Keresés

Részletes keresés

budai2 Creative Commons License 2013.07.28 0 0 14628

Suvenir csemegeszőlőmön megjelent a lisztharmat.
Annyiban közérdekű ez a hír, hogy a Sieberz mai napig úgy reklámozza, árusítja a fajtát, hogy "gombabetegségeknek ellenálló".
Ha van még valaki, aki elhitte, és hozzám hasonlóan kicsit lazán kezelte a fajta védelmét, permetezzen lisztharmat ellen, mert kell.
Én első felindulásomban Thiovitot fújtam rá (ma este), de az érési időbe még belefér valami felszívódó is, csakhogy azt nem tartok itthon.
Egyébként ez a nálam megjelent lisztharmat is amerikai eredetű, a bogyókat támadta, ahhoz hasonlóan, mint az egrest. Egres esetén a Thiovit bevált.

dezso Creative Commons License 2013.07.28 0 0 14627

Elvileg a zsenge részeket szereti megrágni.  Nem vagyok biztos benne, hogy ők voltak, de tavaly az épp virágzó szőlőn jelentek meg, és apró bogyók helyett pár nap múlva csak a lerágott (?) fürtkocsányok maradtak.

 

Ugyancsak elvileg tipikusan nagyobb dísznövénykertészetek környékén terjednek.

Előzmény: Pohárnok49 (14624)
budai2 Creative Commons License 2013.07.27 0 0 14626

köszönöm a segítségeket.

Nagy aggódásomban a növényvédelem topic-ban is feltettem a kérdést, és az ott kapott fényképes link (http://kertpont.hu/index.php?menu=cikk&CId=1050) szerint tényleg egy Amerikából importált bogárra akadtam, a lepkekabócára.

Valószínűleg az lesz, amit jacsoj tanácsolt.

Előzmény: Pohárnok49 (14624)
jacsoj Creative Commons License 2013.07.27 0 0 14625

Karate 3 nap évi.

Előzmény: budai2 (14622)
Pohárnok49 Creative Commons License 2013.07.27 0 0 14624

Szervusztok.Ezt a fehér pattanó rovart 3-évvel ezelőtt láttam először.Nagyon zavaró a jelenléte a fehér vattaszerű habban a fürtökön vagy a leveleken.Állítólag Amerikából importáltuk valamilyen módon.A rágását vagy egyéb kártételét még nem láttam.Nem mindenütt van de terjed.

Előzmény: Sanci07 (14623)
Sanci07 Creative Commons License 2013.07.27 0 0 14623

Én az egyetlen amit használnék az a DECIS.Hét nap a várakozási ideje,utána fogyasztható a szőlő.Szerintem annyi kell is az eszternek,mert a csabagyöngyét mi is csak egy hete fogyasszuk,és a két szőlő érése között van ennyi külömbség,ha nem több.Csak akkor használd ha valóban szükséges!!!Várd meg mások véleményét is!

Előzmény: budai2 (14622)
budai2 Creative Commons License 2013.07.27 0 0 14622

tanácsot kérnék egy fehér színű, bolhaként pattanó mozgású bogár ügyében, amelyiket a közvetlen érés előtt álló Eszter csemegeszőlőn találtam több példányban is.
Találtam ugyancsak fehér színű, nem nagy vattatelepeket, amelyek mérete kb egy fültisztitó pálcikán levő vattacsomóhoz hasonlít, vagy annál kisebb.
Mi lehet ez?
Kell-e ellene védekeznem?
Lehet-e ellene védekezni, így érés előtt max egy héttel?
Veszélyezteti-e a többi, későbbi érésű szőlőt, őszibarackot, körtét, almát, szilvát?
Eddig bogarak ellen vegetációban egyáltalán nem permeteztem, csak a lemosózáskor használtam valami olajos trutymót, meg lisztharmat ellen valami kénes, atkagyérítő mellékhatású szert, aminek a neve most nem jut eszembe.
Tehát sem actara, sem karate, sem mospilan stb. eddig használva nem volt a szőlőn, és ott most sem szívesen használnám őket.
Ugyanakkor a már letermett többi gyümölcsfáimat, meg gyümölcsbokraimat meg kellene védenem, ha ez a bolhaszerű valami esetleg veszélyezteti őket.

Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.26 0 0 14621

Gratulálok!!Még sok ilyet kívánok!

Előzmény: Cirfandlia (14616)
GENOM_66 Creative Commons License 2013.07.26 0 0 14620

Én is csatlakozom az előttem szólóhoz, maximális gratuláció!!!

Előzmény: Cirfandlia (14616)
gyfa50 Creative Commons License 2013.07.25 0 0 14619

Gratulállok, sok örömet és boldogságot kívánok!

Előzmény: Cirfandlia (14616)
Zalancelot Creative Commons License 2013.07.24 0 0 14618

Ezen nincs mit vitázni, de a most mért 30 C fölötti hőmérsékleteket  2 m magasságban árnyékolt kamrákban mérik az berendezések, a szőlő pedig a tűző napon legalább is a lombozat túlnyomó része ott élvezi a napsütést, ahol bőven a perenosz megsemmisülését jelentő 35 fok feletti hőmérsékletek alakulnak ki a nap jó részében.

Én ebben a kánikulában nem félteném annyira a szőlőmet a perenosztól, attól függetlenül az aktuális permetezéssel a kontakt rezet megkapja, részben, hogy a zöld lombozat fejlődését valamellyest visszafogja, ennek folyományaként az érést gyorsítsa.

Előzmény: Kapa bácsi (14617)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.24 0 0 14617

A kontakt szerek pl kolloidkén-készítmények erős fertőzés esetén 5-7,napig,gyenge fertőzés esetén 10 napig ad védelmet.A peronoszpóra 30 fokon nem hal el csak nem léphet át egyik alakjából a másikba 35,fok felett hal el.Egyébbként pont 100,éve fedezte magyaro írták le/Istvánfy,és Pálinkás úrak/ elsőként a világon a peronoszpóra "életmódját"és alkották meg a lappangási idő naptárt.

Előzmény: Cirfandlia (14616)
Cirfandlia Creative Commons License 2013.07.24 0 0 14616

Hadd pofázzak bele én is; ha egy hete volt permetezve (mivel?) és második éves a tőke (tehát nincs fürt) értelmetlen felszívódóval menni, kén; karathane tökéletesen elég, de az is 10 naponként, nem gyakrabban. Ha a penészgyep nem fehér hanem beszürkült akkor már elhalt; hatott a vegyszer. A lisztharmat felismerérésére legjobb valóban a jellegzetes penészes szag ami terjeng a közelükben, és a púderszerű lisztes bevonat a levél színén. A peronosz -ami igazából nem is annyira gomba mint moszat- más típusú; inkább bogyón alkot nem letörölhető gyepet és a növény szöveteinek belsejébe hatol. Levélen az először halovány majd kisárguló olajfoltok inkább a tünet. Igen csodálkoznék ha most a +30asok idején vki élő és viruló peronosz kórképet tudna mutatni... 

 

Nálam is tünet szinten  megjelent a lisztharmat, néhány (<2 %) fürtön találtam, de szerencsére csak beszürkült hálózatosan parásodó bogyók képében. Kicsit sok volt a 2 hét a két kontakt között (a 24. órában fújtam) de hát közbejött egy gyerekszületés...  :)

Előzmény: inmi (14613)
inmi Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14615

Tavaly 1 tő lett telepítve (annyi maradt meg egészen pontosan), egy Thompson Seedles, az lett lisztharmatos, vagy valami más (elbizonytalanodtam, holnap fotózok).

 

Idén még 2 tő fogant meg, holnap majd fotózok, hogy mekkorák. Jövőre még egy tövet telepítek majd.

 

Guyot rendszerben gondoltam művelni a későbbiekben, lebetonozott karók, huzalok már megvannak hozzá. Szemezek még a Sylvoz kordonnal is (bármelyik felé elindulhatok még, főleg a kicsikkel), amihez leívelt szálvesszős metszés dukál.

 

Öszesen 4 tövet tervezek, a kert is kicsi, meg én sem érzek erőt 60-200-sokszáz tőke műveléséhez:) Kizárólag étkezésre kell a szőlő nekünk, no meg musthoz, ha megkívánjuk. Bor előállításához se felszerelésünk, se helyünk, se szakértelmünk nincs.

Előzmény: Kapa bácsi (14614)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14614

A liszharmat a vesszőn foltokban szokott lenni.Tavasszal jól látható sötétbarnás foltoknak látszanak az éves vesszők felületén finom barna hálós rajzolat látható,a beérett vesszőn a foltok megmaradnak jellegzetes sötét esetleg fekete az elhalt kéregszövet finoman megrepedezik.Ezek a foltok jól látszanak télen is a vesszőn.A liszharmattal fertőzött növényi résznek jellegzetes gombaszaga van.A levélen a levelek színén,és fonákján kevésbé feltűnő zöldessárgás foltok jelennek meg matt fénnyel.A ceruza vastagságú metszésisebeket nem kell kenni.Csak az 5.Ft-s nagyságuakat kb.Milyen művelés lesz,és hány tőkéd van?

Előzmény: inmi (14613)
inmi Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14613

Én annak diagnosztizáltam, szép, fejlett penészgyepe volt (már nincs). Bogyók még nincsenek, éppen 2 szálvesszős, tavalyi telepítésű szőlő a lelkem.

 

Apropó: amikor töröm ki / metszem le a nem kívánatos zöld hajtásokat, utána érdemes / kell-e bekenni a keletkező sebeket fagéllel?

 

Elnézést kérek a fotó hiánya miatt, tényleg, eszembe sem jutott.

Előzmény: Kapa bácsi (14611)
inmi Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14612

:))) igenis, nem panaszkodom:) Kérek engedélyt meghunyászkodni:))))

 

 

Holnap majd lefotózom őket.

Előzmény: Kulicz (14610)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14611

Biztos,hogy lisztharmat,nem peronoszpóra?Ha lisztharmat javaslo a Karathane Star+Sisthane dupló-t.A lisztharmat ellen nagy lé mennyiséggel kell menni,hogy a penészgyep átnedvesedjen,és javaslom használj nedvesítőszert.A liszharmat először a bogyókon szokott feltünni,de ettől függetlenül a szőlő minden zöld részét megtámadhatja.Tényleg jó lenne 1,fotó.Használj néha lombtrágyát,harmónkusabban fejlődik a fiatal szőlő.A töveket takard be télre kupacold fel néhány rügyig,maj tavasszal vágd vissza két rügyre.Jó munkát!

Előzmény: inmi (14608)
Kulicz Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14610

Hááát, ha lisztharmatos a szőlőd, azt tudni kell, hogy mit keversz össze, nem elég csak megszórni. Javaslom a kontakt+felszívódó kombinációt, erre sok lehetőség van, ha ezt teszed, nem lehet baj.

Az oltványokkal kapcsolatban meg ne panaszkodj, örülj, hogy nőnek így feljlődik a gyökérrendszerük. Szeptemberben, ha nem hagyták abba a növekedést vágd vissza a hajtásokat /1,5-2m/ és tökéletesen be fognak érni. Két vesszőnél többet ne hagyj!

Én legalábbis így csinálom. Fényképezni nem szoktál?

 

Előzmény: inmi (14608)
dezso Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14609

En is jartam igy tavaly, le is tettem roluk, de iden elegge megindultak, remelhetoleg tartos sikerrel. (Kis magyarazat: a tokek nem koltoztek velem Nemetorszagba.)

Előzmény: inmi (14608)
inmi Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14608

Sziasztok!

 

Lisztharmatos a szőlőm (a tavaly telepített). Ebben a szárazságban hányszor ismételjek permetezést rá? A múlt héten, kedden kapott szert (a garázsban van a méregraktár, fejből nem megy, mit kevertem be).

 

Plusz: idei telepítésű két szőlőtő: Kék datolya (Suvenír) és Anita. Tavasszal kirügyeztek, majd minden locsolás és imádkozás ellenére három - négy kisleveles állapotban maradtak. Én locsoltam rendületlen, majd lesz valami alapon, és most vagy 2 hete megindultak, nőnek, mint a veszett fene. Megmaradnak ezek? Mert hogy vessző nemigen érik be rajtuk az idén, azt már látom... jövőre talán lesz belőlük valami? Ha télen védem őket, mondjuk fagy ellen...

Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14607

Valóban hosszú az élelmezési várakozási ideje a Topsin M-nek.Ha rövd kell akkor pl:Teldor.

Előzmény: Falusi1 (14605)
Falusi1 Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14606

Hasonló tapasztalataim vannak.

Előzmény: Zalancelot (14603)
Falusi1 Creative Commons License 2013.07.23 0 0 14605

Amennyiben ez azonos a Topsin M-el, szőlőre 35 napot írnak. A szert a múlt évben vettem.

Előzmény: Kapa bácsi (14601)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14604

Valóban 35.fok felett elpusztul a peronoszpóra,de jön a lisztharmat,amelyik szőlő még nem zsendül arra veszélyes lehet. már jelen is van felénk az ültetvényekben.A peronoszpóra borsószemnél nagyobb bogyókat már nem is gen támad meg,mert a bogyón csak a kocsánykoronán van lélegző nyilás.A lomb védelme miatt kell védekeznünk,mert az asszimilálja a cukrot.Még sokat alszik kint a szőlő ahogy felénk mondják.

Előzmény: Zalancelot (14603)
Zalancelot Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14603

Azt gondolom, a most kiaklakuló hőség minden permetnél jobban el fogja rendezni a perenoszpórát.

Ha beválik, hogy hét vége felé már 40 C fokot közelítő csúcsértékeket jeleznek előre, az ki fogja végezni a spórákat.

Egyébként valóban a jelen van a perenoszpóra a szőlőkben, én a jeleit egyik napról a másikra fedeztem fel, de gyakorlatilag ahogy jött úgy pusztul is, szinte csak beszáradt foltokat találni a levélen.

Előzmény: Kapa bácsi (14602)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14602

Elfelejtettem a Dithane-t,és más mankocebeket fürtzáródás után már nem használunk,helyette ilyenkor már mehet réz olcsó,és jó áru+folyékony kiszerelés a Montafloow.

Előzmény: Cimpó (14600)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14601

Lehet helyette Topsin Metilt használni,annak jó mellékhatása van a liszharmat ellen,és ÉVI ideje 14,nap,többször lehet használni.

Előzmény: Cimpó (14600)
Cimpó Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14600

Jah, köszi. Nem használtam még az idén. Csak most elöször. Csak kiváncsi voltam mi lehet az oka.

Dithane-nal sem lesz gond szeptember második felében lesz a szüret. Így is kimegy belőle.

Ma voltam kint, mrgnézni mi a helyzet. Sajnos az egyik tőkém teljesen tönkre ment a. Permetezéskor pedig semmi baja nem látszódott. Most viszont kapitulált. Pedig rengeteg szőlő volt rajta. :((

De se elötte se mellette semmi baja a többinek.

Előzmény: janijani (14594)
Kapa bácsi Creative Commons License 2013.07.22 0 0 14599

Ha leírnád a fajtákat.Nekem akár egy 1 rügyescsap is elég,de esetleg majd még 1 évet is várhatok.

Előzmény: Sanci07 (14598)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!