Keresés

Részletes keresés

RAMBO Creative Commons License 2013.07.11 0 0 14512

A perenoszpórát úgy a legkönnyebb felismerni, hogy fogsz egy levelet, a színén sárgás foltok láthatók, és ha megfordítod, akkor a fonákján penészszínű gombatelep van. Előfordulhat, hogy a gombatelep megbarnul, ha felszívódó permettel megölted.

 

A fürtökön könnyű összekeverni a lisztharmattal - a perenoszpóra talán nem olyan finom, lisztszerű bevonatot képez a bogyón, hanem vaskosabb, penészszerűbb a megjelenése. 

 

Teendő: felszívódó permettel meg kell permetezni két körben, 5 nap időközzel. A felszívódó szer mellett legyen kontakt komponens is a permetben, tehát pl. Champion (rézhidroxid) vagy rézszulfát, rézoxiklorid, bordói lé, ilyesmi. Vannak eleve kétkomponensű szerek, mint pl. a Ridomil Gold Plus. Felszívódó szerként a Quadris is jó lehet. Ezek kaphatóak 10 liter vízhez kiszerelve.

 

Fontos, hogy ilyenkor a lisztharmat ellen is védekezni javasolt, mert a perenosz okozta sérüléseken át az is könnybben fertőz. Tehát sztem:

 

Ridomil Gold Plus + Bumper + Thiovit

vagy

Quadris + Champion + Thiovit

 

(Igyekeztem olyan szereket mondani, amit az apósom is meg tud venni a 25 tőke szőlőjére. Ezeket konkrétan láttam a lellei gazdaboltban.)

Előzmény: Battaglia (14509)
Oechsle Creative Commons License 2013.07.10 0 0 14511

Nagyon jók a képek a szőlőperonoszpóráról.

Előzmény: Battaglia (14509)
gyfa50 Creative Commons License 2013.07.10 0 0 14510

Szerintem keress rá a Rambo honlapján a szőlőbetegségekre ott megtalálód a választ. Én nem tudom biztosra.

Előzmény: Battaglia (14509)
Battaglia Creative Commons License 2013.07.09 0 0 14509

Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni tőletek! Az egyik szőlőmet (a nevét nem tudom, de  fehér és augusztus végén terem) megtámadta ez a betegség. Amik mellette vannak direkttermők és a Biancák azokat nem károsította.

Botirisz?

Mit tehetek ellene ilyenkor már? Még most vannak olyan fürtök amin csak épphogy látszik a betegség.

Sajnos a szomszédtól folyamatosan az én szőlőmhöz folyik a víz a melléképülete tetejéről. Állandóan vizes az a rész. Gondolom ez miatt (is) kaphatta el ezt a betegséget.

Lehet, hogy én is rásegítettem azzal hogy a fertőzött bogyókból csíptem le...

 

juhosttt Creative Commons License 2013.07.08 0 0 14508

Ebből a fajtából kérhetnék tavasszal pár vesszőt?

Előzmény: Flanell (14490)
juhosttt Creative Commons License 2013.07.08 0 0 14507

Én gombaölővel egybe kötve csináltam.

Általában a lombtrágyák ugyanazt tartalmazzák. (nitrogén, foszfor kálium + mikro elemek + ásványi anyagok + nem vok kémikus szal elnézést ha vmit rosszul fogalmaztam.)

A lényeg az, hogy ezek általában keverhetőek, de előtte érdemes keverési próbát csinálni. Bekevered az alapból felhasználni kívánt vegyszert, madjd abból egy pohárral kiveszel, és teszel hozzá a lombtrágyából. Figyeled a reakciót. Ha erős habzás, pezsgést észlesz, akkor ne keverd. Ha csak picit, és hamar abbamarad, akkor nincs gond.

Viszont én már ilyenkor nem tartom tanácsosnak, mivel ha most megindul netán nőni, a vesszők nehezebben érnek be. De majd a szakértők többet mondanak.

Előzmény: Falusi1 (14506)
Falusi1 Creative Commons License 2013.07.08 0 0 14506

Tápelem-hiány tüneteit fedeztem fel néhány, elsősorban vörös tőkén. Kérdezem, hogy lehet -e még lombtrágyázni, pl. Volldüngerrel. Ha igen lehet-e keverni más permetszerrel?

alfi13 Creative Commons License 2013.07.07 0 0 14505

Ezel a ragasztóval biztosan össze lehet ragasztani a műanyagot a fémel. Én a Lidl- ben vettem de barkács áruházakban is láttam hasonló ragasztót.

 

Előzmény: lesliegold (14501)
Kulicz Creative Commons License 2013.07.07 0 0 14504

Mathiasz Jánosné muskotály

Előzmény: Flanell (14490)
kolini Creative Commons License 2013.07.07 0 0 14503

Piroska?

Nálam ez a fajta fürtje ilyen hosszúkás és színes!

http://www.csemegeszolo.hu/piroska.html

Előzmény: Flanell (14490)
janijani Creative Commons License 2013.07.07 0 0 14502

A magyar permetezőre jó, a kínaira nem tudom, de biztos rábarkácsolnám valahogy. Ez a fej menetes, ha nem passzol a műanyagot lehet reszelni, köszörülni, egyszer ráerőlteted nem kell azt többet levenni.

Előzmény: lesliegold (14501)
lesliegold Creative Commons License 2013.07.07 0 0 14501

Ez szerintem nem az én gagyimra való?

Előzmény: janijani (14499)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.07 0 0 14500

Én 15 éve vettem a TESCO-ban kék 16 literes karos pumpás műanyagpermetezőt. Ez még izraeli gyártmány volt . Már itt ott a pumpája ereszt, de még mindig ezt használom. A műanyag szelep már néha leragad ,köszönhetően az olajos lemosóknak. A csővel egybeöntött műanyag porlasztója baromi egyszerű két ferde furat rajta egy torlótárcsácska kereszben és ezekre rácsavarodik egy harang alakú kupak a végén egy lukkal. A cigarettafüstszerű ködtől a sugárpisilésig bármit be lehet rajta állítani. Tökéletes.

Előzmény: lesliegold (14498)
janijani Creative Commons License 2013.07.07 0 0 14499
Előzmény: lesliegold (14498)
lesliegold Creative Commons License 2013.07.07 0 0 14498

Sziasztok! Elnézést az OFF-ért, de vettem ezt a minden nagyáruházban kapható olasznak csúfolt, de full kínai olcsó műanyag 16L-es házi permetezőt. Na ennek a feje semmit nem porlasztott, hát rácsavartam. Reccs. Miskolcon csak a Kertész áruházban talalátam megegyező vastagságú és menetű fejet. A helyzet ugyanez. Most már a 3. fejnek is vége. Nincs valakinek tapasztalata, hogy melyik szórófej alkalmazható hatásosas e gagyi termékhez? Köszi! Nem készült ehhez tiszta fémből szórófej? Köszi!

Falusi1 Creative Commons License 2013.07.07 0 0 14497

Sajnos nem tudom milyen fajta lehet, de én ugyanezt tapasztalom minden évben a Bíborkadarkámon, amit  borfestésre használok. Évekkel ezelőtt valamilyen gombára gyanakodtam és lemosásszerűen, kénnel permeteztem meg a fürtöket. Még most sem vagyok benne teljesen biztos, hogy ez az erősen vörös fajtáknál természetes. Mindenesetre ,ha az érésig más baj nem érte, mindig rendesen beért. Van még egy sajátosság, nevezetesen a nap felőli oldalán jelentkezik elsősorban a szineződés, és nem minden fürtön egyformán jelentkezik.

Előzmény: Flanell (14490)
Flanell Creative Commons License 2013.07.06 0 0 14496

Bizonytalan benne...

Előzmény: Cimpó (14493)
Flanell Creative Commons License 2013.07.06 0 0 14495

A képek nem jöttek át.

Szóval:

 

 

Előzmény: Flanell (14494)
Flanell Creative Commons License 2013.07.06 0 0 14494

Itt is megkérdezem inkább ezt is.

 

 

Kb. 3 éve csináltam zöldbe fás oltást, Eszter a csuklóvastag Bakó alsó hajtására. (Ez árnyékolónak használva, 60-80 rüggyel terhelve is szokott néhány 6-8 méteres vesszőt hozni.)

Mint látható, az amúgy nagyon erősen növekvő fajta alany alig vastagszik, a nemessel ellentétben.

Ez mitől lehet?

 

Arra gondoltam, hogy esetleg a háncs nem forrt össze, ezért nem vastagszik az alany, mert fentről nem kap semmit. De akkor 3 év után már el kellett volna gyengülni a tőnek, ami nem történt meg.

Tavaly nyáron egy tőhajtásra csináltam egy zöldoltást, hogy szükség esetén kicseréljem a törzset, erre ez is így csinálja, a nemes sokkal erősebben vastagszik.

A képen éppen nem látszódik a forradás (majdnem vízszintesen állt, ezért húzattam fel), de azt látni, hogy alul vékonyabb, mint felül.

Cimpó Creative Commons License 2013.07.06 0 0 14493

Csak,mert nekünk ilyan van, és ugyanúgy néz ki,mint ez. Édesapám mondta,hogy az. Majd mond el mit mondtak az oltóvesszősnél.

Előzmény: Flanell (14492)
Flanell Creative Commons License 2013.07.06 0 0 14492

Igen, elképzelhető.

Rögtön megkérdezem attól, akitől hoztam tavaly az oltóvesszőt, én ugyanis még nem láttam a termést...

Köszönöm!

Előzmény: Cimpó (14491)
Cimpó Creative Commons License 2013.07.06 0 0 14491

Matiász Jánosné?

Előzmény: Flanell (14490)
Flanell Creative Commons License 2013.07.06 0 0 14490

Még mindig szeretnék erre egy fajtanevet.

 

Az biztos, hogy rengeteg festék van magában a növényben is.

A levelek, hajtások, de még a teljesen zöld (zöld itt: éretlen) fürtök is színesek. Én még ilyent nem láttam.

 

 

Előzmény: Flanell (14174)
Antisystem Creative Commons License 2013.07.03 0 0 14489

Hát, ha valami úgy néz ki, mint a fitoplazma, akkor az valószínűleg az is.

Pont ettől félek én is :( Egyfelől a szóban forgó szomszéd is jóismerős, másfelől ha megjelenik a fitoplazma valahol, ott nehány telek tapasztalat szerint nem nagy távolság, ezt láttuk már a kajszik esetében is...

 

ÜdV

Előzmény: RAMBO (14485)
Antisystem Creative Commons License 2013.07.03 0 0 14488

Köszi a tippet, visszahallgattam, ami fenn volt, és őszintén szólva nem találtam. Lehet, hogy régebbi a dolog:(

 

ÜdV

Előzmény: janijani (14487)
janijani Creative Commons License 2013.07.02 0 0 14487

A rádió műsorait, így Bozsik gazdát is meg tudod hallgatni kb 3 hétre visszamenőleg:

http://hangtar.radio.hu/kossuth#!#2013-07-02

Előzmény: Antisystem (14484)
Falusi1 Creative Commons License 2013.07.02 0 0 14486

A virágzáskori rossz időnek sejtettem, hogy lesznek következményei, de a botrítiszre nem számítottam.

Előzmény: gardonyim (14483)
RAMBO Creative Commons License 2013.07.02 0 0 14485

Hát, ha valami úgy néz ki, mint a fitoplazma, akkor az valószínűleg az is. Szerintem jó a visszavágás és a vektorok elleni kezelés. Meg a tulaj mossa meg a szerszámait - tőkénként.

Előzmény: Antisystem (14471)
Antisystem Creative Commons License 2013.07.02 0 0 14484

A gazdának van két telke egymással szemben. Az egyiken van egy hosszú sor szőlő az útra merőlegesen, 3-4 fajta, vegyesen. Ez az egész sor beteg.

A másik telkén van több rövid sor szőlő az úttal párhuzamosan, ott még csak néhány sor eleji tőke beteg. (ezért is tippeltem többek között a bacira, hogy kézzel vagy munkaeszközzel vihette át, mert pont azok, amelyek a közlekedés szempontjából a legközelebb vannak a kapuhoz kb, tehát ha a másik telken, a beteg szőlőkön csinált valamit, majd átjött az úton és folytatta, kb azokhoz nyúlhatott először, akár kézzel, akár eszközzel, mondjuk metszőollóval)

 

"Nem lehet hogy rossz helyen keresed a baj okát?"

Dehogynem, bármi lehet, ilyent még nem láttam, ezért is írtam itt le, hátha valaki már látott vagy van ötlete. Van valami tipped?

(bár azt is mondta a tulaj, hogy a hajnali rádióműsorban hallotta fél füllel, hogy a Bozsik gazda beszélt valami hasonló újabb betegségről, csak mire feltűnt neki, már végetért a műsor, szóval ha valaki esetleg azt hallotta az elmúlt 1-2 hétben valamikor, az is nagy segítség lenne)

(após szőlője meg 2 telekkel van odébb, annak egyelőre semmi baja, átnéztem az egészet, találtam rajta vagy 4-5 enyhén peronoszpórás levelet, oszt ennyi.... azért biztos ami biztos, a lelkére kötöttem, hogy permetezni kell szívókártevők ellen is...)

 

ÜdV

 

Előzmény: juhosttt (14481)
gardonyim Creative Commons License 2013.07.02 0 0 14483

Szia!

 

A 2. és a 3. nagy valószínűséggel virágzáskori hidegsokkra utal és nem gombafertőzésre.

 

Előzmény: Falusi1 (14479)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!