Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5882

Örülök, hogy bejön a lányoknak.

Ha tovább csepegteted, meg talán az oltóadaggal is lehetne játszani,( a tied más erősségű, mint a mienk)

más állagú sajtot kapsz.

 A 4,8 nem gond.

Finomíthatsz  legközelebb, ha még jobban lecsöpögteted.(lehet akár 2 napot is, sőt, ha még keményebb kell préselni is)

A tejszin a krémesítéshez szuper, a franciák is tóbbféle zsírtartalommal  készítik.

Ebböl  az alapból lehet és érhetilyenné

 

vagy készülhet vagy akár ilyen

 

 

 

 

a kecskebogyót nem találom, pedig annak tuti órülnének a lányok:_)))))))))

Előzmény: Törölt nick (5871)
Miska-Maska Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5881

Na megyek túrót csinálni ,csak azért írtam hogy ma legyen már valami sajtos hozzászólásom is ezen az oldalon.:)))))))))))

Miska-Maska Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5880

Köszönöm szépen.

Elnézést, a szappanos fórumot fogom most már használni.

Előzmény: Kriszkrosz1 (5878)
elefada Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5879

Á dehogy!

Lázasoknak lázcsillapításra!

Kár, hogy nem hallják:_(((

Előzmény: Törölt nick (5875)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5878

igen, tehetünk bele bármit pudingosodáskor, ez nem befolyásolja a lúg mennyiségét, csak ne tégy túl sokat, akkor törhet a szappan. Méhviaszosat küldök mail-ben, nem akarok már ide írkálni, félek kikapok.

Szóval ha van kérdésetek, írjatok mailt krisztinaponthorvathkukacgmailpontcom

Előzmény: Miska-Maska (5873)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5877

nagyon szívesen - ott még nem tartok, szeretnék azt is készíteni kicsit később... a habverő egyébként nem jó, attól levegős lesz a szappan, de lesz belőle lebegő szappan, fent marad a vizen és lebeg...

Előzmény: Miska-Maska (5872)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5876

hát azért tévedt el, mert a szappanos fórumba jött :)))

de Ő a hibás, ő volt, aki felbujtott, így közvetve a többieket is... :)))

Előzmény: Törölt nick (5875)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5875

ezt nekem írtad? ha igen, nem értem:-)) miért tévedtél el?

Előzmény: elefada (5874)
elefada Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5874

AJAJAJ!

Eltévedtem?:-(

Lázcsillapításra dobj egy emailt, készítettem egy eszenciát, aztán sajtra fel!:-))))))

Miska-Maska Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5873

Akkor ha jól értelmezem bármit tehetünk bele csak ki kell számolni a kalkulátorral hogy mennyi lúg kell bele?Ha teszek bele valami száraz fűszert,gyógynőényt  az a lúg mennyiségét befolyásolja? A kalkulátorban csak olajok és zsírok vannak ,ha jól gondolom csak ezek lépnek reakcióba a lúggal nem?Megyek a tescoba és ha sikerül az alapanyagokat beszerezni akkor este neki látok.A  másik dolog mikor lehet felvágni a szappant?

Bocsi hogy ennyit kérdezősködöm ,de még nagyon új ez a dolog .

Előzmény: Kriszkrosz1 (5867)
Miska-Maska Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5872

Köszönök szépen mindent ,nagyon aranyos vagy.

Ha kérhetném küldesz egy mézes,viaszos receptet.Olvasgattam és látom hogy sampont és folyékony szappant is lehet készíteni.

Csináltál már,van tapasztalatod róla?

Előzmény: Kriszkrosz1 (5867)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5871

tehát a fotók:

 

kis dobozokba töltöttem és ízesítettem provenszáli fűszerkeverékkel az egyiket, a másikat turbolyával, a harmadikat kaporral, a negyedik natúr maradt

  provenszáli

 

  kapros

 

  turbolyás

Törölt nick Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5870

kedves elefada, ma elkészítettem a krémsajtodat, isteni alapanyag, de nem hagyott békén, hogy a lányaim a lágyabb, krémesebb sajtokat szeretik/mint az ömlesztett kinyomós sajtok/-amiről beszéltünk. fogtam a botmixert, és a sózott összegyúrt alapanyagot pár kanál habtejszínnel együtt szétturmixoltam.valami isteni finom krémes anyagot kaptammm!!!!!! fel vagyok dobva teljesen:-)))) töltök fel képeket, remélem, szemlélteti jól:

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5869

sziasztok, a vörösboros kecskesajtnál kimaradt, hogy alvasztás után 1cm-s kockákra kell vágni, és úgy pihentetni.kriszkrosz, aztán természetesen alvadékostul kell kevergetni, nem csak a savót, és igen, addig öntöd fokozatosan a vizet hozzá, míg el nem éred a 38 fokot:-)

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5868

a beoltás után, ha megaludt, akkor az alvadékhoz hozzá sem nyúlunk? Nem vágjuk semekkorára, csak savót merünk és vizet pótolunk? Bocs az értetlenkedésért, de csak a savót keverem meg, vagy az egész alvadékot átkeverem a 80 fokos víz öntésekor? Aztán hagyom, hogy összetapadjon, közben addig ismétlem a töltést, keverést, míg el nem érem a 38 fokot? 

Köszi

Előzmény: Törölt nick (5854)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5867

Alapreceptnek sokan ezt használják:

 

250g pálmazsír

250g kókuszzsír

250g napraforgó olaj

250g oliva olaj

140g lúg

360g folyadék

 

Illatosszappan oldalán rengeteg recept van fent

 

 

 

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5866

rosszul írtam Creativiky a jó

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5865

Az elkészítés:

a video jó, ott összefoglalva látni, hogy is zajlik.

 

1. lúg oldása a kecsketejben - fontos, hogy mindig a lúgot kell adni mindenhez, és nem fordítva, a kecsketejet pedig fagyasztva kell használni, már ha fehérebb szappanra vágyunk, mert a lúgtól nagy hő keletkezik és karamellizálja a cukrot benne, megbarnul. Én kicsit kásásra töröm a tejet, úgy teszem hozzá a kimért lúgot - itt nem árt a szemüveg és a kesztyű - ha olvad már, akkor pedig alulról egy tál hideg vízzel hűteni kell a tejet, mert a lúgtól felmehet akár 60 fokra is a hőmérséklete, ezt akadályozzuk meg, így általában 40 fölé nem megy. (én nyers tejet használok)

2. szilárd zsírok felolvasztása folyóssá, majd a folyékony zsírok (olajok) hozzáadása

3. kb. egyforma hőmérsékleten 25-30C-on a lúgos kecsketejet hozzáöntjük az olajokhoz és botmixerrel keverjük sűrűsödésig.

4. Ha sűrűsödik, akkor kell hozzáadni az extra olajakat, színezőket, illatanyagokat, ezt is elkeverjük benne, akár kanállal, akár mixerrel és mehet is a formába.

5. Bebugyoláljuk a masszát, hogy fel tudjon melegedni, gélesedhessen, másnap, ha kihült, szeletelhetjük késsel, dróttal, damillal...

6. Érleljük, szárítjuk - ebben már van tapasztalatotok :)))

 

Jó szappanozást, ha van kérdés, kérdezzetek!

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5864

Hű de klassz, köszönjük - és ne haragudj, hogy még nem írtam mailt, köszi ott is amit írtál, a szappanos dolgot meg közben talán közkívánatra írom ide...

Előzmény: Törölt nick (5854)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5863

ami általában biztosan kell:

kókuszolaj (bioboltokban - k.drága 1400-1500 Ft/kg)

pálmaolaj (Tesco - fritőzolaj néven)

olivaolaj

 

lúg - Azúr

 

Illóolajból ismertebbek: Aromax, Naturol, Naturland, de gyógyszertárban is mérnek ki pár fajta illatot.

 

Extra ápolók

Kakaóvaj - gyógyszertár

Sheavaj - Ökokuckó - a gyógyszertárban nekem azt mondták, a kakaóvaj jobb minőség, és a shea majdnem ugyanaz - de ez jobban hangzik...

Szőlőmagolaj

Mandulaolaj

Avokádóolaj stb...

 

Az extra ápolókból az olajok mennyiségének 5-8%-át használjuk, lehet vegyesen vagy csak egy féle is

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5862

néhány jó oldal:

Creatyviki

Illatosszappan

Cosmio

Ökokuckó

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5861

mézet is lehet, de a méhviasz sokkal jobb. Vagy együtt a kettő. A méhviasz habosít, keményít és kellemes az illata.

Előzmény: Miska-Maska (5856)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5860

a szinezés:

fűszerekkel, zöldségekkel, spirulinával, agyagporral hirtelen ezek jutnak eszembe.

Viszont sok zöldségnek kiveszi a lúg a színét, és egész más lesz, mint várnánk. Pl a cékla azt hiszem zöldes lesz, epret, cseresznyét és hasonlókat sem érdemes színezőként beletenni. Amik jók:

 

narancsos, sárgás vagy pirosas: répa, sütőtök, paradicsom

zöld: pl. csalán, borsmenta, citromfű, kakukkfű, uborka

barna: fahéj, kakaó, kávé

kéket nehéz készíteni, ebbe kék agyagpor vagy indigó kell, azt hiszem az utóbbi sem tökéletes kék

szürke-fekete: szén

lilás:szőlőmag

 

ha nem szeretnénk dörzsi szappant, akkor a fűszereket és többit porítanunk, pépesítenünk kell.

Egy kiló olajalaphoz 2-3 evőkanállal adjunk. A massza attól lesz több színű, hogy kiöntés előtt ketté, három vagy ahányfelé szeretnénk szétöntjük a fehér masszát és külön-külön szinezzük őket, aztán rétegesen kiöntjük vagy kikanalazzuk.

 

Öntőforma: lehet cipősdoboz, eszkábált fadoboz, szilikonformák, papírhenger... ha nem csak egyszer használatos dobozba öntünk, érdemes sütőpapírral kibélelni, úgy könnyen ki lehet szedni majd a megkeményedett masszát. Ha egyszer használjuk, letépjük róla.

 

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5859

A kalkulátort kitöltve már dobja is a számításokat a program - ennek az az értelme, hogy minden olajnak, zsírnak más a lúgszükséglete ahhoz, hogy elszappanosodjon, ezt számítja ki a kalkulátor. De ha valaki idegenkedne a kalkulátortól, van olyan táblázatom is (kérésre előbogarászom), amiben az olajokhoz adott ez a szám, ezeket csak össze kell adni és megkapod a szumma lúgot. 

A víz persze a mi esetünkben kecsketej lesz. (vagy bármi más, lásd lentebb).

A folyadék aránya attól függ, mit pakolsz még a szappanba: ha szárazanyagot is teszel bele pl. gyógyfüveket porítva, akkor lehet magasabb pl. 34-38%, mert ekkor hamar fog sűrűsödni a massza, nehezebb lesz önteni. Ha pl. leves pépeket teszel bele (sütőtök, uborka stb.), akkor elég a 30% is, mert a pép is vizenyős, így nehezebben szárad ki a szappan.

 

Az illóolajokról:

érdemes bele 100%-os tisztaságút tenni, mert ezek a bőrrel érintkezve jótékonyak lehetnek (nem ajánlott a párologtatóba való) - de még ez is irritálhat, ha valaki érzékeny valamilyen illatra, növényre. Babáknál, kisgyermekeknél nem javasolt illatanyag a szappanba, vagy esetleg a levendula, más nem. Én a natúr szappanokat is nagyon kedvelem. Gyerkőcöknek nem illat gyanánt, de növényként jó még a körömvirág, a kamilla is módjával, de ez utóbbi száríthat.

Ezek az illatok inkább csak pszichésen számítanak, a bőrön nem érezni, csak a szappant szaglászva, az is szolídabb, mint a boltié. De ha ráálltok, egy idő után már az is elég lesz.

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5858

Közben helyettem már írtak is amoda, így ezt csak átmásolom:

 

Többféle kalkulátor van, én ezt használom: http://www.soapcalc.net/calc/SoapCalcWP.asp

 

Ez egy angol nyelvű kalkulátor, de nagyon egyszerű használni, persze előbb meg kell ismerni :)

 

A kalkulátort így állítsd be:

1. NaOH
2. átállítod grammra
3. beállítod a vízarányt (30-38 között)
4. super fat (mi 0-ra állítjuk)
5. olajok tulajdonsága (nem állítható, ha az egérrel ráállsz mutatja a helyes értékeket) DUPLÁN KATTINTVA az olajokra beteszi a receptbe
6. recept, átállítod grammra és beírod a mennyiséget
7. kikalkulálja a receptet - 2. View or Print Recipe - külön ablakba kiteszi a receptet
8. el tudod menteni a receptet

 

 

Egy kis segítség a kalkulátor használatához. Néhány olaj magyar neve.
 
Almond oil             - mandula olaj
Castor oil              - ricinus olaj
chicken fat            - csírkezsír
cocoa butter         - kakaóvaj
coconut oil            - kókusz olaj
Corn oil                 - kukorica olaj
cranberry seed oil - áfonyamag olaj
duck fat                 - kacsazsír
grapeseed oil        - szőlőmag olaj
hazelnut oil           - mogyoró olaj
peanut oil              - földimogyoró olaj
marula oil              - almamag olaj
milk fat                  - vaj, tejből készített
palm oil                 - pálma olaj
palm kernel oil      - pálmamag olaj
pine tar                 - fenyő gyanta
pumpkin seed oil   - tökmag olaj
rapeseed oil          - repce olaj
sunflower oil         - napraforgó olaj
tallow                    - faggyú
walnut oil              - dió olaj
linseed oil             - lenmag olaj
Lard, Pig Tallow     - sertészsír
wheat germ oil     - búzacsíra olaj

 

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.05 0 0 5857

na de kis szorgosok vagytok, én már nem is kellek ide...

Előzmény: Miska-Maska (5856)
Miska-Maska Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5856

Nekünk van itthon méhviasz,méhészek vagyunk.Gondolom mézet is lehet bele tenni?

 

 

Valahogy így képzeljük el az egész dolgot?

Előzmény: Kriszkrosz1 (5853)
elefada Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5855

ÚÚÚÚÚÚÚÚÚ

Előzmény: Törölt nick (5854)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5854

 

 

 

                                         Vörösboros félkemény kecskesajt

 

 

 

 

4 liter friss kecsketej, melegítsük fel 32 °

  60ml mezofil  kultúrával beoltjuk  (pl:Chn,) és hagyjuk pihenni 10 percig.
annyi oltóval beoltjuk, hogy 90 perces alvasztás legyen és 32 fokon.

Fele savot szedd le helyettesítsd , recept szerint 80 fokos vízzel /nem magas, mert a savó lehűti-fokozatosan kell önteni/-óvatosan  alaposan keverd megIsmételd meg az eltávolítást, feltöltést, míg az alvadék eléri a  38 fokot, majd egy órát pihentesd.



tehát szűrőt béleld ki sajtvászonnal, és öntsd bele az alvadékot.vágd 0,5cm kockákra, adj hozzá 1 kanál /nem kanálka/ sót és keverd el.

 

 

Tegyük formába, s préseljűk 9 kg 20 percig.

Fordítsd meg, és préseld 9 kg-val 12órát

Áztasd borban 24 órát

Vedd ki, szárítsd 5 órán keresztül,majd további 24 órát áztasd borba

Helyezze formába és zalisujte 9 kg 20 percig. Vegye ki a sajt, fordítsa meg préselje 9 kg 12 órán keresztül. Kapcsolja be és folyamatosan nyomja a következő 12 órában. Vegye ki a sajt a sajtó, és tedd a bor 24 órán keresztül. Vegye ki a sajt, hagyja megszáradni, mintegy 5 órát, majd tegye a borba a következő 24 órában.

 3 honapig 10 fokon érlelni, első  14nap borral kenni,

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.01.04 0 0 5853

folyt köv...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!