Keresés

Részletes keresés

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5852

főzni is lehet, én mosószappant szeretnék majd főzni tavasszal, de abból még kupálódnom kell nekem is...

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5851

Simika - jó, hogy felvetetted, nem főzött szappanról van szó, ez hideg eljárással készül, szobahőn vagy kicsit magasabbon kell összevegyíteni a cuccokat, és magától felmelegszik vagy 50-60 fokra, majd szép lassan lehűl. Ekkor szeleteljük majd...

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5850

A kész szappanoknak érniük kell, általában 4 hetet. A keményebb szappanoknak elég ennyi, a lágyabbaknak 6 hét is kell ilyen pl. a teljes oliva szappan, ez tovább érik - szárad. Ez azért fontos, mert addig nem szabad használni, száríthatja a bőrt. Nem tudom a kémiáját, csak amit olvastam, ekkor is zajlanak még benne az átalakulási folyamatok... gondolom...

Ha sütőben 50-60 fokon 3-4 órát szeletelés után még szárítjuk őket, akkor meggyorsítjuk az érést, állítólag ekkor 2 hét elég neki, olivának 4. Én inkább szeretem kivárni, az a biztos.

 

Az olajokról:

mindegyik más tulajdonsága miatt kerül a szappanba pl. habosítás, keményítés, tisztítás, regenerálás, krémesítés

 

habosít pl. a kókuszolaj és a méhviasz

keményít pl. a kókusz, a kakaóvaj, a disznózsír, a pálmaolaj

tisztít pl.a kókusz, pálmamag

regenerál pl. a mandula, repce, ricinus, kakaóvaj, kukoricaolaj, szőlőmagolaj, pálmaolaj

ápol, krémesít pl. mandulavaj, ricinusolaj, kakaóvaj, kacsazsír, pálmaolaj...

 

A recept összeállításához ezen olajok kombinációját kell használni, nem kell bele egyszerre mind, elég 3-4 félét használni, én mindig ahhoz igazítom, ami itthon van, vagy könnyen, olcsóbban beszerezhető. Elrontani nem nayon lehet, van egy szappankalkulátor, ami megad minden fentebb felsorolt jellemzőre egy tól-ig határt, hogy milyen érték a jó ahhoz, hogy a szappanod jó tulajdonságokkal bírjon, ezt kell figyelni, hogy ebbe beleess, így kell a zsírok, olajok mennyiségét beállítani. Nagyon hamar bele lehet jönni. Írok majd néhány receptet is, ami nekem bevált.

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5849

Most megfogtál, így még nem osztottam vissza. A folyadékot az olajok százalékában számítjuk, általában 30-38% folyadékkal dolgozunk, hogy mitől függ, arról is írok, tehát 1 kg. olajalaphoz én általában300 gramm kecsketejet használok. 1 kg. olajalapból 12-15 szelet szappan is lehet, így ennyi fele kell osztani.

Előzmény: Törölt nick (5847)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5848

A házi szappan lényegéről is regélek egy kicsit:

 

Szóval a lúgon kívül, ami a zsírokkal elszappanosodik NINCS benne semmilyen vegyszer, rákkeltő kőolajszármazék, bőrirritáló cucc, ami a boltiakban szinte mindben benne van, még a babafürdetőkben és babakencékben is!!! A kecsketej pedig plusz ápolóként adódik hozzá, ez lesz a folyadékunk. De lehet egyébként teafőzet, kávé, sör, zabtej, zöldség- vagy gyümölcslé illetve desztillált víz is a folyadék kecsketej helyett. Sőt tejsavó is! Vagy amit jónak ítéltek. Mi itthon ezért kezdtünk szappanozni, igaz jó későn, de jobb, mint soha. Akinek egészséges a bőre, az nagy változást nem fog tapasztalni, annak egyszerűen csak jól fog esni a saját kis „remekművével” fürdeni, mosakodni, mert ő készítette és tudja mi van benne. Akinek viszont beteg vagy érzékeny a bőre, az egy bő hónap után nagy változást tapasztalhat, legyen szó ekcémáról, száraz-viszkető bőrről vagy pikkelysömörről. Persze ez csak akkor igaz, ha minden egyéb kencét és tusfürdőt, szappant mellőz.

Már nálunk is beszámolhatok ilyen „csodáról”, ahogy lentebb is írtam. Nagyjából ez lenne a lényege.

 

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5846

ja a lényeget majdnem kihagytam 

- kecsketej sem árt bele :-)))

 

jövök

Előzmény: Kriszkrosz1 (5845)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5845

Rendben, ha senki sem kíván melegebb éghajlatra, akkor írok ide: talán több részletben, mert félek elszáll, meg közben gyerek-fektetés projekt stb... szóval kezdem

Először is, ha valakinek van ideje és kedve, az látogassa meg itt a másik fórumot, aminek neve Szappan és kecsketej szappan készítés, én itt tanultam, ugyanúgy, ahogy a sajtolást leginkább itt, tőletek.

Szóval nagyjából próbálom összeszedni a gondolataimat

Kellékek:

- különböző olajok, zsírok (írom majd részletesebben)

- lúg (100%-os tisztaságú, de lehet, hogy papíron 99? ezt Azúr boltban lehet beszerezni(a József krt.-iban Bp-en tutttti van) leginkább, lehet, hogy  NaOH-ként van feltűntetve az is az, általában granulátum szerű formájú, a lefolyótisztító nem jó)

- több lehetőleg csőrös és füles kiöntő edény, de tál is jó, csak abból kényelmetlenebb önteni - lehet műanyag vagy rozsdamentes, alumínium nem jó

- keverőlapát vagy kanál én szeretem azt a nem is tudom hogyhívjákot amivel a tésztát, habot simítják el, szilikonból van, de kinek mi válik be)

- botmixer

- VÉDŐSZEMÜVEG ez nélkülözhetetlen, a lúg borzalmas veszélyes, szembe kerülve meg is vakulhatunk!!!

- gumikesztyű sem árt, mert a bőrt is meg tudja marni, de ez esetleg elhagyható

- esetleg fűszerek, gyümölcs-és zöldségpépek, meg minden, ami vitamint tartalmazhat és bőrt ápolhat - ezek színezők általában vagy bőrtáplálók vagy mindkettő

- esetleg illóolajok illatosabb szappan készítéséhez

- esetleg kakaóvaj vagy sheavaj extra zsíradéknak a szappanba ebből kevéske kell és ez is a bőrápolás része

 

ha leraktam a gyerkőcöket meg kicsit elpakolásztam jövök és folytatom...

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5844

múltkor sajttanfolyamon kaptam ömlesztett sajt receptet, most megosztom:-)

100gr túró+1ek vaj+1/2 kk szóda bikarbóna -40 fokra melegíteni, lassan kevergetni, nem habosítani-és edénybe-lehet fűszerezni

a szóda bikarbóna hasonlóan viselkedik, mint az ömlesztősó, de az nagggyon egészségtelen

aki elkészítette, kérem, ossza meg a tapasztalatot

L.Myke Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5842

Én pelenkába szedem az alvadákot, az a formám. Fél óra pihenő után forgattam bele és visszatettem a pelenkába. Elég sok leázott róla a sófürdőben, de ez lett a végeredmény amit láttál. :)

Előzmény: Törölt nick (5793)
L.Myke Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5841

Én is? :)

Előzmény: Kriszkrosz1 (5837)
genziana Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5840

Kérhetek receptet?

 

Előzmény: Kriszkrosz1 (5833)
genziana Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5839

Hát ezek gyönyörűek! Csalánkiütésre is jó? Nálunk a gyerekek szenvednek a vakaródástól, és amikor kivakarják magukat, pici fehér pöttyöcskék vannak rajtuk, mint akit csalánnal vertek el..

Előzmény: Kriszkrosz1 (5833)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5838

kriszkosz,én is kérhetek receptet?

Előzmény: Kriszkrosz1 (5837)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5837

akkor itt az ideje szappanoznod!!! Megnézem van-e mail-ed, este írok, nem akarok ide regényelni. Nem ördöngős - és klassz lesz, szomszédom lányának a combja volt ugyanilyen, mióta az én szappankámmal fürdik, nem száraz a bőre. hamar belejössz!!!

Előzmény: Miska-Maska (5836)
Miska-Maska Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5836

Nekem a nagylány 5 éves és neki van bőrproblémája.Nagyon hamar kiszárad a bőre.Nem is tud akár mivel fürdeni,minden fürdés után krémezni kell. Ha  nagyon kiszárad a bőre akkor a hajlatokba megjelenik az ekcémás kiütés.

Előzmény: Kriszkrosz1 (5834)
Miska-Maska Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5835

Hát gratula hozzájuk.

Nagyon szépek.Olyanok mintha sütik lennének.:) Van valami  recept van hozzá esetleg, mert amit nézegettem a neten elég bonyolultnak tűnt  elsőre.Vagy tényleg ilyen bonyolult elkészíteni őket?

Előzmény: Kriszkrosz1 (5833)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5834

és mindenkit csak bíztatni tudok, hogy vágjon bele, nagyon élvezetes és nem utolsó sorban bőrbarát - mi már nem használunk boltit. Nem reklámszöveg, de képzeljétek bő egy hós használat után férjemnek elmúlt az örökös fürdés utáni fél órás vakarórohama. Mióta ismerem, ennek már 15 éve - hű de öreg vagyok - azóta viszket minden fürdés után... ennek vége. Ha esetleg van köztetek ekcémás vagy pikkelysömörös - arra is nagyon jó!!!

Előzmény: Kriszkrosz1 (5833)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5833

Íme néhány szappanka

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5832

no akkor Tőled is hamarosan láthatunk szappanos remekművet ugye? :)))

dobok párat - sajtosat  úgy sem dobtam, azt nekem is olyan hamar viszik-eszik, hogy elfelejtem fotózni. Utoljára tán nyáron fotóztam párat, de szóra sem érdemesek...

Keresek pár szappanyosat azt szívesebben is mutogatom...

 

Előzmény: elefada (5802)
elefada Creative Commons License 2012.01.03 0 0 5830

Adtatok neki esélyt, hogy érjen is, mivel mázlija volt, jó felé indult.

Na majd hamarosan, ..kecskéből.:-)) Az lesz ám a jó világ:-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Előzmény: Törölt nick (5828)
elefada Creative Commons License 2012.01.03 0 0 5829

Mondjuk, borsos gomolya: jol megszórod, szorosan betekered folpackba.

Másnapra beletapad:-)

Előzmény: genziana (5795)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.03 0 0 5827

nem tudom, csak kérdeztem,hogy nem te voltál-e, mert valaki írt nekik magyarországról ma

Előzmény: elefada (5826)
elefada Creative Commons License 2012.01.03 0 0 5826

Nem! Miért írtam volna?

Én is emailben gondoltam.

Küldöm.

Előzmény: Törölt nick (5822)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.03 0 0 5825

elefada, nem gond a prés, mi szuperul megoldottuk-holnap vagy holnapután lefotózom, hogyan csináltuk, minden megoldható

Előzmény: elefada (5824)
elefada Creative Commons License 2012.01.03 0 0 5824

Csak a feltételek...nagy méret, hatalmas prés...hosszú idő..azt hiszem 3 fokozatu melegérlelés(20 fok felett)         :-((((

Én megelégednék egy szép erjedési lukas mezei félkeménnyel, de ez se megy prés nélkül.:-((

 

Előzmény: Törölt nick (5819)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.03 0 0 5823

dehogy fogom titkolni, persze, megosztom, csak előtte meg kell vásárolnom a tanfüzetkét

Előzmény: Törölt nick (5819)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.03 0 0 5822

persze, de küldheted emailben is:verusginus@gmail.com

nem te írtál nekik?

mert írt a hölgy, hogy kapott valami értelmetlen üzit, valószínű fordítóval átfordítva, és nem értik:-)

Előzmény: elefada (5821)
elefada Creative Commons License 2012.01.03 0 0 5821

Lementettem a többit is, vannak  homályos mondatok

Segítenél értelmezni?

Mozarellát már átszövegeztem, dobhatom?

Előzmény: Törölt nick (5787)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.03 0 0 5818

hú, ez jó tanács, köszönöm, mert meg szeretnék próbálni egy ementálit is, de arra még meg kell rendelnem a szkriptumot.kultúrám van hozzá, csak leírásom nincs, nem tudom, meddig kell melegíteni, kevergetni

annyit írnak általánosan, hogy a lukas sajtok  első 2 héten 10fokon érnek, aztán 6-8 hétig 20fokon, és ekkor képződnek a lukak, utána megint 10 fokon kell készre érlelni

de nem tudom a készítés menetét

Előzmény: elefada (5817)
elefada Creative Commons License 2012.01.03 0 0 5817

Ha az alvadékot  savó alatt tetted, vagyis erjedési lukas sajtot készítesz, prés után is hagyd 10-12 órát még a melegen, csak utánna tedd sóba.

(A propionsavak nem szeretik a sót.)

Előzmény: Törölt nick (5792)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!