Keresés

Részletes keresés

rage Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30591

Basic Input/Output System

Jó az BIOSZ-nak is

 

:)

Előzmény: MazdaGazda (30589)
MazdaGazda Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30590
2005-ös ASUS valamicsoda (nem tudom pontosan, milyen lap, de egy gyári új ASUS Vintage PE-1 barebone géphez tartozó alaplap)
Előzmény: Jahno (30587)
MazdaGazda Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30589

Sajnos csupa rossz hírem van. A BIOS-om a legfrissebb (0305), a SiS AGP driverem is.

 

A BIOS-ban az alábbi állítási lehetőségek vannak:

 

Primary Graphics Adapter: PCI / AGP / On-board AGP

[ezt már kitárgyaltuk, jelenleg AGP-re van állítva, de ez sem segített]

 

MA 1T/2T Select: Auto / 1T / 2T

[Autora van állítva, fogalmam nincs, mi ez, a Manual természetesen nem magyarázza meg]

 

DRAM CAS# Latency: By SPD / 2T / 2.5T / 3T

[By SPD-re van állítva, egyébként lásd MA 1T/2T...]

 

DRAM Precharge Delay: Auto / 6T / 7T / 5T / 4T / 8T / 9T

[Autora van állítva, magyarázat természetesen nincsen]

 

DRAM RAS# to CAS# Delay: Auto / 3T / 2T / 4T / 5T

Magyarázat: this item controls the latency between the DDR SDRAM active command and the read/write command (ettől nem lettem okosabb :))

[Autora van állítva]

 

DRAM RAS# Precharge: Auto / 3T / 2T / 4T / 5T

Magyarázat: this item controls the idle clocks after issuing a precharge command to the DDR SDRAM (ahaaa....)

[Autora van állítva]

 

Graphics Win Size: 32MB / 64M / 128MB

Magyarázat: allows you to select the size of mapped memory for AGP graphic data

[64 MB-ra van állítva, ez a difólt]

 

AGP Fast Write Control: Disabled / Enabled

Magyarázat: disables or enables the AGP Fast Write Control function (gratulálok, zseniális magyarázat :)))

[jelenleg a default Disabledre van állítva, de próbáltam Enableddel is, sikertelenül]

 

Share Memory Size: 16MB / 32MB / 64MB / 128MB / Disabled

[jelenleg a default 32MB van bekapcsolva, de a Disabled sem ért semmit]

 

Hát, ez az én bájoszom. Bájosz, ugye? :)

Előzmény: Ambu-Lonci (30581)
Jahno Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30588
Chieftec/Enermax.
Előzmény: oldember (30562)
Jahno Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30587
Milyen lap? Lehet nem bírja már kihajtani ezt a szép új VGA-t...
Előzmény: MazdaGazda (30569)
Jahno Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30586
Asus support az néha olyan, van, hogy fél napig nem műxik. asus.co.uk meg .com.tw oldalakkal lehet kavarni, de asszem egy darab support.asus-ban szokott csoportosulni. Nekem már csak Intellel kell pöcsölni, de lassan azt sem fizetk ki, evvan.
Előzmény: Ambu-Lonci (30580)
MazdaGazda Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30585

OFF

Az értéktelen ASUS manualt legalább ingyen le lehet tölteni, az értéktelen Gt. Kommentár (HVG-Orac) viszont kb. öt-hatezer forint volt, 1996-ban...

ON

Előzmény: MazdaGazda (30583)
MazdaGazda Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30584

Ja, a BIOS update utility-nek nevezett kis fütyök, leginkább a Windows Media Player egyik skinjére emlékeztető valamicsoda az nem működik. Három szerverről lehetne frissíteni a BIOS-t (német, amcsi és távol-keleti), de valahogy minden napszakban mindig mindegyik túlterhelt, ráadásul minden sikertelen csatlakozási kísérlet után az egész programot újra kell indítani (öt lépésben megint lassacskán eljutva oda, hogy melyik szerverhez kívánsz csatlakozni), mert automatikusan kilép saját magából :)))

Előzmény: Ambu-Lonci (30581)
MazdaGazda Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30583

Megkeresem, köszi!

 

Nagyon köszönöm a segítséget!!!

 

Nem tudom, mi van az ASUS oldallal, én is kb. negyedórája próbálom letölteni a manualt. Otthon mondjuk már letöltöttem, kb. bullshit szinten van a színvonala, pl. az Assign IRQ... opciót úgy magyarázzák, hogy ezzel tudsz assign-olni IRQ-t :)))

 

Kb. olyan, már elnézést kérek, mint Sárközy professzor úr híres Kommentárja a Gt-hez (társasági törvény), ahol copy-paste-tel szerepel a jogszabályszöveg kivastagítva, majd más szavakkal leírva ugyanaz normál betűtípussal. Nulla többletinformáció, semmi gyakorlat, semmi elméleti-tudományos kiegészítés vagy támpont. Pl. olyan egyszerű kérdésekre nem kapott az ember választ (ez még a régi társasági törvény, az 1988. évi VI. tv. idején felmerült kérdésem volt), hogy pontosan mi is van akkor, ha lemond az egyetlen ügyvezető egy Kft-ben. Merthogy a lemondással azonnal megszűnt az ügyvezetői megbízatása, tehát nincs, aki összehívja a taggyűlést, hogy válasszon helyette egy újat. Meg ilyesmi.

Előzmény: Ambu-Lonci (30581)
Törölt nick Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30582
Szervusztok!

Hamár a BIOS-ról van szó, lenne egy naív kérdésem nekem is.

Találkozott valaki olyannal, hogy a BIOS bárminemű benne eszközölt változtatás (konkrétan Save & exit) után nem lép ki a menüből automaticke reboottal, csak Ctrl+Alt+Delete vagy reset hatására?

Ezenkívül normálisan működik, tehát a változtatásokat megjegyzi.
DFI PT880-ALF alaplap, aktuális Phoenix BIOS verzió.
Ambu-Lonci Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30581
Na, bejött az oldal.
A legfrissebb BIOS a 0305 -ös, de erről csak azt írják, hogy támogatja az újabb processzorokat (nincs szó AGP illetve VGA-ról). Mondjuk attól még nem árthat feltenni, ki tudja.
Viszont találtam egy olyan infót, hogy a SiS AGP driver nem ártana hozzá... (nem hiteles, fórumon találtam).

Üdv:
AL
Előzmény: Ambu-Lonci (30580)
Ambu-Lonci Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30580
Hát akkor csak azt tudom javasolni, hogy nézz körül BIOS frissítés ügyében.
Találkoztam a Googlin keresgélve más kérdésével is, (persze válasz még nem volt) ahol ugyanezt írja le: a gyors induláskor (csökkentett POST) nem ismeri fel a kártyát, a teljes induláskor igen. Vagy a POST-ot kapcsold be állandóan max-ra (mint ideiglenes megoldás) vagy keresni kellene valami BIOS frissítést, ami megoldja a problémát.

A manualját most töltöm, de a BIOS-t nem tudom megnézni neked, mert éppen halott az ASUS support oldala...

Jelenleg milyen BIOS verzió van rajta?

AL
Előzmény: MazdaGazda (30579)
MazdaGazda Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30579
8, 8.
Előzmény: Ambu-Lonci (30577)
MazdaGazda Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30578

Na, ezeket nem tudom... de ha valami tápfeszültség-probléma lenne, akkor egyáltalán miért működik? Akkor nem az lenne a logikus, ha a kártya sosem működne? Persze, már a középiskolai fizikaórákon is úgy éreztem, az én humánagyamnak ez már követhetetlen, úgyhogy az informatika rejtelmeiig el sem juthattam (legfeljebb user szinten)...

 

PS: ha hazamegyek, első dolgom lesz az IRQ enabled-re állítása (bár úgy emlékszem, mintha a sikertelen próbálkozás után visszaállítottam volna).

Előzmény: rage (30576)
Ambu-Lonci Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30577
És hányszoros AGP szorzót tud a gép és a kártya?

AL
Előzmény: rage (30576)
rage Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30576

Az AGP-s kártyának is kell osszon IRQ-t

Tedd azt vissza Enabled-re.

 

Hány voltot ad az AGP slot nálad?

S mekkora a tápod?

Előzmény: MazdaGazda (30575)
MazdaGazda Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30575

Rage, Ambu-Lonci: köszönöm a gyors segítséget!

 

Az Assign IRQ... csak a PCI beállításokra vonatkozik, nekem AGP-s a kártyám. Ennek ellenére megpróbáltam azt is enabled-ről disabled-re váltani, az sem segített.

 

A prioritást átállítottam On-board AGP-ről AGP-re (három lehetőség van: AGP, PCI, On-board AGP). Ez sem segített.

 

Bármit csinálok, gyors újraindításnál úgy tekinti a gép, mintha nem lenne csatlakoztatva a kártya. Lassú (kikapcs/bekapcs, közötte pici szünet) újraindításnál viszont semmi gond.

 

A gépem ASUS Vintage PE1 barebone, ASUS alaplappal SiS chipsettel, AMI BIOS-szal.

http://www.asus.com/products4.aspx?modelmenu=2&model=506&l1=1&l2=1&l3=0

 

A korábbi "külső" kártyámmal (Sapphire ATI Radeon 9250SE 128MB) nem produkálta a hibát, a default BIOS beállítások ellenére sem.

 

Gondolom, ezzel nem kerültünk közelebb a megoldáshoz :)

 

Lehet, hogy az ASUS gép az ASUS kártyákat gyűlöli??? :-D

Előzmény: rage (30573)
Ambu-Lonci Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30574
Az is jogos. Igen.
USB dive fagyásoknál meg az Assign IRQ to USB... Egész komoly BIOS knowhow-t sütünk itt el...

AL
Előzmény: rage (30573)
rage Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30573
Meg ilyen VGA-hoz nem ártana megnézni, hogy a BIOS-ban az Assign IRQ to VGA engedélyezve legyen.
Előzmény: Ambu-Lonci (30572)
Ambu-Lonci Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30572
Hm. A memória elvétele nem egyenértékű a kártya letiltással... Az csak az üzemképtelenné tétellel egyenlő...
Vagy van letiltás, vagy nincs. De ha találsz a BIOS-ban olyat, hogy "Init Display First" (ahol AGP vagy PCI vagy Integrated illetve Slot vagy valami választási lehetőség van), akkor azt változtasd.
Az új gépekben már általában nem okoz erőforrás ütközést több video kártya léte, simán tudnak kezelni akár többet is. De hogy melyiket inicializálja először (ezért a BIOS képernyő melyiken látszódjon) azt a fenti beállítással lehet változtatni.

Egyébként ha azt is tudnánk hogy milyen alaplapod van, talán találnánk hozzá leírást, hogy mit hol találsz a BIOS-ában.

Üdv:
AL
Előzmény: MazdaGazda (30569)
rage Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30571

Milyen alaplapod van, mekkora tápegységgel ?

Ezt a 9550-es Radeont még nem kell külön tápra kötni, ugye ?

rali Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30570
próbáld bele a kártyát egy másik gépbe, ott mit ad elő?
Előzmény: MazdaGazda (30569)
MazdaGazda Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30569

Üdv a Legnagyobb Guruknak!

 

Igen furcsa hibajelenségem a következő.

 

Karácsonyra kaptam egy ASUS A9550GE/256 videokártyát. Beraktam. Újraindításnál se kép, se hang (illetve se kép). Átdugom a kábelt az alaplapi VGA csatlakozójába: jé, az meg működik, de minek/mitől.

Be a BIOS-ba.

Letiltás (disable) opció nincs, persze.

Megjegyzem, a korábbi kártyámmal semmi gond nem volt, nem is jártam a BIOS-ban korábban, egyszerűen a slotba helyezéssel kiiktatta az alaplapi VGA-t.

Na, elveszem az összes memóriát az alaplapitól (egyes internetes tippek-trükkök szerint ez helyettesíti a disable opciót).

 

F10 (save and exit) a BIOS-ban, újraindítás: se kép. Most már persze hiába dugom át a kábelt a másik csatlakozóba, ott se.

Nyomva tartom a bekapcsológombot, leáll. Újra bekapcsolom: gyönyörűen működik a kártyával.

Windowsban "újraindítás": megint se kép.

 

Többszöri próbálkozás, köztük egy komplett sicher-was-sicher XP újratelepítés után (Win95-ön edződtem, ott mindenért újra kellett telepíteni :)))) semmi változás.

 

Azóta nem használom az újraindítás opciót, hanem mindig leállítás, 4-5 másodperc várakozás után újra bekapcsolás, és így gond nélkül megy a kártyával.

 

Ez mi lehet??? A gyors resetnél úgy tekinti, mintha nem lenne csatlakoztatva a kártya. Kikapcs-bekapcsnál meg mégis felismeri.

Megjegyzés: harmincszor szereltem ki-be a kártyát, tökéletesen illeszkedik, be van pattintva a kis műanyag fül, oda van csavarozva mint állat.

 

Hallottatok már ilyet? Hibás a kártyán valami? Egyszerűen utálják egymást az alaplapommal?

 

OFF

Macintoshon miért nincs soha semmi hiba? Mert hozzá sem nyúltam a gyári hardverhez. Csak éppen a 800 MHz-es proci és a semmivel sem kompatibilis Mac OS már kicsit idegesít.

Jó szóval oktasd a Mac usert - mondhatnám az Apple-re nem fejlesztő szoftvercégek vezetőinek - de JÁTSZANI IS ENGEDDDDDDDDDDDDDDD

Na mindegy, vettem inkább egy PC-t is, de szenvedek vele.

Viszont gyors, és napi 7 órát játszom a forma1-gyel :)))

ON

rali Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30568
Hehe, majdnem mindig format a vége.
Előzmény: DJG (30567)
DJG Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30567
Hát, víruskergetôre szerintem kapsz itt rögtön féltucat javaslatot, ami jobb lesz, mint a Nortoné, azzal a Speediskkel meg én nem élnék egy fedél alatt aszerint, amit így hirtelen a hálón találtam róla. Defragmentálás van az XP-ben gyárilag (nem mintha nagyon gyakran lenne rá szükség), egyébként meg nem látom, hogy valami egészen egyedi és megismételhetetlen dolgot tudna. Viszont még nem hallottam embert, aki ne panaszkodott volna, hogy Nortont feltenni még aránylag egyszerû feladat, de ha egyszer meg kell tôle szabadulni, az nagy kaland is tud lenni.

Üdv,
Gábor
Előzmény: SzG (30560)
rali Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30566
Nokia telefonhoz is szakértesz?
Előzmény: Ambu-Lonci (30565)
Ambu-Lonci Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30565
Ezzel csak az a baj, ha viszont tényleg cable select-es a kábel (és az alaplap), akkor esetleg hiába jumpereli. De szerencsére úgy látszik, sikerült.
Ilyenkor szokott az történni, hogy "jé, a kábel volt a rossz, kicseréltem egy taiwani noname kábelre és megjavult!" Pedig egy csodát volt rossz, el kellett volna csak olvasni a szervízkönyvet, ami speciel letölthető a DELL honlapról (az egész Service Manual!!!!).
Arra kell vigyázni, hogy jó kütyü legyen a kábel jó csatlakozójára dugva. De a DELL már rá is írja, hogy HDD, meg CD meg stb. Ha az eredeti CD helyére tette volna a gyári összeszerelést követően a DVD írót, akkor nem lehetett volna semmi baj.

Üdv:
AL
Előzmény: rali (30561)
oldember Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30564

 

Én így első nekifutásra tudatlanként ilyet találtam:

 

Táp Coolink 400W-os ATX 12V v 2.0 Alacsony zajszintű
Csendes hőszabályzott 12 cm-es ventilátor. Teljesítmény:400W. Túlfesz-, túláram-, rövidzár-, tulterhelés-védelem. SATA csatl, Passzív PFC.
Típus: ATX • Teljesítmény: 401-500W PFC: Passzív
Ventilátor: 1x12cm • Csatlakozó: 20+4 tűs

bullseye Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30563

Enermax, Zalman, Thermaltake, Chieftec, OCZ, FSP, Seasonic...

Enermax...

 

Előzmény: oldember (30562)
oldember Creative Commons License 2006.01.03 0 0 30562

Mit jelent a "jó táp"?

Típus? Biztosan van száz féle, de melyik a jó?

Pl? 

Előzmény: Jahno (30559)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!