Keresés

Részletes keresés

taormina001 Creative Commons License 2019.03.11 0 0 28442

Február elején lemosó permeteztem Vegesollal, de a metszés csak tegnap volt meg. Meg kell ismételni, vagy ráér? Ha igen mivel, mi ellen? Sose tanulom már meg:-(. (Öszibarack, sárgabarack, cseresznye, meggy, alma, körte, birsalma, szilva egres ribizli és szölö van.)

 

Ráadásul nem találom a fasebtapaszt, pedig jó nagy ágak is le lettek vágva. Baj lesz ebböl?
Sajnos ma haza kell mennem és csak április közepén jövök legközelebb.

 

beetee Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28441

Tardona-tafrina... 

Előzmény: beetee (28440)
beetee Creative Commons License 2019.03.10 0 1 28440

Mit tennél hozzá Tardona ellen?

Felszívódóhoz zöld felület kell, rezet nevikénhez keverni, az álmoskönyv szerint permetező pucolást jelent...

Előzmény: naivkezdo (28439)
naivkezdo Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28439

Nekifutok én is még egyszer a kérdésemnek, csak konkrétabban:

meggy, cseresznye, kajszi, őszi, szilva, ringlószilva, alma, birsalma, körte fák/csemeték vannak a kertben.

Rezes lemosó megvolt kb 1 hete, most adnék olajos kéneset (nevikén van azt hiszem).

Azt hallottam, hogy van aki a barackokra ennél a második lemosónál már tesz hozzá tafrina ellen.

Ha ez helyes, a többinél esetleg tegyek valamit a lemosón felül? Nem gond, ha különbözőt kell, többször keverek.

(Kevés a fa fajtánként, van amiből csak 1-1)

Köszönöm

pacsepa Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28438

Még nem virágzik, mehet neki egy Karate is. Az gyorsabb és hatásosabb.

Ja és már nem csak lemosó, hanem Score / Alfa Solo is. A tafrina már ilyenkor támad, ha talál zöld levelet.

 

Vagyis én Karate / Score / Dithane-al indítanék.

Előzmény: trakisbandi (28437)
trakisbandi Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28437

Hali !

 

Február 16-án lemosóztam (korán volt) vegesol eres volt a permetezőben.

Lehet nekifutni még egyszer.

Előzmény: kavicsos64 (28436)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28436

Feltennék egy kérdést Nem tudom ki tudom-e fújni a lemosó permetet ,ma kétszer kiséreltem meg de nem tudni jó lett-e mert a második permetezés végére eleredt az eső ! Még két kertben kéne valahogy kifújnom de a szél miatt még nem tudtam kivitelezni ! Van ilyen irányú tapasztalat hogy esetleg másféle vegyszerrel, valamilyen kombinációban, lehetne -e helyettesíteni valamivel ? A sárga barack miatt azonnal kéne fújjam de nem megy az időjárás miatt !

mókusfülecske Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28435

Két hete vettem egy barátom ajánlására egy ilyen gépet (M1200). Ő 15 éve használja, gondja nem volt vele.

Ami a függőleges magasságot illeti, a gyári értéket azért érdemes osztani kettővel. 

Kiegészítőként lehet venni hozzá egy "szivattyút", ami egyik állásban a vegyszer felszívására való, másikban pedig a kijutattásban segít. 

Fontos azonban, hogy itt elsősorban nem hatótáv növelése a cél, hanem az egyenletes szórási mennyiség biztosítása a tartályban maradt vegyszer mennyiségétől függetlenül. 

Előzmény: gaboor75 (28432)
gaboor75 Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28434

Ok, köszönöm.

Előzmény: alfi13 (28433)
alfi13 Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28433

Mint írtam Kb 20 éves a gépem de a gyertyacserén kívül csak a turbinalapátot kellett cserélni mert a műanyag elöregedett és a nagy fordulatól elgörbültek a lapátok. Szerintem ilyen magasra egyik sem tud fölvinni a leírásban 12m írnak de ezt tudja is. Az Oleo mac is próbált ilyen teljesítményű gépeket készíteni de a végeredmény az lett hogy megvették a Cifarellit és Oleo mac MB 90 néven  árulják.

Előzmény: gaboor75 (28432)
gaboor75 Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28432

Ezt a típust nem ismerem, de utána nézek. Minőségileg mennyire megbízható? Köszönöm.

Előzmény: alfi13 (28431)
alfi13 Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28431

A legnagyobb magasságot az előzőleg belinkelt Cifarelli m1200 permetezővel tudod elérni. Szerintem ez a legjobb gép nékem egy kb 20 éves régebbi Cifarelli gépem van és nagyon meg vagyok vele elégedve. Szivattyú az van a géphez de ez nem a kimenő oldalon van amire Te gondolsz hanem a megkevert permetező szert tudod a tartályba fölszívni anélkül hogy a hátadról le kellene venni. Eben a típusban a turbinaházból van levegő bejuttatva a permetező tartályba ami ott túlnyomást létesít és ez növeli a permetszer nyomását.

Előzmény: gaboor75 (28421)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28430

Ebben a cifarelliben létezik vegyszer szivattyús is https://permetezo.arukereso.hu/cifarelli/m1200-17l-p232241539/

Előzmény: gaboor75 (28426)
pacsepa Creative Commons License 2019.03.10 0 1 28429

Örököltem két doboz bárium-poliszulfidot. Az egyik megkezdett. Együtt az egész van két kiló is. Ha valakinek kell, ingyen elvihető Budapest környékén. Gyakorlatilag a kéntartalmú szerekkel azonos hatású (ez is az), de a sima Thiovit-nél állítólag sokkal jobb.

Elsősorban a szőlősöket érdekelheti.

Gyártási idejüket tekintve 30-35 évesek, de ez nem megromlós fajta. Kidobni nem akarom. Egy hétig még őrizgetem, ha valakinek kell szóljon!

pacsepa Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28428

Ha a nappali hőmérséklet sem megy10 fok fölé, akkor indokolt lehet a Chorus.

Az őszibarackok általában később virágoznak, simán lehet, hogy kihagyható a Chorus.

Ámbár nekem az egyik fajtám éppen csak nem együtt virágzik a kajszival a fene egye meg! Ráadásul mindezt úgy, hogy már a levélkéi is azonnal bújnak. Ennek a fának a permetezését a végére hagyom (kajszifák után) és teszek a maradék permetlébe Alfa Solo-t neki a tafrina ellen.

Előzmény: Tomo75 (28427)
Tomo75 Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28427

Őszbarackra is érdemes Chorust fújni? Két kajszim, viszont 40 db őszi csemetém van. Lemosó után Alfa Solo- Dithane permetezést terveztem.

Előzmény: pacsepa (28425)
gaboor75 Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28426

Köszi. Nem fontos a szivattyús, csak a teljesítmény miatt gondoltam, de a nyomott tartályos is jó. Néztem én is az AM-190-est. Nem dióra kell, de van pár fám (cseresznye, öreg kajszi), amik nagyobbak, és azt mér nem érem el. Akkor azt mondod ez tudni fogja?

Előzmény: Flanell (28424)
pacsepa Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28425

Más oka is lehet a szer váltogatásának: a praktikum.

Az itteni hobbikertészeknek, mint nekem is több különböző fajta fánk van.

A monília egy dolog, valljuk be odafigyelés kérdése. Gyakorlatilag az összes felszívódó gombaölő elboldogul vele.

Ugyanakkor tavasszal nem csak ez ellen a gomba okozta betegség ellen kell védekezni, megfelelő szerekkel hosszabb távon megóvod a növényeket.

Példát mondok.

Indul a kajszi napokon belül, legalábbis nálam jövő hét végén biztosan mehet ki az első Chorus + Dithane. Eddig semmi különleges.

Utána azonban szépen lépcsősen belép a többi fa, az őszibarack, a meggy és cseresznye és legvégül a szilva. Mindegyiknek van specialitása.

Amikor belép az őszibarack, akkor már Alfa Solo, vagy Folicur-t szórok (ezeket is Dithane-al), mert monília ellen bőven jók, ugyanakkor mind a Chorus, mind a Topas tafrina elleni védelme gyenge, vagy nulla.

Idén külön bevariál, hogy valahogy a Mirage 45 permetezést is szeretném a blokkokba betenni, mert nálam komoly probléma a levéllukacsosodás, jó lenne lassan megszabadulni tőle.

 

Abban igazad van, hogy az egyes szereket általában évi két alkalommal javasolják (engedik) használni, de akár a Chorus, akár az Alfa Solo (Score) nyáron is nagyon jó mondjuk levélbetegségek ellen. Ha tavasszal elhasználtad blokkban, akkor ugyanott vagy, azt ha betartod a szabályokat, akkor már nem tudod. Ergo ugyanott vagy, mehetsz a gazdaboltba venni valami mást.

Ha pedig ugyanott vagyunk, akkor szerintem sokkal egészségesebb, ha egy időszakon belül is váltogatjuk a szereket még monokultúrában is.

Előzmény: Flanell (28422)
Flanell Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28424

Hát, egy 15-20 m-es diófa tetejét semmilyen hátival nem fogod elérni, még szélcsendben sem.

Fontos, hogy pont szivattyús legyen? Mert itt ennél nem szivattyú van, hanem levegőt nyom a tartályba, az tolja ki a vizet, így lehet vele felfelé tartott szórófejjel is permetezni.

http://www.kertigepem.hu/permetezo/hati/permetezo_mb_800.html

Hozzávetőleges szélcsendben a dión kívül mindennek a tetejéig felvisz, tudja azt, amit írnak. Gyenge szélben csak egy oldalról jó, mert a széllel rávitetem, tehát kontakt szerrel nem jó.

Az enyém ennek a régi változata, szerintem a hátsó burkolat hiánya a legfontosabb különbség. Kb. 15-20 éve használom 100-150 fához plusz zöldségekhez. (Most mondjuk jól megszívatott, mert eldugult a tank szellőzője, és 5 perc után leállt...)

Érdemes venni hozzá a tank alá egy szűrőt, itt ajánlotta valaki, amióta használom, nem kellett szétszedni:

http://www.eautosbolt.hu/?page=Products&command=showProduct&id=882

Előzmény: gaboor75 (28421)
Flanell Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28423

Köszi, ennek akkor utánanézek. Néha nagyon jól jönne, amikor már nem bírok valamivel.

Előzmény: arpad-lajos (28420)
Flanell Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28422

Nem azt állítom én, hogy hülyeség 2 szert használni, csak nem értem, miért jó.

Sok szer esetén azt írják, hogy blokkban érdemes használni, és utána váltani. (Nyilván egy virágzást lefed egy blokk.)

A  Chorus 2x használható évente, legalább 6 nap különbséggel. Talán ez a 6 nap lehet az ok, bár nem hiszem, hogy 4 napos forduló bármi kárt okozna, ez inkább csak a növényvédőszereknél megszokott erős túlbiztosítás.

Én már vagy 15 éve a nagyon durva évek kivételével csak 2x permetezek virágzásban meggyet és sárgabarackot, egyszer a legelső virágok nyílása idején, egyszer meg fővirágzásban, osszák be. A felszívódók általában vissza is tudnak nyúlni 2-3 napra, és az utolsó permetezést követően is van legalább 1 védett hét, ami addig nem fertőződött, az utána se nagyon fog, mert a területen előforduló moníliaspórákat már lerendeztük jó esetben.

Előzmény: szicsu1007 (28419)
gaboor75 Creative Commons License 2019.03.10 0 0 28421

Szertném a segítségeteket kérni. Motoros háti permetezőt keresek, olyat aminek van szivattyúja is. Most egy solo-t használok, de a magasabb fákat nem érem el vele. Esetleg van valakinek tapasztalata melyik típus lenne jó? Első sorban használtban gondolkodom, de lehet hogy rászánom magamat egy újra.

arpad-lajos Creative Commons License 2019.03.09 0 0 28420

Igen, elképzelhető, mert az EU-s országok sem egységesen vannak kezelve ilyen szempontból. Úgynevezett zónahatárok vannak pl Mediterrán régió, KÖzép EU stb. Pl. Szlovákia is azt hiszem, hogy egy másik északibb zónába tartozik. Én pl 1-2 éve ott vettem dimetoátot, bár a boltos a lelkemre kötötte, hogy csak rózsában lehet használni ott is.

Előzmény: Flanell (28418)
szicsu1007 Creative Commons License 2019.03.09 0 1 28419

Nem ragaszkodom görcsösen semmihez, amiben bizonytalan (is) lehetek.

 

https://www.novenypatika.hu/145-a-csonthejasok-monilias-betegsege-elleni-vedekezes

 

Virágzás kezdetekor (fehérbimbós, pirosbimbós állapot), teljes virágzásban és sziromhulláskor felszívódó szerekkel védekezzünk a fertőzés ellen. Az első permetezést célceszű Chorussal végezni, mert az hűvős időjárási körülmények között is maradéktalanul kifejti hatását. Ezután váltsunk Topasra, Systhane-ra, Teldorra, majd 8-10 nap múlva ismételjük meg a kezelést. A szereknek 8-10 nap tartamhatásuk van, tehát ilyen gyakorisággal kell védekeznünk a virágzás alatt.

 

Az elmúlt évek alatt sok ehhez hasonló javaslatot találtam. De mint tudjuk, egyrészt ők is tévedhetnek, másrészt változik a világ és minden; és ehhez még hozzájön kinek-kinek a saját tapasztalata. És persze nem tudnám megmondani, hogy ha Chorus-Topas-Topas helyett mondjuk Topas-Topas-zal permeteznék (és itt kihagyva a középső, teljes virágzást), akkor mi lenne a különbség. Egy másik év, más időjárás, eltérő szélviszonyok, más mértékben kinyílt virágok,...

Most éppen azon gondolkozom, hogy ha nem lesz hűvös, csapadékos tavasz, akkor kihagyom a középsőt (teljes virágzásban). Tenném ezt a méhek miatt; mert bár virágzó fát villanyfénynél permetezek, mégis olyan érzésem van 2-3 éve, mintha engem nem kedvelnének a méhek:-(((

Előzmény: Flanell (28417)
Flanell Creative Commons License 2019.03.09 0 0 28418

Elképzelhető, hogy Romániában, egy EU-tagországban szabadon lehet venni dimetoátot?

https://www.botanistii.ro/cheminova-acaricid-novadim-progress-1-litru.html

Itt azt írja, hogy amatőrök is használhatják. (Nem vagyok ilyen jó románból, de van Google-fordító.)

Több oldalon is néztem, és sehol nem utaltak arra, hogy bármiféle korlátozás lenne.

(Nekem most pillanatnyilag nem rovarok ellen, hanem nyúlriasztásra kellene, mert egy rohadt nyúl odaszokott a földemre, és már egy liter Novadim árának megfelelő tulipánt lerágott.)

Flanell Creative Commons License 2019.03.09 0 0 28417

Miért Chorus + Topas? Miért nem kétszer valamelyik? Pár nap különbséggel bajt nem okoz az ismétlés, viszont a védelem felfokozódik, mert az első szer egy része még benne van a növényben.

 

A Topasban én valamiért nem bízom a monília vonatkozásában, talán mert jó a lisztharmat ellen, és két ennyire különböző dolog ellen nem szokott semmi jó lenni. :) Lásd azoxistrobin, amit hiába ajánlanak lisztharmat ellen szőlőre, nem ér semmit, viszont peronoszpórára meg rengeteg hasonló gombára kiváló.

Én amúgy Folicurt szoktam kétszer, de már sok éve, így most váltani akarok.

Előzmény: szicsu1007 (28366)
zsorsz Creative Commons License 2019.03.06 0 0 28416

Köszi a tanácsot!

Előzmény: kavicsos64 (28415)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.03.06 0 0 28415

10cm mélyen felásod ez igen csak meg gyéríti az állományt, a könyvek szerint !

Előzmény: zsorsz (28414)
zsorsz Creative Commons License 2019.03.06 0 0 28414

Akko nem bögdösök. Köszi!

Előzmény: pacsepa (28413)
pacsepa Creative Commons License 2019.03.06 0 0 28413

A Force célszerű használata, hogy a magokkal együtt szórod. lehet persze területalapú védelmet is csinálni, de kiskertben inkább az előbbi szerintem.

 

A cseresznyelégy bebábozódott állapotban nem biztos, hogy érzékeny, vagy inkább nem.

 

Végül a cseresznyelégy jön máshonnan is bőségesen, ha működne az elképzelésed, akkor is legfeljebb kevésbé kell vetélkedniük a cserkó szemek kukacosításához lesznek elegen (1 légy = 200 kukac!).

 

Szóval a vegyszerek használatát később sem úszod meg.

Előzmény: zsorsz (28411)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!