Keresés

Részletes keresés

kiggyo Creative Commons License 2022.08.06 0 0 131184

régi fronius (IG plus 30, még trafós), még webes interfésze sincs.

Nagyon nem is szempont összelegózni vele, nem is a saját fogyasztást akarom realtime nézni hanem a mérőóránál a pillanatnyi oda-vissza teljesítményeket és azok trendjeit.

Abból tudok legózni hogy mikor fogyasztanak az adott cuccok és az időzítésükkel is játszani.

Ha bekötöm a domoticz-be akkor pedig tudok bármit kapcsolni, vezérelni a pillanatnyi helyzet alapján.

Pl. elindítani a klímát, ha van sok felesleges túltermelés, stb... 

Előzmény: tfe_tng (131183)
tfe_tng Creative Commons License 2022.08.06 0 0 131183

Az inverterednek nincs saját márkás mérője ? Megbízható saját fogyasztási adatokat csak akkor tudsz nézni, ha össze van hekkelve az inverter a mérővel. 

Előzmény: kiggyo (131182)
kiggyo Creative Commons License 2022.08.06 0 0 131182

Sziasztok!

 

Keresek olyan fogyasztásmérőt amely egy 3x25A-es betápú főelosztóba szerelhető, és az alábbiakra képes:

 

- mérni fázisonként külön a teljesítményt, és adott időközönként loggolni (perces pl)

- valamilyen felületen meg lehessen nézni a fogyasztási adatokat valós időben és legalább néhány napra visszamenőleg a logból is

- ha szükséges hozzá valami szerver, Domoticz pl van is

- mivel HMKE is van, így visszatáplálás is lehetséges, azt is mérnie, kezelnie kell


A cél az lenne hogy a fázisonkénti fogyasztások időbeni elemzésével a fogyasztók elosztását, időzítését optimalizálni tudjuk minél nagyobb helyben fogyasztás elérése érdekében.

 

Van erre valami ötletetek?

 

Shelly 3EM-et találtam, de hátha van olcsóbb

 

https://iotcentrum.hu/termek/shelly-3em-harom-fazisu-professzionalis-fogyasztasmero-es-vezerlo/?gclid=Cj0KCQjworiXBhDJARIsAMuzAuxtETSRw6xCW4VoDDGV_SgYtkytSPpwTTmT7Dn5bO7gU1r3loUVVjcaAkAxEALw_wcB

 

axos88 Creative Commons License 2022.08.06 0 0 131181

Gyengeárammal sokat dolgoztam, így mondhatni hozzáértő, de lakás vezetékezési tapasztalattal nem igazán rendelkező, szabványokat nem ismerő személyként szeretném otthoni alu vezetékeinket kicsit felújítani, rendbetenni, mert ami van, az nettó életveszély.Pl. 40m-re levő villanyórától a mért fővezeték 5x2,5mm2-es kábelen jön be, 3x16A áramunk van.

 

Lenne egy csomó kérdésem, remélem lesz valakinek türelme válaszolni rájuk.

 

 

- 5x10mm2-es rézkábellel jönnék el órától a földben (majd a reg villanyszerelő beköti az órába, de nem szeretném fizetni a teljes fektetést, maga a kábel is már majdnem 150 000lesz. Vagy nyugodtan használjak inkább 5x16mm alut?

- Le szeretnék ütni egy földelő szondát (mert nincs), ezt az óra mellé kellene gondolom, és majd a reg. szerelő beköti. Egy 2m-es szondát lepüfölök a földbe, és kész? A szondákban a visszahajlított, jellemzően köracél az milyen célt szolgál?

- Hallottam már olyat, hogy a KPE cső valahol megtört, és gyakorlatilag állt a benne vezetett, nem földkábel a vízben. Miben vezessem a földben a kábeleket? Dréncső inkább, abból elszivárog a víz? Vagy használjak földkábelt? Földkábelhez nem is kell védőcső? Kiások 50-60cm-t, ledobunk 5cm homokot, rá a cső, rá 5cm homok, rá egy erősáramú szalag, vissza a föld? Tippek egy ekkora vezeték hajlításához?

 

- Ha alut javasoltatok, akkor azt bekötve az ÁVK-ba az ÁVK másik oldalán már lejöhetek rézzel? Kell valami paszta, vagy hasonló, hogy hosszú távon se jöjjön létre 500-600 fok a környékén? :) Vagy kell valamilyen spéci eszköz az ALU-CU átmenethez?

 

 

- A házban jelenleg vagy ALU, néhol 1.5mm2-es rézvezetékek vannak, jellemzően gégecsőben húzva. Hogyan lehet kinyomozni, hogy melyik vezeték merre indul el? Ha megvan a másik vége, akkor ahhoz kellene kötni az új vezetéket, és a kihúzással együtt behúzni az újat?

Mit javasoltok, inkább külön külön egyerű vezetékeket használjak, vagy inkább többerűeket? Gondolok itt pl. váltokapcsolók bekötésére, ahol nyílván nem passzol a fekete-kék-sárga/zöld jelölés. Ráadásul egy 106-os bekötésénél ebben az esetben áramot kellene kötni a PE-ként jelölt vezetőre is...

 

- színkódok megvannak, kék a nulla, barna v fekete a fázis zöld/sárga v régen piros a védőföld. De mi van, ha három fáziom van, vagy nem a sztenderd fázis/nulla/PE megy eggyütt, pl.kapcolók bekötésénél? Jelölhetem mondjuk barnával, és szürkével azokat a vezetőket, amiken bizonyos esetekben fázis jön? Vagy a különböző fázisokat, hogy megkölönböztethetőek legyenek (L1, L2, L3).

 

- MCU, MMCU, MBCU, MKH, MZsL, MTL, MT, stb. Valaki le tudná írni, hogy ezek között mi a különbég, és melyik kell nekem? MKH-ból az onlinevill.hu-n pl. árulnak fehéret, szürkét, pirosat és lilát is, ezek mire használatosak?

 

- Ha a gerincemet 4mm2-el építem ki, a legágazásokat 2,5mm2-el, kivéve ahol nagy fogyasztók (>3000w) vannak, nagyon nem tévedhetek, ugye? Világításhoz elég az 1.5mm2, illetve kisebb terhelésű, pl. 10A-el biztosított kimegszakítók után? (ismert teljesítményű szivattyú, stb.)

 

- Kültéren, kertben, pl. medence szivattyúhoz külön AVK-t javasoltok? Ezt a lakás AVK-ja után, vagy azzal párhuzamosan kell kötni? Fűnyíróhoz, világításhoz? szintén?

 

Köszi a türelmeteket!

xrami Creative Commons License 2022.08.06 -2 0 131180

Esélyed van arra, hogy az egyik falszomszédhoz van valami átkötve, és az sem elképzelhetetlen, hogy onnan meg hozzád annak a párja. Bár ez leginkább csövezett panelos játék.

Előzmény: kacagógerle (131155)
barangolo_11 Creative Commons License 2022.08.06 0 0 131179

mi lett a nyomozás eredménye? :)

Előzmény: kacagógerle (131177)
kacagógerle Creative Commons License 2022.08.06 0 0 131178

2002-es Schlumberger.

Előzmény: soproniirsai (131174)
kacagógerle Creative Commons License 2022.08.06 0 0 131177

Nem mérem, 20Kwh ment bele fél év alatt(üres, nincs lakva, minden le volt kapcsolva).

Előzmény: ötfelezős (131172)
Jahno Creative Commons License 2022.08.06 0 0 131176

Van jlyen a faluban, egyik jobb ha nem nyúl hozzá. A másik meg az volt aki így hagyta.

Előzmény: soproniirsai (131173)
Jahno Creative Commons License 2022.08.06 0 0 131175

Senki nem fog ráérni és messze vanik :-D

Előzmény: Garfield007 (131170)
soproniirsai Creative Commons License 2022.08.05 0 0 131174

mennyi idős az óra? ferraris rendszerű régi órák akkor is szoktak furcsán viselkedni, ha valamikor a múltban manipulálták őket.

Előzmény: kacagógerle (131167)
soproniirsai Creative Commons License 2022.08.05 0 0 131173

képzettség, meg felelősségbiztosítás nélkül ilyen szarhoz nem szabad nyúlni!

Előzmény: Jahno (131162)
ötfelezős Creative Commons License 2022.08.05 0 0 131172

Miért nem méred meg stopper funkcióval az 1 fordulat idejét, és nézed meg azt, hogy 1 kWh az mennyi fordulat? Nem mindegy, hogy majd az emelt áron 4 nap alatt pörget bele 100 Ft többletet, vagy 5 év alatt...

Előzmény: kacagógerle (131167)
Garfield007 Creative Commons License 2022.08.05 -1 0 131171

Visszakanyarodnék oda, hogy nem értem a személyes üszi-k lerohanását...

Előzmény: Törölt nick (131164)
Garfield007 Creative Commons License 2022.08.05 -1 0 131170

Szólj, majd adok rendes villanyszerelő elérhetőséget, mielőtt megmar a drót :-)

Előzmény: Jahno (131162)
Garfield007 Creative Commons License 2022.08.05 -1 0 131169

Talajcsavar.

Előzmény: Maxxxika (131130)
Rollei Creative Commons License 2022.08.05 0 0 131168

Csak hogy kerek legyen a történet: Augusztus elsején beírtam az online felületre az óraállásokat, amit 07 31-i dátummal rögzítettek is. Mivel ma (08 05.) megkaptam az értesítőt az esedékes diktálási időszakról, megpróbáltam rögzíteni az aktuális óraállásokat, de nem lehetett, mondván a közelmúltban már rögzítettem óraállást, ezért annak számlázásig nem tud újat elfogadni a rendszer. Szóval működik ez, látom is szépen a diktálásokat, beleértve az a legutolsó műsoron kívülit is.

Előzmény: Rollei (131150)
kacagógerle Creative Commons License 2022.08.05 0 0 131167

"Azt nézted esetleg, hogy ha lekapcsolod a benti táblán a kismegszakítókat, akkor tényleg nincs áram az egész lakásban sehol sem? (:))"

Lekapcsoltam, átnéztem. Igaz ma csak fázisceruzával, de átnéztem minden konnektort, sehol sincs áram, és nincs is rákötve semmi a konnektorokra.
Holnap nekiállok multiméterrel+lakatfogóval átnézni.

"Komolyra fordítva, ha a sajátom lenne, akkor lekötném az elosztó táblán az órától bejövő vezetékeket, és megnézném, hogy ezután mi történik."

Holnap erre is sor kerül. Nem volt nálam sem csavarhúzó, sem pedig egy másik személy aki ügyel a lépcsőházban, nehogy valaki felkapcsolja a főmegszakítót.:-)

Előzmény: barangolo_11 (131163)
kacagógerle Creative Commons License 2022.08.05 0 0 131166

Szia! Köszi! Sajnos csak 3 hét múlva ér rá a villanyszerelő. Addig is lekapcsoltam a fő megszakítót az óra alatt, de nem szólt egy szomszéd sem, hogy valamije nem működik.:-)

Olyan, mintha csak valami 3-4 5wattos valami lenne rákötve, nagyon lassan forog az óra, de forog. Körbenéztem, nem látok a környéken internetszolgáltatói switchet vagy hubot ilyesmit, arra gondoltam hogy valamelyik eszköz esetleg az én hálózatomról üzemelne.
Holnap még átnézem lakatfogóval a vezetékeket(már amelyikhez hozzáférek).

Előzmény: Mr. Pepe00 (131156)
soproniirsai Creative Commons License 2022.08.05 0 0 131165

meglepően kevés az évi 7 ezer lakástűz!

Előzmény: Jahno (131157)
Törölt nick Creative Commons License 2022.08.05 -1 1 131164

"átalány elszámolásos ügyfelek nagy része valószínűleg durván többet fog fizetni az áramért szeptembertől, mintha lehetősége lett volna most bediktálni az óraáállását."

 

Miért is? Ez egy félelmetes hülyeség.

 

Van egy "becsült óraállás", ha az nagyjából stimmel (és miért ne stimmelne?) akkor miféle előnye van a diktálásnak? Vagy miért fizetne "durván többet?".

 

Ez ugyanaz a hülye, senki nem ért semmit ostoba műcirkusz, mint amikor elfogyott a kutakon a benzin és 2km-es sorok voltak, arra a hírre, hogy a "a kormány holnap bejelent valamit"..ehh

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (131145)
barangolo_11 Creative Commons License 2022.08.05 0 0 131163

Azt nézted esetleg, hogy ha lekapcsolod a benti táblán a kismegszakítókat, akkor tényleg nincs áram az egész lakásban sehol sem? (:))

 

Komolyra fordítva, ha a sajátom lenne, akkor lekötném az elosztó táblán az órától bejövő vezetékeket, és megnézném, hogy ezután mi történik.

 

Ha továbbra is fennáll a dolog, akkor

- óra (kötés?). 

- óra elosztó közötti szakasz

 

Mivel plombabontásos a dolog, mindenképp olyan szakembert kell keresni, akinek ehhez joga van.

Azt nem tudom, hogy mi történik akkor, hogy ha kb az jön ki, hogy a vezeték a ludas - öreg, lopás, vagy belefúrt vki, stb - és cserélni kell.

És mondjuk a 20 m-s szakaszon 6-s alud van behúzva.

 

Szerintem (?), ha kihívod az elmüt, (?) megmutatod nekik a dolgot, akkor ők max az óráig vizsgálnak, addig felelnek.

Tehát ha szerencséd van, leszedik a plombákat és ellenőrzik a kötéseket (nálam nemrég volt lakásban óra csere, két csavar fogta a vezetéket alapból, és az összes órába menő esetében csak az egyik volt meghúzva a második nem). Ha meg azt mondják feleslegesen szálltak ki, akkor fizetsz 5000 Ft kiszállási díjat.

 

De majd az gyakorlati kivitelezők remélhetőleg megírják, hogy ők mit gondolnak.

 

 

Előzmény: kacagógerle (131155)
Jahno Creative Commons License 2022.08.05 0 1 131162

Ráadásul nekem nem ez a melóm, ritkán is nyúlok hozzá de majd meglátjuk mi lesz belőle. Így nem maradhat, akkor sem, ha ezt valamikor egy villanyszerelő babrálta. Törne le a keze.

Előzmény: barangolo_11 (131161)
barangolo_11 Creative Commons License 2022.08.05 0 1 131161

(imádom az ilyen képeket.. :) )

Előzmény: Jahno (131157)
Jahno Creative Commons License 2022.08.05 0 0 131160

Vagy egyben cucc, de itt nehezebben szabályozható a fényerő és tartok tőle, hogy kimegy benne a LED. Cserébe egyszerű, occsó: http://www.400volt.hu/index.php?route=product/product&path=169_82&product_id=11733

Előzmény: Mekk Elek ezermester (131143)
Jahno Creative Commons License 2022.08.05 0 1 131159

És kb. olyan színű vezetékkel toldozgatták, amit éppen lopni tudtak... Most vakarom a fejem, hogy melyik irányba menjek, de meg lesz ez. Már mondtam Neki, hogy tűzoltó úgyis azt sitteli le, aki utoljára hozzányúlt, szóval a csavarokat Ő fogja meghúzni és rátenni a tetejét :-D

Előzmény: ötfelezős (131158)
ötfelezős Creative Commons License 2022.08.05 0 0 131158

Hát ez inkább 50, mint 40 éves. :)

Előzmény: Jahno (131157)
Jahno Creative Commons License 2022.08.05 0 0 131157

Szomszéd azt mondja kiszedne egy falat, amiben elvileg semmi használatos nincs, csak egy vezeték megy a teraszra, kössük már ki, az nem kell. Kicsit vitatkoztunk, hogy szerintem nem 5 perces meló lesz, meg aztán ki tudja, de aztán mégis nekiláttunk. Lett is benne úgy pár vezeték, 2 cső, ezazamaz, oszt mondom akkor nézzük meg, hogy honnan jön a villanyosság:

 

 

A megszakítókat nem én döntöttem így előre, ez így van... Szóval nem tudom mennyi melót nyertem meg magamnak hétvégére, de igyekszem. Csoda, hogy villanysütő meg egyéb mellett ez még egyben van. Lehet nem is innen kapják az áramot :-D

 

Aztán persze meg kell rajzolni rendesen, mert van egy műhelye külön épületben, oda sem ártana egy főkapcsoló...

Mr. Pepe00 Creative Commons License 2022.08.05 0 0 131156

Hello!  A mért vezetéken van a probléma, fogyasztói hatáskör. Meg kell nézetni a lakáselosztót a bejövő részen nincs e a föld felé szivárgás, vagy a mérő és a lakáselosztó között egy megcsapolás.

Előzmény: kacagógerle (131155)
kacagógerle Creative Commons License 2022.08.05 0 0 131155

Sziasztok!

Adott egy társasházi lakás. A villanyóra a lépcsőházban, a lakás onnan kb 20 méterre 3db. kismegszakítóval.
Azt vettem észre, hogy lassan forog az óra tárcsája akkor is, ha a lakásban le van kapcsolva minden kismegszakító. Ha az óra alatti megszakítót lekapcsolom akkor viszont megáll a forgás.

Szerintetek ez áramszolgáltatói hatáskör, vagy saját? Kinek kellene szólnom hogy vizsgálja ki hol megy el az áram?

A segítséget előre is köszönöm!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!