Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.04.12 0 0 6993

Aha! :)

Egyébként én is pont 16.-án lemosóztam idén először. De én nyilván bolti anyagokból kotyvasztok.

 

És vajon meg lehet e tudni, h nagyapáink hogy csinálták? :)))

Előzmény: Vebber (6992)
Vebber Creative Commons License 2012.04.12 0 0 6992

Március 16.-án. Ez mé sokáig ilyen lesz. Nem a boltból vásárolt port oldom fel vízben, hanem magam készítem, ahogy anno nagyapáink.

Előzmény: Törölt nick (6991)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.12 0 0 6991

Aha, olyat még nem használtam; és mikor volt ez a lemosás, hogy még így látszik?

Előzmény: Vebber (6990)
Vebber Creative Commons License 2012.04.12 0 0 6990

Azért mert bordói lével lemosó permetezést kaptak.

 

Előzmény: Törölt nick (6989)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.12 0 0 6989

Szia!

 

Mitől tűnik "kékesszürkés"-nek a faágak színe? Ez a természetes tónusuk?

 

A virágokra no comment, sajnálom.

Előzmény: Vebber (6982)
Bobo772 Creative Commons License 2012.04.12 0 0 6988

Szia nállam ilyen lett a meggy sajna..

Előzmény: Vebber (6982)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.12 0 0 6987

A kibújt levelek (kb. 2-3 centisek) mind le vannak kókadva és mintha száradnának el.

Ez fagyás? Gomba? Baktérium?

Vebber Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6986

A Revita, Rubino fajtákról, még korábban kért kiegészítő infókat is megkaptam végre a Sieberztől.

 

Rubino: A Rubino más őszibarackhoz viszonyítva kisebb növekedésű, még erős alanyon is kb. 1,5-1,8 m lesz.

Revita: Szintén gyenge növekedésű még erős alanyon is (ennél nem írták mekkora fa méret várható).

 

Mindkettő fajta csemetéi 50-60 cm magasak. Figyelembevéve mit kap a vásárló a pénzéért, valóban húzós az ára.

Nem tudom arra vajon hajlandóak-e, hogy ha az ember vesz az egyikből, akkor grátis a másikból küldenek oltóvesszőt.

 

Az orsó formákat favorizálóknak -mint Ati- esetleg érdekes lehet.

Törölt nick Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6985

...jut eszembe: élmény lesz kézben tartani idén a kajszikat,mivel gyümölcsterhelés ugyebár nem lesz /ráadásul én idén metszettem is,hogy kicsit visszavegyek az "égigérőfa-státusból.../

Előzmény: Mozo66 (6979)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6984

Sajnos akadozik a kommunikáció...egy hete írtam mailt neki,azóta csend...egy ideje politizál...

Előzmény: Vebber (6980)
Veszpremi Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6983

A síkvidék, völgyek, katlanok, töbrök mindig fagyveszélyesebbek, mint a dombok, hegyek. A hideg "lefolyik" a völgybe, mert tudja a fizikát :) Viccet félretéve most a szélnek is nagy szerepe volt, hétfőre virradóra még élénk ÉNY-i, majd keddre már D-DNY-i szél mérsékelte a hideget. A szeles hideg tán nem is annyira veszélyes, mint amikor kisugárzással hűl le a levegő szélcsendben. És még egy: sok hiedelemmel ellentétben a hegyes vidéken (persze nem az Alpokról beszélek) extrém hidegek sem tudnak lenni, ritkák. Pl. a most télen mért leghidegebb T nálunk -14 fok, azaz meg sem közelíti a sokfelé mért huszas értékeket (300 m tengerszint felett).

Előzmény: Mozo66 (6973)
Vebber Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6982

Kommentár nélkül.

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6981

Na kb ezzel egyet is érthetünk...a nagy telepítők meg úgysem katalógusból telepítenek.

/csak zárójelben :)...csípem a Cresthavent,a legnagyobb méretű az eddig már termettek közül,de nagyon rühellem az érés előtti hullásra való hajlamát,ami többinél nem,vagy ennyire nem jelentkezik /.

Előzmény: Mozo66 (6979)
Vebber Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6980

Zoltán régen írt. Náluk nem tudod mekkora károk vannak?

Előzmény: Törölt nick (6974)
Mozo66 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6979

Ez így van , de pl. a Redhavennél és  a Cresthavennél azonos érésidőben még nem csináltak jobbat sőt a Suncrestet is ide venném . Ezek tele vannak még nálam is ellentétben a Rich Ladyvel ( Redhaven ) a Summer Ladyvel ( cresthaven ) és a Romestarral ( Suncrest )  zárójelben az azonos érésidejű régi fajta . A kajszi nagyobb szórást mutatott . Más volt a téli fagyérzékenység és más a tavaszi . Pl : a Bergeronon volt téli fagyás a mandula kajszin nem, de az első tavaszi fagy levette a mandulakajszit a Bergeront meg nem .Végül is mindegy , mert az hogy valamikor ugyan ilyen időjárási körülmények legyenek , kicsi az esély .

 

 Én csak azt mondom , némi tapasztalat után , hogy ha valaki komolyan telepít az előzetesen próbálja ki a fajtákat az adott területen , természetesen ne Piroskát meg Championt telepítsen , bármilyen nagy is a termésbiztonságuk ( mert tényleg az , mindkettő tele van ) de nyilván a mai igényeknek már nem felel meg . Tehát nem biztos , hogy a lagjobb módszer a katalógusból való ültetvény tervezés már ami  a fajtákat illeti .  Természetesen árutermelő ültetvényről beszélek .

 

  A -7 nél ezek a fajták is buktak volna , egész biztos .

 

 

Előzmény: Törölt nick (6976)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6978

A kertet néztem én is nemrég végig.

 

A kajszi teljes magasságig konyec,Ceglédi óriás,C. arany,Pannónia,Bergeron,Harmat volt az áldozat.

A többit viszont nem tudnám teljes bizonyossággal értékelni.

Az almában van a legtöbb bizodalmam,körte,meggy,cserkó van még itt....nem is akarok találgatni,majd 1-2 hét múlva visszatérek a témára.

Előzmény: Vebber (6970)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6977

Sztem sincs gond a Venussal,mellesleg a nektarinok nagyobb tafrinaérzékenységét sem tartom igaznak / fajtafüggő,csakúgy mint a szőrösöknél/

Előzmény: Mozo66 (6968)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6976

Szerintem ha ilyen fejlettségi állapotban kapja a mínuszokat a barack,akkor nincs olyan amit le ne tarolna...még akkor se,ha Grönlandon nemesítették.Észak Olaszországban is lehenek/tek ilyen körülmények időnként...ettől még nem ültetnek 1000 éves fajtákat.Nem akarom leszólni,mert valóban vannak a régebbiek között is jók,de barackban a vasfüggönyt még nemigen bontották le,hivatalosan új őszibarack alig kerül be az országba/ nézd meg a fehérkönyvet.../,a kajsziból is a franciákat ültetik a nagytelepítők...nem véletlenül.Persze finomak a magyarok,de a franciák annyival azért nem rosszabbak,mint amennyivel a termésbiztonságuk jobb...és a pulton tarthatóságuk is pl.Ha a Ceglédi óriást éretten viszed eladni 1 nap alatt bepuhul,ha meg féléretten,akkor ugyanott vagy,mint a tescós barackokkal,sajnos nem törik össze magukat a kajszinemesítésben a magyarok.../ ez már korábban is volt téma /

Előzmény: Mozo66 (6967)
Mozo66 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6975

javítom....  a fiatal kajszikon lehetett fagyott gyümölcsöt látni , de a nagy részük ép , egészséges .

Előzmény: Mozo66 (6973)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6974

Nem tudom,nem szoktam mérni/legalább is rendesen nem /.Az erkélyajtó mellett van egy gagyi mérő,azon reggel 7-kor volt -1 /kb/.A meteorológia nem az erősségem...

Előzmény: Vebber (6960)
Mozo66 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6973

Én azt gondolom ...csak gondolom ... , hogy ha a Zalai dombság egyes helyeinek kivételes fagymentességéről beszélünk nyugodtan kivehetjük belőle a Zalait és bármivel helyettesíthetjük . Írta valaki hogy Tokaj Hegyalján sem mértek fagyot pedig az északkeleten van , de most délután voltam a már említett kertbarátom kertjében fagymustrán és a tavaly telepített fiatal kajszik és pár szem cseresznye , meg a Starcrest pár virágán kívül nem lehetett fagyott gyümölcsot találni sem körtében sem almában a nagyobb kajszikon minden egyes szem ép . Nem fotóztam , mert más kertjét nem fotózom és különösen nem teszem a netre de valóban így van . Erre ugye mondhatnánk , hogy hát a Mecsek ilyen meg olyan , de nem . Itt ugyan úgy meg vannak azok a helyek ahol a domborzat és a fekvés miatt soha nincs fagykár , a barátom említette hogy az elmúlt 20 évben nem volt fagyás .  Csak anekdota , hogy a még felette levő szőlőkön tavaly 4 hektárt nem szüreteltek , hogy majd jégbort csinálnak belőle , hát nem jött össze , mert csak nem jött a fagy rá és egyszer csak lerohadt a tőkéről .  Mondtam is neki , hogy mondja már meg a tudatlan szőlősgazdának , hogy itt még a kajszit sem lehet elfagyasztani , nem hogy jégbort  csinálni .

 

 

  Tehát a varázsszó a ...dombság ...és szinte lényegtelen hogy zalai .... mecseki ...tokaji , mindenhol találunk kivételes klímájú helyeket és ennek persze az elllenkezőjét is ..fagyzugokat .

 

   A sikeres ültetvény pedig legalább annyir a hozzáértés és szorgalom ...meg persze némi befektetés záloga mint a klímáé . Magyarországon szinte mindenütt lehetne sikeresen gyümölcsöt termelni csak tudni kell , hogy hol , mit , hogyan . Ninóval azon van a vita , hogy Ő a " szakmát " vádolja amiért nem Zala a hazai gyümölcstermesztés fellegvára , de ebben nincs igaza , mert ennek az ellenkezőjét csak próbával lehetne bizonyítani ahhoz meg ültetvények kellenek persze az általad említett példa értékű lehet , tehát lehet hogy beindult valami .

 

  Azt hiszem itt mindannyian rájöttünk már , hogy amit a " szakma " állít az nem mindíg mindenhol ugyan úgy igaz de ezeket az eltéréseket csak kipróbálással lehet megerősíteni vagy cáfolni .

Előzmény: Floo2 (6961)
Vebber Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6972

Jó fagytűrőnek tűnik a Collins. Az ősszel szemeztem magról kelt ősz alanyba. A szemzések 10, és 25 cm magasan vannak. A kis csemete egy takarmányos zsákkal volt körbevéve, a virágok éppek.

Vebber Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6971

Az egyik tavaly előtt ősszel szemzett Sweet Ladyt, hordóval takarva védtük.

Az összes virág lefagyott, még bimbós állapotban volt.

Vebber Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6970

A fagykár nálunk is sajnos jelentős, már látszik. Nem csupán a kajszi termést vágta suttba.

 

Az őszikből teljesen elfagyott az Andosa (80% virágzásban volt), a Swett Lady (50% virágzás) a még bimbós virágokkal együtt. A Vörös császár ami még kizárólag bimbós állapotban van, a virágrügyek 90%-a elfagyott.

 

A Champion (még kizárólag bimbós) úgy tűnik nem fagyott el. A Red Haven (50%-os virágzásba) még bimbós virágainak kb. 40%-a épp, a Caldesi (30%-os virágzásban) még bimbós virágainak kb. 40%-a épp. 

 

A dió hajtásai feketék, kettévágva középen van valami pici zöld.

 

A még bimbós (sőt még az sem igazán) Lepotica legalább fele elfagyott, a többi szilva éppnek tűnik. A meggy éppnek tűnik.  

 

A fiatal kajszikon a rügyek külső levelei is barnák.

 

Alma, körte, cseresznye nincs.

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6969

Érdekes, hogy  mifelénk nem volt fagykár-nem észrevehető-! Egy mélyedés, lapos terület. Azt mondják, hogy fújt a szél. No persze, az erre mindíg fúj. Egyik szomi kajszija( ami nincs gondozva ) megúszta ! Északról takarja egy betongarázs!

Körte, szilva meggy meg le van maradva a virágzásban. De a mélyedés mellet a köcsiút körül teljes a fagykár. Ez 500m légvonalban.

Mozo66 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6968

A tanulmánya téli fagytűrést taglalja most a tavaszi miatt szívunk , bár valóba van párhuzam a kettő között . Az én tapasztalataim a Vénusz ilyetén érzékenységét nem mutatják , a téli faggyal szembenit semmiképp , szinte hibátlanul telelt ellentétben a Springcrestel ami szintén szerepel ebben a tanulmányban , és ha jól néztem akkor még a 2 tavaszi fagyást is viszonylag jól tűrte , de ma megnézem megint ... remélem nem tévedtem .   ( tegnap kicsit sokkos állapotban voltam a virágok vizsgálatánál ..   : (   ...)  A Piroska meg bármilyen fagytűrő , mert valóban az , de a mai igényeknek már nem igazán felel meg .

Előzmény: budai2 (6962)
Mozo66 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6967

Igen ezen gondolkodtam miután leírtam ..... Ha jól emlékszem még a Romestar sem olasz fajta .  Na arra gondoltam , hogy a barátom kertjében néztem a Royal Gem fajtát és a virágzása mindennél koraibb ez sok mindent jelenthet , de a kiemelkdő fagytűrést semmi esetre sem .   És ahogy nézem az új fajtákat akármilyen érésidejűek , de a virágzásuk egyre koraibb .  Én tegnap az Early White Gianton ( nem egy ismert fajta , meg nem is kiemelkedő ) de még találtam bimbós virágot . Tehát akkor így módosítom , hogy az olaszok által forgalmazott fajták helyett a régebbi vagy nem régebbi de fagytűrő fajtákra kell alapozni a biztonsági tartalékot a termelésben . pl érdekes hogy mióta barackkal foglalkozok olyan nem volt hogy itt nálunk a Redhaven ne termett volna bármilyen idejű és mértékű fagy miatt .

Előzmény: Törölt nick (6953)
Mozo66 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6966

Szerintem korrekt ..... azért volt még mit levágni róla , de így jó lesz ....  Ha majd június környékén teszel vfel fotót az akkori állásról akkor esetleg hajtásválogatási tanácsot is adhatok ...mert a váznevelésnél az is egy fontos lépés .

Előzmény: szoszircsi (6956)
Bobo772 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6965

Megnézegettem közelebbröl a kis fáimat, mit ne mondjak metszéskor a metszlap az barna , és nem zöld. Egyik fa tünik kicsit zöldesnek éa sz egyok pirosas és zöldes ága fele tünik zöldes élönek a többi nem.. lehet még várnom vele vagy hirtelenhalál uj fa a helyére?

Bobo772 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 6964

Szia tavaly voltam abasáron szép hely , megnéztünk egy borospincét nagyon tetszett.... 

Előzmény: Kezsu (6963)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!