Keresés

Részletes keresés

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5865

Az elkészítés:

a video jó, ott összefoglalva látni, hogy is zajlik.

 

1. lúg oldása a kecsketejben - fontos, hogy mindig a lúgot kell adni mindenhez, és nem fordítva, a kecsketejet pedig fagyasztva kell használni, már ha fehérebb szappanra vágyunk, mert a lúgtól nagy hő keletkezik és karamellizálja a cukrot benne, megbarnul. Én kicsit kásásra töröm a tejet, úgy teszem hozzá a kimért lúgot - itt nem árt a szemüveg és a kesztyű - ha olvad már, akkor pedig alulról egy tál hideg vízzel hűteni kell a tejet, mert a lúgtól felmehet akár 60 fokra is a hőmérséklete, ezt akadályozzuk meg, így általában 40 fölé nem megy. (én nyers tejet használok)

2. szilárd zsírok felolvasztása folyóssá, majd a folyékony zsírok (olajok) hozzáadása

3. kb. egyforma hőmérsékleten 25-30C-on a lúgos kecsketejet hozzáöntjük az olajokhoz és botmixerrel keverjük sűrűsödésig.

4. Ha sűrűsödik, akkor kell hozzáadni az extra olajakat, színezőket, illatanyagokat, ezt is elkeverjük benne, akár kanállal, akár mixerrel és mehet is a formába.

5. Bebugyoláljuk a masszát, hogy fel tudjon melegedni, gélesedhessen, másnap, ha kihült, szeletelhetjük késsel, dróttal, damillal...

6. Érleljük, szárítjuk - ebben már van tapasztalatotok :)))

 

Jó szappanozást, ha van kérdés, kérdezzetek!

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5864

Hű de klassz, köszönjük - és ne haragudj, hogy még nem írtam mailt, köszi ott is amit írtál, a szappanos dolgot meg közben talán közkívánatra írom ide...

Előzmény: Törölt nick (5854)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5863

ami általában biztosan kell:

kókuszolaj (bioboltokban - k.drága 1400-1500 Ft/kg)

pálmaolaj (Tesco - fritőzolaj néven)

olivaolaj

 

lúg - Azúr

 

Illóolajból ismertebbek: Aromax, Naturol, Naturland, de gyógyszertárban is mérnek ki pár fajta illatot.

 

Extra ápolók

Kakaóvaj - gyógyszertár

Sheavaj - Ökokuckó - a gyógyszertárban nekem azt mondták, a kakaóvaj jobb minőség, és a shea majdnem ugyanaz - de ez jobban hangzik...

Szőlőmagolaj

Mandulaolaj

Avokádóolaj stb...

 

Az extra ápolókból az olajok mennyiségének 5-8%-át használjuk, lehet vegyesen vagy csak egy féle is

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5862

néhány jó oldal:

Creatyviki

Illatosszappan

Cosmio

Ökokuckó

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5861

mézet is lehet, de a méhviasz sokkal jobb. Vagy együtt a kettő. A méhviasz habosít, keményít és kellemes az illata.

Előzmény: Miska-Maska (5856)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5860

a szinezés:

fűszerekkel, zöldségekkel, spirulinával, agyagporral hirtelen ezek jutnak eszembe.

Viszont sok zöldségnek kiveszi a lúg a színét, és egész más lesz, mint várnánk. Pl a cékla azt hiszem zöldes lesz, epret, cseresznyét és hasonlókat sem érdemes színezőként beletenni. Amik jók:

 

narancsos, sárgás vagy pirosas: répa, sütőtök, paradicsom

zöld: pl. csalán, borsmenta, citromfű, kakukkfű, uborka

barna: fahéj, kakaó, kávé

kéket nehéz készíteni, ebbe kék agyagpor vagy indigó kell, azt hiszem az utóbbi sem tökéletes kék

szürke-fekete: szén

lilás:szőlőmag

 

ha nem szeretnénk dörzsi szappant, akkor a fűszereket és többit porítanunk, pépesítenünk kell.

Egy kiló olajalaphoz 2-3 evőkanállal adjunk. A massza attól lesz több színű, hogy kiöntés előtt ketté, három vagy ahányfelé szeretnénk szétöntjük a fehér masszát és külön-külön szinezzük őket, aztán rétegesen kiöntjük vagy kikanalazzuk.

 

Öntőforma: lehet cipősdoboz, eszkábált fadoboz, szilikonformák, papírhenger... ha nem csak egyszer használatos dobozba öntünk, érdemes sütőpapírral kibélelni, úgy könnyen ki lehet szedni majd a megkeményedett masszát. Ha egyszer használjuk, letépjük róla.

 

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5859

A kalkulátort kitöltve már dobja is a számításokat a program - ennek az az értelme, hogy minden olajnak, zsírnak más a lúgszükséglete ahhoz, hogy elszappanosodjon, ezt számítja ki a kalkulátor. De ha valaki idegenkedne a kalkulátortól, van olyan táblázatom is (kérésre előbogarászom), amiben az olajokhoz adott ez a szám, ezeket csak össze kell adni és megkapod a szumma lúgot. 

A víz persze a mi esetünkben kecsketej lesz. (vagy bármi más, lásd lentebb).

A folyadék aránya attól függ, mit pakolsz még a szappanba: ha szárazanyagot is teszel bele pl. gyógyfüveket porítva, akkor lehet magasabb pl. 34-38%, mert ekkor hamar fog sűrűsödni a massza, nehezebb lesz önteni. Ha pl. leves pépeket teszel bele (sütőtök, uborka stb.), akkor elég a 30% is, mert a pép is vizenyős, így nehezebben szárad ki a szappan.

 

Az illóolajokról:

érdemes bele 100%-os tisztaságút tenni, mert ezek a bőrrel érintkezve jótékonyak lehetnek (nem ajánlott a párologtatóba való) - de még ez is irritálhat, ha valaki érzékeny valamilyen illatra, növényre. Babáknál, kisgyermekeknél nem javasolt illatanyag a szappanba, vagy esetleg a levendula, más nem. Én a natúr szappanokat is nagyon kedvelem. Gyerkőcöknek nem illat gyanánt, de növényként jó még a körömvirág, a kamilla is módjával, de ez utóbbi száríthat.

Ezek az illatok inkább csak pszichésen számítanak, a bőrön nem érezni, csak a szappant szaglászva, az is szolídabb, mint a boltié. De ha ráálltok, egy idő után már az is elég lesz.

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5858

Közben helyettem már írtak is amoda, így ezt csak átmásolom:

 

Többféle kalkulátor van, én ezt használom: http://www.soapcalc.net/calc/SoapCalcWP.asp

 

Ez egy angol nyelvű kalkulátor, de nagyon egyszerű használni, persze előbb meg kell ismerni :)

 

A kalkulátort így állítsd be:

1. NaOH
2. átállítod grammra
3. beállítod a vízarányt (30-38 között)
4. super fat (mi 0-ra állítjuk)
5. olajok tulajdonsága (nem állítható, ha az egérrel ráállsz mutatja a helyes értékeket) DUPLÁN KATTINTVA az olajokra beteszi a receptbe
6. recept, átállítod grammra és beírod a mennyiséget
7. kikalkulálja a receptet - 2. View or Print Recipe - külön ablakba kiteszi a receptet
8. el tudod menteni a receptet

 

 

Egy kis segítség a kalkulátor használatához. Néhány olaj magyar neve.
 
Almond oil             - mandula olaj
Castor oil              - ricinus olaj
chicken fat            - csírkezsír
cocoa butter         - kakaóvaj
coconut oil            - kókusz olaj
Corn oil                 - kukorica olaj
cranberry seed oil - áfonyamag olaj
duck fat                 - kacsazsír
grapeseed oil        - szőlőmag olaj
hazelnut oil           - mogyoró olaj
peanut oil              - földimogyoró olaj
marula oil              - almamag olaj
milk fat                  - vaj, tejből készített
palm oil                 - pálma olaj
palm kernel oil      - pálmamag olaj
pine tar                 - fenyő gyanta
pumpkin seed oil   - tökmag olaj
rapeseed oil          - repce olaj
sunflower oil         - napraforgó olaj
tallow                    - faggyú
walnut oil              - dió olaj
linseed oil             - lenmag olaj
Lard, Pig Tallow     - sertészsír
wheat germ oil     - búzacsíra olaj

 

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5857

na de kis szorgosok vagytok, én már nem is kellek ide...

Előzmény: Miska-Maska (5856)
Miska-Maska Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5856

Nekünk van itthon méhviasz,méhészek vagyunk.Gondolom mézet is lehet bele tenni?

 

 

Valahogy így képzeljük el az egész dolgot?

Előzmény: Kriszkrosz1 (5853)
elefada Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5855

ÚÚÚÚÚÚÚÚÚ

Előzmény: Törölt nick (5854)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5854

 

 

 

                                         Vörösboros félkemény kecskesajt

 

 

 

 

4 liter friss kecsketej, melegítsük fel 32 °

  60ml mezofil  kultúrával beoltjuk  (pl:Chn,) és hagyjuk pihenni 10 percig.
annyi oltóval beoltjuk, hogy 90 perces alvasztás legyen és 32 fokon.

Fele savot szedd le helyettesítsd , recept szerint 80 fokos vízzel /nem magas, mert a savó lehűti-fokozatosan kell önteni/-óvatosan  alaposan keverd megIsmételd meg az eltávolítást, feltöltést, míg az alvadék eléri a  38 fokot, majd egy órát pihentesd.



tehát szűrőt béleld ki sajtvászonnal, és öntsd bele az alvadékot.vágd 0,5cm kockákra, adj hozzá 1 kanál /nem kanálka/ sót és keverd el.

 

 

Tegyük formába, s préseljűk 9 kg 20 percig.

Fordítsd meg, és préseld 9 kg-val 12órát

Áztasd borban 24 órát

Vedd ki, szárítsd 5 órán keresztül,majd további 24 órát áztasd borba

Helyezze formába és zalisujte 9 kg 20 percig. Vegye ki a sajt, fordítsa meg préselje 9 kg 12 órán keresztül. Kapcsolja be és folyamatosan nyomja a következő 12 órában. Vegye ki a sajt a sajtó, és tedd a bor 24 órán keresztül. Vegye ki a sajt, hagyja megszáradni, mintegy 5 órát, majd tegye a borba a következő 24 órában.

 3 honapig 10 fokon érlelni, első  14nap borral kenni,

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5853

folyt köv...

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5852

főzni is lehet, én mosószappant szeretnék majd főzni tavasszal, de abból még kupálódnom kell nekem is...

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5851

Simika - jó, hogy felvetetted, nem főzött szappanról van szó, ez hideg eljárással készül, szobahőn vagy kicsit magasabbon kell összevegyíteni a cuccokat, és magától felmelegszik vagy 50-60 fokra, majd szép lassan lehűl. Ekkor szeleteljük majd...

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5850

A kész szappanoknak érniük kell, általában 4 hetet. A keményebb szappanoknak elég ennyi, a lágyabbaknak 6 hét is kell ilyen pl. a teljes oliva szappan, ez tovább érik - szárad. Ez azért fontos, mert addig nem szabad használni, száríthatja a bőrt. Nem tudom a kémiáját, csak amit olvastam, ekkor is zajlanak még benne az átalakulási folyamatok... gondolom...

Ha sütőben 50-60 fokon 3-4 órát szeletelés után még szárítjuk őket, akkor meggyorsítjuk az érést, állítólag ekkor 2 hét elég neki, olivának 4. Én inkább szeretem kivárni, az a biztos.

 

Az olajokról:

mindegyik más tulajdonsága miatt kerül a szappanba pl. habosítás, keményítés, tisztítás, regenerálás, krémesítés

 

habosít pl. a kókuszolaj és a méhviasz

keményít pl. a kókusz, a kakaóvaj, a disznózsír, a pálmaolaj

tisztít pl.a kókusz, pálmamag

regenerál pl. a mandula, repce, ricinus, kakaóvaj, kukoricaolaj, szőlőmagolaj, pálmaolaj

ápol, krémesít pl. mandulavaj, ricinusolaj, kakaóvaj, kacsazsír, pálmaolaj...

 

A recept összeállításához ezen olajok kombinációját kell használni, nem kell bele egyszerre mind, elég 3-4 félét használni, én mindig ahhoz igazítom, ami itthon van, vagy könnyen, olcsóbban beszerezhető. Elrontani nem nayon lehet, van egy szappankalkulátor, ami megad minden fentebb felsorolt jellemzőre egy tól-ig határt, hogy milyen érték a jó ahhoz, hogy a szappanod jó tulajdonságokkal bírjon, ezt kell figyelni, hogy ebbe beleess, így kell a zsírok, olajok mennyiségét beállítani. Nagyon hamar bele lehet jönni. Írok majd néhány receptet is, ami nekem bevált.

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5849

Most megfogtál, így még nem osztottam vissza. A folyadékot az olajok százalékában számítjuk, általában 30-38% folyadékkal dolgozunk, hogy mitől függ, arról is írok, tehát 1 kg. olajalaphoz én általában300 gramm kecsketejet használok. 1 kg. olajalapból 12-15 szelet szappan is lehet, így ennyi fele kell osztani.

Előzmény: Törölt nick (5847)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5848

A házi szappan lényegéről is regélek egy kicsit:

 

Szóval a lúgon kívül, ami a zsírokkal elszappanosodik NINCS benne semmilyen vegyszer, rákkeltő kőolajszármazék, bőrirritáló cucc, ami a boltiakban szinte mindben benne van, még a babafürdetőkben és babakencékben is!!! A kecsketej pedig plusz ápolóként adódik hozzá, ez lesz a folyadékunk. De lehet egyébként teafőzet, kávé, sör, zabtej, zöldség- vagy gyümölcslé illetve desztillált víz is a folyadék kecsketej helyett. Sőt tejsavó is! Vagy amit jónak ítéltek. Mi itthon ezért kezdtünk szappanozni, igaz jó későn, de jobb, mint soha. Akinek egészséges a bőre, az nagy változást nem fog tapasztalni, annak egyszerűen csak jól fog esni a saját kis „remekművével” fürdeni, mosakodni, mert ő készítette és tudja mi van benne. Akinek viszont beteg vagy érzékeny a bőre, az egy bő hónap után nagy változást tapasztalhat, legyen szó ekcémáról, száraz-viszkető bőrről vagy pikkelysömörről. Persze ez csak akkor igaz, ha minden egyéb kencét és tusfürdőt, szappant mellőz.

Már nálunk is beszámolhatok ilyen „csodáról”, ahogy lentebb is írtam. Nagyjából ez lenne a lényege.

 

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5846

ja a lényeget majdnem kihagytam 

- kecsketej sem árt bele :-)))

 

jövök

Előzmény: Kriszkrosz1 (5845)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5845

Rendben, ha senki sem kíván melegebb éghajlatra, akkor írok ide: talán több részletben, mert félek elszáll, meg közben gyerek-fektetés projekt stb... szóval kezdem

Először is, ha valakinek van ideje és kedve, az látogassa meg itt a másik fórumot, aminek neve Szappan és kecsketej szappan készítés, én itt tanultam, ugyanúgy, ahogy a sajtolást leginkább itt, tőletek.

Szóval nagyjából próbálom összeszedni a gondolataimat

Kellékek:

- különböző olajok, zsírok (írom majd részletesebben)

- lúg (100%-os tisztaságú, de lehet, hogy papíron 99? ezt Azúr boltban lehet beszerezni(a József krt.-iban Bp-en tutttti van) leginkább, lehet, hogy  NaOH-ként van feltűntetve az is az, általában granulátum szerű formájú, a lefolyótisztító nem jó)

- több lehetőleg csőrös és füles kiöntő edény, de tál is jó, csak abból kényelmetlenebb önteni - lehet műanyag vagy rozsdamentes, alumínium nem jó

- keverőlapát vagy kanál én szeretem azt a nem is tudom hogyhívjákot amivel a tésztát, habot simítják el, szilikonból van, de kinek mi válik be)

- botmixer

- VÉDŐSZEMÜVEG ez nélkülözhetetlen, a lúg borzalmas veszélyes, szembe kerülve meg is vakulhatunk!!!

- gumikesztyű sem árt, mert a bőrt is meg tudja marni, de ez esetleg elhagyható

- esetleg fűszerek, gyümölcs-és zöldségpépek, meg minden, ami vitamint tartalmazhat és bőrt ápolhat - ezek színezők általában vagy bőrtáplálók vagy mindkettő

- esetleg illóolajok illatosabb szappan készítéséhez

- esetleg kakaóvaj vagy sheavaj extra zsíradéknak a szappanba ebből kevéske kell és ez is a bőrápolás része

 

ha leraktam a gyerkőcöket meg kicsit elpakolásztam jövök és folytatom...

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5844

múltkor sajttanfolyamon kaptam ömlesztett sajt receptet, most megosztom:-)

100gr túró+1ek vaj+1/2 kk szóda bikarbóna -40 fokra melegíteni, lassan kevergetni, nem habosítani-és edénybe-lehet fűszerezni

a szóda bikarbóna hasonlóan viselkedik, mint az ömlesztősó, de az nagggyon egészségtelen

aki elkészítette, kérem, ossza meg a tapasztalatot

L.Myke Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5842

Én pelenkába szedem az alvadákot, az a formám. Fél óra pihenő után forgattam bele és visszatettem a pelenkába. Elég sok leázott róla a sófürdőben, de ez lett a végeredmény amit láttál. :)

Előzmény: Törölt nick (5793)
L.Myke Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5841

Én is? :)

Előzmény: Kriszkrosz1 (5837)
genziana Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5840

Kérhetek receptet?

 

Előzmény: Kriszkrosz1 (5833)
genziana Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5839

Hát ezek gyönyörűek! Csalánkiütésre is jó? Nálunk a gyerekek szenvednek a vakaródástól, és amikor kivakarják magukat, pici fehér pöttyöcskék vannak rajtuk, mint akit csalánnal vertek el..

Előzmény: Kriszkrosz1 (5833)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5838

kriszkosz,én is kérhetek receptet?

Előzmény: Kriszkrosz1 (5837)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5837

akkor itt az ideje szappanoznod!!! Megnézem van-e mail-ed, este írok, nem akarok ide regényelni. Nem ördöngős - és klassz lesz, szomszédom lányának a combja volt ugyanilyen, mióta az én szappankámmal fürdik, nem száraz a bőre. hamar belejössz!!!

Előzmény: Miska-Maska (5836)
Miska-Maska Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5836

Nekem a nagylány 5 éves és neki van bőrproblémája.Nagyon hamar kiszárad a bőre.Nem is tud akár mivel fürdeni,minden fürdés után krémezni kell. Ha  nagyon kiszárad a bőre akkor a hajlatokba megjelenik az ekcémás kiütés.

Előzmény: Kriszkrosz1 (5834)
Miska-Maska Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5835

Hát gratula hozzájuk.

Nagyon szépek.Olyanok mintha sütik lennének.:) Van valami  recept van hozzá esetleg, mert amit nézegettem a neten elég bonyolultnak tűnt  elsőre.Vagy tényleg ilyen bonyolult elkészíteni őket?

Előzmény: Kriszkrosz1 (5833)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5834

és mindenkit csak bíztatni tudok, hogy vágjon bele, nagyon élvezetes és nem utolsó sorban bőrbarát - mi már nem használunk boltit. Nem reklámszöveg, de képzeljétek bő egy hós használat után férjemnek elmúlt az örökös fürdés utáni fél órás vakarórohama. Mióta ismerem, ennek már 15 éve - hű de öreg vagyok - azóta viszket minden fürdés után... ennek vége. Ha esetleg van köztetek ekcémás vagy pikkelysömörös - arra is nagyon jó!!!

Előzmény: Kriszkrosz1 (5833)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!