Keresés

Részletes keresés

juhosttt Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31975

Pont arra nem kaptam választ amire kíváncsi voltam. Az eredetéről! Egy 1000 éves kép van fent... Amit tudni illik, hogy a régi magyar óriás az a magyar parlagi x belga és/vagy német óriás keverésével lett létrehozva. Most ne mennyünk bele túl mélyen hogy milyen jó v rossz volt. Maradjunk a kérdésnél: Mi a baranyai óriás őse? valami fajtából kellett hogy legyen ő is.

Előzmény: N.Jani (31974)
N.Jani Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31974

Stabil pécsi, stabil kispesti. De fenn van honlapomon!

Előzmény: juhosttt (31966)
N.Jani Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31973

Feketével lehet mi kezdeni! Én is dolgozok vele!

 

Tanulmányozd a fajtaátalakító keresztezést!

Előzmény: Mészáros Barna (31969)
pápailepketarka Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31972

heló.

Törölt nick Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31971

Úgy olvastam, hogy 1000 azaz egyezer anya alatti tenyésztésbe nem érdemes fogni. 

A faól alkalmatlan a nagyüzemi  nyúltartásra, egyszerűen lehetetlen tisztán tartani, nem lehet a higiéniás szabályokat betartani. Ráadásul többezer faólat legyártani, azokat naponta kitakarítani....

Ezer anyának pedig már nem kutrica, fészer vag nyári konyha kell, hanem istálló, vízvezetékkel, szennyvízelvezetéssel, szellőztetéssel, trágyelszállító berendezéssel...

 

Szóval, ez egy többtízmilliós beruházás.

Előzmény: Gy.Jani85 (31968)
Fagyosnapok Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31970

 Szegény nyulak, rossz év jön rájuk !

Mészáros Barna Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31969

Szia!Május végéig nem érek rá (Érettségi),de utánna mondent megpróbálok megtenni.

 

A fenotípust igen nehezen lehet/lehetne megtartani mivel sok egyed egy turmix és sajnos a nagyszülői ágra ütnek vissza a kicsik általában.Ha találok egy minden  kritériumnak megfelelő fenotípusú nyúlat nem biztos hogy azt ő örökíteni fogja,és mire ez kiderül.........sok-sok idő.

Vagy ha veszek egy süldőt mire kinövi magát 1 év.

Kérdés:Mire kell odafigyelni legjobban:Fül,kg,szín,cm. közül.Tehát az a kérdésem hogy melyiket lehet még alakítani jobban?Ha veszek egy fekete de egyébként minden másban megfelelő nyúlat akkor annak az utódjából lehet e még vadast csinálni?

 

Előzmény: N.Jani (31964)
Gy.Jani85 Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31968

Hello

 

A véleményetekre lennék kiváncsi.Szeretnék főállásban nyúltenysztesselfoglalkozni.Visszont nem rácsketreces tartástechnológiával hanem hagyományos fa ketrecekben lennének a nyuszik.Szerintetek ez kivitelezhető lehet?Tudnátok valamilyen épület tipus ajánlani ami nyáron jól szellőzik és télen nem tul hideg.

TimáriKristóf Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31967

Ha te eteted az anyjukat is, akkor megfoghatod a kicsiket.Nyúlj a fészekbe és pakolászd őket, ki aztán gyorsan be, hogy meg ne fázzanak.

 

Előzmény: csabanoble (31961)
juhosttt Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31966

Nem kombinálok, feltettem egy elég egyszerű kérdést. 

Először kérdeztem, hogy külföldi fajtákból szeretnéd-e? A válaszod: nem

Utána kérdeztem, hogy az általad említett nem egységes M.Ó-ból akarod-e? A válaszod nem.

Na akkor nem sok lehetőség maradt, mert tiszta magyar fajták nincsenek... (a pannon fehér meg ezek sem őshonos magyar fajtákból vannak)
Akkor maradt a keverékekből való alakítás. Erre meg azt mondod spekulálok. Nem azt kértem, hogy vezesd végig az apai és anyai vérvonalat, csak hogy mégis kb milyen helyekről származó nyulakból akarsz magyar fajtát?

Még1 kérdés: Az itt vadon élő üregi populációból? 

japipapi Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31965

Szia!

Gratulálok. Símogasd meg az anyát alaposan, hogy vegye át annak szagát a kezed. Majd nyugodtan takard ki, ellenőrizd, számold meg és gyorsan takard vissza. Ha van hullott, dobd ki. Kaja, pia legyen az anya előtt!

Előzmény: csabanoble (31961)
N.Jani Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31964

Tudom melyikre gondolsz!

 

Szép a nyulad! De képes vagy e fentartani ezt a fenotípust??

Előzmény: Mészáros Barna (31951)
N.Jani Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31963

Odafigyelj amit írtam! Ne "kombinálj"!

Előzmény: juhosttt (31962)
juhosttt Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31962

Akkor keverékekből, vagy mégis mikből próbálod kialakítani? Ha se nem magyar, se nem külföldi, akkor miből van? XD

Előzmény: N.Jani (31960)
csabanoble Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31961

B.U.É.K!
Üdv mindenkinek.
Reggelre egy tarkalepke anyám szőrt tépett.
Nekünk ez az első szülés és nem tudom mit kell ilyenkor tenni.
Nem merem piszkálni.
Mikor lehet a szőr közé bepillantást nyerni és hogyan ha meg akarom tudni a darabszámot és, hogy van e benne élő vagy elhunyt egyed.

N.Jani Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31960

Egyik sem.

Előzmény: juhosttt (31958)
Deryan Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31959

Kedves Fórumtársak!

 

Egy újzélandi vörös nyuszit keresnék anyának. Ha ivarérett volna valakinek, az még jobb. Ideális lenne Heves megyéből.

juhosttt Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31958

Az új fajtádnál ezekből a sokféle magyarokból próbálsz alakítani valami egységeset, vagy mint sokan mások, külföldi fajtákból alakítasz ki egy magyar fajtát?

Előzmény: N.Jani (31949)
Chezulu Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31957

Boldog Újévet Kívánok Mindenkinek!

N.Jani Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31956

Minden Kedves Fórumtársamnak (az itt "mazsolázók"-nak is), Eredményekben Gazdag Boldog Új Évet Kívánok!

 

Kívánom még: hogy legyen kitartásotok a nyúltartásban, tenyésztésben. Legyen benne örömötök! Kérjetek itt segítséget! De olvassatok, tapasztaljatok és mindemellett fogjatok össze!

Legyetek büszke magyar nyúltenyésztők!

N.Jani Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31955

A legtöbb keresztezett MÓ a Mátrában és környékén van/volt.

Mégha a 'standard'-ba is tartozna, ha jó magam bírálná, akkor is észrevenném a (bee-eee)keresztezést! :-)

 

A MÓ standarddal van pár gond!

 

1. Német nyomásra készült

2. Kissé "akkori" német szemléletre

3. Német hibákkal

4. Túl tág, elég eltérő szélső határértékekkel(ez erősen megengedi a kóklerkedést)

 

Magyar vadasról:

 

Ma, teljesen másként kell ránéznünk a magyar vadasra!

Ez egy nagyon remek nyúl lenne, lehetne!!!

 

Régen is okozott gondot neve, meghatározása.

 

A XX. század első felében még nem használták ezt a megnevezést!

A vadas színű magyar nyulakat "nagy magyar nyúl"-nak nevezték.

Később ez a megnevezés okozott gondot új magyar fajták/változatok megjelenése végett, illetve összevesztek nevén az első nagy kiállításon(1939. év Budapest, 115-ös egyed szám). Itt kezdtek a németes szemlélet felé hajolni a magyarok! Szerintem csak azért mert egy tökös magyar bíráló sem volt kis hazánkban!

 

A magyar vadas megnevezés 1930-as évek elejétől Anghi Csaba szakemberünktől származik. Majd kollégái is átvették. Ő elkövete azt a hibát, hogy először a kisebb magyar óriások vadas színű egyedeit nevezte el, és nem, mint egy új fajtát. Voltak akik tudtak erről, és voltak akik nem.

Használták ezt az elnevezést a falusiak a vadszínű parlagi nyulakra is, vadszínű istálló nyulakra is, és a majd' ketrecezett példányaikra is!

 

Használták ezt az elnevezést(magyar vadas-t), a már nemesített magyar óriások kisebb súlyváltozatára is 1955-től egészen 1978-80-ig.

Itt álljunk meg egy kicsit! - Nemcsak vadas színű egyedekre használták a "magyar vadas" elnevezést! Kihasadt színegyedeire is, mint a fekete és vasderes színváltozataira is.:-)

 

Vannak az országban magyar vadas jellegű nyulak!

Össze kell fogni! Fel kell karolni őket!

 

Jegyei:

 

Szín: vadas(nem szürke!) és árnyalatai

Testhossz: 55-60 cm alatti (orrhegytől faroktőig mérve)

Fülhossz: 15 cm alatt

Súly: 5,5 kg alatt (4,5-5,5) - ideális: 4,75-5,25

 

 

 

 

Előzmény: Mészáros Barna (31951)
tyuri Creative Commons License 2014.01.01 0 0 31954

BOLDOG ÚJ ÉVET KÍVÁNOK minden kedves tenyésztőtársamnak!

Deryan Creative Commons License 2013.12.31 0 0 31953

Köszönöm! Nem csupán rajtam múlott. :)

Előzmény: N.Jani (31944)
Deryan Creative Commons License 2013.12.31 0 0 31952

:DDDD - köszönjük!

Előzmény: kemorgo (31943)
Mészáros Barna Creative Commons License 2013.12.31 0 0 31951

Szia!Köszönöm a választ.Jó ilyen dolgokról hallani .Ezeket az információkat  sehol máshol nem lehet megtalálni!Főleg hogyha valaki olyan fiatal mint én.Ezt az eltérést én is láttam a neten de hát azt hittem hogy azok amelyek nem ugy néznek ki mint a "Standard"azok nem is magyar ó-ok,vagy csak keverékek.

Találtam a neten egy magyar ó. nyúlról képet ami ""nagyjábók""hasonlít az én egyik anyanyúlamra amelyiknek az apja magyar vadas anyja meg 90%ban kb.Sajnos nem engedi a képet betenni de ha beírja az ember a google-ba hogy magyar óriás nyúl akkor a második kép.

Az enyém így néz ki:Nekem nagyon tetszik.Jó lenne a magyar vadas nyúlat visszahozni.Igaz ez nem teljesen az de már hasonlít.Egyébként baj az is hogy a magyar vadas nyúlról semmi leírás vagy standard nincs a neten .):

A debreceni fehérrel megpróbálom jövőre.

Előzmény: N.Jani (31949)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.31 0 0 31950

Boldog Új Esztendőt kívánok minden nyúltenyésztőnek!

N.Jani Creative Commons License 2013.12.31 0 0 31949

Nagyon fontos tudni az alábbiakat a "magyar óriás"-nak nevezett nyulakról keresztezés szempontjából:

 

- Nincs homogén magyar óriás hivatalos keretek között!

 

Magyar óriásnak nevezett nyulaknál majd' 25 évig nem volt egységes vagy központi törzskönyvezés, bírálat, teljesítményvizsgálat! Elképzelhetitek(a fantáziátokra bízom), hogy mi volt a 2000-es években!?

 

Természetesen vannak ennek előnyei. (Ezt sokan ki is használtak etikátlanul!)

 

Kialakultak egy név alatt különböző genotípusok és kissé eltérő fenotípusok(vagy nagyon is)!!! Ezt nagyon fontos tudni!

 

Az egyik legjobb geno- és fenotípust Szeghalmon láttam. Ezt nehéz lett volna fenntartani vérvonalak hiányában.

 

Egy igen kiváló, és egyben a leghomogénebb állomány Gyűrűfűn van. Én ezt "Anghi-Álom"-nak hívom. (A legkisebb óriás.) Angi Csaba professzor úr ezt szajkozta éveken át, hogy létre kell hozni!

 

Rajta kivül senkinek sem sikerült. Paksi Kis Elemér, Csaba Artúr és Mátrai Józsi bácsi nagyon közel volt hozzá.

 

Én egy nagytestű magyar óriás változaton dolgozok. (Új fajtán.)

 

Egyszóval-összegezve- a magyar óriások között is, meg kell találni(különbözőségeik végett), amely legjobban "kapcsolódik"!

A magyar óriások között már van 58-60% húskihozatalú is!!!

 

Páran nem tétlenkedtek a 25 év alatt!!!

Az utolsó mondatot azoknak üzenek, akiknél agyban megállt az idő! :-D

 

Előzmény: Mészáros Barna (31947)
N.Jani Creative Commons License 2013.12.31 0 0 31948

Meg kell próbálni a debreceni fehérrel!

/Nem nehéz kitalálni, hogy a debreceni "miből van"!/

(De ezt nem írom le.)

 

A pannonnal nagyon jók a tapasztalatok.

 

A pannont, a pannon nagytestűt, a debreceni fehéret keresztezzétek német ezüsttel!!!

 

...

 

Vannak hazánkban nagyon jó standard kaliforniaiak!

 

Láttam kaliforniai bak X pannon kistestű anya keresztezett utódokat!

Szépek! Nagyon szépek!

 

Ha 5-7 tenyésztő összefogna, akkor a "tihanyi orosz"- nyúlhoz hasonló új magyar húsnyulat lehetne a fent említett keresztezésekből előállítani! IDŐ&TÜRELEM+KITARTÁS ;-)

 

 

 

Előzmény: Mészáros Barna (31947)
Mészáros Barna Creative Commons License 2013.12.31 0 0 31947

Szia!Értem.

"Heterózishatás = a keresztezéssel előállított hibridek fejlődésbeli
fölénye a szülőkhöz viszonyítva.
 Genetikailag a beltenyésztés hatásával ellentétes eredményt
jelent.
 A heterózishatás csak a heterozigóta állapotban tartható fenn.
 A heterózishatású hibridek nem szaporíthatók egymás között
tovább, mert a gének kedvező összhatása a továbbkombinálódás
miatt megszűnik. Így a heterózishatású hibridek előállítását
mindig újból és újból el kell végezni.

 Heterózis: egymástól genetikailag eltérő homozigóta szülők
párosításából született ivadékok fenotípusos átlagértéke
felülmúlja a szülői átlagot, vagy a jobbik szülő teljesítményét
 Negatív heterózis: az F1 generáció átlagos teljesítménye alulmúlja
a szülők teljesítményét
 Reproduktív heterózis: a keresztezett ivadékok jobb
szaporasággal rendelkeznek, mint a szüleik
 Szomatikus heterózis: az utódok tömeggyarapodása, növekedési
erélye jobb, mint szüleiké
 Adaptív heterózis: jobb betegségekkel szembeni ellenálló-
képességben nyilvánul meg
 Egyedi heterózis: a keresztezett egyed fenotípusos
teljesítményében mutatkozó fölénye a tisztavérű egyeddel
szemben
 Anyai heterózis: elsősorban anyai tulajdonságokban mutatható ki.
 Apai heterózis: keresztezett apák ivadékainak jobb
termelőképességében mutatkozik meg."

Lenne két kérdésem:Ezek szerint a pannonXmagy.ó. keverékeknél szimpatikus heterózis van?

A debreceni fehér például miért nem jobb baknak mint egy magyar óriás?(Te ezt jobban tudod)

Mégegyszer boldog új évet kívánok minden fórumozónak!!!!

Előzmény: N.Jani (31945)
Deryan Creative Commons License 2013.12.31 0 0 31946

Szívesen! Abból indulok ki, hogy portól kötőhártyagyulladást kapott és a lábaival elfeltőzte tisztálkodás közben.

Előzmény: Trollfoci (31942)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!