Keresés

Részletes keresés

Rlevi. Creative Commons License 2020.11.16 0 0 38186

Egy Kann és Heller féle magyar esztergát találtam, az kecskelábas, de hasonló a lábakon kívül minden darabja, lehet hogy ez egy késöbbi darab

https://www.kellnekem.net/kevermes/piacter/szerszamok-gepek/forgacsolo-eszkozok/esztergalo-szerszam/elado-eszterga_kellkod=7826

Amúgy egy viszonylag egyszerű masinának tűnik.
Kérdés a főorsócsapágy állapota, és hogy egyátalán lehet-e még utánhúzni hogy jó is legyen.
Tetszenek azok a kis olajzó tartályok rajta :)
Nagy valószínűséggel minden használhatatlan alkatrészt úgy kell legyártani, nem hiszem hogy lehet kapni kopó vagy nemkopó alkatrészeket hozzá .
Meg kár, hogy nincs rajta csak vezérorsó.
Még talán annyi, hogy biztosan rögzíteni kell csavarokkal az aljzathoz, jócskán kis felületen áll a magas súlyponttal.

Előzmény: Necrosis (38181)
jalpar Creative Commons License 2020.11.16 0 0 38185

Tartozékok mik vannak (voltak?) hozzá?

Előzmény: Csuhás (38180)
Csuhás Creative Commons License 2020.11.16 0 0 38184

Szerkezete, egyszerű mint a faék, ezekhez nem kell gépkönyv. Eredetileg transzmissziós hajtásúak voltak, utólag traktor váltó odabiggyesztésével szokták használatba venni. Mivel más fordulatszám lépcső kell egy traktoron és egy szerszámgépen ezért ez nem ideális. Jobb a pár fokozatú ékszíj hajtás frekiváltóval. Ezek a gépek az ágyazat vagy a főorsó csapágy jelentős kopásakor kerültek át az ócskavasba. Amelyik megúszta a beolvasztást az egy-két évtizedes fészerben állás után kerül eladó sorba néha irreális áron. Alap esztergának jó, de pl menet vágni elég nehézkes vele. Hobbi gépnek csak akkor javaslom ha a gépfelújítás a hobbid és hozzájutsz legalább a felújítás idejére egy normális esztergához.

Előzmény: Necrosis (38181)
Rlevi. Creative Commons License 2020.11.16 0 0 38183

Igen, ez is egy jó kis tipptopp gép, és ha igaz, hogy nem nagyon használták, akkor alkalmi vétel lenne

Előzmény: Csuhás (38180)
Necrosis Creative Commons License 2020.11.16 0 0 38182

Előzmény: Necrosis (38181)
Necrosis Creative Commons License 2020.11.16 0 0 38181

Sziasztok!
Erről a gépről esetleg tudtok mondani valamit (ez egyértelmű rossz állapoton kívül :D)?Milyen típus lehet vagy legalábbis melyikre hasonlít?Szereléséről/karbantartásáról esetleg lehet találni valamilyen infót-leírást?
Előre is köszönöm!

Csuhás Creative Commons License 2020.11.16 0 0 38180
Előzmény: Rlevi. (38177)
jalpar Creative Commons License 2020.11.16 0 0 38179

Nyilván nem az, de egy csomó részlet olyan ezen az esztergapadon, mintha házi barkács gyártmány lenne.

Előzmény: laczkozsolt (38178)
laczkozsolt Creative Commons License 2020.11.16 0 0 38178

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni, hogy ez az eszterga milyen tipusú.

Köszönöm!

Rlevi. Creative Commons License 2020.11.16 0 0 38177

Igen, Ezt a masinát én is láttam, a hirdetésfeladás után 1 órával irtam neki, de valaki gyorsabb volt :/

Előzmény: Csuhás (38176)
Csuhás Creative Commons License 2020.11.15 0 0 38176

A kép lemaradt, szóval ez volt az:

 

Előzmény: jalpar (38175)
jalpar Creative Commons License 2020.11.15 0 0 38175

,,Volt egy remek kis svájci marógép''

 

Milyen típus?

Előzmény: Csuhás (38174)
Csuhás Creative Commons License 2020.11.15 0 0 38174

Volt egy remek kis svájci marógép még reggel 380eFt, de már meg is vették. Ezt bármilyen befogóval jó vétel. Egyébként Morse kúpos vagy iso30 40 befogóst kell keresni. Amatőr célra talán jobb a morse kúp.

 

Előzmény: Rlevi. (38173)
Rlevi. Creative Commons License 2020.11.15 0 0 38173

Eszeltem rajta, hogy majd meggyártom, egyenlőre ott tartok ahogy a közmondásban mondják hogy a suszter is lyukas cipőben jár :D
Majd ha nagyon ráérek megcsinálom :)
Agyaltam kicsit, szeretnék venni egy marógépet inkább csak hobbi használatra, elbabratyolni

Valami kisebbre gondoltam, mindíg helyhiány van, de azért ne fáradjon el, ha egy kicsit nagyobb szerszám kerül bele.
1 eu raklap alapterület körüli saccra

Tudna valaki ötletet adni, hogy mire érdemes figyelni? Milyen befogópatronokkal érdemes gondolkodni?

Jó volna vertikálfejes gép, ami akár horizonrtálra alakítható

Előzmény: rferi (38170)
M_Elek Creative Commons License 2020.11.15 0 0 38172

Semmi gond. Szóban már megbeszéltük, hogy az oszlop tetején lévő anya/csavar a rögzítő, hátul a hernyócsavar pedig a pozícióállító. Ennyi elég is, hogy nincs egyéb rejtett menet vagy csavar. Köszönöm.

Előzmény: szakmókus (38171)
szakmókus Creative Commons License 2020.11.15 0 0 38171

"Köszönöm, ha lefotózod."

 

Ez könnyelmű ígéret volt részemről.A fényképező bent maradt a munkahelyemen.

Régi képek között találtam, az én gépem nem FA-13,hanem FP-13. Nem tudom mi a különbség. Az FO-k az oszloposak,az FA-k az asztali kivitel. Az FP...?

 

Illetve van az a kivitelű amelynek a védő burkolatát zsanéron lehet felnyitni. Annak nincs adat táblája,sok alkatrész azért csereszabatos azzal aminek a burkolatát egy műanyag anya rögzíti.

Az utóbbi típus az oszlopra nem anyával hanem csavarral rögzül. Az oszlop végén nem külső hanem belső menet van.  Ebben két lemez takarja az üreget,az anya kicsavarása után kis játékkal jobbra balra tudtam könnyen mozgatni a fejet az oszlopon. (amennyit a hernyócsavar engedett hátul). 

Előzmény: M_Elek (38165)
rferi Creative Commons License 2020.11.15 0 0 38170

Az jó, mert azt legalább ki tudod javítani. Esztergálsz bele egy betétet, túlméretest, belesajtolod, és a tetejét síkba marod az asztallal.

Előzmény: Rlevi. (38169)
Rlevi. Creative Commons License 2020.11.15 0 0 38169

Szerintem pont ilyen emberek voltak azok is, akik a szerszámgépek mellől elhordtak mindent is.
Úgysem az övé, nem számít. Nekem is van egy kis magyar asztalifúrógépem (FP 13), azt tanműhelyi selejtezés alkalmával sikerült venni, ott is a kis fúrógép asztalát megfúrták 25 össel :D
Szerencsére nem lehet elforgatni az állítható oszlopot a talp körül, így csak egy batár ocsmányság van, nem sok kicsi.

Előzmény: rferi (38168)
rferi Creative Commons License 2020.11.15 0 0 38168

"Sosem értettem hogyan lehet a tárgyasztalt (asztalinál az a talp is egyben) ívesen összefurkálni. Gondolom a hernyócsavart kiszedték,(kiesett?),a fenti anyát lazára vették(fel lazult?)...."

 

Az nem ott felül fordul el olyankor, hanem alul, amikor nincs meghúzva a rögzítés. Alul többféle megoldás van emelésre, van, amelyik engedi kifordulni az egész oszlopot.

Ha olyat fúrtak, aminél jobbnak látták oldalra elforgatni, hogy nagyobb felületen feküdjön az asztalon, és voltak olyan bermok, hogy nem tettek alá semmit, akkor fúrták meg az asztalt.

Én már azt sem fogom, hogyan lehet valaki annyira kretén, hogy leszarja, ha megfúrja a gépasztalt.

És rengetegen voltak, mert szinte nem is találni olyan gépet, amin nincs szétfúrva az asztal.

Előzmény: szakmókus (38167)
szakmókus Creative Commons License 2020.11.14 0 0 38167

Valami ilyesmire emlékszem,a zöld az öntvény,a kék vonal a takaró lemez. Az oszlop végén a menet tövében van egy kis váll arra szorítja rá az anya az öntvényt (a lemezen keresztül). Ha az anya le van szerelve,az elfordulás elleni hernyócsavar el van távolítva,el kellene tudni forgatni az öntvényt az oszlopon. 

Biztosat holnap.

Sosem értettem hogyan lehet a tárgyasztalt (asztalinál az a talp is egyben) ívesen összefurkálni. Gondolom a hernyócsavart kiszedték,(kiesett?),a fenti anyát lazára vették(fel lazult?)....

 

 

Ha sikerülne leemelned,számítsál rá hogy nagyon nehéz lesz a fej!

Előzmény: M_Elek (38165)
rferi Creative Commons License 2020.11.14 0 0 38166

Az az oszlop hatalmas felületen érintkezik az öntvénnyel. Ha csak éppen passzentos, akkor is elég komolyan fogja azt ott. Tuti kell kocogtatni is.

Előzmény: M_Elek (38165)
M_Elek Creative Commons License 2020.11.14 0 0 38165

Köszönöm, ha lefotózod. 

 

A két lemezt nem tudom most elképzelni, nálam csak egy lemez van az üreg takarására. Igen, van egy anya az oszlop végén, ez rögzíti a lemezt. Azt mondod, hogy az egész fúrófej öntvényt ez a csavar tartja az oszlop tetején? Az anyát levéve és a pozicionáló csavart kilazítva nem igazán mozdul az oszlopon az öntvény. Erőszakosnak kell lenni kissé?

Előzmény: szakmókus (38164)
szakmókus Creative Commons License 2020.11.14 0 0 38164

Az öntvény házat akarod levenni az oszlopról?

A tetején van két lemez ami az öntvényház üregét takarja (az ékszíjtárcsák,ékszíjak alatt). Ha jól emlékszem az egyik lemezt egy csapfészkes (?(a paláston két furat)) anya rögzíti az oszlop végére erősítve. Ez az anya rögzíti a házat az oszlophoz, az elfordulás ellen az öntvény hátulján van egy hernyócsavar. őszintén szólva a bontásnál adta magát,nem volt rejtély. Nem biztos hogy jól emlékszem,de holnap megnézhetem,fotózhatom....

Előzmény: M_Elek (38160)
ksanyi52 Creative Commons License 2020.11.14 0 0 38163

Nekem nincs ilyen kaliberem, de sokat tekergettem anno, karmantyú gyártásnál. Egyik oldal megy, másik oldal nem megy szokott volt lenni.

Előzmény: szőrmók (38161)
rferi Creative Commons License 2020.11.14 0 0 38162

Ja, akkor tényleg. Hát, csak rájössz, nem lehet az olyan bonyolult. Végtelenül egyszerű masina ez.

Előzmény: M_Elek (38160)
szőrmók Creative Commons License 2020.11.14 0 0 38161

Kalibere a puskának,és a lövedéknek is van.És nekem is egy veterán.(:-)))Nem tudom mennyire látszik:ez egy KART. 8X1 MENET ,A másik végén egy 3-as jelzésű csap.

M_Elek Creative Commons License 2020.11.14 0 0 38160

Szerintem félreértettél: nem az orsó kivételét kérdeztem, hanem az öntöttvas felső részből (fúrófejből) a fogazott oszlopét, amivel a magasságot lehet állítani a hátul lévő kurblival. A gépkönyvben erről nincs keresztmetszeti rajz.

 

Köszönöm azért a segítséget!

Előzmény: rferi (38159)
rferi Creative Commons License 2020.11.14 0 0 38159

Na de a gépkönyvben van keresztmetszeti rajz az orsóról. Gondoltam, hátha látszik, hogyan szedd szét.

De majd jön más is, aki szedett már szét olyat, és ad tanácsot.Tokmányt kapsz akárhol, szerszámboltban.

Mondjuk Hoffman group Fairtool szerszámáruház.

Előzmény: M_Elek (38158)
M_Elek Creative Commons License 2020.11.14 0 0 38158

A gépkönyve megvan, abban csak általános információk vannak némi működési leírással (a gép színe persze nincs benne). Festéshez akartam szétszedni, de akkor marad a maszkolás.

 

B16-os kúpos fogaskoszorús tokmány tudnál ajánlani 16-os méretbefogással? Nem akarok precíziósat, csak egy megbízhatót, általános célra.

 

Köszönöm.

Előzmény: rferi (38157)
rferi Creative Commons License 2020.11.14 0 0 38157

Hát ezt nem tudom, még nem szedtem szét.

Gépkönyve fenn van Csuhás szakirodalom oldalán. Keress itt vissza a címért.

Előzmény: M_Elek (38156)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!