Keresés

Részletes keresés

..janos.. Creative Commons License 2013.06.26 0 0 14454

Sziasztok.

 

A szőlőn peronoszpóra jeleit láttam, de csak 3-4 levélen vettme észre, amikor átfutottam az 5 sor 20 m hosszú kordont.

Az a dilemma van, hogy vagy megpermetezem ma vagy holnap, vagy csak jövő héte közepén, vagy jövő hét vége fele.

AMúgy 6 napja permeteztem, de csak MIltox+ Thiovit kombóval.

 

Nem értek hozzá különösebben, például most felmelegedést ígérnek csapadék nélkül.

Ez azt jelenti, hogy gondolom nem nő a fertőzésveszély, meg hát fúj a szél most is.

Szerintetek nagy gond, ha kivárok jövő hét közepéig vagy hétvégéig?

Flanell Creative Commons License 2013.06.26 0 0 14453

Hogy lehet megkülönböztetni a botritiszt a virágperonoszpórától? Peronoszpóránál simán elszárad, botritisznél ugyanez fehér penésszel? Jól gondolom?

 

(Botritiszt még nem láttam, peronosz már volt párszor. Idén a biztonság kedvéért az első nyílás előtt megpermeteztem a veszélyeztetett kertemben, ott nem is jelentkezett, de az itthoni egyetlen jókora tőkét az alatta érő eper miatt nem, így elkapta. Mikor volt lehetőségem ránézni, észrevettem, és adtam egy Amistart az egyik felének /a maradék epret lehajigáltam, ne fájdítsa senki szívét/, így kb. a fele szőlőszem megmaradt, de a tőke másik fele alatt már ért a málna, ott nem mertem permetezni, így fölötte a legalább 20 fürtből 3 kis darab maradt, ami összesen kiad egy fürtöt. Szerencsére ez egy bivalyerős Téli muskotály, jelenleg olyan 35-40 db 2-4 m-es hajtással, és sok másodfürt van már, amiket be szokott érlelni. Tavaly volt harmad- és negyedtermés is, azokat már nem érlelte be.)

Előzmény: Cirfandlia (14451)
BitManSnr Creative Commons License 2013.06.26 0 0 14452

Közel jársz az igazsághoz! :)

 

A trágyázást persze úgy képzeld el, hogy a szellősen kialakított sorok küzött árok készül 60-70 cm mélyen és kb ugyanilyen szélességben, majd ebbe jön a trágya java és a darált levélzet. A maradék a szokásos felásáskor kerül felhasználásra.

A talaj homokos, tehát az ásás "könnyed" a tápanyagra meg szükség van.

 

A lényeg persze a végtermék, a szőlő, amit a szánk és levélzet amit a szemünk legel.

 

Vagy fordítva! ;)

 

 

 

Előzmény: Cirfandlia (14434)
Cirfandlia Creative Commons License 2013.06.26 0 0 14451

Igen, a botritisz a szőlőn csak a virágot, majd később a termést fertőzi, nincs levélkártétele.

 

Egyébként vizsgálódásodra ez egyik növényvédős előrejelzés teljes választ ad:

 

"A meglehetősen hideg és csapadékos időjárás okozta elhúzódó virágzás nyomán több helyütt jelentős kötődési problémák mutatkoznak, kifejezetten ijesztő képet mutat egyes illatos szőlőfajták (pl. Ottonel muskotály) tőkéin a bogyótlanul csüngő fürtkocsányok látványa. Annak ellenére, hogy egyre gyakoribb a botritisz felbukkanása a fürtökön, az ilyen mértékű madárkásodást minden bizonnyal abiotikus tényezők idézték elő: tartósan alacsony hőmérsékleten (a napi átlagok május 24. és június 5. között alig haladták meg a 13 ºC-ot) a virágok nem képesek megfelelően termékenyülni és bogyóvá fejlődni.

 

Előzmény: Falusi1 (14445)
Zalancelot Creative Commons License 2013.06.25 0 0 14450
Előzmény: gempuci (14437)
Zalancelot Creative Commons License 2013.06.25 0 0 14449

Feltétlenül védd, legalább annyira fontos, mint a termő tőkék esetében.

Előzmény: Battaglia (14447)
Zalancelot Creative Commons License 2013.06.25 0 0 14448

Most nézem, hogy a dátumot elírtam, nem juni, juli 10.  volt a jégverés dátuma, egy kicsit fejlettebb volt a szőlő, mint amit te fényképeztél.

Utánna gyakorlatilag a szüretig nem volt csapadék, a jégvert szemek beszáradtak, és az ép szemek pedig jól meghíztak.

Azt szoktam mondani, a természet gondoskodott  a terméskorlátozásról, hiszen egy olyan aszályos éven mint a tavalyi, utólag belegondolva az a termésmennyiség, ami addig ígérkezett, bizosan ártalmára lett volna a tőkéknek.

Előzmény: Zalancelot (14446)
Battaglia Creative Commons License 2013.06.25 0 0 14447

Sziasztok! Az idén ültetett kékfrankosomat megtamadta a peronoszpóra. Permetezzem vagy idén még nem fontos csak ha már terem is?

Zalancelot Creative Commons License 2013.06.25 0 0 14446

Ha jól emléxem Curzate-t kapott, de lisztharmat ellen is akkor már nyomtam, Folicour Solót+ Karatane LC-t.

Előzmény: érdeklődő 49 (14438)
Falusi1 Creative Commons License 2013.06.25 0 0 14445

Próbáltam utánnajárni a rossz kötődés lehetséges okainak, de nem túl nagy sikerrel.

Az egyik legismertebb ok a virágzáskori hűvös, esős időjárás.

A szőlőre vonatkozó növényvédelmi előrejelzések ugyanakkor a virágzáskori peronoszpóra és botritiszfertőzést említik.

Szerepel az okok között valamely tápelem hiánya, a túlterhelt tőke.

Az előrejelzések szerint a jelenlegi időjárásnál elsősorban a fürtzónában várják a fertőzések megjelenését ezért a permetezések gyakoriságára biztatanak. Azt azonban sehol nem olvastam, hogy lehetséges e a virágzó fürtök fertőződése úgy, hogy a növény egyéb részein, leginkább a leveleken, semmi jele.

juhosttt Creative Commons License 2013.06.25 0 0 14444

Sziasztok! Az egy szem izabella tőkémen eddig a közepén sárga foltok jelentek meg. Most a levél széle kezdett el nagyon sárgulni.  Az egyik az a klorózis hatása az tuti. A másik meg betegségé?! Amiben van egy erős gyanúm, az a klorózis, mivel mint megtudtam a tőke helyén régen (mikor épült a házunk) mészoltó gödör volt, úgyhogy mészben nincs hiány...

Amúgy a direkt termők mennyire ellenállóak a betegségekkel szemben?

Főként az izabella érdekelne, azon belül is a szőlő orbánc, lisztharmat és peronoszpóra.

 

Sajnos ezzel a "jó" idővel felütötte fejét a peronoszpóra a szőlőmben. Sajnos a napokban nem tudtam foglalkozni vele, így már a betegség leküzdése a cél.

 

Eclair-ral akarok rámenni. Mi a véleményetek arról? Esetleg mással kezeljem inkább? Ki mire esküszik? A rezet szerintem kihagyom, mert uborkára is kell, az meg javában virágzik, meg a kis dugványaimat se akarom leperzselni...

janijani Creative Commons License 2013.06.25 0 0 14443

Nem tudom, én nem használok bordói lét. 

Kb 5 éve akcióban megvettem egy zsák (10 kg) Championt, amíg el nem fogy ezt használom a kertben mindenre ha réztartalmú szer kell. 

Előzmény: érdeklődő 49 (14442)
érdeklődő 49 Creative Commons License 2013.06.25 0 0 14442

Például :? Bordóilével ????

 

  

Előzmény: janijani (14441)
janijani Creative Commons License 2013.06.25 0 0 14441

Ha esővel jön a jég általában nem okoz kárt. Akkor van gond ha szárazon jön a jég, ilyenkor  összeveri a gyümölcsöt, ilyenkor kell gyorsan réztartalmú szerrel lepermetezni.

Előzmény: érdeklődő 49 (14438)
Indian72 Creative Commons License 2013.06.25 0 0 14440

Általában minden kertészeti boltban, áruházban kapható.

Három formában létezik:

Zöld kristályos kivitel. Nagyon könnyen oldódik.

Folyékony kivitel.

Kék drazsírozott (standard műtrágy alak) kivitel. Kicsit lassabban oldódik, mint a zöld kristályos forma, de nem vész.

A kék nemrég volt akcióban az Aldi-ban. 1299HUF/5 kg. Szerintem ez nagyon jó ár. Talán még találsz belőle egyes boltokban.

Locsolással és permetezéssel is kijuttatható mindegyik változata.

Előzmény: gempuci (14437)
dezso Creative Commons License 2013.06.25 0 0 14439

Ezt en is szamolgattam...

Előzmény: Cirfandlia (14434)
érdeklődő 49 Creative Commons License 2013.06.25 0 0 14438

És mivel permetezted meg.A jégverést követöen????

Előzmény: Zalancelot (14435)
gempuci Creative Commons License 2013.06.25 0 0 14437

hol lehet venni ilyen woldungert hogy nez ki nem teszel egy  kepet rola?mit ir rajta?

Előzmény: Zalancelot (14436)
Zalancelot Creative Commons License 2013.06.24 0 0 14436

Ha már levéltrágyázás, hadd adjak tanácsot: Volldünger!!!

Nem drága (2kg 14-1500 ft), a szokásos permetezéssel kijuttathatod, mivel a szerek többségével keverehető és látványos az eredménye.

Régóta ismertem , de nem igen használtam az idei évig, amikor a szomszéd parcella tulajdonosa használni nem kezdte, és láttam a kontrollt.

Olyan egészséges sötétzöld lombozata van, amiben mutatóban sem találni sárguló levelet.

Az utóbbi permetezéssel már én is nyomattam és váron a hasonló eredményt.

Előzmény: BitManSnr (14413)
Zalancelot Creative Commons License 2013.06.24 0 0 14435

Ilyen alternatív megoldásra magam is kíváncsi lennék, hiszen a mostanság jellemző megváltozott időjárás mellett gyakori vendég egy-egy jégverés.

Nekem tavaly junius 10. -e táján volt hasonló "élményben" részem, de egy gyors permetezés és a későbbi szerencsés időjárás egy igazán elfogadható termést eredményezett.

Előzmény: medveger (14433)
Cirfandlia Creative Commons License 2013.06.24 0 0 14434

Jézusom.... 10 tonna 300 négyzetméterre 3 még műtrágya is? Az több mint 30 kg egy asztalnyi (m2) területre... mit termesztesz dzsungelt?  

Előzmény: BitManSnr (14413)
medveger Creative Commons License 2013.06.24 0 0 14433

Milyen vegyszermentes lehetőségek vannak? Hallgatlak!

Előzmény: Oechsle (14430)
Falusi1 Creative Commons License 2013.06.24 0 0 14432

Ahogy mondod, illetve írod. Egyre több helyről hallom a hasonló tapasztalatokat.

Előzmény: Pohárnok49 (14425)
érdeklődő 49 Creative Commons License 2013.06.24 0 0 14431

Ha találsz valamit írd meg , én nem találtam . Egyébként a csalánt használom !

Előzmény: Oechsle (14430)
Oechsle Creative Commons License 2013.06.24 0 0 14430

Ideje lenne uj könyveket venni es a regi öregek mellett a mai szakembereket is meghallgatni. Vagy legalabb itt az interneten körülnezni, hogy vannak-e vegyszermentes lehetösegek.

Előzmény: medveger (14429)
medveger Creative Commons License 2013.06.23 0 0 14429

A régi öregek (meg a szakirodalom) szerint jégverés után azonnal (vagy amint lehet) permetezni kell, mégpedig rézzel. Így menthető meg a maradék.

Előzmény: érdeklődő 49 (14428)
érdeklődő 49 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 14428

Kérdezem a hozzáértőket : A tegnap esti jégverés sok fürtben kárt tett . Megrebedtek a szemek , mivel kellene permetezni hogy a fürt még egészséges szemeit ne támadja meg a betegség ??

gaszkonyi Creative Commons License 2013.06.23 0 0 14427

Köszönöm a válszt .

Ez a tünet lehet más növényeken? Mert találtam dísznövényen is hasonlót ..

Na mindegy megpróbálom beszerezni a vegyszert . Köszi szépen mégegyszer..

Előzmény: Pohárnok49 (14424)
Flanell Creative Commons License 2013.06.23 0 0 14426

Nem a certifikációs címke a fajtaazonosság biztosítéka, a címkét bármire rá lehet tenni.

Ha nem volt rajta, az feltehetőleg csak azért nem, mert ennek a címkének adóvonzata van, és a termelő valószínűleg egyáltalán nem vagy csak az oltványai egy része után fizet adót, a többire ezért filctollas címkét rak.

Előzmény: juhosttt (14421)
Pohárnok49 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 14425

Hasonló a tapasztalatom az én szőlőmben is.Rengeteg a fürt de nagyon rossz a kötödés amit a június eleji esős időjárásnak tulajdonítok.Erős a hajtásnövekedés, rengeteg a zöldmunka.

Előzmény: Flanell (14417)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!