 (6930)
Mozo66 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6931

Igen az a 0 -0 valóban csalóka -3 -4 inkább jellemzőbb . A belvárosban  néztem a díszfák szirmai is elfagytak .

 

 

  ( míg irtam addig adták a Hír tv ben a Danic Kft kárbecslését )

Előzmény: Cirfandlia (6923)
Mozo66 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6930

Igen ebben teljesen igazad van , én is szívesen telepítenék valami Mecsek lankára ...mondjuk a Hugyadi út főlé a szoborcsoport tövébe ....csak nem tudom mit szólnának hozzá a közterületesek ...

 

  Szóval az ember oda tud telepíteni ahol földje van .  Erről már Ninóval is vitáztunk , hogy Ccongrádba vagy Zalába .... ha valakinek Zalában van földje az oda telepít ha Csongrádban akkor oda ...én Baranyába .   Bevallom , hogy kissé én is felülvizsgálom azt a régebbu nézetemet , hogy a " régi jól bevált fajták " helyett jöjjenek az újdonságok .... Szóval nézzük csak végig a régi ( régebbi ) fajták előnyeit hátrányait és úgy döntsünk a telepítésnél . Szerintem egy termelő mindenképp menjen biztonságra is és persze vállaljon be némi újdonságot is az arány függhet attól , hogy mennyire fagyveszélyes a hely . Csongrádban 90 % biztonságos fajta és a maradékra lehet reckírozni , nálam talán ez 50 % lehet ...21 év alatt 3 fagyos év amikor a rizikós fajták nem hoznak , ez talán még bevállalható .  És ha a Mecsek fagymentes lankáin esetleg Nino Zalai dombjain lenne a birtokom akkor korai fajtákat raknék kizárólag és június elején megteríteném a piacokat 400-500 forintos primőr barackkal és július elején elmennék nyaralni , hogy el tudjam költeni a rengeteg pénzt .

Előzmény: Cirfandlia (6923)
Mozo66 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6929

A csemetékre még lehet várni egy kicsit ...egyelőre ne dobd ki őket , nálam is most kezdenek hegyesedni a rügyek ... hangsúlyozom csemetéknél .  Ha már a fa nem hajt kia akkor más a helyzet .

Előzmény: Bobo772 (6926)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6928

Én is hasonló problémákkal kürtöltem tele reggel a fórumot, bár szerencsésebb lehetek, mert olyan 70%-os a kihajtás eddig.

 

Azt találtam ki, hogyha ezentúl ültetek suhángot, vagy akár koronást is, akkor durva tél esetén be fogom bugyolálni a barkácsüzletekben kapható, radiátor fűtőcsőre szerelhető polifoam-mal, aminek különböző átmérőjű belső metszetei vannak, és jópár méteres szálakban kapható. Ha csak az erős mínuszok idejére teszi fel az ember, akkor szerintem nem csapja be a fát azzal, hogy kitérjen a nyugalmi állapotából, viszont a fagyás ellen megvédi.

 

Előzmény: Bobo772 (6926)
Camille88 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6927

Hát az baj... Nálam már minden megindult hetekkel ezelőtt, kivéve a gránátalma, ami csak májusban szokott.

Előzmény: Bobo772 (6926)
Bobo772 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6926

Sziasztok nállam a téli hideg után még meg sem indultak a csemeték, lehet nem is fognak.Nem birták ki a telet...szomorú vagyok ...lehet venni uj fákat és kezdeni elöröl az egészet :-(

Előzmény: Camille88 (6925)
Camille88 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6925

De mit jelent a 100% halál? Csak a hajtások és levelek, virágok vagytak el vagy a vesszők is?

Előzmény: Törölt nick (6924)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6924

röviden:2 méterig 100 % halál,fölötte....nem tudom,talán vmi maradt /csak  kiugrottam a hegyre megnézni/ bővebben este.

Előzmény: Mozo66 (6918)
Cirfandlia Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6923

 

A fajta mellett a terület választás is életbevágó lehet... a reggeli adatok valóban sokkolóak, itt a térkép amit az OMSZ hivatalos állomásain mértek:  http://www.met.hu/Archives/pdhb/2012/04/pdhb20120410_0600.png  elvétve pár nemnegatív érték; de ezek közül Pécs-Pogányban és Árpádtetőn is csak kerekített 0 fok volt. Szinte hihetetlen, hogy kimaradt a fagytengerből ez a két pont, a város mélyebb részein bőven fagyott. Tegnap reggel volt némi fagyizás, (Árpádtetőn is) ma viszont megúszta a Mecsekoldali kertünk. Faterom elmondása szerint nincs látható nyoma az elmúlt fagyos napoknak a növényeinken. De tény sajnos nem ez a jellemző az országra most. Lehet irigyelni, vagy utálni :).

Előzmény: Mozo66 (6917)
Vebber Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6922

Reggel halgattam pont valamelyik nyíregyházi adót. A nyírségben is óriási károk vannak, te "szerencsés" vagy, hogy maradt valami.

Előzmény: szüretel (6920)
Vebber Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6921

Már annyit gondolkoztam rajta, hogy néhány fa -a praktikerben is árult melegház anyagból- köré melegházat építeni. Mobilra, ami könnyen felépíthető, szétszedhető. Legalább annyi gyümölcs maradjon mindig, hogy a családnak elég legyen.

Előzmény: Mozo66 (6917)
szüretel Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6920

Kajsziaim (auróra, gönci magyar, MK c235) 90% ának annyi:(

A Bergeron még épp bírja, mert nem virágzik, de a hétre megint fagyveszélyt jósolnak és akkor nemtudom.

Szóval ez a helyzet Szabolcsban:(

 

Vebber Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6919

Én arra lennék nagyon kíváncsi, hogy Nino-nál mi újság van?

Volt fagy? Arra a részre is mondták.

 

Nino te is számolj be légyszíves.

Mozo66 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6918

Nálad mi bírta a gyűrődést és mi nem ?

Előzmény: Törölt nick (6891)
Mozo66 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6917

Hát ez komoly .... -7  .  Itt talán 3-4 lehetett . A fiam épp gyakorlaton van az itteni gazdaságnál és az előbb beszéltem vele , azt mondta , hogy Józsefmajorban -4 et mértek , de még maradt a kajsziból .  Most nektarinokat metszenek , azt mondta , hogy azokon nem maradt semmi sem már a múlt heti fagy után sem .

 

 

  Szóval visszatérek ahhoz a megállapításhoz , hogy akár hobbi kertész akár termelő , a fajta választás életbe vágó dolog .  Nagyon szépek a mostani olasz fajták , de az olaszok nem a mi klímánkra csinálják a fajtákat hanem a magukéra . Szerintem a régebbi amerikai fajták azok amik bírják ezeket  megpróbáltatásokat . Persze lehetnek kivételek az olaszok közül is .

Előzmény: Vebber (6904)
Mozo66 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6916

Igen öröm az ürömben .... most nem fagyott le semmi , már a múlt héten lefagyott minden  .  Remélem nem volt az sem 100 % os ... :)

Előzmény: fajdkakas (6912)
Mozo66 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6915

Helyzetjelentés Pécsről .   Most értem haza a piacról és rögtön kirohantam megnézni mi a helyzet . Nem mértem hitelesen a hőmérsékletete , de a kocsi rakterében a csomózott hagyma levele keményre volt fagyva .

 

  A kajszi nullázódott . ..................... KIOTÓ !!!!!!! ................ találtam rajta ép gyümölcsöt , hihetetlen .

 

  Csresznye rendesen kapott de talán a virágözön miatt lesz értékelhető termés rajta meggy szintén , talán még az Érdi bőtermőn is lesz valamennyi a töbi fajta jobban bírta . 

 

  Szilva : a Ranán itt ott látni ép bibét a Lepoticán kicsit többet . 

 

  Nektarinok :  A kései fajták Vénusz , Vega , Close egész jól bírták , bár van rajt fagyás a többin amit meghagyott múlt héten azt levitte .

 

 

  És az őszi .......  remélem nem néztem be , de nem találtam fagyást rajta , amit a múlt héten meghagyott az most is meg van .

 

 

 Körte 100 % a fagyás bár csak az Arabitkát és az Ilonkát néztem , de szerintem a többin sincs , Alma még nagyon zárva van , talán azon marad valamennyi .

 

 

  Hát kb így néz ki nálam . A téli fagy elvitt 20 % -ot a múlt heti újabb 20 at és ez megint 20 at most 40 % nál tartok , csak már ez maradjon meg .

Törölt nick Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6914

részvétem :S

Előzmény: Vebber (6907)
Vebber Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6913

Egy héttel ezelőtt sem úsztuk meg, akkor a ceglédi óriás már teljesen lefagyott.

Előzmény: fajdkakas (6912)
fajdkakas Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6912

Én most megúsztam a kajszi virág elfagyását. Nálam már az egy héttel ezelőtti fagy alkalmával szüretelt a zimankó:(

Előzmény: Vebber (6911)
Vebber Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6911

Ha bírják a gyosfagyasztást, majd gyors olvasztást akkor talán.

Elválik majd.

 

22:45-kor -3, egy órával később már -6 fok volt.

Előzmény: fajdkakas (6908)
Vebber Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6910

Tehát összegezve, a kisebb fákon amik 3-3,5 m magasak 100% fagykár.

 

A nagyobb fáknak a legtetején kb. 4-5 métertől felfele van talán néhány virág amibő egy fosásra való barack lesz. /bocs, tudom nem valami kultúrált, de azt hiszem érthető/.

 

Elszomorító, hogy vész az ember munkája egy éjszaka alatt semmibe.

 

Mint abszolút nem pesszimista ember, tegnap monília ellen, tafrina ellen permeteztem, mert jövőre (vagy az után) is szeretném ha fák lennének. 

Vebber Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6909

Ez utóbbi ugyanaz a sárgabarack, mint a 6904 hsz.-ben tegnap.

fajdkakas Creative Commons License 2012.04.10 0 0 6908

A szilva még biztaató nem?  Ahogy látom még bimbós állapotban van, csak kibírta azt a -7 fokot!

Előzmény: Vebber (6906)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!