Keresés

Részletes keresés

Antisystem Creative Commons License 2013.07.03 0 0 14489

Hát, ha valami úgy néz ki, mint a fitoplazma, akkor az valószínűleg az is.

Pont ettől félek én is :( Egyfelől a szóban forgó szomszéd is jóismerős, másfelől ha megjelenik a fitoplazma valahol, ott nehány telek tapasztalat szerint nem nagy távolság, ezt láttuk már a kajszik esetében is...

 

ÜdV

Előzmény: RAMBO (14485)
Antisystem Creative Commons License 2013.07.03 0 0 14488

Köszi a tippet, visszahallgattam, ami fenn volt, és őszintén szólva nem találtam. Lehet, hogy régebbi a dolog:(

 

ÜdV

Előzmény: janijani (14487)
janijani Creative Commons License 2013.07.02 0 0 14487

A rádió műsorait, így Bozsik gazdát is meg tudod hallgatni kb 3 hétre visszamenőleg:

http://hangtar.radio.hu/kossuth#!#2013-07-02

Előzmény: Antisystem (14484)
Falusi1 Creative Commons License 2013.07.02 0 0 14486

A virágzáskori rossz időnek sejtettem, hogy lesznek következményei, de a botrítiszre nem számítottam.

Előzmény: gardonyim (14483)
RAMBO Creative Commons License 2013.07.02 0 0 14485

Hát, ha valami úgy néz ki, mint a fitoplazma, akkor az valószínűleg az is. Szerintem jó a visszavágás és a vektorok elleni kezelés. Meg a tulaj mossa meg a szerszámait - tőkénként.

Előzmény: Antisystem (14471)
Antisystem Creative Commons License 2013.07.02 0 0 14484

A gazdának van két telke egymással szemben. Az egyiken van egy hosszú sor szőlő az útra merőlegesen, 3-4 fajta, vegyesen. Ez az egész sor beteg.

A másik telkén van több rövid sor szőlő az úttal párhuzamosan, ott még csak néhány sor eleji tőke beteg. (ezért is tippeltem többek között a bacira, hogy kézzel vagy munkaeszközzel vihette át, mert pont azok, amelyek a közlekedés szempontjából a legközelebb vannak a kapuhoz kb, tehát ha a másik telken, a beteg szőlőkön csinált valamit, majd átjött az úton és folytatta, kb azokhoz nyúlhatott először, akár kézzel, akár eszközzel, mondjuk metszőollóval)

 

"Nem lehet hogy rossz helyen keresed a baj okát?"

Dehogynem, bármi lehet, ilyent még nem láttam, ezért is írtam itt le, hátha valaki már látott vagy van ötlete. Van valami tipped?

(bár azt is mondta a tulaj, hogy a hajnali rádióműsorban hallotta fél füllel, hogy a Bozsik gazda beszélt valami hasonló újabb betegségről, csak mire feltűnt neki, már végetért a műsor, szóval ha valaki esetleg azt hallotta az elmúlt 1-2 hétben valamikor, az is nagy segítség lenne)

(após szőlője meg 2 telekkel van odébb, annak egyelőre semmi baja, átnéztem az egészet, találtam rajta vagy 4-5 enyhén peronoszpórás levelet, oszt ennyi.... azért biztos ami biztos, a lelkére kötöttem, hogy permetezni kell szívókártevők ellen is...)

 

ÜdV

 

Előzmény: juhosttt (14481)
gardonyim Creative Commons License 2013.07.02 0 0 14483

Szia!

 

A 2. és a 3. nagy valószínűséggel virágzáskori hidegsokkra utal és nem gombafertőzésre.

 

Előzmény: Falusi1 (14479)
csite Creative Commons License 2013.07.02 0 0 14482

a szürkerothadás is pöttyösödést okozhat már ekkora bogyón, szóval nem mondanám atipikusnak

az orbáncnál az erek által körbehatárolható mindig a foltosodás kezdete, itt csak az egyik levélen látható ilyen a többi összefüggően kezd beszáradni

az ESCA az erek melletti tünetekkel kezd nem? a pöttyök persze lehetnek az ESCA-ra utalók

 

Gere amit mutat az a virágzáskori botritisz nyoma (elképesztő amúgy)
(azt mondjuk nem értem, hogy miért egy "vörös" borvidéken fejtegetik a fehér borok mennyiségét)

 

 

 

 

 

Előzmény: Cirfandlia (14478)
juhosttt Creative Commons License 2013.07.02 0 0 14481

A 'beteg' tőkék egy fajtába tartoznak? A többi nem beteg tőke más fajta, vagy ugyanez a fajta? A beteg tőkék a gazda földjének szélén, vagy közepén található?

Nem lehet hogy rossz helyen keresed a baj okát?

Előzmény: Antisystem (14480)
Antisystem Creative Commons License 2013.07.02 0 0 14480

Köszi, de túl nagy esélyt nem adok hiánybetegségnek, mert ott ritka, hogy az egyik tőke a heveny elhalálozás állapotában van, a másik meg teljesen ép mellette. Hiánybetegségnél inkább olyant látnánk szerintem, hogy az egész állományon vannak tünetek, csak egyik tőkén enyhébb, a másikon meg súlyosabb...

Másfelől meg említettem, hogy ez a szőlő - mivel részben rézérzékeny fajta - állandóan mancozebbel (Dithane) volt permetezve - az meg tartalmaz cinket vagy 5%-nyit, és hát kontakt szerként szépen mosódik be a talajba, ahol viszont lebomlik, és  felszabadul a Zn-tartalma.

C4H6N2S4Mn ˇ C4H6N2S4Zn

A gomba-eredetú bajt (hacsak nem virágfertőző, mint gyümölcsösben a monilia) meg a tőke alján látnánk valszeg először (ott van pára) és felfele terjedne, nem föntről lefele. A gyomirtó meg totál kizárható, a gazda elmondása szerint idén a közelében sem volt - no meg az is az alsó leveleket kezdené ki először valszeg.

 

ÜdV

Előzmény: alfi13 (14477)
Falusi1 Creative Commons License 2013.07.01 0 0 14479

Csak, hogy én is színesítsem a kérdést. Nekem háromféle tünet volt. 1. barnára leszáradt fürt; 2.csupasz, de zöld kocsány ;3. fürt, megmaradt néhány szőlőszemmel, ami már egészségesnek tűnik.

Előzmény: Cirfandlia (14478)
Cirfandlia Creative Commons License 2013.07.01 0 0 14478

Hát... nem tudom a levélkártétel az első képen még akár lehet is, de a bogyókon eléggé atipikus, talán azok a hátsó apró  köménymagnyira száradtak. Viszont itt az előtérben levő méreteseken a fekete pöttyök gyanúsak, az ESCA, v. az Eutypa szokott ilyen tünetekkel együt járni, no meg fürt/virágbotritisz mellett nem nőnek már meg ekkorára a bogyók. Van itt egy bulvárvideó, amiben Gere sír hogy elvitte a bortitisz a szőlőt, az első 30 másodpercben látszik, hogyan is néz ki a fürtön a szürekrothadás: http://tv2.hu/musoraink/tenyek/129707_hiany_lehet_a_feherborbol.html 

 

A 3. képed meg szintén nem tipikus, van ott orbánc is. 

Előzmény: csite (14474)
alfi13 Creative Commons License 2013.07.01 0 0 14477

Szerintem ez Cink hiányra utaló tünetek.

Előzmény: Antisystem (14471)
benen Creative Commons License 2013.07.01 0 0 14476

Szerintem mérgezés, valószínűleg gyomírtó.

Előzmény: dujduj (14337)
Cimpó Creative Commons License 2013.07.01 0 0 14475
csite Creative Commons License 2013.07.01 0 0 14474

botritiszes levélfertőzés

 

 a fürtön is jól felismerhető

 

Előzmény: csite (14460)
Antisystem Creative Commons License 2013.07.01 0 0 14473

Igen, köszi, már láttam, és na ya, a klorozis az érközi sárgulás, itt meg pont az erek sárgulnak, és a közök maradnak hosszabban zöldek (egyre kisebb területen). 

Szóval a klorozis "fordítottja"... úgy néz ki valahogy, hogy előbb az erek sárgulnak be, majd egyre fogy az erek közötti zöld terület, és nincs érdemi átmeneti zóna... a végére már ilyen aranyságra levél zöld foltokkal... majd elszárad. Meg hát klorozisnál a vesszők nem (illetve csak nagyon későn, nagyon elhanyagolt esetben) károsodnak, itt meg felvizenyősödtek, majd kiszáradva ilyen 1-2 ujjnyi hosszanti repedések keletkeztek rajta, a nodusok meg megduzzadtak és törékennyé váltak. Egyébként kettétörve a vessző belseje olyasmi, mint valami keményebb kocsonya...

 

Amikor még nem láttam, csak mondta az ismerős, hogy baj van a szőlőjével, végigzongoráztam a permetszer-kárt, a gyomirtót, meg hasonlókat, és mindegyik kizárható, gyomirtót egyáltalán nem használt idén a szőlő közelében, és még a réz helyett is zömmel Dithane-t használt, mert egy része a sornak érzékenyebb kék fajta.

 

ÜdV

 

Előzmény: juhosttt (14472)
juhosttt Creative Commons License 2013.07.01 0 0 14472

http://portal.agr.unideb.hu/media/SzoloBSc_9151.pdf  ezt láttad már?

 

Amúgy a levélsárgulás lehet klorózis/hiánybetegség is, bár akkor kívülről befelé sárgul a levél, és nem az ér hanem a levél lemez kezd sárgulni.

Előzmény: Antisystem (14471)
Antisystem Creative Commons License 2013.06.30 0 0 14471

Kedves Szőlősgazdák!

 

A hétvégén sikerült belefutnom egy szőlőbe, ahol a tőkék nagy részén ilyesmi levelek voltak:

(http://borravalo.hu/2010/01/12/itt-az-uj-filoxeravesz/)

viszont a baj virágzás utáni időben kezdődött és nem későnyáron, gyorsabban pusztított mint amit a fitoplazmánál leírnak, fölülről lefele terjedt a tőkén - szemben a gombákkal átlagban - és a vesszők vizenyőssé váltak majd besüppedve hosszanti hasadások keletkeztek rajta, a és a vesszőn a nóduszok megduzzadtak, és törékennyé váltak, és a betegség láthatóan pont ugyanúgy a vesszőben terjedt lefele, mint gyümölcsfáknál a monilia laxa.. (annál lassabban azért) Az egyik telken az egész sor szőlőt érintette, a másikon meg néhány tőkét. A tulaj csak lemosáshoz használt rezet, utána Dithane-t meg ként...

 

Láttatok már ilyent, vagy van valami ötletetek, hogy mi a  nyári villám lehet? Én valami bacira tippeltem, és azt gondoltam, hogy jól vissza kellene vágni az épben (ahol lehet) a metszési felületeket fertőtleníteni rézzel, és a még épen maradt szőlősorokat meg permetezni rovarirtóval az esetleges vektorok ellen. Jó lesz ez így?

 

ÜdV

Falusi1 Creative Commons License 2013.06.30 0 0 14470

Nekem az elmúlt kb. 20 évben egyszer volt masszív peronoszfertőzés. A fürtök úgy néztek ki, mintha műhóval fújták volna be őket és persze teljesen leszáradtak. A leveleken a tankönyszerű tünetek. A fonákon fehér foltok, a másik oldalon az ismert olajfoltok.

 

Előzmény: juhosttt (14469)
juhosttt Creative Commons License 2013.06.30 0 0 14469

Én is ezzel (is) permeteztem, szerencsére a fertőzést nem véltem felfedezni. Bár tegnap jött egy eső, ma meg süt a nap. Nagyon figyelni kell... A múltkori esetemben az egyik tőkén egy szálvesszőt totál le kellett vágni, mert mind a levelek mind a fürtök megfertőződtek. A jelek nagyon a peronoszpórára utaltak:

Először sárgul a levél, a levél alján majd fehér foltok, aztán a levelek elszáradtak, majd a bogyók megfonnyadtak, majd elkezdtek száradni. Az a pár másod termés amit nem vettem észre (mivel mindig szedegetem lefele) még bimbós állapotban elszáradt.

Előzmény: Falusi1 (14467)
Falusi1 Creative Commons License 2013.06.29 0 0 14468

5g és nem mg.

Előzmény: Falusi1 (14467)
Falusi1 Creative Commons License 2013.06.29 0 0 14467

Eclair volt, de nem találtam a tájékoztatóban erre vonatkozót. (márminr a felszívódásra) A leveleken gyakorlatilag nem látszik semmi, ami persze nem jelent semmit, mert 5 mg. kell 10 L vízbe. Bekeverés után olyan volt mint a mosogatóvíz.

Előzmény: xyzw (14466)
xyzw Creative Commons License 2013.06.28 0 0 14466

Ha Ridomil, akkor az 30 perc alatt felszívódik.

Előzmény: Falusi1 (14464)
..janos.. Creative Commons License 2013.06.28 0 0 14465

hát azt én sem tudom nem vagyok rutinos annyira, esetleg használati útmutatóban vagy termék adatléapján lehet erről infó.

Előzmény: Falusi1 (14464)
Falusi1 Creative Commons License 2013.06.28 0 0 14464

Tegnap estefelé én is permeteztem, de kb 1,5-2 óra múlva eleredt az eső. Felszívódó szert használtam, de nem tudom felszívódott e ennyi idő alatt.

..janos.. Creative Commons License 2013.06.28 0 0 14463

Köszi srácok, permetezés letudva.

Falusi1 Creative Commons License 2013.06.27 0 0 14462

Gratulálok és sok boldogságot, egészséget kívánok a családnak.

 

Ami a botritiszt illeti: Korábban írtam, hogy egy Néró tőkém összes fürtje teljesen leszáradt. Akkor permeteztem, amikor virágzott, ezért hittem azt, hogy a permetlé ártott neki. Úgy látszik a permetezéssel elkéstem. Tehát a Nérón teljes a pusztulás, a többi tőkén a szemek egy része megmaradt, ez lehet, hogy inkább az időjárás bűne. Az eltérő tünetek okozták a bizonytalanságomat.

Előzmény: Cirfandlia (14459)
Oechsle Creative Commons License 2013.06.27 0 0 14461

A levélbotritisz ritka esetben fordul elö. A kisebb levelek hamar elhalnak, a nagyobb levél erezeteitöl induló barnás foltok jelzik a nemespenész jelenlétét.

 

Nálunk (Dél-Németország) már hetek óta jelen van a hihetetlen csapadékmennyiségnek köszönhetöen. Az erdöhöz közeli szölösorokban ütötte fel a fejét. Gazdasági szempontból nem jelent kockázatot, ebben a vegetációs stádiumban amig a fürtöket nem támadja nem védekezünk ellene. Késöbb, akkor sem.

Előzmény: csite (14460)
csite Creative Commons License 2013.06.27 0 0 14460

amit láttam levélbotritisz (ha nem felejtem el lefotózom hétvégén), az teljesen különbözött a peronosztól, és ahogy hallottam több területen is volt ilyen fertőzés

Előzmény: Cirfandlia (14459)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!