Keresés

Részletes keresés

Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14614

A liszharmat a vesszőn foltokban szokott lenni.Tavasszal jól látható sötétbarnás foltoknak látszanak az éves vesszők felületén finom barna hálós rajzolat látható,a beérett vesszőn a foltok megmaradnak jellegzetes sötét esetleg fekete az elhalt kéregszövet finoman megrepedezik.Ezek a foltok jól látszanak télen is a vesszőn.A liszharmattal fertőzött növényi résznek jellegzetes gombaszaga van.A levélen a levelek színén,és fonákján kevésbé feltűnő zöldessárgás foltok jelennek meg matt fénnyel.A ceruza vastagságú metszésisebeket nem kell kenni.Csak az 5.Ft-s nagyságuakat kb.Milyen művelés lesz,és hány tőkéd van?

Előzmény: inmi (14613)
inmi Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14613

Én annak diagnosztizáltam, szép, fejlett penészgyepe volt (már nincs). Bogyók még nincsenek, éppen 2 szálvesszős, tavalyi telepítésű szőlő a lelkem.

 

Apropó: amikor töröm ki / metszem le a nem kívánatos zöld hajtásokat, utána érdemes / kell-e bekenni a keletkező sebeket fagéllel?

 

Elnézést kérek a fotó hiánya miatt, tényleg, eszembe sem jutott.

Előzmény: Kapa bácsi (14611)
inmi Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14612

:))) igenis, nem panaszkodom:) Kérek engedélyt meghunyászkodni:))))

 

 

Holnap majd lefotózom őket.

Előzmény: Kulicz (14610)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14611

Biztos,hogy lisztharmat,nem peronoszpóra?Ha lisztharmat javaslo a Karathane Star+Sisthane dupló-t.A lisztharmat ellen nagy lé mennyiséggel kell menni,hogy a penészgyep átnedvesedjen,és javaslom használj nedvesítőszert.A liszharmat először a bogyókon szokott feltünni,de ettől függetlenül a szőlő minden zöld részét megtámadhatja.Tényleg jó lenne 1,fotó.Használj néha lombtrágyát,harmónkusabban fejlődik a fiatal szőlő.A töveket takard be télre kupacold fel néhány rügyig,maj tavasszal vágd vissza két rügyre.Jó munkát!

Előzmény: inmi (14608)
Kulicz Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14610

Hááát, ha lisztharmatos a szőlőd, azt tudni kell, hogy mit keversz össze, nem elég csak megszórni. Javaslom a kontakt+felszívódó kombinációt, erre sok lehetőség van, ha ezt teszed, nem lehet baj.

Az oltványokkal kapcsolatban meg ne panaszkodj, örülj, hogy nőnek így feljlődik a gyökérrendszerük. Szeptemberben, ha nem hagyták abba a növekedést vágd vissza a hajtásokat /1,5-2m/ és tökéletesen be fognak érni. Két vesszőnél többet ne hagyj!

Én legalábbis így csinálom. Fényképezni nem szoktál?

 

Előzmény: inmi (14608)
dezso Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14609

En is jartam igy tavaly, le is tettem roluk, de iden elegge megindultak, remelhetoleg tartos sikerrel. (Kis magyarazat: a tokek nem koltoztek velem Nemetorszagba.)

Előzmény: inmi (14608)
inmi Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14608

Sziasztok!

 

Lisztharmatos a szőlőm (a tavaly telepített). Ebben a szárazságban hányszor ismételjek permetezést rá? A múlt héten, kedden kapott szert (a garázsban van a méregraktár, fejből nem megy, mit kevertem be).

 

Plusz: idei telepítésű két szőlőtő: Kék datolya (Suvenír) és Anita. Tavasszal kirügyeztek, majd minden locsolás és imádkozás ellenére három - négy kisleveles állapotban maradtak. Én locsoltam rendületlen, majd lesz valami alapon, és most vagy 2 hete megindultak, nőnek, mint a veszett fene. Megmaradnak ezek? Mert hogy vessző nemigen érik be rajtuk az idén, azt már látom... jövőre talán lesz belőlük valami? Ha télen védem őket, mondjuk fagy ellen...

Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14607

Valóban hosszú az élelmezési várakozási ideje a Topsin M-nek.Ha rövd kell akkor pl:Teldor.

Előzmény: Falusi1 (14605)
Falusi1 Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14606

Hasonló tapasztalataim vannak.

Előzmény: Zalancelot (14603)
Falusi1 Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14605

Amennyiben ez azonos a Topsin M-el, szőlőre 35 napot írnak. A szert a múlt évben vettem.

Előzmény: Kapa bácsi (14601)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14604

Valóban 35.fok felett elpusztul a peronoszpóra,de jön a lisztharmat,amelyik szőlő még nem zsendül arra veszélyes lehet. már jelen is van felénk az ültetvényekben.A peronoszpóra borsószemnél nagyobb bogyókat már nem is gen támad meg,mert a bogyón csak a kocsánykoronán van lélegző nyilás.A lomb védelme miatt kell védekeznünk,mert az asszimilálja a cukrot.Még sokat alszik kint a szőlő ahogy felénk mondják.

Előzmény: Zalancelot (14603)
Zalancelot Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14603

Azt gondolom, a most kiaklakuló hőség minden permetnél jobban el fogja rendezni a perenoszpórát.

Ha beválik, hogy hét vége felé már 40 C fokot közelítő csúcsértékeket jeleznek előre, az ki fogja végezni a spórákat.

Egyébként valóban a jelen van a perenoszpóra a szőlőkben, én a jeleit egyik napról a másikra fedeztem fel, de gyakorlatilag ahogy jött úgy pusztul is, szinte csak beszáradt foltokat találni a levélen.

Előzmény: Kapa bácsi (14602)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14602

Elfelejtettem a Dithane-t,és más mankocebeket fürtzáródás után már nem használunk,helyette ilyenkor már mehet réz olcsó,és jó áru+folyékony kiszerelés a Montafloow.

Előzmény: Cimpó (14600)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14601

Lehet helyette Topsin Metilt használni,annak jó mellékhatása van a liszharmat ellen,és ÉVI ideje 14,nap,többször lehet használni.

Előzmény: Cimpó (14600)
Cimpó Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14600

Jah, köszi. Nem használtam még az idén. Csak most elöször. Csak kiváncsi voltam mi lehet az oka.

Dithane-nal sem lesz gond szeptember második felében lesz a szüret. Így is kimegy belőle.

Ma voltam kint, mrgnézni mi a helyzet. Sajnos az egyik tőkém teljesen tönkre ment a. Permetezéskor pedig semmi baja nem látszódott. Most viszont kapitulált. Pedig rengeteg szőlő volt rajta. :((

De se elötte se mellette semmi baja a többinek.

Előzmény: janijani (14594)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14599

Ha leírnád a fajtákat.Nekem akár egy 1 rügyescsap is elég,de esetleg majd még 1 évet is várhatok.

Előzmény: Sanci07 (14598)
Sanci07 Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14598

Sajnos vesszővel most nem szolgálhatok mert én is úgy kaptam egy öt szemes vesszőt de csak egy oltásom sikerült.Az egy vesszőt amit hozott már eligértem.Úgy kaptam egy idős bácsitól meg vagy hat olyan fajtát melyet még sosem láttam,de még az interneten sem.Tőle pedig már nem lesz mert a birtokot eladták a szőlőt pedig kivágták.

Előzmény: Kapa bácsi (14592)
Antisystem Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14597

Az 56 nap, tavaly nyáron emelték fel.

http://www.nebih.gov.hu/data/cms/148/633/DithaneM_45_felulvizsg_20120615.pdf

A Dithane-val tényleg akkor van igazán baj, ha belekerül a borba, ugyanis ugyanúgy hat, mint az alkohol-elvonásban használt gyógyszerek (nem dísznek van ráírva a dobozára is, hogy használata előtt/alatt/után egy ideig tilos az alkohol fogyasztása). Valszeg az történt, hogy a kevéssé csapadékos nyarakban - amik mostanában vannak - nem mosta le semmi a kontakt Dithane-t a szőlőfürtökről, belekerült a borba, és ettől láttak gondokat, vagy legalábbis az engedélyezett feletti mankozeb koncentrációt. 

Szóval az összes mancozebes cuccot felnyomták 56 napra, a Dithane DG-t is, a Manco-t is, a Manfil-t, Manzate-t, Miltox Special Extra, Ridomil Gold MZ... stb.

 

ÜdV

 

Előzmény: Cimpó (14589)
Kulicz Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14596

Nálam ilyen a Néró  tegnap/

 

alias Terkó Creative Commons License 2013.07.21 0 0 14595

Szerintem nem Néró,az sokkal tömöttebb fürtű általában és a bogyó is hosszúkásabb.Nálunk már beért a Néró,seregély is zabálja.Amúgy tényleg meg kell várni,hogy beérjen utána könnyebb lesz.

Előzmény: zoli1437 (14586)
janijani Creative Commons License 2013.07.21 0 0 14594

Szerintem csemegeszőlőnél nincs semmi probléma ha kétszer használod, ha megnézed mindenre 3-szor engedik használni (a rezisztencia kialakulás veszélye miatt) csak a szőlőre egyszer. Nem hiszem hogy a szőlőben veszélyesebb lenne az egészségünkre mint másban, az okot máshol kell keresni: kétszeri permetezés több szermaradékot eredményez és ez borkészítésnél jelenthet problémát mert nem indul meg a bor forrása. A csemegeszőlőt nem kezelik külön a borszőlőtől, hanem egységesen szőlőt említenek.

http://www3.syngenta.com/country/hu/hu/cp/Termekeink/Gombaolo-szerek/Pages/Chorus-50-WG.aspx

Előzmény: Cimpó (14588)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.21 0 0 14593

Mert a rezisztencia veszélyen kívül a gyártó,előállitó erre válal garancát.Nem jó vegyszerekkel kisérletezni élelmiszerrel kapcsolatos dolgokban.Fogadjuk el a gyártó ajánlásait,dózisait.A szőlőhöz,borhoz bizonyos fokú fegyelem,bizalom szükséges.A bor jóval több mint egyszerű szeszesital:hagyomány,hangulat ,érték,és üzlet.

Előzmény: Cimpó (14588)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.21 0 0 14592

Nehéz egy szőlőt így meghatározni,érés előtt,ha még nem alakult ki a szín stb.Lehet akár a most divatos Rizamat is.A Horthy Miklósnét nem ismerem,de elfogadnék egy érett vesszőt jövő tavasszal.Előre is köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (14576)
gardonyim Creative Commons License 2013.07.21 0 0 14591

különben megnövekszik a rezisztencia kialakulásának veszélye.

Előzmény: Cimpó (14588)
janijani Creative Commons License 2013.07.21 0 0 14590

Pár éve csökkentették az ÉVI-jét, a dobozodon még biztos a régi van.

Előzmény: Cimpó (14589)
Cimpó Creative Commons License 2013.07.21 0 0 14589

Amúgy  a Dithan M-45-ről azt olvastam a neten a leírásokban-meg aki ismeri a szert, az is azt állította-hogy az ÉVI-je 30 nap.

Dobozán viszont 56 nap van szőlő esetében. Vajon melyik lehet az igaz?

Valamint ezeket napra pontosan kell komolyan venni?

 

Cimpó Creative Commons License 2013.07.21 0 0 14588

Köszi a választ. Én is olvastam, hogy a Chorust csak egyszer szabad használni. De mi van ha valaki kétszer használja?

Miért csak egyszer szabad?

Előzmény: Kapa bácsi (14577)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.21 0 0 14587

Köszönöm !

Néró lesz , mert rendeltem olyat tényleg!

Lergközelebb levelet is bevágok a képhez ilyen esetben.

 

Mégegyszer köszi! 

Előzmény: zoli1437 (14586)
zoli1437 Creative Commons License 2013.07.20 0 0 14586

Összehasonlításhoz.

Néró tegnap. (Van kevésbé szineződött is.)

Előzmény: Törölt nick (14576)
Kulicz Creative Commons License 2013.07.20 0 0 14585

Ha kicsit érettebb lesz és megkóstolod és elég zavaróan kemény magjai vannak, akkor valóban Néró. Persze éretten jóval sötétebb a színe, de ilyen korai éréssel más kékszőlő nemigen jöhet szóba, legfeljebb a Conegliano, de az nem így néz ki. Nérón kívül még nemigen színesednek még a szőlők, esetleg a Cardinal, de az sem ilyen. Az én Néróm viszont ennél sötétebb színű, holnap készítek róla képet. Ja, színesedik még az Eszter, de annak meg nem hosszúkásak a szemei.

Előzmény: Törölt nick (14576)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!